SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 08-09-2008 10:05:20

crosby08
Člen
Registrovaný: 08-09-2008
Příspěvky: 5

svařování nerezového drátu

Prosím o radu potřebuju přivařit nerezový drát průměru 2mm k plechu tl 1mm (obojí nerez 17240). Svařuji tigem, ale problém je že i při nejmensím proudu kterého je svářečka schopna (cca 8A) se mi drát strašně rychla přepálí a utaví. Četl jsem tu o možnosti pájení tigem, mohlo by to být řešení, nebo je přivedené teplo při pájení stejné? Díky za radu.

Offline

 

#2 08-09-2008 11:21:45

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: svařování nerezového drátu

Tento problém jsem nedávno řešil v jedné firmě. Rám z jeklů a dovnitř nerezové pletivo. Použili jsme drát CuSi3. Šlo to dobře jak metodou TIG, tak metodou MIG. Vybrali si nakonec MIG díky vyšší produktivitě. Jediný problém, který nastane je estetický, protože spoj má barvu bronzu.

Offline

 

#3 08-09-2008 11:44:55

crosby08
Člen
Registrovaný: 08-09-2008
Příspěvky: 5

Re: svařování nerezového drátu

A jaký je postup při tom pájení? Protože když zapálím oblouk mezi plechem a elektrodou, v podstatě okamžitě se mi ten drát roztaví.. Proud je skutečně zmiňovaných 8A (přeměřeno) elektroda 1,6mm (červená) na minus pólu, ještě zajdu koupit 1mm elektrodu a zkusím to s ní, ale dost pochybuju, že by to mohlo pomoc. Jaký proud jste používali na to pájení? Estetika v tomto případě nehraje až tak velkou roli, rozhodně lepší barva bronzu, než to co jsem doposud vytvořil:-) ...Nerad bych pořizoval nový stroj i když už jsem přemýšlel že by to šlo bodovat :-)
Díky

Offline

 

#4 08-09-2008 12:28:43

Milan_SK
Člen
Místo: Košice
Registrovaný: 21-06-2008
Příspěvky: 82

Re: svařování nerezového drátu

Nejsem jeste moc skusený, ale minule sem varil metodou MAG plech 0,8 mm k rource asi tak 2 - 2,5 mm a slo to bez problemu. Asi je to o nastavení svarečky a drzani svarovacího horáku.
Použitá svárečka OMI 165 a nerezový drat 0,6 mm 308 LSI.


Nekdy pred 35 lety sem svéřel auta acetylenem.
Omicron OMI 165 a o5 autogen.

Offline

 

#5 08-09-2008 12:42:29

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: svařování nerezového drátu

Průměr elektrody nepomůže. Jen se mi nechce věřit, že 8 A natavíte 2 mm drát.
Co máte za zdroj? Není možné, aby jste měl nastavený vyšší startovací proud než svařovací?

Offline

 

#6 08-09-2008 15:18:23

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: svařování nerezového drátu

crosby08 napsal(a):

Prosím o radu potřebuju přivařit nerezový drát průměru 2mm k plechu tl 1mm (obojí nerez 17240). Svařuji tigem, ale problém je že i při nejmensím proudu kterého je svářečka schopna (cca 8A) se mi drát strašně rychla přepálí a utaví. Četl jsem tu o možnosti pájení tigem, mohlo by to být řešení, nebo je přivedené teplo při pájení stejné? Díky za radu.

Určitě to lze udělat a sám jsem něco podobného dělal. Problém vidím v tom, že tím malým proudem se pokoušíte natavit nerez určitou, sice relativně krátkou dobu, což není zrovna vhodné. Při svařování tak tenkých věcí z nerezu je potřeba značnou praxi a značný cit. Je potřeba mít pedál s regulací proudu od nuly a obě ruce volné. Pracovat co nejrychleji s přídavným drátem, který položíte na spojované místo a v kratičkém čase roztavíte spolu s drátem a plechem. Proud může být podstatně vyšší než 8A. Musíte vystihnout moment, kdy se drát roztaví a spojí oba svařované předměty. Musíte mít schopnost vypozorovat jaky je nejlepší sklon hořáku, použít tzv. plynovou čočku v hořáku, čímž zajistíte dokonalé pokrytí svarového místa. Chce to vyzkoušet na několika spojích na ''nečisto'' smile Pokud lze plech provrtat a svár udělat z druhé strany, je to podstatně snažší. Necháte drát v mírném přesahu a pouze roztavíte. Je nutno pracovat rychle, neboť je nutno dodržet zásadu při svařování nerezu - udržet co nejmenší vnesené teplo. smile Zřejmě lepší bude TIG pájení, to jsem zatím nezkoušel.
Jinak ovšem nejlépe a s absolutně perfektním výsledkem lze takový spoj udělat metodou LBW - Laser Beam Welding, nebo EBW - Electron Beam Welding. smile
http://en.wikipedia.org/wiki/Laser_beam_welding. Takový svár je bez deformací a velice vzhledný.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče