SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 15-05-2015 09:01:50

Lucie
Člen
Registrovaný: 15-05-2015
Příspěvky: 2

školení odporového a ultrazvukového svařování

Dobrý den, plánuji školení v jedné automotive firmě a bohužel mi vedoucí technického úseku nedokáže odpovědět na moje otázky. Školení odporového a ultrazvukového svařování provádíme interně - jeden z nástrojařů proškoluje seřizovače. Nikdo z nich nic sám nesvařuje, máme tu automatické stroje, ale musejí vědět, jak se to dělá a co je správně. Zajímá mě, jestli neexistuje nějaká vyhláška (nařízení, norma), která by určolovala, že interní školení není dostačující se že se musejí zaměstnanci účastnit nějakého externího školení u svářečské školy. Popřípadě by mě zajímala perioda těchto školení - jak často se mají školit.
Děkuji za odpověď. Lucie Lapková

Offline

 

#2 15-05-2015 21:08:51

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: školení odporového a ultrazvukového svařování

soukromá firma ANB si uzurpovala právo rozhodovat kdo může vařit a kdo ne, pokud je tedy nástrojař u této firmy registrován coby instruktor svařování - je vše OK.
Školení á 2roky?

Už se těším jak mě moderátor sjede smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#3 15-05-2015 21:53:37

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: školení odporového a ultrazvukového svařování

Bourači, o tom kdo smí a nesmí svařovat nerozhoduje "Soukromá firma ANB", ale příslušné normy a předpisy, dokonce s celoevropskou působností. A každý stát, který respektuje nějaká pravidla, má k jejich dodržování nějaký aparát, úřad či organizaci. Taková organizace pak ten stát zastupuje v evropských odborných strukturách. V oblasti svařování se například evropské svářečské organizace dohodly, že svářečské certifikáty podle jednotných svářečských norem vydané v kterékoliv zemi platí i v těch ostatních. Českou republiku v tomto evropském svářečském systému zastupuje poměrně úspěšně CWS-ANB.
Jediné, co bych já osobně změnil, je existence různých národních norem ve svařování. V ČR např. ČSN 050705.

Offline

 

#4 15-05-2015 23:12:07

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: školení odporového a ultrazvukového svařování

OK omlouvám se za ten pichlavý úvod, odpovídá tedy druhá část mého příspěvku realitě? Musí seřizovači absolvovat školení autorizovaného školitele?
Just smile když mají takovou technologii...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#5 16-05-2015 11:50:24

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: školení odporového a ultrazvukového svařování

Samozřejmě obecně nemusí - ale! Existují výrobkové normy a ty jsou pro příslušné výrobce a jejich subdodavatele závazné.
Nejlépe to ukážu na příkladu:
Když jsem před mnoha lety přešel z firmy dodávající subdodávky vysokotlakých částí a zabývající se i jejich montážemi na elektrárnách do firmy AUTOMOTIVE tak jsem nestačil zírat, jak mizerné sváry vycházejí z robotických svařovacích linek. Dalo mi obrovské množství práce donutit postupně všechny seřizovače na svařovacích linkách k dodržování zásad kolem svařování. Nakonec jsem to vyřešil tím, že jsem úplně všechny seřizovače svařování nechal absolvovat kurzy podle  EN 287-1. Jako mávnutím kouzelného proutku klesla zmetkovost z 0,03 % před mým příchodem na 0,00004 % po vyškolení seřizovačů.  A po roce už jsme byli ještě lepší, než linky v systému VW (tedy i škodovka). Reakce německého majitele firmy byla velice rychlá - na základě těchto zkušeností byla vydána firemní směrnice ke svařování pro všech 22 závodů po celém světě, kde byla zakotvena povinnost seřizovačů a také svářečů-opravářů za linkami absolvovat kurzy podle EN 287-1.
Co z toho plyne? Každá firma, která chce trvale uspět na trhu svou kvalitní prací, by si měla vytvořit takový výrobní systém, který jí to zaručí - ne jen umožní. Spoléhat se na nějaké normy a vyhlášky je v takovém případě úplný nesmysl. Buď chci pracovat a vyrábět v nejvyšší kvalitě, nebo to chci po česku nějak očurat, hlavně aby to moc nestálo, nejraději abych nemusel dělat vůbec nic a mohl se odvolat na to, že to žádná norma nenařizuje. K čemu jsou potom smlouvy, kde je přece požadavek na kvalitu zanesen, a k tomu se prostě musí vytvořit příslušný postup i aparát.

Offline

 

#6 17-05-2015 20:07:20

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: školení odporového a ultrazvukového svařování

kdysi jsem pracoval na bodovačce a po měsíci práce přijeli borci z AMB a já dostal ZP na bodovací stroje a po deší době svařecí průkaz na ten stroj. Pak sem byl přesunut na robota tam taky ZP a pak sařečak.

Offline

 

#7 18-05-2015 10:29:06

Lucie
Člen
Registrovaný: 15-05-2015
Příspěvky: 2

Re: školení odporového a ultrazvukového svařování

Děkuji za Vaši odpověď. Samozřejmě, že by bylo nejlepší to, co píšete. Byla bych ráda, kdybychom nějakým takovým opatřením dokázali zlepšit kvalitu ve firmě. Bohužel to z mé pozice v personálním oddělení nedokážu ovlivnit a vedoucí daného úseku mi ani nebyl schopný odpovědět na tuto otázku... Tudíž se pro teď spokojím s tím, že interní školení naším proškoleným nástrojařem pro seřizovače stačí. Děkuji. LL

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče