SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 09-02-2009 23:33:29

loskut
Člen
Registrovaný: 09-02-2009
Příspěvky: 18

Základní nastavení acetylén - kyslík

Zdravím, může někdo zkušenější poradit jaké je optimální nastavení redukčních ventilů na acetylén a kyslík pro různé režimy svařování a řezání?

Offline

 

#2 10-02-2009 08:37:21

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Použití autogenní soupravy patří k nejrizikovějšímu způsobu svařování. Takže otázky pro jeho používání by měly být mnohem obsáhlejší. Mělo by to být asi takto:
1, Podléhá svařování a řezání plamenem nějakým předpisům?
    Ano, platí normy ČSN 050600, ČSN 050610, vyhl.87/2000 Sb.
2, Jaká jsou základní rizika při používání autogenu?
    Rizika jsou značná. Od rizika požáru přes riziko popálení až třeba po udušení při práci ve stísněném prostoru.
3, Musím mít nějaké oprávnění pro práci s autogenem?
    Ano, pro amatérské používání a pro profesionální paliče stačí zaškolení podle ČSN 05 0705 (ZP-1W02, ZP-2W01). Toto zaškolení provede každá svářečská škola, případně svařovací technik s příslušným oprávněním.
4, Proč bych měl mít nějaké oprávnění, když už svařovat umím?
    Protože nikdo nedokáže zaručit, že nedojde k úrazu, požáru nebo jinému průšvihu. Pojišťovny nehradí při chybějícím oprávnění případně vzniklou škodu. Je to pro ně stejný případ jako třeba jízda bez řidičáku.
5, Jaké jsou druhy plamene? Jak velký hořák pro určitou tloušťku trubky zvolit? Co dělat při zpětném šlehnutí plamene do hořáku? Jaká je funkce zpětných klapek? Jakou velikost řezacího hořáku zvolit? Jak nastavit lahvové redukční ventily pro svařování a pro řezání? Proč mi vybuchla plynová hadice při zapálení hořáku o velikosti 20-30? Co mám dělat když se mi začala ohřívat doma ve sklepě acetylenová láhev tak, že už na ní neudržím ruku?

Ale abych odpověděl na původní otázku:  svařování kyslík - 3 bary (0,3 MPa), acetylen 0,3 barů

Offline

 

#3 10-02-2009 12:06:02

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Jirkati ma pravdu.
Stači mala chyba o ktorej zvárač amatér nevie a môže dôjsť k vážnej nehode.
Plyn neni sranda.
Ja osobne som tiež len amater , ale zvarujem jedine elektrickym oblukom.
Ochrana pred urazom elektrickym prúdom mi je téma známa (som elektrikar z prislušnym oprávnenim).
Ale čo sa týka pevnosti zvaru a pod , to ako amater môžem len ťažko posudiť.

Offline

 

#4 11-02-2009 18:48:28

loskut
Člen
Registrovaný: 09-02-2009
Příspěvky: 18

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

jirkati napsal(a):

Použití autogenní soupravy patří k nejrizikovějšímu způsobu svařování. Takže otázky pro jeho používání by měly být mnohem obsáhlejší. Mělo by to být asi takto:
1, Podléhá svařování a řezání plamenem nějakým předpisům?
    Ano, platí normy ČSN 050600, ČSN 050610, vyhl.87/2000 Sb.
2, Jaká jsou základní rizika při používání autogenu?
    Rizika jsou značná. Od rizika požáru přes riziko popálení až třeba po udušení při práci ve stísněném prostoru.
3, Musím mít nějaké oprávnění pro práci s autogenem?
    Ano, pro amatérské používání a pro profesionální paliče stačí zaškolení podle ČSN 05 0705 (ZP-1W02, ZP-2W01). Toto zaškolení provede každá svářečská škola, případně svařovací technik s příslušným oprávněním.
4, Proč bych měl mít nějaké oprávnění, když už svařovat umím?
    Protože nikdo nedokáže zaručit, že nedojde k úrazu, požáru nebo jinému průšvihu. Pojišťovny nehradí při chybějícím oprávnění případně vzniklou škodu. Je to pro ně stejný případ jako třeba jízda bez řidičáku.
5, Jaké jsou druhy plamene? Jak velký hořák pro určitou tloušťku trubky zvolit? Co dělat při zpětném šlehnutí plamene do hořáku? Jaká je funkce zpětných klapek? Jakou velikost řezacího hořáku zvolit? Jak nastavit lahvové redukční ventily pro svařování a pro řezání? Proč mi vybuchla plynová hadice při zapálení hořáku o velikosti 20-30? Co mám dělat když se mi začala ohřívat doma ve sklepě acetylenová láhev tak, že už na ní neudržím ruku?

Ale abych odpověděl na původní otázku:  svařování kyslík - 3 bary (0,3 MPa), acetylen 0,3 barů

No, díky za vyčerpávající odpověď.
ad1) ČSN normy již neplatí a jsou pouze doporučené. Vyhláška 87/2000Sb. platí pro podnikatele. Nicméně požární požadavky této vyhlášky plním.
ad2) Plně si uvědomuji.
ad3) Žádný předpis neřeší a nenařizuje jakékoliv oprávnění pro nepodnikající fyzickou osobu v souvislosti se svářením.
ad4) Svářím 15 let a žádné zvláštní oprávnění jsem k tomu nikdy nepotřeboval. Mám strojní vzdělání a rizika si uvědomuji, rukojeť hořáku mám vybavenou ochranou SP20 a redukční ventily SP50 a to na acetylénu i kyslíku. Hadice, rukojeť, hořáky, redukční ventiy jsou max. 1,5 roku staré. Co víc udělat pro bezpečnost?
ad5) Veškeré odpovědi poskytuje příručka p.Minaříka - Plamenové svařování, teda skoro veškeré: nikde jsem nenašel optimální nastavení budíku pro různé režimy. Nicméně toto lze nalézt u technických parametrů hořáku. Co víc kromě papíru mě může dát ta svářečská škola?

Offline

 

#5 11-02-2009 19:12:06

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Človíčku kdo vám napovídal, že vyhláška 87/2000Sb. platí jen pro podnikatele? 
V paragrafu 1 odst. 2 se dočtete, že platí také pro všechny fyzické osoby, pokud není stanoveno jinak.
(2) Podmínky požární bezpečnosti stanovené touto vyhláškou se
vztahují  na  svařování  a  nahřívání  živic  v  tavných  nádobách
provozované právnickými osobami a fyzickými osobami vykonávajícími
podnikatelskou  činnost  podle  zvláštních  předpisů. Na ostatní
fyzické osoby se podmínky požární  bezpečnosti rovněž vztahují,
jen pokud není dále stanoveno jinak.
V paragrafu 3 odst. 10 písmeno a-d se dočtete, kdy nemůžete zahájit svařování.   
(10) Svařování se nesmí zahájit, jestliže
a) nejsou  stanovena požárně  bezpečnostní opatření  s ohledem  na
   druh a místo těchto prací,
b) svářeč  a pracovníci  zúčastnění na  svařování a  souvisejících
   činnostech nejsou  prokazatelně seznámeni s  podmínkami požární
   bezpečnosti,
c) nejsou splněny podmínky požární bezpečnosti,
d) svářeč na  svářečském pracovišti nemůže  prokázat svou odbornou
   způsobilost   ke  svařování   doklady  odpovídajícími  normovým
   požadavkům nebo  normativním dokumentům dle  ČSN EN 45020  nebo
   vydanými v rámci oprávnění certifikačního orgánu akreditovaného
   v České republice; v případě, že není pro určitý druh svařování
   těmito předpisy  odborná způsobilost stanovena,  pak oprávněním
   odpovídajícím návodům výrobce nebo dovozce zařízení.

Editoval Petr (11-02-2009 19:32:40)

Offline

 

#6 11-02-2009 20:24:17

loskut
Člen
Registrovaný: 09-02-2009
Příspěvky: 18

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Ale no tak, človíčku,
Vy musíte mít něco společného s nějakou svářecí školou...
"V paragrafu 1 odst. 2 se dočtete, že platí také pro všechny fyzické osoby, pokud není stanoveno jinak" jste toto necitoval celé a nebo Vám unikl odkaz na par. 17 odst.1 a 2 zákona 133/1985Sb. a ten říká:

Základní povinnosti občanů

§ 17
(1) Občané jsou povinni
a)    počínat si tak, aby nedocházelo ke vzniku požárů, zejména při používání tepelných, elektrických, plynových a jiných spotřebičů, při skladování a používání hořlavých nebo požárně nebezpečných látek a při manipulaci s otevřeným ohněm,
b)    umožnit pravidelné čistění komínů v rodinných domcích a jiných objektech v jejich vlastnictví nebo užívání,
c)    plnit příkazy a dodržovat zákazy týkající se požární ochrany na označených místech,
d)    obstarat a udržovat v použitelném stavu hasicí zařízení a jiné věcné prostředky požární ochrany v rozsahu stanoveném předpisy o požární ochraně,
e)    vytvářet v rodinných domcích a v jiných objektech ve svém vlastnictví nebo užívání podmínky pro rychlé zdolání požáru a pro záchranné práce,
f)    umožnit kontrolním skupinám (§ 40) provést preventivní požární kontrolu k ověření dodržování předpisů o požární ochraně v rodinných domcích a v jiných objektech ve svém vlastnictví nebo užívání a odstranit zjištěné nedostatky ve lhůtě určené těmito orgány.

(2) Ten, kdo je povinen vykonávat dohled nad osobami, které nemohou posoudit následky svého jednání, je povinen dbát, aby tyto osoby svým jednáním nezpůsobily požár.

A to jsem uvedl už v původním příspěvku, že požární požadavky plním. V podstatě jinak by jste říkal, že veškeré i obloukové svařování bez jakéhokoliv oprávnění je v rozporu s předpisy.

Offline

 

#7 11-02-2009 21:32:13

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Představte si, že se svářečskou školou nemám nic společného a v podstatě říkám, že jakékoliv svařování i obloukové bez oprávnění je v rozporu s předpisy.
Když už jsme u těch citací, tak vy jste vypustil slovíčko " dále" ( pokud není dále stanoveno jinak). Jediná výjimka, kterou jsem našel je v paragrafu 13 odst.2.

Offline

 

#8 11-02-2009 22:07:49

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Nemám žádné napojení na konkrétní svářečskou školu. Kdybych měl, tak bych vám Loskute vyjednal v takové škole exkurzi, možná i cvičné absolvování jedné hodiny teorie. A zjistil byste, že se ve svém svatém rozhořčení bohužel hluboce mýlíte. Ani nejdokonalejší příručka vám slova zkušeného instruktora nenahradí a určitě byste se dozvěděl i o možnostech odběru plynů z tlakových lahví. A třeba ty vámi zlehčené normy jsou základem při každém soudním jednání v případě průšvihů při svařování. A ty se nevyhýbají ani dlouholetým amatérským svářečům. Kolega Petr má naprostou pravdu ve všech bodech.

Offline

 

#9 12-02-2009 09:33:43

Marten264
Člen
Místo: Tábor
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 200

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Velmi pěkná diskuze, poděkování patří loskutovi za důraznou ale korektní oponenturu, obdiv Petrovi a jirkatimu za hloubku vědomostí.
    Napadla mne souvislost, tedy důvody proč by to tak mělo být. Tím hraničním bodem je vznik škody, od té chvíle se vše počítá pozpátku. V případě, že nejste pojištěný je věc velmi jednoduchá - odpovídáte za vše Vy sám.
    V případě, že budete svařovat v rodinném domě a exploduje Vám láhev - platíte to celé - odhadem 5 milionů. Ale Vám to bude připadat nespravedlivé - a hlavně by Vás to zničilo nadosmrti - tak začnete přenášet odpovědnost i na jiné.
    A vymyslíte - hadice co Vám prodali minulý týden jsou prošlé a podcházeli , láhev neměla platnou revizi , kyslík byl zcela jistě pančovaný vodíkem, hořák byl od výrobce zfušovaný ..atd.
   Proč to tak rozepisuji - protože i v případě, že jste pojištěný, pojišťovna se bude chovat úplně stejně.  Bude tzv. regresí přenášet odpovědnost na druhé tak dlouho až nezaplatí téměř nic ze svého.
   Prostě jde o peníze.
Bohužel v praxi to vede k tomu, že pojišťovny vytvářejí silný tlak na zákonodárce aby jim "pomohli" a zamezili škodám - těm se vždy zabránit nedá - tak aspoň aby nás to moc nestálo. Na tzv. bodovém systému v silniční dopravě pojišťovny v prvním roce ušetřili 7 miliard korun, počet mrtvých se mírně zvýšil.
   Samozřejmně pro amatéry, průkopníky a různé samovýrobce je to nepříjemné. Mají nápad , potřebují být levní a pružní, v cestě jim stojí systém podporovaný velkými koncerny a monopoly. Viz. potravinářský kolotoč.
   Co tedy s tím - vědomně riskujte, buďte opatrní a dbejte na doporučení zákonů a norem a doufejte, že zrovna VY budete Ti šťastní a neprovedete žádný velký průser.
    Ve vašem postavení stejně nic jiného nezbývá. Nebo plaťte, plaťte, plaťte a pak se divte.

   A nebo seďte na zadku, raději nedělejte nic - kdo nic nedělá nic nezkazí - a doufejte, že si Vás někdo všimne smile a ocení Vaše schopnosti.

P.S. to semancko - ano určitě , smrdět to začíná ve chvíli kdy někdo ze zcela "nezištných důvodů" má obavu o moje zdraví větší než já sám smile - jistě si pamatujete igelitovou vyhlášku - balené koblihy , nedávno byla ve velké tichosti zrušena - nikdo ji nedodržoval.

    Komu z nás stačí  "zdravý rozum" aby rozlišil co je dobré a co je podvod různých lobby ?

Editoval Marten264 (12-02-2009 10:22:54)


KITin 150 LA (111,141), autogen (311) + NPK3, kyslík - PB (312),
[color=yellow]podomní řemeslník nepřijatý do Cechu[/color]

Offline

 

#10 12-02-2009 09:55:30

semancko
Člen
Místo: Prešov
Registrovaný: 05-12-2008
Příspěvky: 206

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Neda mi aby som sa nepridal. Mam obrovsky respekt pred autogenom a zazil som neprijemnu skusenost ked som sa pokusal zamestnat ako zvarac v jednej firme. S cerstvym kurzom ZM-1 som dostal prvu (trivialnu) ulohu zvarit jednoduchy ram z oblznikovych profilov. Problem bol vo velkosti toho ramu, mal na dlzku skoro 4m a dve priecky. Samozrejme som dostal akurat pokyn, ze rozmer zvaru a=5 a nic viac. Stal som pred zvarackou, ktoru som videl prvykrat v zivote a bal som sa na nu vobec siahnut takze som sa pustil do zvarania bez nastavovania parametrov... Vo vysledku to nebolo najhorsie, akurat sa mi ten ram poprehybal... Zrejme vela tepla, rozmery, tazko povedat. Moja neskusenost tomu urcite nepomohla.

Sok prisiel neskor, ked majster prisiel skontrolovat vysledok. No je to dobre, ale musis to este vyrovnat. Tamto mas autogen, urob to... a chystal sa odist. Vykoktal som akurat, ze to snad nemysli vazne. A on na to, ved si zvarac, co to mam robit ja? V tu chvilu som sa citil ako ten najvacsi idiot na svete, ale nikdy som autogen nedrzal v ruke. Nakoniec to urobil on.

Som toho nazoru, ze tie pravidla vznikaju nie iba ako natlak poistovni, je to hlavne koli bezpecnosti ludi. Niekde na internete je video a fotografie zo skusky odpalenia flase z acetylenom, nemozem si spomenut kde to bolo, vzniklo to v cechach, pri nejakych skuskach. A beha z toho mraz po chrbte. Takze bez zaskolenia by som to ani neskusal.

Pekny den.


Vysnivany TransTig 1600 big_smile

Offline

 

#11 12-02-2009 19:28:17

oldas
Člen
Registrovaný: 10-12-2008
Příspěvky: 85

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Tady treba jeden odkaz na to co acetylen umí.Není to sice exploze tlakových lahví ale nahromaděného acetylenu.
http://www.youtube.com/watch?v=cVZuaDGxR-E
O explozích acetylenu je jich tam mnoho.

A tady jedna dobré počtení o acetylenu v češtině.
PRAKTICKÁ PŘÍRUČKA ACETYLEN
http://www.catp.cz/publikace/igc-123-04-cz.pdf

Doufám že informace přijdou vhod i ostatním.

Offline

 

#12 12-02-2009 20:47:59

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Tak jsem se podíval na zmiňovaný zákon 133/1985Sb. a loskut zapomněl citovat paragraf 17 odst.3 písmeno b:
"Fyzická osoba nesmí provádět práce, které mohou vést ke vzniku požáru, pokud nemá odbornou způsobilost požadovanou pro výkon takových prací zvláštními předpisy."
Dle mého je takový zvláštní předpis vyhláška 87/2000Sb.

Offline

 

#13 12-02-2009 21:23:45

loskut
Člen
Registrovaný: 09-02-2009
Příspěvky: 18

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Není mým cílem se za nesmyslně přít, samozřejmě máte všichni pravdu, že autogenní sváření a především tlakové láhve jsou riskantní a nebezpečnou záležitostí. Proto jsem se snažil zjistit veškeré informace týkající se eliminací těchto nebezpečí. Domníval jsem se, že takové fórum jako je toto k něčemu takovému přispívá a že praktici se podělí o zkušenosti s méně zkušenými. Teď ale nevím..
Tak praktici, kteří používáte autogen, řekněte jak staré máte zařízení a jaké bezpečnostní opatření používáte, pokud vůbec nějaké máte.
V případě jakékoliv činnosti a případného průseru je to vždy na odpovědnosti každého z nás, jinak bychom mohli zalézt pod peřinu a tam se dostečně klepat z možných rizik abychom se alespoň nějak zahřáli. V případě pojišťoven jde o peníze v první řadě a pochybuji, že i s papírama v případě průseru z nich něco vyrazíte. Vždycky je to o tom selským rozumu a opatrnosti. Nakonec i těch tzv.profíků- průserářů pár znám.

Offline

 

#14 12-02-2009 21:36:30

loskut
Člen
Registrovaný: 09-02-2009
Příspěvky: 18

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Petr napsal(a):

Tak jsem se podíval na zmiňovaný zákon 133/1985Sb. a loskut zapomněl citovat paragraf 17 odst.3 písmeno b:
"Fyzická osoba nesmí provádět práce, které mohou vést ke vzniku požáru, pokud nemá odbornou způsobilost požadovanou pro výkon takových prací zvláštními předpisy."
Dle mého je takový zvláštní předpis vyhláška 87/2000Sb.

Petře, Vy mě zkoušíte. Pokud chcete citovat zákon zákon 133/1985Sb. musíte se nejdřív podívat na odkaz na tento zákon z vyhlášky 87/2000Sb a ten říká:
§ 17 odst. 1 a 2 zákona č. 133/1985 Sb.
Citovat zákony a vyhlášky můžeme donekonečna. Každý kdo zevrubně prostuduje uvedené předpisy zjistí určité nesrovnalosti A to nepřipomínám právní váhu ČSN, vyhláška, zákon v tomto pořadí.
Nicméně rozhodně mě nejde o vyhlášky a zákony ale o praktické zušenosti !!!

Offline

 

#15 12-02-2009 21:39:31

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Já myslím, že to nebyla žádná buzerace, ale korektní diskuse, ze které jsem si odnesl něco i já. Jinak nejsem žádný inkoust, ale mám za sebou 20 let praktického profi svařování. Potom jsem se rozhodl, že se budu trochu učit. Ale i dnes mě živí svářecí technika.
Tak všechno dobrý loskute smile

Offline

 

#16 12-02-2009 22:08:57

loskut
Člen
Registrovaný: 09-02-2009
Příspěvky: 18

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Ještě doplnění pro všechny amatérské svářeče:
(10) Svařování se nesmí zahájit, jestliže
a)
    nejsou stanovena požárně bezpečnostní opatření s ohledem na druh a místo těchto prací,
b)
    svářeč a pracovníci zúčastnění na svařování a souvisejících činnostech nejsou prokazatelně seznámeni s podmínkami požární bezpečnosti,
c)
    nejsou splněny podmínky požární bezpečnosti,
d)
    svářeč na svářečském pracovišti nemůže prokázat svou odbornou způsobilost ke svařování doklady odpovídajícími normovým požadavkům nebo normativním dokumentům dle ČSN EN 45020 nebo vydanými v rámci oprávnění certifikačního orgánu akreditovaného v České republice;   v případě, že není pro určitý druh svařování těmito předpisy odborná způsobilost stanovena, pak oprávněním odpovídajícím návodům výrobce nebo dovozce zařízení.

Offline

 

#17 12-02-2009 22:31:01

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Jen mne nenapadá, pro který druh svařování není odborná způsobilost stanovena.

Offline

 

#18 12-02-2009 22:45:05

fofo
Člen
Registrovaný: 02-12-2007
Příspěvky: 160

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Dobry den. Mohol by nejaky skuseny a hlavne skolovany zvarac dat na tento web nejaky strucny vecny a hlavne polopatisticky navod ako zvarat a rezat doma autogenom. Bezpecnostne opatrenia (strucne BOZP) co robit ak je pruser (spatne slahnutie, rozklad acetylenu vo flasi a pod.), Ako si nastavit redukcne ventyly (pracovny tlak), plamen na rezanie a zvaranie / nahrievanie. Som mlady chlapec a pri svojej praci (opravy, upravy, prestavby a zastavby jednoducho tuning aut) disponujem metodami zvarania TIG DC HF, MMA, MAG s ktorymi si bezne vystacim ale obcas sa najde nejaka neposlusna skrutka ktora nejde povolit, alebo nieco potrebujem jedno "odpalit" a ci chcem ci nie musim siahnut po autogene. Na acetylenovej flasi mam zaveseny zalaminatovany list stiahnuty z messer web stranky co robit v pripade pruseru. Na vystupe z redukcneho ventylu acetylenu mam poistak SP 50 a na acetylenovej hadici asi 2m za rukovatou horaka dalsi poistak SP20. Na kyslyku nemam ziaden poistak. Cela suprava je este od mojho otca a je stara dobrych 20rokov mozno viac (mimo flias) tie su Messer a pri mojom obcasnom pouzivani ich mam uz 5 rokov a ak vtomto tempe pouzivania budem pokracovat tak mi vydrzia este aspon 10 rokov. Moj otec na autogene vyrastol, ale ja si viem akurat tak nahriat srubu co nejde povolit. Tak stara suprava asi nebude koser co? A hadice uz nutne musim vymenit pretoze su uz stare zoschnute a popraskane. Tak rad by som vedel co a ako ohladne zvarania autogenom. Dakujem

Offline

 

#19 12-02-2009 23:26:23

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Offline

 

#20 13-02-2009 09:19:28

Marten264
Člen
Místo: Tábor
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 200

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Na druhou stranu, karbid se používá možná 100 let. Naši dědové ho používali na trhání pařezů v lese smile. První automobily svítily karbidem. Autogen byl dlouhá léta např. pro rolníky jediným možným a dostupným prostředkem pro svařování. Jasně, že se občas někomu, něco, za určitých podmínek , může stát. Co jsem zatím nenašel je bezpečnost při manipulaci s tlakovými láhvemi. Jako např. , že když měníte láhev a sundaváte RV měli by jste stát vždy vedle (především u menších láhví - CO2, Argon). V případě, že by ten KW co drží ventil povolil, prostě Vám to ustřelí hlavu smile .  Kolik z Vás to dělá ?

Editoval Marten264 (13-02-2009 11:21:38)


KITin 150 LA (111,141), autogen (311) + NPK3, kyslík - PB (312),
[color=yellow]podomní řemeslník nepřijatý do Cechu[/color]

Offline

 

#21 14-02-2009 09:31:19

Marten264
Člen
Místo: Tábor
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 200

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Protože nikdo neodpovídal na vcelku konkrétní dotazy, dovolil jsem si vytvořit obdobné téma pro jejich zodpovězení.


http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 7706#p7706

Editoval Marten264 (14-02-2009 12:05:47)


KITin 150 LA (111,141), autogen (311) + NPK3, kyslík - PB (312),
[color=yellow]podomní řemeslník nepřijatý do Cechu[/color]

Offline

 

#22 14-02-2009 11:59:26

loskut
Člen
Registrovaný: 09-02-2009
Příspěvky: 18

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Petr napsal(a):

Jen mne nenapadá, pro který druh svařování není odborná způsobilost stanovena.

No jo ale čím? Má někdo ČSN EN 45020 nebo něco co je vydáno v rámci oprávnění certifikačního orgánu akreditovaného v České republice. Co je to ten certifikační orgán?

Offline

 

#23 14-02-2009 14:31:11

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Ach jo.
http://www.cws-anb.cz/t.py?t=4&i=24

Editoval Petr (14-02-2009 14:42:31)

Offline

 

#24 14-02-2009 19:20:04

loskut
Člen
Registrovaný: 09-02-2009
Příspěvky: 18

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Díky.

Offline

 

#25 15-02-2009 20:04:53

marek
Člen
Registrovaný: 26-08-2007
Příspěvky: 180

Re: Základní nastavení acetylén - kyslík

Petrovi a loskutovi přiděluji titul JUDr   smile

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče