SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 15-01-2016 13:00:28

Munga
Člen
Registrovaný: 15-01-2016
Příspěvky: 4

Mastný redukčák uvnitř

Prosím o radu - tlačítko hledej jsem použil,ale nic nenašel.
Chci zkusit místo AC PB+O2,redukčák na PB mám (vypadá jako na AC -starý mosazný,ale funkční).
Používal jsem ho na  kompresoru a tak je uvnitř lehce mastnýod oleje.
Bojím se aby mi to neřachlo kdyby se neco vyfouklo do hořáku a smíchalo s O2.
Lze redukčák třeba vypláchnout odmaštovadlem a nebo se bojím švestky zbytečně?

Offline

 

#2 15-01-2016 19:45:59

Carcharot
Člen
Registrovaný: 17-07-2015
Příspěvky: 174

Re: Mastný redukčák uvnitř

Mastnota + O2 = bum... To je stará věc... Nebylo by lepší než pokošet osud radši koupit nový/zánovní redučák?

Offline

 

#3 15-01-2016 20:23:17

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Mastný redukčák uvnitř

Munga napsal(a):

Prosím o radu - tlačítko hledej jsem použil,ale nic nenašel.
Chci zkusit místo AC PB+O2,redukčák na PB mám (vypadá jako na AC -starý mosazný,ale funkční).
Používal jsem ho na  kompresoru a tak je uvnitř lehce mastnýod oleje.
Bojím se aby mi to neřachlo kdyby se neco vyfouklo do hořáku a smíchalo s O2.
Lze redukčák třeba vypláchnout odmaštovadlem a nebo se bojím švestky zbytečně?

Uhlovodík, jako uhlovodík! Acetylen, jako PB.  To by vadit nemělo. smile

Offline

 

#4 16-01-2016 21:26:37

hubi
Člen
Registrovaný: 09-03-2011
Příspěvky: 93

Re: Mastný redukčák uvnitř

Jestli se ti chce, rozeber a vyčisti, hadice taky nemají rády mastnotu. Přitom můžeš vyměnit pryžové kolečko co reguluje tlak plynu. Jestli tam byl olej může být ztvrdlé, popraskané.   Použij olejuvzdorný materiál, NBR nebo lepší.

Offline

 

#5 17-01-2016 21:41:19

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Mastný redukčák uvnitř

Carcharot napsal(a):

Mastnota + O2 = bum...

vážně?


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#6 17-01-2016 21:56:53

Carcharot
Člen
Registrovaný: 17-07-2015
Příspěvky: 174

Re: Mastný redukčák uvnitř

Tak mě to učili a já nikdy neměl potřebu to zkoušet zda mají pravdu.... Pokud žiju v omylu, vyveď mě z něj. Na video jak olejuješ redukčák na O2 se rád na YouTube podívám wink

Offline

 

#7 17-01-2016 21:57:00

Munga
Člen
Registrovaný: 15-01-2016
Příspěvky: 4

Re: Mastný redukčák uvnitř

Já chci zkusit jestli mi bude vůbec O2+Pb vyhovovat - používám autogen už jen na ohřátí něčeho co nejde povolit na autě a to velmi zřídka. Možná bude z PB zbytečně velký plamen oproti AC a nebudu to používat. Když už ten redukčák mám a funguje tak bych ho chtěl použít. Kdyby tam byla kapička mastného a dostala se do pistole tak udělá něco horšího než že by to jen pšouklo? Ta mastnota je spíš jen troška filmu z hodin nic neteče.. Dík

Offline

 

#8 17-01-2016 22:15:53

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Mastný redukčák uvnitř

Munga napsal(a):

vypadá jako na AC -starý mosazný,ale funkční

co tím myslíš že vypadá jako na AC? Redukční ventil na acetylen nemá převlečnou matici  - má třmen, leda že by to někdo zbastlil. Jestli je to nějakej starej předpotopní redukčák tak určitě bude v hajzlu gumová membrána která redukuje tlak a bude ojetý sedlo na ventilku který membrána ovládá = redukčák nebude redukovat a plyn může někde ucházet kde nemá.
Jinak plamen na hubici hořáku našteluješ tak jako tak, je tam rozdíl mezi acetylenem/PB ale seřídit to jde, velikost plamene se odvíjí od velikosti trysky v hubici! A nastavených tlaků. Kyslík nastav 4bary (atm) plyn jen 0,5!

jestli s tím máš málo zkušeností vezmi si to raději všechno ven, určitě bych si s tím nehrál v paneláku ve sklepě smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#9 17-01-2016 23:42:40

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Mastný redukčák uvnitř

Munga napsal(a):

Já chci zkusit jestli mi bude vůbec O2+Pb vyhovovat - používám autogen už jen na ohřátí něčeho co nejde povolit na autě a to velmi zřídka. Možná bude z PB zbytečně velký plamen oproti AC a nebudu to používat. Když už ten redukčák mám a funguje tak bych ho chtěl použít. Kdyby tam byla kapička mastného a dostala se do pistole tak udělá něco horšího než že by to jen pšouklo? Ta mastnota je spíš jen troška filmu z hodin nic neteče.. Dík

Ta trocha mastnoty nevadí, pokud bude ten acetylenový ventil použit na PB. Tam spíš bude problém s hořákem, s tryskou uvnitř a nastavením správného poměru směsi obou plynů, neboť směsný poměr acetylén vs. O2, nutný ke správnému hoření bude jiný, než poměr PB vs. O2. Já s tím přímo zkušenost nemám, možná se to dá uregulovat poměrem tlaků(vyzkoušet změny tlaků) PB a O2.

Offline

 

#10 18-01-2016 00:15:13

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Mastný redukčák uvnitř

co si pamatuju tak jsem měl jiný hořáky jako tyhle http://svarecskepotreby.cz/images/pajec … 20pb03.jpg  nastavení žádný problém a krásně se s tím pájelo mosazí.

Offline

 

#11 18-01-2016 08:49:02

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Mastný redukčák uvnitř

Jenže tohle jsou hořáky speciálně na PB/O2


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#12 18-01-2016 09:38:51

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Mastný redukčák uvnitř

Famater napsal(a):

Jenže tohle jsou hořáky speciálně na PB/O2

no o to jde ,chce PB+O2 a tyhle hořáky fungujou bez problémů.

Offline

 

#13 18-01-2016 15:22:15

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Mastný redukčák uvnitř

fmodel napsal(a):

co si pamatuju tak jsem měl jiný hořáky jako tyhle http://svarecskepotreby.cz/images/pajec … 20pb03.jpg  nastavení žádný problém a krásně se s tím pájelo mosazí.

No právě. Jde o to, zda je možné bez problémů použít originální acetylen/kyslík hořáky, nebo je nutné použít speciální. Ono se toho ve světě prodává celkem dost v tomto směru...

https://www.google.com/search?q=torch+f … xsiUsm0%3D

http://www.ottofrei.com/Store/Smith-Torches/

https://www.youtube.com/watch?v=HiPG-PS_Do8

Offline

 

#14 18-01-2016 15:39:18

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Mastný redukčák uvnitř

zkuste kouknout sem tady se to řešilo http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=57& … p;start=30

Offline

 

#15 18-01-2016 16:12:16

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Mastný redukčák uvnitř

Použití hořáků pro acetylén + O2 na propan + O2 má řadu úskalí. Směs PB + O2 hoří pomaleji než směs acetylen + O2 a má samozřejmě podstatně nižší tepelný výkon daný až o 700 °C nižší teplotou plamene. Stechiometrické poměry a vlastně chemické podmínky hoření takových plamenů jsou dobře popsány v https://cs.wikipedia.org/wiki/Sva%C5%99 … D_plamenem a je to skutečně zajímavé čtení. Pro svařování je tam důležitá informace to, že PB + O2 plamen produkuje značné množství vodní páry, která je svářečovým úhlavním nepřítelem. I to je jedním z důvodů toho, že se plamen PB + O2 používá k pájení, kde se základní materiál netaví a k ohřevu, kde se základní materiál také netaví. Totéž pak platí i při řezání pomocí PB + O2, kde plamen nahřívá ocel na zápalnou teplotu a dál už se procesu dělení neúčastní, to obstará samotný O2. který způsobí hoření oceli v řezné spáře. Hořáky na PB + O2 jsou konstrukčně poněkud odlišné od hořáků na acetylén + O2 právě kvůli rychlosti hoření takové směsi, která se musí vytvořit ve směsné komoře hořáku. Totéž pak platí i pro vlastní výstupní trysku, která danou směs musí propustit s potřebnou výstupní rychlostí. Kvůli nižší rychlosti hoření bývají výstupní trysky víceotvorové, aby se co nejvíce omezilo zpětné šlehnutí plamene do směšovací komory. Také směšovací dýza je poněkud pro PB odlišná - má pro danou velikost hořáku větší otvory.
V rámci experimentů jsme zkoušeli i různé kombinace dýz a hořáků. Docela dobře hořel hořák velikosti 6-9 s dýzou z hořáku 9-14. A jen s velkým sebezapřením hořák 2-4 s dýzou 4-6. Nejspolehlivěji v rámci experimentů pracovaly tyto hořáky určené pro acetylén + O2 s tlakem PB 0,4 barů. Ale v porovnání s originál hořáky na PB + O2 to nebyla žádná sláva, protože ty si nechaly líbit různá zvěrstva, jako dotyky na materiál či foukání zblízka do vody. Dokonce veliký nahřívací hořák na PB + O2 si při plném výkonu nechal líbit i tahání přímo po rovnaném materiálu, a bez explozí.

Editoval jirkati (18-01-2016 16:15:53)

Offline

 

#16 18-01-2016 16:33:28

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2404
Web

Re: Mastný redukčák uvnitř

jirkati napsal(a):

V rámci experimentů jsme zkoušeli i různé kombinace dýz a hořáků. Docela dobře hořel hořák velikosti 6-9 s dýzou z hořáku 9-14. A jen s velkým sebezapřením hořák 2-4 s dýzou 4-6. Nejspolehlivěji v rámci experimentů pracovaly tyto hořáky určené pro acetylén + O2 s tlakem PB 0,4 barů. Ale v porovnání s originál hořáky na PB + O2 to nebyla žádná sláva, protože ty si nechaly líbit různá zvěrstva, jako dotyky na materiál či foukání zblízka do vody. Dokonce veliký nahřívací hořák na PB + O2 si při plném výkonu nechal líbit i tahání přímo po rovnaném materiálu, a bez explozí.

Velmi pěkně popsáno. Přesně toto jsem si logicky myslel, že bude trochu problém při použití hořáků Acetylén/O2 na PB/O2, aniž bych to měl prakticky vyzkoušeno. Popsal jste i přesně důvod, proč není tento systém vhodný pro svařování některých kovů, zejména ocelí!!! Ano, produkuje nadbytek vodní páry a to je cesta k nadměrnému nasycení svarového kovu H2(vodíkem). Pro tvrdé pájení tento jev nevadí. Ten velký ohřívací hořák s mnoha otvory tedy vyzkoušený mám. Používali jsme soupravy MAPP Gas + Oxygen pro předehřívání před svařováním a navařováním spec. mat. smile

Editoval Frank (18-01-2016 16:49:11)

Offline

 

#17 20-01-2016 19:40:05

Munga
Člen
Registrovaný: 15-01-2016
Příspěvky: 4

Re: Mastný redukčák uvnitř

Díky za rady, dnes jsem to prubnul a jsem spokojenější než jsem čekal pb 0,4bar  O2 0,5bar  s hořákem na AC 2-4 bez úprav a na první pokus bez velkého štelování pěkný plamen s ostrým jazýčkem který nahřívá pěkně.  Zapalování chce trošku citu,ale nepotvrdilo se mi vlastně nic špatného z toho co se o použití AC hořáků psalo. Nemusím už schánět plnění AC-hurá :-)

Editoval Munga (20-01-2016 19:42:57)

Offline

 

#18 20-01-2016 23:28:44

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Mastný redukčák uvnitř

no já sem potřeboval nažhavit kulatinu pr. 20 pro ohyb a zrovna mě došel acetylén tak že to nahřeju propanem no katastrofa, místo deseti vteřin sem to nahříval deset minut, zapálit to šlo normálně nastavit plamen s troškou citu taky ale nemá to výhřevnost, teda myslím propan na acetylénovym hořáku, možná na tech speciálních hořácích to jde líp to nevím -nemám (použil sem hořák ten névětší 20-30) ovšem použití pro řezání kyslíkem dostatečné tam ovšem nejde ani tak o teplotu respektive o vyší teplotu a taky se nahřívá jen hrana né celý profil takže asi tak, dokonce ani na pájení mosazí se mě to neosvědčilo musí se použít neúměrně většího hořáku kde pak je spotřeba plynů tak zvýšená že úspory jdou do háje, acetylén je acetylén a dokuď to pude měnit bez registrace tak se to bude pořád oplácet než se mordovat s propanem to je tak na opalování oken nebo na nahřívání pájedla při letování cínem

Offline

 

#19 21-01-2016 09:20:12

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Mastný redukčák uvnitř

Při použití těch správných PB hořáků to taková katastrofa není, funguje to normálně, pouze vaření železa s tím nejde. Pájení mosazí nebo stříbrem je úplně normální, nahřívání jde také bez potíží, výkon je o něco menší, tiupoval bych tak použití hořáku o číslo většího, než u acetylénu.

Tak mi napadá, pokud to bylo třeba nyní, kdy jsou hodně nízké teploty venku, tak může být problém, že se propan-butan nechce dostatečně rychle odpařovat v lahvi, tu je třeba dát do místnosti, kde je alespoň 20 st. C.

Offline

 

#20 21-01-2016 13:33:59

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4459

Re: Mastný redukčák uvnitř

Jestli se nepletu, je "zimní" PB a "letní" PB. Letní PB obsahuje mnohem víc butanu a méně propanu.
Běžný butan se za normálního tlaku odpařuje  při teplotě něco těsně pod nulou, pak jsou ještě nějaké izomery butanu, které by to měly mít trochu příznivější, odpařují se při teplotě do nějak - 5 st C. Takže kdo skladuje flašku PB z léta, tak má v zimě při práci venku problém.
Propan se odpařuje za běžného tlaku při teplotě - 39st C.

Offline

 

#21 21-01-2016 21:25:39

Munga
Člen
Registrovaný: 15-01-2016
Příspěvky: 4

Re: Mastný redukčák uvnitř

Já měl lahev pb venku , trochu jsem se bál a bylo -6C,hořák AC 2-4 a vše OK. Nahříval jem jen 10 kulatinu na zkoušku ostřejším plamenem a skoro stejné jak s AC. Koupím jeden pb horák na zkoušku a zkusím porovnat.

Offline

 

#22 22-01-2016 06:07:35

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Mastný redukčák uvnitř

VašekP napsal(a):

vaření železa s tím nejde.

vážně? no asi jak komu a jaké železo...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#23 22-01-2016 07:49:34

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 615

Re: Mastný redukčák uvnitř

No dobře, jde, ale kvalitativně to není žádná sláva. Velice pěkně a obsáhle to vysvětlil Jirkati v příspěvku #15.

Offline

 

#24 14-12-2022 09:42:21

Milan_SK
Člen
Místo: Košice
Registrovaný: 21-06-2008
Příspěvky: 82

Re: Mastný redukčák uvnitř

Carcharot napsal(a):

Tak mě to učili a já nikdy neměl potřebu to zkoušet zda mají pravdu.... Pokud žiju v omylu, vyveď mě z něj. Na video jak olejuješ redukčák na O2 se rád na YouTube podívám wink

Nech sa páči, len netuším či to nie je fake. https://youtu.be/QZCAXIVRY8Q


Nekdy pred 35 lety sem svéřel auta acetylenem.
Omicron OMI 165 a o5 autogen.

Offline

 

#25 14-12-2022 09:51:44

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Mastný redukčák uvnitř

Z potapecskyh dob, na kyslik existuje nejake specialni mazadlo, rikali tomu "kyslikove sadlo". Takze mastne a bezpecne zaroven to asi byt muze.


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče