SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 26-12-2008 12:16:55

prezident
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 25-12-2008
Příspěvky: 228

amatérské pracoviště a stroj

Gama mám ze stavebnice odtud ze svarbazaru a velmi mile mě překvapila. Předtím jsem měl Herkules I 80A (Bau.., 2490,-Kč) a pro ty, kteří by náhodou uvažovali a chtěli ušetřit 1700, což je rozdíl od stavebnice, tak je s klidným srdcem varuji a doporučuji GAMU! Přestože je to stroj starší koncepce je to zcela něco jiného a právě pro začátečníky je vhodnější jelikož z mého (zcela amatérského) pohledu jsem při přechodu z herkulesa ocenil toto(ER117):
1.zapálení oblouku je mnohem snažší a GAMA chytá už jakoby při přiblížení a nemusím tolik "škrtat" jako u herkulesa. Herkules taky vyžadoval oklepání strusky z hrotu použité elektrody před dalším vařením. GAMA na toto trpí daleko méně a takřka neoklepávám.
2.regulace proudu. Tu jsem u herkulesa nepochopil. Potenciometr není cejchován orientačními číslicemi a je u něj jen zelené, modré a červené pole. Regulace není asi ani lineární, jelikož nastavení pro elektrody 2 i 2,5 se odehrává zcela výhradně na hranici maxima. Přišlo mi že je regulace poměrně chaotická a někdy má člověk pocit, že je proud malý a přidá a pak zase velký a pořád se snaží něco doregulovat na dvou milimetrech a místo svařování stále něco řeší. Na Gamě se mi zdá že svařuji v poměrně velikém rozsahu a nastavím proud a jedu. Nastavuji tedy proud jednou k dané elektrodě a je to OK.
3. vlastní svařování je s gamou jakoby klidnější a stabilní, zvuk oblouku je také "hezčí" a klidný

Tolik tedy pro ty, kteří by se rozhodovali stejně jako já o koupi stroje MMA pro občasné opravné, kutilské a lehké konstrukční svařování. Jsou to mé amatérské subjektivní dojmy a je možné, že jsem u herkulese kápl na špatný kus a také je mi jasné, že zdatný svařeč by i s herkulesem třeba něco zavařil, jelikož by dokázal kompenzovat jeho slabiny. Herkules měl i nějaké výhody - člověk dostane svařečku v opravdu elegantním kabátě, navíc za uvedenou cenu v kufru na přenášení a s komplet svař. kabely. Bohužel hlavní vlastnost kvůli které jsem si jej pořídil - svařování mě nenadchla a proto jsem se ho zbavil.

Nyní jsem si pořídil z bazaru HF HFU400(1400) s hořákem PARWELD WT17V(1800) a pokouším se o TIG. Mrknul jsem na video z welding24 o TIG a zkusil první sváry na obyč. oceli. První dojmi (jelikož jsem nikdy TIG naživo neviděl) jsou takové, že mě to celkem uchvátilo. Tak klidné svařování jsem ani nečekal. Je to jako z jiného světa, jelikož jsem byl zvyklej na MMA s "prskavkou" a teď tohle. Jen se to tak naučit, aby to bylo použitelné:-)

Editoval prezident (31-03-2011 15:23:32)


MMA/TIG GAMA145 SVARBAZAR EDITION, HFU400 + WP17V, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MIG/MAG BT-GW150, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MMA/TIG Barevná krabice 200AC/DC

Offline

 

#2 26-12-2008 12:41:29

Haufra
Člen
Registrovaný: 08-07-2007
Příspěvky: 139

Re: amatérské pracoviště a stroj

Vypadá to pěkně,ale přiznám se,že požární bezpečnost  by musela zavřít všechny oči.Dřevěný stůl,zazády polička s hadrovým závěsem(aspon tak vypadá).Tak nějak vypadá místo s nebezpečím vzniku požáru.Stačila by jedna kulička žhavá odskočit na něco hořlavýho a mohl by být problém.Ale pokud jeto jenom místo kde máš uloženo svoje nářadí tak vše ok.Jinak při svařování by jsi mohl to ostatní nářadí taky dost poničit.

Offline

 

#3 26-12-2008 12:43:47

prezident
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 25-12-2008
Příspěvky: 228

Re: amatérské pracoviště a stroj

přesně tuhle reakci jsem čekal, a je to pravda. MMA by jsem se opravdu neodvážil, ale přiznám se že TIG na titěrných věcech jsem zde zkoušel. Zima je krutá a v garáži je zima PS: není to polička z hadrovým závěsem, jsou to odložené šuflíky na drobnosti. Jinak jsou nějaké normy pro amatérské svařování? Rád se poučím. Samozřejmost jako zkontrolovat místo hodinu po svařování beru jako samozřejmost. Svařenec pokládám na chodníkovou kachlu apod. Dělám hlavně velmi malé věci a potřebuji pohodlné místo a rád dodržím bezpečnost práce pro amatérskou činnost. Mluvím opravdu jen o svařování v řádech cm, regály a pod. dělám v létě na zahradě. Tuším, že jsou lepší materiály než dřevo na pracovní stůl a přesně tohle řeším i v garáži, ale v 90% přijdu k někomu kdo vaří, podívám se a stůl je sice kovový (ponk) ale nahoře má stejně dřevěné fošny jako na většině ponků. Má klasický ponk napuštěnou pracovní desku nějakým antihořlavým mořidlem? A stejná věc je u autoklempířů, svařují COčkem na autě všude kolem ředidla, láhve s olejem, hadry od oleje, kousek od sváru je nádrž a její odvzdušnění, kudy unikají benzínové výpary je vyvedeno u různých aut různě a nikdo se nad tím nezalamuje. opravdu nevím jaký si udělat závěr.

Editoval prezident (26-12-2008 13:25:35)


MMA/TIG GAMA145 SVARBAZAR EDITION, HFU400 + WP17V, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MIG/MAG BT-GW150, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MMA/TIG Barevná krabice 200AC/DC

Offline

 

#4 26-12-2008 13:14:06

Holbaj
Člen
Místo: Znojmo
Registrovaný: 18-10-2008
Příspěvky: 36
Web

Re: amatérské pracoviště a stroj

pěkné pracoviště...wink


COčko Einhell BT-GW 190 D + samostmivaci kukla PROTECO P600e...
BauBau trafo Einhell CEN Turbo 150...

Offline

 

#5 26-12-2008 15:49:51

semancko
Člen
Místo: Prešov
Registrovaný: 05-12-2008
Příspěvky: 206

Re: amatérské pracoviště a stroj

2 prezident, prax a teoria su az prilis casto dve diametralne odlisne veci. Sam som to zazil po absolvovani ZM-1 a nastupeni do prace, vsetko co ma v zvaracskej skole naucili slo do haja... mastne neocistene diely, mastne rukavice a vsetko narychlo hlava nehlava... Ale haufra ma pravdu, staci chvilocka a si v obrovskych problemoch. To co vidis u spomenutych klampiarov ber ako odstrasujuci priklad, to uz nie je otazka ci sa nieco stane, to je otazka kedy sad .

Inak to pracovisko mas pekne. Mam tiez ponk s drevenou doskou, ale uvazujem aspon o tom, ze by som nan polozil plat nerezoveho plechu. Mam troska vyhodu v tom, ze v hangari mame riadne revidovane hasiace pristroje smile , takze ked nieco robim tak si jeden prinesiem k sebe. Ale aj tak je to chodenie s dzbanom pre vodu.


Vysnivany TransTig 1600 big_smile

Offline

 

#6 26-12-2008 21:09:32

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: amatérské pracoviště a stroj

Normy bezpečnosti práce pro amatérské a profi sváření rozdělené nejsou.Platí jak pro profi svařeče ve velkém strojírenském závodě, tak pro kutila v garáži.Jsou to ČSN 05 06 01,ČSN 05 06 30 a ČSN 05 06 10.Nicméně si myslím, že pokud člověk používá zdravý rozum, tak i bez znalosti těchto norem může svařovat.Je pravda, že když slyším jak někdo svařuje v dílně ve sklepě rodinného domu,dovaří, zhasne, dá si pivo a jde spát, tak mi jímá hrůza.Pak už opravdu je jen otázkou času kdy se probudí(či neprobudí)v hořícím domě.Takže pokud se používá hlava a je člověk opatrnej, mělo by být vše OK.

Offline

 

#7 15-04-2009 13:18:26

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: amatérské pracoviště a stroj

Já bych ještě doplnil, že svařování, hlavně s obalenou elektrodou, vypouští do ovzduší plno korozivních zplodin. Kdo vaří vedle auta nebo vedle holých plechových dílů, velice rychle tam bude mít holé úplně rezavé plechové díly.

Offline

 

#8 15-04-2009 16:28:54

Marten264
Člen
Místo: Tábor
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 200

Re: amatérské pracoviště a stroj

Obal z kyselých nebo rutilových elektrod by mohl působit korozivně. Dále pak ozón.

Je to nestabilní plyn s dráždivým zápachem (což vysvětluje jeho název). Ozon má korozívní účinky, je silným oxidačním činidlem a je velmi toxický. Ze všech těchto důvodů je nedýchatelný a může být životu nebezpečný. Ozon obvykle vzniká při vysokoenergetických výbojích ve vzduchu nebo kyslíku.


KITin 150 LA (111,141), autogen (311) + NPK3, kyslík - PB (312),
[color=yellow]podomní řemeslník nepřijatý do Cechu[/color]

Offline

 

#9 15-04-2009 21:32:45

prezident
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 25-12-2008
Příspěvky: 228

Re: amatérské pracoviště a stroj

to co je v létě cítit po bouřce a taky je to cítit u kopírky, když frčí non-stop, nejedná se taky o extra toxiš ozon?

Editoval prezident (15-04-2009 21:33:15)


MMA/TIG GAMA145 SVARBAZAR EDITION, HFU400 + WP17V, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MIG/MAG BT-GW150, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MMA/TIG Barevná krabice 200AC/DC

Offline

 

#10 15-04-2009 21:40:19

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: amatérské pracoviště a stroj

Ano - u kopírky, VN nebo u UV výbojek, to je ozon, osobně...

Offline

 

#11 24-11-2009 21:51:00

MIG/MAG
Člen
Registrovaný: 18-11-2009
Příspěvky: 11

Re: amatérské pracoviště a stroj

To se hodí na dlouhé zimní večery

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče