SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Zdravím jak by jste vařili skříň, která je z oceli 11375 nebo 11523. síla materiálu je 30mm. A musím dodržet, aby úhel mezi částmi skříně byl přesně 90°.
V příloze posílám jak bude skříň vypadat.
A můžete mi prosím poradit skosení a případně jak to vařit?
Offline
No, v každém případě to vlastně budou asi sváry 1/2 X. Při střídání stran a kombinaci svárů vnitřních a vnějších a při použití sítě vnitřních výztuh přes rohy by to v takové nulové toleranci jít mělo. Bohužel, informací je málo, nevíme jak je skříň hluboká, ani vnitřní rozměry. To všechno má vliv na svařovací postup. Navíc tloušťka stěny 30 mm bude už vyžadovat nějaký předehřev, zvláště u materiálu 11523.
Offline
Zde přikládám výkres
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1049_a.png
[/img][/url]
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1049_b.png
[/img][/url]
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1049_c.png
[/img][/url]
Můžete mi tedy poradit jaká udělat skosení pro svar. Celé se to bude vařit v přípravku, který tedy musím ještě vymyslet.
Za jakékoliv rady moc děkuji.
Materiál svařence bude 11 523
Svařovat to budu nejspíš fronius variosynergic 4000 plyn Co2.
Editoval mira.hr (03-12-2015 02:50:32)
Offline
poradí mi tedy někdo???
Offline
45°
Offline
Jak píše Bourač - může být 45°, já bych doporučil vyzkoušet, jak se tam vejdeš s hubicí zevnitř a to zkosení bych nedělal symetrické - zevnitř méně, zvenku více - pohodlněji se to svařuje. V každém případě bude obtížné dosáhnou kolmosti a 90° s nulovou tolerancí - tak to jedině žíhání na snížení pnutí a pak obrábět - ale proč tak přesné ?????? Pokud neznám použití svařence, tak se domnívám že je nelepší to sešroubovat a pojistit stehy.
Offline
Technologický postup pro daný svařenec:
1, naúkosovat kratší stěny oboustranně cca 40°
2, sestehovat svařenec na potřebné rozměry
3, přivařit dovnitř výztuhy (co nejvíce) přes rohy - musí zůstat místo na hořák
4, zavařit vnitřní kořeny, vnější kořeny
5, dovařit vnitřní sváry - vždy dva na stejné krátké straně - nikdy ne úhlopříčně
6, dovařit vnější sváry
7, po vychladnutí, vyjmutí vnitřních výztuh a kontrole rozměrů doplnit další venkovní sváry tak, aby se případné deformace vyrovnaly
8, po vychladnutí a kontrole rozměrů odbrousit vnitřní stehy z výztuh a vnější přebytečné sváry
Offline
Jedná se o skříň na špalíkovače. Svařenec se bude dále obrábět. Všechny dosedací plochy tl. 30 se ofrézují a na přesný rozměr. A díry budou obrobeny na ložiska.
Jinak se zeptám
Ty úkosy mám tedy dělat jen na té desce co pujde dovnitř? Nemělo by to být na obou deskách skříně? A do jaké hloubky udělat úkosy?
Jen se ještě zeptám. Nebylo by lepší použít místo těch výztuh nějaký nasivnní přípravek, který by byl štelovací a byli by na něm silné upínky s vačkou???
Dále vnitřní svar mám určený kvůli díře max 10-14 kouták.
Offline
Nejmenší deformace a zároveň nejmenší spotřeba přídavného materiálu by byly při naúkosování do poloviny tloušťky té vsazované stěny. A zároveň se tím dodrží velikost případného vnitřního koutového sváru do a=14. Dělat úkos z venku půl na vsazované a půl na delší desce by taky šlo, na každé straně cca 30°, tedy otevřený úkos 60 °, ten vnitřní na 45 °.
Pokud máte k dispozici nějaký masivní přípravek tak by to mohlo jít.
Offline
Je to pouze kusová výrob, anebo maloseriová (řádově desítky ks)? Pokud by toho bylo více, volil bych spíš nějaký přípravek. Z hlediska takovéto přesnosti pro svařování je to pěkně blbej výmysl konstruktéra. Pro svařování je to lepší s tolerancí a pak to obrobit....
Offline
Jednalo by se o maloseriovou výrobu. Vše chci řešit v přípravku. Ale nikdy jsem nesvařoval takto silný materiál. Proto se ptám. Nejčastěji totiž vaříme plechy nebo max materiály do tl. 10mm.
Offline
V prvni řade asi takhle co je to presne 90 stupnu??? jsou ruzne tridy presnosti.Obecne pokud chci neco presne pak to musim mit presne pripravene (v tonto pripade ofrezovane nebo tam mit obrobene dosedaci osazeni zamky a podobne tim padem je to drazsi pokud je moznost pripravku tak to vyjma obrobeni dosedacich ploch neni samozrejme treba).Obecne pokud chci velkou presnost tak je treba vyrobek vyrabet jako obrobek a ne jako svarenec jinak tohle konstrukteri dost casto podcenuji,jinak i pokud se dari opakovane vyrabet presne svarence tak at se to komukoli libi nebo ne stale v nich je vnitrni pnuti (pokud nejsou zihane a tim padem drazsi) a muzou delat problemy pri dalsim obrabeni.
Pokud bych tohle svarel budu trochu polemizovst s Jirkati sestavil bych svarenec nabodoval(prubezne bych kontroloval)potom bych z vnejsku nabodoval obdelnikova dna(ktera svarenec podrzi.a pak postupne silne postehoval a nasledne zavaril z vnejsku pote odparal dna a svaril vnitrky vse postupem jakym Jirkati doporucuje(vzdy dve sousedni strany a pak naproti) zaroven bych se snazil svarovat postupne (predchazet deformacim).Jinak stepkovace se bezne delaji sroubovane a je to pevnostne naprosto dostacupripravkukud by to bylo i skolikovane pak neni nejmensi problem krom toho je mnohem jednodussi montaz hridelu(samozrejme neznam konkretni kontrukci),i tyhle platle mi prijdou naprosto nesmyslne predimenzovane.
Editoval Honza007 (05-12-2015 03:47:08)
Offline
Mě by zajímalo, na kolik taková tlustostěnná přesná svařovaná skříň vyjde, odhaduji, pokud se to nedělá ve vysloveně garážové dílně s minimální režií, kus bez povrchové úpravy a materiálu +-bus aspoň 20 tisíc Kč. To už musí být pořádný štěpkovač, aby se taková součástka vyplatila.
Anebo to je placeno z fondů EU.
A odhadoval bych, že konstruktér, který tohle navrhl, má tak 25 - 28 let a má velmi málo praktických zkušeností s takovou výrobou.
Editoval Radim (05-12-2015 13:14:10)
Offline
Ja mam steny 16 mm a bohate staci
Offline
S těma dnama je to dobrej nápad.Mně napadlo naheftovat tam 2 kříže ze silné pásoviny.
Offline
převodovka o váze 150kg, holá nenastrojená...
pokud jde o šířku ložisek, to je třeba řešit soustruženými víky...
Editoval bourač (08-12-2015 22:21:54)
Offline