SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 18-11-2015 07:06:56

www.tomycar.cz
Člen
Místo: Davle
Registrovaný: 18-11-2015
Příspěvky: 14
Web

Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

Zdravím. Jsem týdenní začátečník. Po předváděčce vše ok. Před třema dny mne najednou nešel vůbec chytit oblouk. Pouze to prskalo. Vše jsem zkoušel: dotáhnout přívody, kostru na kleštích, novou zelenou elektrodu, jinou keramickou hubici, vyšší proud, vyšší startovací proud a nic. Zavolal jsem prodejci a díky volnu se odvoz do opravny odložil. Včera mne to nedalo a z nudy jsem to šel vyzkoušet. A ono to jde. Tak nevím zda s tím může něco být, nebo ne? Zjistil jsem, že vůbec nenaskočí oblouk při nízkém průtoku Argonu. Je to tak správně? Nevím zda dříve naskakoval či ne? Díky za odborné rady. Tomáš.


1988 zkoušky autogen. 1999 zkoušky el. MIG Cebora 190 naprostá spokojenost s tímto strojem. Bez jediné poruchy 16let, s ním pracuji, jako autoklempíř. Poslední můj nákup v roce 2015 listopad TIG Omicron 200Lp.

Offline

 

#2 18-11-2015 09:35:03

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2206

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

Až se to vyřeší, napište prosím, čím to bylo, jestli svářečkou, plynem, vadnou elektroinstalací nebo rukama. Mám totiž přesně stejný problém s Gamou 130 (při MMA) -  pár dní jede OK, jeden den najednou skoro nejde zapalovat oblouk - jenom prská, pak ji třeba vytáhnu za týden a zase funguje bez problémů. Stejné elektrody, přívody naprosto čisté, zkontrolováno dotažení, uvnitř vizuálně žádný studený spoj. Měl jsem na toto téma i jedno vlákno, ale nic se v něm nevyřešilo. S vaším vláknem je to už třetí stroj Omicron, o kterém vím, že se takto chová a začínám mít podezření, že je to nějaká chyba v základu celkové koncepce, která se u výrobce pořád táhne dál.

Editoval Zdenek11 (18-11-2015 09:50:44)

Offline

 

#3 18-11-2015 11:31:47

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4820

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

tomy píše ale asi o něčem jiném. Jedná se o TIG. Bylo by dobré více popsat to prskání. Je vidět jiskra HF, nebo to jakoby chce zapálit oblouk, ale ne na konci elektrody ale jakoby výše v hubici atd. Kolik je to ten nízný průtok, jaká hubice, jaký předfuk? To jsou všechno parametry, které mohou mít na to vliv. Je dobré při prvním zapnutí svářečky provést "profuk hořáku a přitom zkontrolovat průtok plynu.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#4 18-11-2015 13:36:06

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4820

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

Rozdíl já vidím v tom, že při MMA se zapálí oblouk dotykem. U Tigu HF ke kontaktu nedojde a přesto tomy píše že to jen prská.  Proto jsem položil těch několik "doplňujících" otázek. Myslím si, že OMI 200ACDC nemá s Gamou nic společného, jen žlutou krabici a nápis. Principielně je funkce stejná, ale obvody stejné být nemusí a pravděpodobně ani nejsou. Jsem ale také zvědavý co se z toho vyklube.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#5 18-11-2015 15:42:42

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

No, zkusila bych zkontrolovat průtok plynu přímo u hubice, může být přicpanej ventil nebo seklej solenoid a vyměnit wolfram eldu.Občas se v prodeji objeví vadná serie. zdravím

Offline

 

#6 18-11-2015 15:44:31

peprnik
Člen
Registrovaný: 07-05-2014
Příspěvky: 431

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

taky mi to u Gamy 130 dela a u Omi 200 Tig take. Ale je to rukama. U Gamy je to vetsinou blba kostra (ojet flexou a je to OK). U toho tig je tech faktoru vic:
a) elektroda moc daleko od materialu nebo
b) nedostatecka kostra - na svarecim stole je se svarencem malo stycne plochy

Vetsou plati to A.

Offline

 

#7 18-11-2015 16:17:35

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2206

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

peprnik napsal(a):

taky mi to u Gamy 130 dela a u Omi 200 Tig take. Ale je to rukama. U Gamy je to vetsinou blba kostra (ojet flexou a je to OK)....

Tak jsem to hned zkusil, místo pro připojení kostry přejel flexou a OK, oblouk chytá hned! Abych se předem moc neradoval, zkusím to znova o víkendu.
U trafa (s usměrňovačem) jsem nikdy takhle pečlivě kostru nečistil a problémy se zapálením oblouku prakticky neznám.

Offline

 

#8 18-11-2015 16:35:52

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4820

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

U strojů, kde je aktivivána funkce VRD, je dobrý kontakt nevyhnutelný.(To ale není asi tento případ)


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#9 18-11-2015 19:45:47

www.tomycar.cz
Člen
Místo: Davle
Registrovaný: 18-11-2015
Příspěvky: 14
Web

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

Díky za rady, ale nikdo mne neodpověděl na otázku: Zjistil jsem, že vůbec nenaskočí oblouk při nízkém průtoku Argonu, nebo když je vypnut úplně. Je to tak správně? Nevím zda dříve naskakoval či ne? Díky za odborné rady. Tomáš.


1988 zkoušky autogen. 1999 zkoušky el. MIG Cebora 190 naprostá spokojenost s tímto strojem. Bez jediné poruchy 16let, s ním pracuji, jako autoklempíř. Poslední můj nákup v roce 2015 listopad TIG Omicron 200Lp.

Offline

 

#10 18-11-2015 19:56:15

Jimmys3
Člen
Místo: Pardubice
Registrovaný: 14-11-2013
Příspěvky: 242

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

Je to tak nejspíš správně. Nemám tedy s tímto typem zkušenost, nicméně některé svářečky mají ještě před solenoidem tlakový senzor. Je to nejspíš z toho důvodu, aby ses neotrávil karcionogenními oxidy wolframu, když si náhodou zapomeneš zapnout plyn. Samozřejmě prvně ten oblouk zapálíš, protože je ta hadice od flašky ke svářečce obvykle natlakovaná, nicméně brzy potom ti oblouk hned zhasne a už ho víc nezapálíš, dokud neotevřeš plyn.


WF Jet TIG II 250 AC/DC, Omicron Gama 160

Offline

 

#11 18-11-2015 20:05:41

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4820

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

Bez argonu není oblouku. Pořád ale nikdo nemůže odpovědět, protože nevíme co je dle vás malý průtok. Je to 4l/min, 6l/min a při jaké hubici? Jak byla vysunuta elektroda atd. Proto znovu opakuji: co jsem již k tomu napsal: Bylo by dobré více popsat to prskání. Je vidět jiskra HF, nebo to jakoby chce zapálit oblouk, ale ne na konci elektrody ale jakoby výše v hubici atd. Kolik je to ten nízný průtok, jaká hubice, jaký předfuk? To jsou všechno parametry, které mohou mít na to vliv. Doporučení: vzít hubici č7, průtok nastavit na 6-7l/min. Když bude toto nastaveno, tak pokud to nebude na větru, nebo v průvanu, tak tan oblouk "naskočit" musí. Ono to funguje zpravidla i při 4l/min, ale nesmí se s hořákem rychle pohybovat. Vůbec už ale není podstatné jestli je správné, když oblouk nenaskočí při malém průtoku, nebo žádném argonu. Zásada je nastavit průtok správný, proto jsou průtokoměry. Ať na hodinách nebo na nasazení na hubici.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#12 18-11-2015 20:26:10

peprnik
Člen
Registrovaný: 07-05-2014
Příspěvky: 431

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

No jako hrdy majitel teto svarecky muzu rict, ze blbuvzdorna neni. Takze jde pustit i bez argonu (a nebo jsem hacker).
Prskání bych proto tipoval, ze
a) nebyl argon pusten vubec
b) mate nekde skriplou hadicku, takze je prutok maly/zadny (ikdyz ani pri prutoku 3l/min mi to neprska)
c) ten argon asi nebude cisty (blba otazka - nemate corgon?)
d) příliš dlouhý oblouk (to byla největší chyba v prvním týdnu hraní se s TIGem)
e) asi blbost, ale máte na hořáku všechno pořádně dotažené, aby si to nepřisávalo vzduch zezadu?

Offline

 

#13 18-11-2015 20:39:50

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4820

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

peprníku, není běžné hlídání tlaku nebo průtoku argonu u svářeček. Není k tomu důvod. Nic se bez průtoku argonu nestane, nanejvýš se trochu očadí místo pokusu zapálit oblouk a zoxyduje elektroda. Takže takhle blbuvzdorná není asi žádná svářečka, aspoň o takovém luxusu nevím.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#14 18-11-2015 21:03:02

peprnik
Člen
Registrovaný: 07-05-2014
Příspěvky: 431

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

farmater: ta blbuvzdornost byla reakce na #10. Dělám v IT a blbuvzdornost je základ. Metodické pokyny moc nefungují :-)

Styles: taky jsem si myslel, že mi HF nefunguje, ale bylo to rukama.

Offline

 

#15 18-11-2015 21:27:55

Jimmys3
Člen
Místo: Pardubice
Registrovaný: 14-11-2013
Příspěvky: 242

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

Opravdu poznám rozdíl mezi TIGem a plasmou. big_smile A opravdu jsem se s takovou svářečkou setkal. Byla to ještě AC TIG svářečka klasické koncepce - čili s velkým trafem, stará poctivá práce (těžká jak autobus). Párkrát se mi to přímo stalo, takže si opravdu nevymýšlím.

Editoval Jimmys3 (18-11-2015 21:32:40)


WF Jet TIG II 250 AC/DC, Omicron Gama 160

Offline

 

#16 18-11-2015 21:38:51

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

No, pokud je to v záběhu, tak ihned reklamuji nepravidelně se vyskytující závadu, ať si to dovozce zkontroluje a chtějte výměnu za novou, může tam být někde studeňák, zrovna tohle je závada která se dost těžko hledá a odstraňuje, přece jen je to složitější než TV, jinak žasnu nad zde uvedenými postupy profesionálních opravářů, jestli takhle pracují autorizované servisy.....

Offline

 

#17 18-11-2015 23:44:08

peprnik
Člen
Registrovaný: 07-05-2014
Příspěvky: 431

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

Styles: tazatel se ptal na nefunkcni HF, coz muze opravdu byt rukama :-) Kazdy neni profesinal a tudiz kdyz neda elektrodu dostatecne blizko, tak "jiskra nepreskoci". Berte to tak, ze se zde ptaji totalni amateri (coz jsem i ja) a tudiz i takova blbost jako elektroda moc daleko od materialu se muze zdat jako nefunkcni HF.
A k tomu IT - jsou 2 naprosto samostatne oblasti HW a SW. Je to asi jako srovnavat vyrobu aut a jejich rizeni.

Offline

 

#18 19-11-2015 00:24:30

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

No, když není argon, nejonizuje se, že, i když HF jiskří a i nový ventil může kecat, a se šponkou v solenoidu jsem se taky setkala i u profi strojků a se špatnou wolframkou taky a myslím že nejsem jediná. To víte, já s tím jenom makám, takže doporučuji ihned vyměnit za nový,že k tomuhle nemáte důvěru, jo a k tomu dobrýmu pilotovi na vratech pan Styles zapoměl dodat že pod nima měl kilo semtexu,že...hm, mám chuť na topinky a to jsem ještě s úžasem nekomentovala že je to Třebíčskej zázrak...

Offline

 

#19 19-11-2015 06:01:57

www.tomycar.cz
Člen
Místo: Davle
Registrovaný: 18-11-2015
Příspěvky: 14
Web

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

V den kdy nešlo chytit oblouk jsem držel elektrodu od milimetru až po půl cm. Zase takovej neuměl nejsem. V tom chybu prosím nehledejte. Když jeden den oblouk zapálí na pokaždé a jeden den vůbec při 50 pokusech, tak tím to asi nebude.
Dále pak teda nevím zda má chytat bez plynu nebo ne. Někdo píšete, že s tím HF plyn nemá nic společného a někdo zase píše vadu selenoidu, ucpaného průchodu plynu, zajímá vás předfuk, atd. Tak fakt nevím co z toho vybrat.
No a jak píše p. Evita s tou výměnou výrobku, tak nevím. V dnešní době je někde problém vyreklamovat vadný výrobek viz. boule na pneu, natož přijít a říci: No,  je to v záběhu, tak ihned reklamuji nepravidelně se vyskytující závadu, ať si to dovozce zkontroluje a dejte mne novou, může tam být někde studeňák, zrovna tohle je závada která se dost těžko hledá a odstraňuje, přece jen je to složitější než TV. Komentáře typu Třebíčskej zázrak jsou taky k ničemu. Je mne jasné, že v Třebíči si do toho asi microprocesory nedělaj sami a světelné diody také ne. Elektrice částečně rozumím. Buď napište je to naprostá Čína, pokud to ovšem víte na 100% a né doměnky a posměchy. Že vám v práci dají mašinu za půl milionu a sedíte u ní celý den neznamená, že vše víte z technického hlediska. Asi by se měl k těmto věcem vyjadřovat člověk, který to opravuje a zná ty součástky. Prosím vás. Kde vám takto s tou zárukou vyhověli???? Dnes se všude bráněj zuby nechty, aby nemuseli vyndat pětku. Dnes vám nevrátí ani alza telefon či kameru. Z třech oprav se to vrátí ve stejném stavu a napíšou závada neschledána dokať neskončí záruka. Potřebuji vědět zda vám všem chytne oblouk bez plynu, nebo zda je důležitej? Zda vám oblouk chytí vždy? Mám mezi 3zmáčknutí moment kdy fičí plyn slyšitelně, ztmavne kukla, ale nic nezačne. Nejste někdo, kdo to drží v ruce každý den blízko Davle u Prahy? Než půjdu reklamovat musím mít jistotu, že výrobek je vadný. Neřešme zda je tam studeňák, nebo tranzistor. Já potřebuji zjistit funkčnost od nestranných posuzovatelů. Kdyby byl někdo blízko přivezl bych to.

Editoval www.tomycar.cz (19-11-2015 06:14:45)


1988 zkoušky autogen. 1999 zkoušky el. MIG Cebora 190 naprostá spokojenost s tímto strojem. Bez jediné poruchy 16let, s ním pracuji, jako autoklempíř. Poslední můj nákup v roce 2015 listopad TIG Omicron 200Lp.

Offline

 

#20 19-11-2015 06:59:06

www.tomycar.cz
Člen
Místo: Davle
Registrovaný: 18-11-2015
Příspěvky: 14
Web

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

styles Člen díky za reakci, ale mne to moc nepomohlo. Ale Evitě jsi ty vrata vysvětlil pěkně. Tvůj příspěvek by se hodil do nějakého fora o létání.

Editoval www.tomycar.cz (19-11-2015 07:00:26)


1988 zkoušky autogen. 1999 zkoušky el. MIG Cebora 190 naprostá spokojenost s tímto strojem. Bez jediné poruchy 16let, s ním pracuji, jako autoklempíř. Poslední můj nákup v roce 2015 listopad TIG Omicron 200Lp.

Offline

 

#21 19-11-2015 07:08:07

www.tomycar.cz
Člen
Místo: Davle
Registrovaný: 18-11-2015
Příspěvky: 14
Web

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

Prosím vás. Ví někdo naprosto přesně, bez doměnek, že toto je celé lež????
Vítáme Vás na Nově spuštěných internetových stránkách firmy OMICRON s.r.o. která je moderní rozvíjející se výrobní konstrukční firmou jejíž výrobním programem jsou svářečky a svářecí automaty jejichž výroba, ale i konstrukce je prací zaměstnanců a majitelů firmy.
I když firma OMICRON byla založena v roce 2002, první svářecí poloautomaty jsme zkonstruovali již v 80 letech minulého století a o jejich kvalitě hovoří fakt, že je jako vzor převzali do svých výrobních programů i další výrobní firmy v české republice.
Firma se od počátku neustále rozvíjí a rozrůstá, zdokonaluje svoje výrobky a přichází na trh s novými řadami svářeček od hobby modelů až po profi modely.
Vzhledem k tomu, že již firmě nevyhovovaly původní prostory ve kterých působila do r. 2004, zakoupila firma a posléze se i s celým výrobním programem přestěhovala do nových prostor (bývalý areál firmy BENZ a později 1 brněnské strojírny) ve kterých působí do současnosti a je zde i sídlo firmy a firemní prodejna. Výroba v současnosti probíhá na ploše více jak 2000 m2 v dalších více jak 1.000 m2 jsou projekční kanceláře, administrativní prostory, sklady a již zmíněná firemní prodejna.

Editoval www.tomycar.cz (19-11-2015 07:12:38)


1988 zkoušky autogen. 1999 zkoušky el. MIG Cebora 190 naprostá spokojenost s tímto strojem. Bez jediné poruchy 16let, s ním pracuji, jako autoklempíř. Poslední můj nákup v roce 2015 listopad TIG Omicron 200Lp.

Offline

 

#22 19-11-2015 07:48:45

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4420

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

Někde tu zaznělo, že se do pod tlakem proudícího media nemůže nic dostat. To je docela omyl. Z termodynamiky je prokázáno a praxí mnohokrát potvrzeno, že na povrchu proudícího media je podtlak. Každý si to může dokázat úplně snadno tak, že si zavěsí dva listy papíru a foukne mezi ně. A to překvapení, když čím víc foukáme, tím více se listy přibližují. Stejný jev známe ze svařování TIG/MAG, když se snažíme svařovat hodně zakloněnou hubicí, tak se od určitéhlo úhlu začnou ve sváru objevovat povrchové póry, t.j. vzduch (resp. dusík). A každý známe funkci fixírky, kde se tohoto jevu dokonce ve velkém využívá k nasavání tekutého média do proudu vzduchu. A jaký tlak vzduchu cpeme do stříkací pistole.

Offline

 

#23 19-11-2015 07:49:56

Venca.m
Člen
Registrovaný: 05-06-2014
Příspěvky: 133

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

stylesi, pěkně jsi to vysvětlil, teď mi ještě vysvětli, proč se u tigu nepoužívá dusík, chladil by znatelně lépe než argon, kyslík by tam taky nepustil a ještě je mnohem levnější?

Jak Evita naznačila, i když je Ar inertní plyn, tak při hoření el oblouku v Ar začne Ar ionizovat, a Ar se stává vodivým. Velmi zjednodušeně řečeno, už jsem ze školy dlouho, ale toto nám na elektro průmce teda říkali...

Offline

 

#24 19-11-2015 08:20:48

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

Hm, hupsněte s tím do nejbližší svářečské školy,nebo k někomu kdo hlínu běžně ,vaří ať se to pokusí naučit svářet, tím eliminujete jeden důležitej faktor, medy z firmy Váš problém neřeší, jestli je to solidní podnik tak tu výměnu v záruce vyřeší promptně ne?......zdravím, jdu makat..

Offline

 

#25 19-11-2015 09:03:22

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4820

Re: Omicron 200Lp nechytá v AC oblouk

Stylesi, ten někdo, co napsal, že oblouk jakoby chytá v hubici jsem byl já. To není neznalost principů. ani blbost, ale zkušenost, kdy při malém průtoku plynu a velké hubici  a malém předfuku, jsou vyvořeny lepší ionizační poměry na elektrodě výše, než na špičce. To se projeví viditelným světlem, možná něco jako eliášovo světlo v hubici. Podobný jev nastane u Al i při silně znečištěné elektrodě, kdy je znečišťující AL teplem vyhnán po elektrodě nahoru. To že jsem napsal, bez argonu není oblouku, to je myšleno jako nadsázka pro případ TIGu, kdy argon slouží jako ochranný plyn, ale také jeho lepší ionizační schopnosti umožní vznik oblouku i při menším napětí. Kdyby nebylo možné zapálit ve vzduchu oblouk, pak by bylo řezání plazmou podstatně dražší a ale také mnohom jednodušší konstrukce VN odpojovačů atd. Jinak jsem původem také elektronik, s celoživotním zájmem o tento obor, i když jsem ho z kádrových důvodů nemohl vystudovat, tak se ze mě stal strojař s nadprůměrnou znalostí elektroniky.
Tomy, už by ses konkretně měl vyjádřit co by ti vlastně pomohlo a jaký máš skutečně problém. Tady si už dost lidí roztřepilo hubu a ty jen "mě to nepomohlo" aniž bys konkretně popsal svůj problém. Nebýt příspěvku Stylese, už bych nereagoval.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče