SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 19-07-2016 01:03:38

Ucho
Člen
Registrovaný: 19-07-2016
Příspěvky: 39

Zváranie nerezu elektródou

Dobrý deň, dnes som pokusne zváral nerez elektródou striedavým prúdom (trafom). Elektródy som kúpil rutil-bázické Limarosta 304L - 2,5/350, prehltol som aj cenu 0,58 EUR/kus smile, lebo som bol zvedavý na výsledok. Zvára to pekne, ale zvar po oklepaní trusky hraje všetkými odtieňmi fialovej. To som vybrúsil kefou do čista, až zvar zostal lesklý, ale okolie zvaru je celé čierne a to nejde vybrúsiť ani drôtenou kefou - existuje na to nejaké brúsna pasta alebo niečo podobné? Za druhé - kolega v práci mi hovoril, že hoci sa mi to podarí zvariť, zvar bude aj tak "hrdzavieť", že stalo sa to aj jemu. Podľa jeho slov treba zvar vyčistiť nejakou kyselinou..., ktorej názov si samozrejme nepamätá smile - nevie niekto o akú kyselinu by sa malo jednať? Po tom vraj zostane zvar čistý stále... Inak vyzerá zvar veľmi pekne, oveľa lepšie ako zvar ocele rutilovou elektródou, takisto sa elektróda veľmi dobre zapaľuje a drží oblúk.

Offline

 

#2 19-07-2016 05:44:12

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Zváranie nerezu elektródou

Zadej si do hledat moření nerezu .

Offline

 

#3 19-07-2016 22:12:48

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Zváranie nerezu elektródou

a to by mě když už je tu o tom řeč taky zajímalo, mám v plánu vyrábět nerezový kotel na vaření povidel a potřebuju už na hotový kus přivařit takový rantl aby kotel nespadl do kamen a dvě uši na chytnutí-přenášení a ještě nějakou armaturu jedná se totiž o dvojitý kotel, tak armatura na expanzku a teploměr a tlakoměr a nevim
mě konkrétně je úplně jedno jak to bude vypadat jestli to bude stříbrné fijalové či černé, vnitřní kotlík je a bude čistý tam se už nic vyřit na něm nebude a venkoní může být defakto i orezlý stejně to bude po navaření povidel zasviněné od sazí, ovšem teda by mě zajímalo bude li to reznout ten svar elektrodou vždyť to je nesmysle né? přece nerez nerezne, nebo jóó?
a ta kyselina tomu reznutí to spíš tomu pomůže nebo jak to je já nerez nevařím ani na to nemám zkoušky ale tady ten kotel že bych si svařil sám to k nikomu nepotáhnu jednak je to krám velký a pak by to stálo bůhví co no a elektrody jakési nerezové mám vařím s nima litinu, teda přesně řečeno slepuju lol
jedinou nerez co sem kdy vařil tak byli tantalové spirály v kalících elektropecích na kovárně tak to se vařilo nějakými nerezovými elektrodkami to byli takové slabučké ani ne dvojky, drát spirály byla trojka tak to bylo prsk a prsk a prsk a bylo spojeno, tři body na jeden spoj stačili..

Offline

 

#4 20-07-2016 08:57:56

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Zváranie nerezu elektródou

No, na čistění a pasivaci austenit.nerezu se používají pasty ANTOX a jiné, posílaj to na dobírku, nebo to maj ve svářečských potřebách, doporučuji to hned za tepla vzít nerez kartáčem a potom pastou.

Offline

 

#5 20-07-2016 09:25:13

Jimmys3
Člen
Místo: Pardubice
Registrovaný: 14-11-2013
Příspěvky: 242

Re: Zváranie nerezu elektródou

Kramlik: to by ses divil, jak nerez umí reznout. :-)


WF Jet TIG II 250 AC/DC, Omicron Gama 160

Offline

 

#6 20-07-2016 16:08:11

Carcharot
Člen
Registrovaný: 17-07-2015
Příspěvky: 174

Re: Zváranie nerezu elektródou

Už jsem viděl několik armaturních komor kde si svářeči nedali majzla na zacházení s nerezem a svařované armatury byly do týdne rezavé okolo svarů jak liška...

Offline

 

#7 20-07-2016 22:27:01

Ucho
Člen
Registrovaný: 19-07-2016
Příspěvky: 39

Re: Zváranie nerezu elektródou

bobobo napsal(a):

Zadej si do hledat moření nerezu .

Dík, pozrel som, ale ak by nižšie nebol príspevok o tom Antoxe, tak neviem-neviem..smile Všade je o tom písané len nejako neurčito, všeobecne. Ešte by som mal otázku na overené rutil-bázické elektródy na zváranie normálnej ocele - nezvára tým niekto? Mám taký dojem, že asi budú zvárať podstatne lepšie ako rutilky, tam zváram, všetko v poriadku, potom oklepnem trusku a samá diera, zatečenie... Nezváram síce dlho a mám len trafo, ale niekedy je to zváranie rutilkami utrpenie, resp. hra na náhodu, najlepšie výsledky to dáva pri minimálnom zváracom prúde, aspoň na pohľad smile.

Offline

 

#8 21-07-2016 11:25:47

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Zváranie nerezu elektródou

Jimmys3 napsal(a):

Kramlik: to by ses divil, jak nerez umí reznout. :-)

hmm nevim ta kyselina to jako co, zamezí reznutí nebo jak

jediny co o nerezi vim že se blbě obrábí zejmena ta nemagnetická

dělám totiž obrábění a hřídele do čerpadel dělám ze zbytků a chce to uplně jiné ostření nože než na obyč "rezavějící železo"

jo teď sem si vzpoměl jak sem vařil buben na pračce to teda sem se na tym vyučil

Offline

 

#9 21-07-2016 12:09:07

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Zváranie nerezu elektródou

Ucho napsal(a):

bobobo napsal(a):

Zadej si do hledat moření nerezu .

Dík, pozrel som, ale ak by nižšie nebol príspevok o tom Antoxe, tak neviem-neviem..smile Všade je o tom písané len nejako neurčito, všeobecne. Ešte by som mal otázku na overené rutil-bázické elektródy na zváranie normálnej ocele - nezvára tým niekto? Mám taký dojem, že asi budú zvárať podstatne lepšie ako rutilky, tam zváram, všetko v poriadku, potom oklepnem trusku a samá diera, zatečenie... Nezváram síce dlho a mám len trafo, ale niekedy je to zváranie rutilkami utrpenie, resp. hra na náhodu, najlepšie výsledky to dáva pri minimálnom zváracom prúde, aspoň na pohľad smile.

Zkus rutilcelulózové. Měly by se zapalovat stejně, ale mají mnohem tekutejší kov i strusku, takže svarový kov se spojí a struska rychle vyplave.
Zase se jim "nelíbí" větši mezery mezi dílci, ale to je tak vždy, něco za něco.
Na nižší nároky potom staré kyselé elektrody (OK103), jestli jsou ještě k sehnání.

Jinak spousta těch problémů je za a rukama - je třeba nějakou desítku hodin praxe na odřezcích nebo málo významných věcech.
Za b nepřesným nadstavením proudu. Na každou elektrodu určitého průměru je třeba mít nadstaveny proud s přesností na pár ampér, aby svar vyšel nejlépe. Rozmezí proudu, kdy to "jako" svařuje, "nějak prská", elektroda ubývá a jakýsi kov se na svar naflusá, ale kvalita je mizerná, je mnohem širší.
Začátečník by měl na každý nový druh  a průměr elektrody "projet proud". Nastavit nejnižší proud, kdy to jakž takž svařuje, kousek udělat, zvýšit proud o 2 - 5 ampér, zase kus povařit..... dokud to nevaří tak, že proud je evidentně už příliš silný..... Tím se získá přesný proud, který je pro tu elekrodu a pro to trafo na svařování nejlepší.

Editoval Radim (21-07-2016 12:18:01)

Offline

 

#10 21-07-2016 14:56:57

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Zváranie nerezu elektródou

Radim napsal(a):

.... Na každou elektrodu určitého průměru je třeba mít nadstaveny proud s přesností na pár ampér, aby svar vyšel nejlépe. Rozmezí proudu, kdy to "jako" svařuje, "nějak prská", elektroda ubývá a jakýsi kov se na svar naflusá, ale kvalita je mizerná, je mnohem širší.
Začátečník by měl na každý nový druh  a průměr elektrody "projet proud". Nastavit nejnižší proud, kdy to jakž takž svařuje, kousek udělat, zvýšit proud o 2 - 5 ampér, zase kus povařit..... dokud to nevaří tak, že proud je evidentně už příliš silný..... Tím se získá přesný proud, který je pro tu elekrodu a pro to trafo na svařování nejlepší.

Radime, máš to sice krásně napsaný, ale je to pravda jen částečně. Když jsem nedávno svařoval branku, používal jsem hodně EB121/2mm a co si pamatuju, tak podle tloušťky materiálu, polohy a druhu svaru jsem pro ně nastavoval proud tuším od 50 až něco přes 80A.
Edit.: kyselé elektrody jsou E-K 103, to OK103 je zřejmě překlep.

Editoval Zdenek11 (21-07-2016 15:11:34)

Offline

 

#11 21-07-2016 15:21:49

Kalyi
Člen
Registrovaný: 22-03-2016
Příspěvky: 3

Re: Zváranie nerezu elektródou

Dobrý deň,
uvítal by som radu od znalých. V tomto som úplný laik, zatiaľ som zvaril len nejaké železo na kovové regále, prípadne bránu. Teda aj terminológia pre niekoho bežná vec je pre mňa vec neznáma.  Plánujem zvariť nerez plech hrúbky 1 mm, mám pár elektród Arosta 316L 1,5 mm. Jedná sa o jednorázovú "akciu", živiť sa tým určite nebudem, zvariť potrebujem parák, či piecku,neviem presne odborný názov,  pod kotlík na guláš 13 litrový. Celková dĺžka zvaru cca 44 cm. Zváral by som trafom s usmerňovačom, problém bude asi presnejšie nastavenia zváracieho prúdu, pretože regulácia je skoková.  Alebo sa na to vy... a jednoducho plech na prekrytí znitovať ?
Vďaka za radu.

Offline

 

#12 21-07-2016 15:46:53

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Zváranie nerezu elektródou

Kdysi dávno jsem se pokoušel svařit elektrodou tenký nerezový plech s úhelníkem, ale dopadlo to mizerně. Plech měl tendenci se propalovat a místa, kde se to povedlo, se po vychladnutí neskutečně zdeformovala. Třeba budete mít víc štěstí nebo šikovnější ruku.

Editoval Zdenek11 (21-07-2016 15:51:17)

Offline

 

#13 21-07-2016 15:54:22

Kalyi
Člen
Registrovaný: 22-03-2016
Příspěvky: 3

Re: Zváranie nerezu elektródou

Svoje schopnosti beriem s veľkou rezervou, skúsim na nejakých odrezkoch, zvar by mal byť nerez na nerez, plech len prekrytý, ale mám obavu z výsledku. Obavy mám aj z toho zvlnenia.

Editoval Kalyi (21-07-2016 15:55:39)

Offline

 

#14 21-07-2016 16:14:26

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Zváranie nerezu elektródou

no,1mm nerez eldou, bez praxe? doporučuji jen krátké stehy, tohle je na Tig, zdravím

Offline

 

#15 21-07-2016 16:34:44

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Zváranie nerezu elektródou

Nic proti ale 1 nerez se pokusi svaret eldou jen opravdovy amater ! Na tohle jsou jine metody treba Tig.Az budes min nasvareny nekolik set metru pripadne kilometru  pak sam pochopis jak jsi byl  blahovy.Krom toho nerez je vcelku potvora(coz ti potvrdi kazdy kdo s nim dela.A stejne jako ve skole se clovek nejdriv uci zaklady tak i ve svareni je treba znat zaklady a teorii a az potom vzit do ruky svarecku.

Pokud clovek neni liny venovat par desitek veceru misto televize nebo hospody treba procitani zdejsiho fora tak se tu da naucit a poznat opravdu hodne.A kdyz se k tomu jeste prida drtek zrucnosti a treba i nekdo kdo  se svarenim zivi  a ukaze cloveku co a jad delat a nedelat.

Editoval Honza007 (21-07-2016 16:53:37)


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#16 21-07-2016 18:23:26

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Zváranie nerezu elektródou

Honza007 napsal(a):

Nic proti ale 1 nerez se pokusi svaret eldou jen opravdovy amater !

V tom případě jsme v práci naprostí amatéři. Existuje X poloh, které nejdou vařit jinak než elektrodou. Některé věci dokonce mají v požadavku sváření metodou MMA. Co se týká těch poloh, tak například jezdíme opravovat pece do jednoho podniku. Vždy je vypálené chladící potrubí. Je to roura o průměru cca 600mm a hloubce 1,2m. Je to vypálené ve spodní části kam se jinak než hlavou dolů nedá dostat. Chtěl bych vidět jak tam někdo něco lepí tigem. Céóčkem to taky nejde jelikož je to žárový nerez řádně zkorodovaný (vypálený) i po vyřezání tam zůstávají místa se kterými si poradí pouze elektroda. Takže psát že nerez elektrodou svařují jen naprostí amatéři je trochu mimo mísu... Škoda, že nemám z té poslední opravy fotky. To jsem svařoval zrovna já... I tou elektrodou to byl dost problém. V podstatě se to vařilo téměř poslepu...

Editoval Rellik (21-07-2016 21:25:38)


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#17 21-07-2016 19:07:42

Kalyi
Člen
Registrovaný: 22-03-2016
Příspěvky: 3

Re: Zváranie nerezu elektródou

Ďakujem všetkým za príspevky. Vyhráva nitovanie. Vyhnem sa tak prepáleniu plechu a prípadným deformáciám. Síce to nebude IN, ale na výrobku to až tak vadiť nebude.

Editoval Kalyi (21-07-2016 19:30:29)

Offline

 

#18 21-07-2016 19:43:07

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1148

Re: Zváranie nerezu elektródou

Svatá pravda.
Jinak pokud jde o svařování tenkých plechů, třeba taková Böhler FOX EAS 2-A (308L) 1,5 mm a FOX EAS 4M-A (316L) 1,5 mm svařují již od 25 A. UTP 65 D (312) sice až od 35 A, ta má ale tenký obal a lázeň je dobře přehledná. S tou jsem viděl vyvařovat po hraně kuchyňský nůž, kterým přeřízl kabel pod proudem a vypálil do něj účko. Naštěstí lepší svářeč než elektrikář smile
Problém není propálení, ale schopnost vést elektrodu tak přesně, aby se natavily hrany a nebyla to vedle navařená  jednomilimetrová šňůrka.
Ale souhlasím s tím, že na tenké plechy je ideální WIG. Jenže leckdo ho nemá a nebo se s ním do některých míst nedostane.

Rellik napsal(a):

Honza007 napsal(a):

Nic proti ale 1 nerez se pokusi svaret eldou jen opravdovy amater !

V tom případě jsme v práci naprostí amatéři. Existuje X poloh, které nejdou vařit jinak než elektrodou. Některé věci dokonce mají v požadavku sváření metodou MMA. Co se týká těch poloh, tak například jezdíme opravovat pece do jednoho podniku. Vždy je vypálené chladící potrubí. Je to roura o průměru cca 450mm a hloubce 1,2m. Je to vypálené ve spodní části kam se jinak než hlavou dolů nedá dostat. Chtěl bych vidět jak tam někdo něco lepí tigem. Céóčkem to taky nejde jelikož je to žárový nerez řádně zkorodovaný (vypálený) i po vyřezání tam zůstávají místa se kterými si poradí pouze elektroda. Takže psát že nerez elektrodou svařují jen naprostí amatéři je trochu mimo mísu... Škoda, že nemám z té poslední opravy fotky. To jsem svařoval zrovna já... I tou elektrodou to byl dost problém. V podstatě se to vařilo téměř poslepu...

Offline

 

#19 21-07-2016 20:48:41

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Zváranie nerezu elektródou

JardaK napsal(a):

Svatá pravda.
Jinak pokud jde o svařování tenkých plechů, třeba taková Böhler FOX EAS 2-A (308L) 1,5 mm a FOX EAS 4M-A (316L) 1,5 mm svařují již od 25 A. UTP 65 D (312) sice až od 35 A, ta má ale tenký obal a lázeň je dobře přehledná. S tou jsem viděl vyvařovat po hraně kuchyňský nůž, kterým přeřízl kabel pod proudem a vypálil do něj účko. Naštěstí lepší svářeč než elektrikář smile
Problém není propálení, ale schopnost vést elektrodu tak přesně, aby se natavily hrany a nebyla to vedle navařená  jednomilimetrová šňůrka.
Ale souhlasím s tím, že na tenké plechy je ideální WIG. Jenže leckdo ho nemá a nebo se s ním do některých míst nedostane.

Rellik napsal(a):

Honza007 napsal(a):

Nic proti ale 1 nerez se pokusi svaret eldou jen opravdovy amater !

V tom případě jsme v práci naprostí amatéři. Existuje X poloh, které nejdou vařit jinak než elektrodou. Některé věci dokonce mají v požadavku sváření metodou MMA. Co se týká těch poloh, tak například jezdíme opravovat pece do jednoho podniku. Vždy je vypálené chladící potrubí. Je to roura o průměru cca 450mm a hloubce 1,2m. Je to vypálené ve spodní části kam se jinak než hlavou dolů nedá dostat. Chtěl bych vidět jak tam někdo něco lepí tigem. Céóčkem to taky nejde jelikož je to žárový nerez řádně zkorodovaný (vypálený) i po vyřezání tam zůstávají místa se kterými si poradí pouze elektroda. Takže psát že nerez elektrodou svařují jen naprostí amatéři je trochu mimo mísu... Škoda, že nemám z té poslední opravy fotky. To jsem svařoval zrovna já... I tou elektrodou to byl dost problém. V podstatě se to vařilo téměř poslepu...

No budiš ale tohle je spiš lepeni než svaření.Je mi jasne že u některych oprav se dela z nouze cnost ale na važnou praci to opravdu neni.

Editoval Honza007 (21-07-2016 22:54:58)


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#20 21-07-2016 22:37:39

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Zváranie nerezu elektródou

U Tigu může být problémem dostupnost argonu a ne všude se dá s hořákem byť s nejkratší(knoflíkovou)krytkou elektrody vymotat.Eldu si v kleštích přihnu jak potřebuju a vařím.Pravda tigem to vypadá líp.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#21 22-07-2016 13:06:39

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Zváranie nerezu elektródou

Zdenek11:  JJ, EK 103

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče