SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 23-08-2016 22:34:58

Borin
Člen
Registrovaný: 23-08-2016
Příspěvky: 6

OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

Zdravím, nevíte někdo, jak je na tom tahle mašinka ??? přemýšlím co koupit, jelikož se stěhuju a moje původní COčko Alfa In Alf 180, se kterou svářím už 10let zůstane tátovi... Původně jsem koukal po nějakém Jasicovi, který tu chválíte ale tam mě úplně nedostal zatěžovatel a byl bych na tom hůř, než jsem byl s tou Alfou, která měla na 100%tech 110A a nestačilo mi to. Chci nějaký kompromis, jelikož nechci nějakého chcípáka a zároveň ani nějakou 500A obludu, na kterou nemám ani pojistky. Výkonově by tenhle gamastar byl tak akorát... Moje sváření spočívá v sem tam autokarosařina a hlavně zámečničina. Pokud za tyhle peníze víte o něčem lepším, prosím poraďte. Díky

Editoval Borin (23-08-2016 22:36:16)


AlfaIn Pegas 200T HF, Formica Forcut 40, AlfaIn ALF 180, Jasic mig 200 (N220)

Offline

 

#2 24-08-2016 07:15:07

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

Vůbec nechápu argument slabého zatěžovatele. Jasic 250Y má zatěžovatel na 60. procent 250 amper. Laicky řečeno, tento stroj nelze běžným svařováním nikdy přehřát.

Offline

 

#3 24-08-2016 07:22:30

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

No nevím jestli sem mohu napsat svůj názor když stroj patří do skupiny zázraků z Třebíče a budu to hodnotit jen podle prospektu, takže sorry, má to dvoukladku, i když oboustraně hnanou,to je určitej problém při AL, a trubičce, chtělo by to pár pamětí, když už je to multifunkce a nemá to pro Tig Hf zapalování, váha 42 kg, a rozměry?,na přenášení to zrovna není,funkce běžné, v setu nejsou kabely na MMA a pro Tig, i kladky pro Al.Sváření v pulsu to neumí, přepnutí polarity pro trubičkovej drát taky ne ale to asi stejně nevyužijete, stejně jako PFC při napájení 400V, při ceně 28 koliků doporučuji odzkoušení, pokud se pro to rozhodnete, zvažte možnost zapůjčení na určitou dobu.Určo to nemusí svářet špatně, je to invertor, takže plynulý nastavení, no a když budete svářet v Mixu. Pokud nejste fixován na značku jak se mi zdá , projděte si i jiné prospekty, zdravím, ať Vám to sváří.....

Offline

 

#4 24-08-2016 17:39:20

Borin
Člen
Registrovaný: 23-08-2016
Příspěvky: 6

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

Na svarecky jsem nekoukal už hodne dlouho a nejak se vsechno změnilo... značek je spousta a spousta o kterych jsem nikdy neslyšel... poraďte mi prosim co vybrat tak do 24000 bez dph. Dneska jsem byl jen jen tak na kukacku v chobole a tam nic jiného než Jasic a nějaké light chiny neni. Bohuzel tam byl prodejce, který tam je chvilku a na otazky ala zatezovatel a jištění mi nebyl schopný odpovědět... šéf prodejny, kterého znam tam bohuzel nebyl...


AlfaIn Pegas 200T HF, Formica Forcut 40, AlfaIn ALF 180, Jasic mig 200 (N220)

Offline

 

#5 29-12-2017 19:57:45

alienblue
Člen
Místo: Středočeský
Registrovaný: 16-12-2017
Příspěvky: 20

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

Evita napsal(a):

No nevím jestli sem mohu napsat svůj názor když stroj patří do skupiny zázraků z Třebíče a budu to hodnotit jen podle prospektu, takže sorry, má to dvoukladku, i když oboustraně hnanou,to je určitej problém při AL, a trubičce, chtělo by to pár pamětí, když už je to multifunkce a nemá to pro Tig Hf zapalování, váha 42 kg, a rozměry?,na přenášení to zrovna není,funkce běžné, v setu nejsou kabely na MMA a pro Tig, i kladky pro Al.Sváření v pulsu to neumí, přepnutí polarity pro trubičkovej drát taky ne ale to asi stejně nevyužijete, stejně jako PFC při napájení 400V, při ceně 28 koliků doporučuji odzkoušení, pokud se pro to rozhodnete, zvažte možnost zapůjčení na určitou dobu.Určo to nemusí svářet špatně, je to invertor, takže plynulý nastavení, no a když budete svářet v Mixu. Pokud nejste fixován na značku jak se mi zdá , projděte si i jiné prospekty, zdravím, ať Vám to sváří.....

Koukam do prospektu dané svarecky a píšou hnaná 4kladka   4x4 . a co se tice pulsu tak cituji ........ Tig pulse  pro nastavení frekvence pulsace proudu 1- 500Hz .  ...... Tak jak to teda je ?????? Kecaj ? Nejsem moc znalej tak se radši zeptam .

Editoval alienblue (29-12-2017 20:01:25)


Nejsem elektrikář  , doma TMB 125-1 , v práci omi 1900 , svářečské schopnosti průměrné . nejsem znalej tak se radši zeptam .

Offline

 

#6 29-12-2017 20:44:40

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

GamaStar 2550LS je 4kladka a synergie ,  2550L je vyprodej a tam je jeste 2kl ... na objednavku bylo mozny dodat 4kl ...  to bylo + 60€ oproti 2kl ...

Editoval atishajn (29-12-2017 20:47:39)

Offline

 

#7 29-12-2017 20:49:01

alienblue
Člen
Místo: Středočeský
Registrovaný: 16-12-2017
Příspěvky: 20

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

Poohlizim se také po nějaké Multifunkci ..... Nic levneeho ani predrazeneho nějakou střední třídu dostupnost náhradních dílů a servisu a příslušenství , je to investice na 10-20 let určité  A další peníze bude stát samozrejme Kompletní příslušenstvi stím počítám . je to do garáže  kolem baráku, vozejku , motorky atd. Nějaká konstrukce jekl ocel a 4krat za rok hliník v práci tenký nerez občas . nějaké 2 modely mám v ocku tak prosím o nějakéj nastrel komu to už slouží aspoň rok doma nebo v práci .
Funkce .….….. Hnaná ozubena dvojkladka podmínkou 2x2 , Lirft Arc  , puls , synergie a PFC výhodou ,mám doma 16A jističe , doladění tlumivky také výhoda . hot start jenom bonus trafem doma svarim nadprůměrně .
Předem děkuji za reakce
Chybí tady sekce multifunkce !!!!!!   Co na to admin ...............

Editoval alienblue (02-01-2018 13:19:28)


Nejsem elektrikář  , doma TMB 125-1 , v práci omi 1900 , svářečské schopnosti průměrné . nejsem znalej tak se radši zeptam .

Offline

 

#8 29-12-2017 20:52:31

alienblue
Člen
Místo: Středočeský
Registrovaný: 16-12-2017
Příspěvky: 20

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

atishajn napsal(a):

GamaStar 2550LS je 4kladka a synergie ,  2550L je vyprodej a tam je jeste 2kl ... na objednavku bylo mozny dodat 4kl ...  to bylo + 60€ oproti 2kl ...

Tak jsem koukal dobře děkuji za reakci ........ A co ten Tig puls  je to k něčemu dobrý pomůže to v nějakém směru či situaci mit to nutne jako funkci  na svářečce ........ ! ?

Editoval alienblue (31-12-2017 09:54:22)


Nejsem elektrikář  , doma TMB 125-1 , v práci omi 1900 , svářečské schopnosti průměrné . nejsem znalej tak se radši zeptam .

Offline

 

#9 29-12-2017 21:22:59

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

Hmm, ten puls v Mig-Mag umí zatím jen Picomig, ale asi bude finančně mimo mísu....pokud najdete něco podobného dejte vědět, už by to mohl někdo zkopčit a vylepšit...

Offline

 

#10 29-12-2017 22:44:08

alienblue
Člen
Místo: Středočeský
Registrovaný: 16-12-2017
Příspěvky: 20

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

Evita napsal(a):

Hmm, ten puls v Mig-Mag umí zatím jen Picomig, ale asi bude finančně mimo mísu....pokud najdete něco podobného dejte vědět, už by to mohl někdo zkopčit a vylepšit...

Evita.   Můžete mi pisnout ne email prosím mel bych na vas interní dotaz .

Editoval alienblue (02-01-2018 13:21:00)


Nejsem elektrikář  , doma TMB 125-1 , v práci omi 1900 , svářečské schopnosti průměrné . nejsem znalej tak se radši zeptam .

Offline

 

#11 16-11-2018 21:21:43

Signál Bob
Člen
Registrovaný: 16-11-2018
Příspěvky: 3

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

Ahoj svářeči, svářečky a svářeččata. Dále bych chtěl pozdravit všechny odbočky, invertory i IGBT tranzistory. Ahoj též kabely, dráti, redukční ventilové, hadice a tlakové nádoby. Nevyjímaje ani podávače drátu, hořáky, elektrody a zemnící kleště. Jestli jsem na někoho zapomněl, tak se omlouvám!!!
Hodně jsem si z tohoto fora odnesl (někdy to tedy byly spíše hádky a urážky, ale to je asi dnes všude stejné...)
Jelikož jsem si zakoupil onu mašinku OMICRON 2550LS GAMASTAR tak jsem se rozhodl, že jí tu trochu popíšu a snad pomohu tomu, kdo o ní také uvažuje (jako já dříve).
Tenkrát jsem sháněl svářečku, která mi svaří jak slabý plíšek (auta, motorky), tak jakl o síle okolo 4mm, tak i silnou plochou ocel 15-20mm. Též jsem chtěl, aby to zvládlo hliník. Nerez by také nebyl na škodu. No a samozřejmě aby to vážilo co nejméně a cena byla do 20-ti tisíc.
No a jak jsem sháněl jak jsem sháněl, tak jsem nic takového nemohl sehnat. Možná jste to někdo měl stejné.
Trochu se mi líbil zmíněný Gamastár 2550ls, ale nevěděl jsem jak to bude opravdu fungovat. Na netu jsem našel spíše otázky, než odpovědi a z koupě jsem měl strach. Občas jsem u konkurence našel něco jiného, ale pak jsem se opět vrátil zpět k tomuto stroji. Přiznávám se, že jsem byl nešťastný a bál se špatné koupě. Manželka to nakonec rozsekla a řekla - "Ten Herkules z Bauhausu stál 1500,- a jak ti posloužil, myslíš že svářečka za dvacetinásobek nebude svařovat? Už přestaň Googlit a objednej jí, nebo to udělám sama." A bylo rozhodnuto.
Objednal jsem jí u nás v Hloubětíně u OSVY. Ještě tu máme Chobolu (ten má obrovskou prodejnu s neuvěřitelně širokou nabídkou věcí okolo svařování) ale zdroje prodává pouze čistokrevné číny (tam se mi líbily např. Jasicy  - opravdu pěkně provedené).
Ke zdroji jsem si samo. dokoupil i láhev, redukčák, MMA kabely, cívky 0,8 a 1,0. Dále mi dali nějaké spotřební díly, elektrody a hořák Binzel B25 - 5 metrů. (Co se týče toho hořáku, tak je to nějakej základní a nejlevnější model od Binzela, kterej jsem ani nenašel v jejich katalogu, ale musím přiznat, že je perfektní a nikdy jsem nedržel lepší. Kamarádi, nebo kolegové v práci ke svářečce kolikrát dostali kopyto, že to šli hned něčím nahradit - ale přiznávám že to může být věc názoru, co jeden nenávidí, jinému sedne. (před koupí se ujistěte, jakej hořák dostanete - to budete pořád držet v ruce a jestli vám to nesedne, tak vyjednejte změnu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)
No, po zakoupení jsem toho měl plné auto - viděl jsem z něj jen dopředu.
A teď to nejdůležitější:
Jak to vypadá - Je to ve stejné bedýnce, jako např. Omicron 205 (u nás v práci jí mají a chlapi na ní nedají dopustit - má nesundavací zemnící kabel tuším jen 16mm3 a podavač s dvoukladkou pouze jednou hnanou. Nikdy neměla poruchu a to se i občas převáží na jiné pracoviště.)
Váha je 42 kg bez příslušenství, což je tak na hranici mobilní x nemobilní. Pokud v tom nemám 18-ti kg cívku, tak jí vynesu i do patra. Z toho důvodu si do ní kupuji převážně 5-ti kg cívky. (jejich nevýhodou je vyšší poměrná cena za kg a také horší průchodnost drátu díky menšímu rádiusu navinutí - drát je naohýbaný na menší kruhy, nebo jak to říct.)
Ovládání - je diditální a velice intuitivní - moc se mi to líbí. Navolíte si průměr drátu, materiál svařování, metodu svařování a nakonec mig/mag funkce jako nappř 2T/4T a pod. U mig/mag to má i sinergii a za mě mohu říci, že já jsem za ní rád!!! Vlastně svařuji převážně na ni. I na ni si můžete všechny parametry doupravit a svářečka si je zapamatuje. (posuv, volty, předfuk, dofuk, tlumivka atd). Čili vlastně určité paměti to má, u kařdé metody si to zapamatuje vaše poslední nastavení. Takže si můžete nastavit svářečku jak potřebujete pro sinergii a pak odlišně pro manuál a v případě potřeby přepínat mezi manuálem a sinergií. Ale že by jste si jako na mobilu zmáčkli např. 6-ku a naskočily by tam uložené parametry pod číslem 6, tak to ne, to neumí. Jo a při sváření na panelu blikají diody podle toho, jestli zdroj zrovna vaří, nebo předfukuje, nebo dofukuje atd atd - milovníci počítačových her budou v sedmém nebi a diskofilové ještě výše.
Sváry - jsou nádherné, prostě nádherné. Přiznávám, že si raději beru směs argonu a CO. Často se mě známí ptají - "Kdo ti to vařil, to je pěkný." Jak karosařinu, tak silné ingoty na 250 Ampér - prostě nádhera. (vím, že zkušení se mi smějete)
Provedení - podávání je pomocí čtyřkladky a všechny kladky jsou hnané (ale ty menší průměry). Podavač je z pravé strany pod do strany otevíranými dvířky(při pohledu na svářečku z přední strany). Na levé straně je samotný invertorový zdroj - pár chladičů a tišťáků, jinak nic, pořád je tam dost místa. Ze zadu je 1 ventilátor. Ten neběží pořád. Pokud začnete svařovat, tak se spustí a po ukončení běží 5 minut a pak se vypne. To se mi docela líbí, že to nehučí pořád. Konstrukce bedýnky snýtovaná a sešroubovaná z pozinkovaného plechu. Boční plechy jsou nabarveny na žluto a předek je ze dvou žlutých plastových odlitků. V tomhle se všechny 3 Třebíčáci odlišují. Např Kuhtreiber má bedýnku svařovanou a nastříkanou černou matovkou. Zaždý z Třebíčské trojice má také jinak otevírací kryt cívky drátu!!!!!! Alfa in - u nás v práci to má například z levé strany!!! Tohle si před nákupem zjistěte, aby vám to vyhovovalo. Někde se dvířka otevírají do strany, někde nahoru a někde se vysadí a dají celé pryč - tak pozor na to!!! Zvažte, kde jí budete mít umístěnou. Ještě musím dodat, že i když je to multifunkce, tak pro svařování jiného materiálu, např. hliníku, nestačí jen přepnout knoflík z Fe na Al. Je zapotřebí vyměnit bombu, kladky, hořák a drát. Čili se připravte na čas a peníze navíc!!!!!!! Nebo ještě lépe na hliník koupit origo extra tigovku a basta fidli.
Co mě na ní nadchlo - hmotnost, ovládání, výkon, sváry, provedení a dílenské zpracování a zatěžovatel.
Co mě na ní zklamalo - návod k použití, tam je tolik chyb, že jsem v jednu chvíli nevěděl, jestli je to na 230, nebo 400V. Jinak nic, možná stojí za zmínku zemnící kleště KS 315. Ty nejsou výrobkem Omicronu, ale jen dokoupené příslušenství. Určitě je má mnoho z vás a instaluje je i Olda Killeroz ve svých videích. Mě na nich prostě štve ten kabel vyvedenej nad rukojetí a plete se při práci. Na to jak dlouho se vyrábí, mohl výrobce zainvestovat a jako ostatní výrobci kabel protáhnout mezi rukojeťmi. Při svařování nad 190 A se i znatelně hřeje šroub M12 držící přívodní kabel (dotahování nepomůže) Možná pomůže výměna za měděnej šroub - vyzkouším - napíšu- ...
Závěrem - jestli se někdo nemůžete rozhoupat (jako já dříve), tak do toho jděte, určitě to má něco do sebe a svařuje to opravdu pěkně. Nemohu zde hodnotit životnost, páč to mám pár měsíců, ale nevěřím, že to vydrží tolik, co staré poctivé odbočkové zdroje, které jste mohli parkovat třeba pod okapem. Na druhou stranu je to jen tranzistorák a spousta se toho dá opravit. Horší to bude určitě u IGBT tranzistoráků, které nejsou ještě tak zaběhané (alespoň u nás na starém kontinentě) V Japonsku už mají určitě IGBT sedmnácté modifikace a svařují s tím děti v jesličkách.
Evita napsala, že je to jen další zázrak z Třebíče. Já se na ní zpočátku hněval, ale pak jsem si uvědomil, že ona zná konstrukci více do hloubky a ví co by tam mělo být a co tam místo toho je. Takhle to u nás v Čechách chodí. My s kolegama automechanikama se také smějeme, když si nějaký zákazník koupí novou Škodovku - jak chudák uvěřil reklamě a nalétl. "Zázrak z M.B." My také víme, co by tam mělo být a místo toho tam je něco levnějšího, nebo tam není prostě a jednoduše nic. A nikdo z nás by si ten "zázrak" prostě nekoupil. Je to prostě to samé.
My jsme prostě takovej přizdisráčskej národ, nebo jak to nazvat. Za komárů jsme vyváželi Babetty, Stadiony, Škodovky atd v nejvyšší kvalitě a tady jsme si nechávali jen takové šedé myši, kde se šetřilo i na samotné barvě. Oproti němcům, kteří to dělají naopak - Áčkovou kvalitu si nechávají pro sebe a pro západní Evropu a USA a oproti tomu zmetky třídy B,C vyvážejí k nám. Téměř každá fabrika třídí výstup A, B C a horší. Jenže nic se nevyhodí. Kam jdou tedy výrobky C a horší. Odpověď znáte......... (Škoda, že vstup do unie to nezlepšil)
No ale abych se vrátil k Evitě, líbil by se mi strojek od Esabu a podobně, ale přiznávám. že na to nemám love. Kdybych nebyl kybernetický analfabet, tak bych sem přihodil i nějaké fotky a video z mobilu , ale vložit přílohu je pro mě prostě........
Jinak jestli jsem tímto článkem pomohl alespoň jednomu "šikulovi který rád svařuje a váhá",tak budu rád, že jsem to nepsal zbytečně.
Jestli máte někdo kritiku, tak sem s ní, budu za ní rád. Nějak už to tu na té planetě s tou hambou hold dožiju.
Jo a ještě jsem si vzpomněl, kabely mám 25mm3 a na vyšší výkon se dost zahřívají. Jestli si někdo budete "konfigurovat" sestavu pro větší výkon, nebojte si vzít kabely 35mm3, nebo alespoň kostru. A zem. kleště si vemte klidně na 500A. Nic tím nezkazíte. Jo a také při koupi mi dali knížku o sváření. Nevím, jestli pochází od výrobce, nebo od prodejce, ale je perfektní a stále se k ní vracím. Později vložím přesný název.
Vstříc pěkným housenkám přeje Signál Bob.

Offline

 

#12 16-11-2018 23:05:32

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

Signál Bob napsal(a):

Jestli máte někdo kritiku, tak sem s ní, budu za ní rád.

jak chceš = strašně dlouhý, ale vypadá to že nejde o reklamu (první příspěvek) takže vítej tady.

Jaký sváry máš čistým co2? Směsí udělám pěkný i já - totální migmag laik. smile
Ovšem MMA si to rozdám s kýmkoliv, zejména když jsem si po desetiletích vaření dopřál Lorcha.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#13 17-11-2018 22:09:54

Signál Bob
Člen
Registrovaný: 16-11-2018
Příspěvky: 3

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

Ahoj Bourači, díky za reakci. Jak to tak prohlížím, fakt jsem se opravdu nějak moc rozepsal. To snad ani nikoho nemohlo bavit číst. O reklamu opravdu nešlo, spíše o názor a ranné zkušenosti. S tím čistým CO-čkem jsi uhodil hřebíček přímo na hlavičku. Já vždy kupoval směs a protože vím, že s čistým CO-čkem to bude horší, tak se vlastně bojím si ho pořídit. Současně mě ale zajímá, jak se to bude chovat.  V práci mají zmiňovanou 205-ku s CO2, tak jí půjdu otestovat. Výsledek sem vložím.
No a pak jsem samozřejmě také otestoval sváření MMA inveror vs. bázická elektroda a mohu s hambou prohlásit, že jsem dopadl ještě hůře něž "Vidlák"  při jeho svařování TRAFO x INVERTOR na YouTube. Připadal jsem si jako pitomec, kterej to drží poprvé v ruce. Jak už mám za 20 let zvládnutou rutilku, tak s bázickejma elektrodama pojedu opět od začátku. Otázkou ovšem zůstává, jestli se (mě) osobně vyplatí s ní vařit.
Jo a ještě zajímavost: Dnes jsem se stavoval v Bauhausu v Chabrech (bude to asi ve všech Bauhausech stejné) a vylepšili tam "svatostánek" se svářecí technikou. Mají tam spoustu invertorů MMA i mig-magů. Jsou to tedy takový IGBT prckové, ale třeba pro někoho do dílničky (a to i v paneláku) se to může hodit. No jestli někdo pojedete kolem, tak přibrzděte a koukněte, je to docela srandovní. Ten nejmenší invertor je kapesní a to doslova!!!
Tak ať vám to pěkně "housenkuje"......

Offline

 

#14 20-11-2018 10:33:56

Kubo
Člen
Registrovaný: 20-11-2018
Příspěvky: 1

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

Dobrý deň.
Ďakujem užívateľovi Signál Bob za dlhý príspevok. Aj ja rozmýšľam nad kúpou tohoto stroja už cca rok. Chcem sa spýtať aké najhrubšie materiály ste s ním zatiaľ zvárali? Či už metódou MIG alebo MMA? Ide o to že ja by som ho potreboval využívať hlavne na opravu a aj výrobu poľnohospodárskej techniky nie priemyselne ale svojpomocne doma , teda z času na čas sa vyskytnú aj hrubé materiály 15- 20 mm. V rozhodovaní ma  blokuje hlavne to, či tých 250A stačí.
ďakujem

Offline

 

#15 20-11-2018 18:59:42

RomanN
Člen
Místo: Třešť
Registrovaný: 25-01-2018
Příspěvky: 28

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

taky ji mám v hledáčku, nejbližší konkurent je Kowax genimig 250LCD. Cenově lepší, váhově na polovině, jen má dvoukladku a je na 5kg cívky. Zatěžovatel je stejný. Rozhoduju se mezi 3f a 1f výkonově se pohybuju na rozmezí cca 200A max. jen nevím jestli honit slabší mašinku ke stropu.... chjo, je to dilema


AlfaIn Perun 200 MIG MAN PFC, Rehm 310D, Alfin 150, TIG 200PAC/DC, velký a malý autogen Pb+O2

Offline

 

#16 20-11-2018 19:49:46

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

ty co to vybírají rok mají zvednout pozadí a jít si někam skusit pár mašinek....


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#17 21-11-2018 20:24:45

Signál Bob
Člen
Registrovaný: 16-11-2018
Příspěvky: 3

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

Kubo díky za poděkování, snad jsem o opravdu nepsal zbytečně.  Co se týče těch zemědělskejch strojů, jako je pluh, brány, smyk a podobně (něco z toho máme stále na zahradě), tak takovéto sváry to zvládne perfektně a to ani né na plný výkon. Čili urvaná radlice, nebo závěs- NO PROBLEMO. Ovšem pokud jde o výrobu, kde by jsi chtěl udělat např. 5 metrů dlouhou housenku na 200A - tak to by tě asi zdržovalo chlazení. To už by asi na 1 zátah bez přehřátí nezvládla. Mě se tedy ještě nevypla, ale přiznávám, že po větším výkonu jí nechám chvíli vyvětrat. Údajně  Omicron lepí čidlo přehřátí jen nějakým silikonem, nebo tavným lepidlem a prý to nemusí být 100% spolehlivé. Jaká je pravda a jak to dělají ostatní výrobci - to už jsem se nedočetl.
Ohledně těch pásovejch ocelí 15, 18 a 20 mm (silnější už jsem u nás v hutním... nesehnal), tak buď bez starostí. Plnej výkon málokdy využiješ. Navíc se svár dá provést ve více vrstvách. Opět se ale musím odvolat na zatěžovatele, kterej tě může zdržovat při práci na vysoký výkon.
Co se týče svařování jiných materiálů, tak zatím nemám vyzkoušeno. Sám jsem na to zvědavý, ale teď na to není čas.
MMA invertor s bázickou elektrodou - přiznávám že u mě PRŮSER jako vrata!!! Oprati trafu s rutilkou úplně něco jiného. Budu se učit opět takříkajíc od nuly.
Romčo ten Kowax jak zmiňuješ se mi také moc líbil a ten display, resp. to menu mě úplně uchvátilo, tu cenu jsem také byl ochotný přijmout. Ta dvoukladka, pokud nepodává do moc dlouhého a zašmodrchaného hořáku, tak bohatě stačí. Mají jí miliony svářeček a funguje to bez problémů. (jak jsem psal, ta naše Omi 205 v práci má dvoukladku a pouze jednu hnanou - a chlapi jí "milují").  Teď už ani nevím, proč jsem do  toho Kowaxu nešel, resp. co mě odradilo. Jestli je to IGBT technologie, nebo jestli jsem slyšel, že Kowax je čistokrevná Čína, hele nepamatuji se.
Jestli koupit 1f nebo 3f ti tu asi nikdo neporadí, páč každá má něco do sebe. Jako by jsi se ptal jestli si máš koupit benzín, nebo diesel, jestli je lepší Stihl, nebo Husqvarna, jestli je lepší Jawa, nebo ČZ. Každý si to prostě musí spočítat, jestli, mu bude vyhovovat to či ono. Jednofázovky se dělají do zhruba 200A a to už umí provařit pár milimetrů do hloubky. Pokud ovšem budeš svařovat často na max, tak počítej s tím, že budeš často chladit!!! A to je někdy pěkná otrava. Jestli ale děláš spíše karosařinu, sem tam regál, plot okolo domu, motokáru, samo-domo kompresor, vozík za auto, klec na tchýni, zábradlí a pod - tam si myslím, že přenosný mig mag 170 až 200A bude naprosto dostačující- mobilita je často přednější, než max. výkon. Ovšem mé rady ber spíše jako amatérské, určitě ti lépe poradí někdo zkušený.
Určitě není od věci rada od Juggernaulta  -  jít si někam mašinku vyzkoušet. Tím přeci nic nemůžeš zkazit!!!
Podle mě má každá "bedýnka" něc do sebe, jde jen o to, aby ti sedla a byl jsi spokojený a nehledal hned něco jiného. Tak držím palečky a jak něco objevíš, tak sem s tím, jsem (jsme tu) jedno velké ucho (...nebo oko???).

Offline

 

#18 21-11-2018 22:07:21

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

Kubo napsal(a):

hlavne to, či tých 250A stačí.

250A stačí, pokud doma svařuješ věc která bude namáhaná - jedna housenka je málo.
Jde o velikost sváru když vaříš "tlusté železo" musíš svár vytvořit 2 - 3 housenkami. (nebo i více)

Když vařím tenké plechy udělám svár velmi rychle abych plech nepropálil, taková housenka však moc nedrží, následně tedy dělám druhou, první housenka zajistí odvod tepla a plech se už nepropálí takže druhou housenku kladu přes tu první a hlídám lázeň aby se to pevně spojilo.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#19 18-10-2021 14:51:08

Radajz
Člen
Místo: Přerov
Registrovaný: 15-05-2015
Příspěvky: 24

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

Ahojte, zkoušel s ní už někdo TIG?


Omicron GAMA 160
TNZ Klasik 150 Plus

Offline

 

#20 18-10-2021 16:01:05

nešika
Člen
Registrovaný: 18-03-2018
Příspěvky: 199

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

Radajz - kdysi jsem s jednofázovým Gamastarem Tig normálně používal.

Editoval nešika (19-10-2021 15:30:48)


LINCOLN ELECTRIC Powertec 300, OMICRON Gamastar 1900, L. E. Viking 3350 4C, OPTREL Crystal 2.0

Offline

 

#21 18-10-2021 19:39:05

Radajz
Člen
Místo: Přerov
Registrovaný: 15-05-2015
Příspěvky: 24

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

Nešika - jde mi o to, že u téhle 2550LS v režimu Tig funguje plynovej ventil ve svářečce, ale podle návodu se má pouštět plyn přímo z lahve ventilkem na hořáku. Tak by mě zajímalo, jak se to teda v praxi řeší. Ovažuju o ní, ale štvalo by mě pouštět plyn ručně.


Omicron GAMA 160
TNZ Klasik 150 Plus

Offline

 

#22 18-10-2021 20:00:48

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8500

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

Tyhle multifunkce od Omicronu mají funkci přes eurokonektror jako u MIG/MAG, ale takové TIG hořáky se prodávají málo. Osobně jsem takový zatím neviděl. Ale zkoušel jsem u svého Gamastaru spojit kontakty na eurokonektoru v režimu TIG a normálně el. ventil plynu cvaká.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#23 18-10-2021 20:22:54

Radajz
Člen
Místo: Přerov
Registrovaný: 15-05-2015
Příspěvky: 24

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

Varok- přesně to jsem myslel. Děkuju.


Omicron GAMA 160
TNZ Klasik 150 Plus

Offline

 

#24 18-10-2021 20:43:42

nešika
Člen
Registrovaný: 18-03-2018
Příspěvky: 199

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

Radajz - Tak to vážně nevím (neřeším), na Tiga požívám PEGAS 200 AC/DC PULSE PFC. Možná existují hořáky Tig (protáhni to Googlem), které se šroubují do Mig eurokoncovky, kterou musíš přepólovat na " - " pól. Jestli to tak je, tak po stisknutí spínače na hořáku musí otevřít plyn. ventil ve svářečce. A máš vyhráno.
Na Gamastaru 1900 jsem používal hořák s kolečkem a pedálové spínání. Každá Multifunkce je o kompromisu. Já mám v návodu nepřímo napsané, kolečko, žádný ventil-prý i tak luxus:-).
Zjisto si to o tom hořáku a než svářečku koupíš tak ji v krámě zapni do Tigového módu, vem kancelářskou sponku a spoj ty dva malé kontakty v Mig koncovce. Dobře poslouchej. Jestli v ní něco lupne je to pln. ventil a máš vyhráno.
Jestli ne tak i tak se to dá řešit. Na zadní straně stroje je napájení pro vyhřívání céočka (nepětí je tam 24V AC). Do toho se napojí modul, který obsahuje plyn. ventil a konektor pro připojení hořáku. Silovku zapojíš normálně z čelní strany stroje.
Hele teď mi "Číňaci" dají fakt na prdlel. Je to blbé u tak drahé mašiny něco dodělávat. Nicméně je to řešení.

Editoval nešika (19-10-2021 15:38:38)


LINCOLN ELECTRIC Powertec 300, OMICRON Gamastar 1900, L. E. Viking 3350 4C, OPTREL Crystal 2.0

Offline

 

#25 19-10-2021 06:54:26

Radajz
Člen
Místo: Přerov
Registrovaný: 15-05-2015
Příspěvky: 24

Re: OMICRON GAMASTAR 2550LS PFC, nebo jiná ?

Nešika - děkuju za vyčerpávající odpověď. S tím doděláním je to dobrej nápad, ale nešel bych do toho už právě proto, že ta svářečka stojí docela dost na to, abych tam musel ještě něco bastlit.
Zkusím pozjišťovat jak je to s dostupností hořáků na eurokoncovku. Ale ono když bych šel cestou samostatných strojů (MIG/MAG a TIG), tak mě to ve finále asi vyjde na srovnatelný peníze.


Omicron GAMA 160
TNZ Klasik 150 Plus

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče