SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 11-03-2009 18:40:27

luthor
Člen
Registrovaný: 15-01-2009
Příspěvky: 14

Zacatecnik ve svarovani elektrodou

Zdavim vsecky zkusene svarece,nikdy jsem to nedelal ale mam novou svarecku,dneska sem si to zkusil a nejde mi to elektroda se mi neustale lepí a oblouk se nezapálí,jen vyjímečně,nevím co dělám špatně ale jen jednou se mi podařilo oblouk zapálit a něco málo udělat,ale co se mi pak stalo mám obavy jestli se něco nezničilo ale jaklo nevím čím by se to stalo,naejednou mi to uplne prestalo chytat elektricky kontakt at sem delal cokoliv,i sem dal novou elektrodu,nevim co stim je budu rad za jakoukoli pomoc

Offline

 

#2 11-03-2009 18:43:30

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

Co to je za zdroj?

Offline

 

#3 11-03-2009 18:52:59

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

Petře, luthor píše, že je začátečník. Takže pro účely svařování je myšleno: zdroj = svařovací zdroj = zdroj svařovacího proudu = svářečka smile

Offline

 

#4 11-03-2009 19:22:42

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

Nemáš třeba přepnuto na dálkové ovládání?To se pak nastaví automaticky nejnižší hodnota svař.proudu a oblouk nechytíš, i když na svářečce nastavíš nejvyšší hodnoty.Musíš to přepnout zpět.Tohle se lidem dost často stává.

Offline

 

#5 11-03-2009 19:27:01

luthor
Člen
Registrovaný: 15-01-2009
Příspěvky: 14

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

MAG Welder napsal(a):

Nemáš třeba přepnuto na dálkové ovládání?To se pak nastaví automaticky nejnižší hodnota svař.proudu a oblouk nechytíš, i když na svářečce nastavíš nejvyšší hodnoty.Musíš to přepnout zpět.Tohle se lidem dost často stává.

Dálkové ovládání ? o této funkci teda není jediná zmínka v manulálu té svářečky,nevím ale asi ne,já jsem hlavně ani nic nezapínal,stalo se to z ničeho nic,elektroda normal prskala pak se mi ten dratek tak trochu ohnul nevím proč a když sem se snažil o další kontakt už se to vůbec nechytalo jako by to nebylo ukostřený...,jinak je to obyč svářečka pro elektrody 2,2.5mm stála mě nákych 2100,jak rikam sem zacatecnik takze do neceho vetsiho se zatim poustet nebudu,a take nejak mi to nejde elektroda se mi taky furt lepila a plaminek nehorel

Editoval luthor (11-03-2009 19:41:23)

Offline

 

#6 11-03-2009 22:06:59

Sego
Člen
Registrovaný: 18-01-2009
Příspěvky: 50

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

Jednoznačne to chce toto http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2008082102
Bez tejto úpravy bolo aj moje trafo skoro nepoužiteľné.

Offline

 

#7 11-03-2009 23:00:44

luthor
Člen
Registrovaný: 15-01-2009
Příspěvky: 14

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

Sego napsal(a):

Jednoznačne to chce toto http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2008082102
Bez tejto úpravy bolo aj moje trafo skoro nepoužiteľné.

To je možná ono no proč stím mám problém že se to blbě chytá,ovšem je to pro mě velký problém za 1) bych to ani nemohl udělat páč ta svářečka má 2 roční záruku a vniknutím do přístroje ji ihned ztrácím 2) já sám se v elektronice defakto vůbec nevyznám,to by mě musel někdo udělat ale o nikom ani nevím,radši ještě podotknu že v tomto fakt nejsem zkušený jsem teprve 17letý kutil,který se to chce naučit a ajkýkoli problém je pro me jaksi smutnou záležitostí,ale přesto dík,nebyl možná potíž v tom že sem měl nastavenou moc malou hodnotu svářecího proudü ? defakto zkoro tu nejnižžší

Ale je to asi jasný,v příručce píšou že napětí naprázdno je pouhých 45-48V a už je mi jasný,v čem byla ta směšná cena 2100,- oproti svářečkám za běžnou cenu 15000 a víc

Editoval luthor (11-03-2009 23:11:16)

Offline

 

#8 11-03-2009 23:30:39

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

Luthor, z tebe to leze jak z chlupatý deky. Jestli chceš dobře poradit, musíš dobře popsat problém. V tomto případě bys tedy měl uvést základní typ své svářečky (trafo, usměrňovač, invertor), průměr a typ elektrody, která se ti lepí, tloušťku materiálu, na kterém to zkoušíš a hlavně jaký máš nastavený proud.

Z toho co ji uvedl předpokládám, že máš nějaký levný transformátorek. Musíš tedy použít nejlépe rutilovou elektrodu (ER 113/117, J421, SUPRA, RUTILEN 12/13, OMNIA46, PERFECT, OK 43.32, OK 46.00, E6013 a pod). To napětí naprázdno je u trafa v pořádku, s tím si hlavu nelámej. Svařovací proud nastav podle průměru té elektrody tak, že na každý milimetr průměru dej 40A. Tedy pro elektrodu o průměru 2,0 mm nastav 80A, pro 2,5 mm nastav 100A, pro 3,2 nastav 130A (až se naučíš zapalovat oblouk ty hodnoty proudu nastavuj o něco nižší). Předpokládám, že se to nastavuje otočným šroubem a někde je okénko s jezdcem, který ukazuje nastavený proud. Nebo tam může být přepínač se stupnicí, to je fuk. Prostě nastav požadované ampéry a neboj se. Svářečka je na vysoké proudy stavěná. Vezmi si kus "železa" o dostatečné tloušťce, alespoň 5 - 10 mm, podle průměru elektrody. Drátěným kartáčem očisti místo, kam připneš zemnící svěrku a klidně si okartáčuj i místo, kde začneš svařovat. Upni elektrodu do kleští, nasaď kuklu, škrtni a jedéééém smile

Je dobré mít poblíž místa svařování nějaký izolovaný "šmirgl" na očištění konce elektrody. Dobrý je starý kotouč ze stojanové brusky, ale vyhoví i dlažební kostka smile Před zapálením oblouku se koncem elektrody přejede po brousítku, aby se očistil její konec. Pak to "chytá napoprvé".

Offline

 

#9 12-03-2009 09:38:25

luthor
Člen
Registrovaný: 15-01-2009
Příspěvky: 14

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

admin napsal(a):

Luthor, z tebe to leze jak z chlupatý deky. Jestli chceš dobře poradit, musíš dobře popsat problém. V tomto případě bys tedy měl uvést základní typ své svářečky (trafo, usměrňovač, invertor), průměr a typ elektrody, která se ti lepí, tloušťku materiálu, na kterém to zkoušíš a hlavně jaký máš nastavený proud.

Z toho co ji uvedl předpokládám, že máš nějaký levný transformátorek. Musíš tedy použít nejlépe rutilovou elektrodu (ER 113/117, J421, SUPRA, RUTILEN 12/13, OMNIA46, PERFECT, OK 43.32, OK 46.00, E6013 a pod). To napětí naprázdno je u trafa v pořádku, s tím si hlavu nelámej. Svařovací proud nastav podle průměru té elektrody tak, že na každý milimetr průměru dej 40A. Tedy pro elektrodu o průměru 2,0 mm nastav 80A, pro 2,5 mm nastav 100A, pro 3,2 nastav 130A (až se naučíš zapalovat oblouk ty hodnoty proudu nastavuj o něco nižší). Předpokládám, že se to nastavuje otočným šroubem a někde je okénko s jezdcem, který ukazuje nastavený proud. Nebo tam může být přepínač se stupnicí, to je fuk. Prostě nastav požadované ampéry a neboj se. Svářečka je na vysoké proudy stavěná. Vezmi si kus "železa" o dostatečné tloušťce, alespoň 5 - 10 mm, podle průměru elektrody. Drátěným kartáčem očisti místo, kam připneš zemnící svěrku a klidně si okartáčuj i místo, kde začneš svařovat. Upni elektrodu do kleští, nasaď kuklu, škrtni a jedéééém smile

Je dobré mít poblíž místa svařování nějaký izolovaný "šmirgl" na očištění konce elektrody. Dobrý je starý kotouč ze stojanové brusky, ale vyhoví i dlažební kostka smile Před zapálením oblouku se koncem elektrody přejede po brousítku, aby se očistil její konec. Pak to "chytá napoprvé".

Díky za rady,zkusím to jak říkáš,jinak svářečku sem koupil v OBI,elektrody používám 2.5 J421,svářečka je schopna max elektrody 2.5mm a proud maximálně 100A,u elektrod píšou že svářecí proud má být 50-90A,já mám před tím fakt respekt,protože v příručce často zmiňují nebezpečí úrazu proudem atd,tak proto sem se držel radši nákých 60A,ovšem na stupnici je to zase jinak tam pro elektrodu 2.5 je až 80A teprve tak v tom se vyznat,no jinak k tomu broušní bych mohl použít úhlovou brusku či dátěný kartáč,který ke svářečce mám,nyní pošlu fotky mého trafa a typu elektrod.A pro doplnění,zatím sem k sobě nic nesvařoval jen sem si zkoušel dělat ztehy a chytat oblouk na plechu tlustém asi tak 1mm,ktërý sem vzal ze starého počítače,původně sloužil jako schránka na HDD,zdřejmě pokud se nepletu jedná se zdřejmě o nějaký pozinkovaný plech.

http://img12.imageshack.us/img12/1909/trafo.png

http://img12.imageshack.us/img12/682/elektrody.png

Editoval luthor (12-03-2009 09:44:54)

Offline

 

#10 12-03-2009 10:04:14

780622
Člen
Místo: dechtice sr
Registrovaný: 05-10-2008
Příspěvky: 367

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

ahoj luthor, potrebny prud pre dany typ elektrod mas napisany na krabici tych elektrod.  pokial by si mal elektrody bez krabice tak priblizne prudy su pre el. pr. 2 - 40 az 75A, pr. 2,5 - 60 az 110A. najlepsie pouzit rutilove, pretoze mas neusmernenu masinu a tebe ako zaciatocnikovi sa urcite s nimi bude lepsie zvarat. toho prudu sa nemusis bat, kludne nastav vyssi... este jedna vec elektroda pr. 2,5 a 1mm plech je problem - bude ti to horet ked das vyssi prud, skus si zobrat nejaky hrubsi material povedzme so stenou hrubky 3mm a tak ako ti pisal admin, nauc sa chytit obluk a urobit nejake husenky....


EWT (Ingsteel)
9002X + RallyMig161i + Ideal Praktik MMA220

Offline

 

#11 12-03-2009 10:19:07

luthor
Člen
Registrovaný: 15-01-2009
Příspěvky: 14

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

780622 napsal(a):

ahoj luthor, potrebny prud pre dany typ elektrod mas napisany na krabici tych elektrod.  pokial by si mal elektrody bez krabice tak priblizne prudy su pre el. pr. 2 - 40 az 75A, pr. 2,5 - 60 az 110A. najlepsie pouzit rutilove, pretoze mas neusmernenu masinu a tebe ako zaciatocnikovi sa urcite s nimi bude lepsie zvarat. toho prudu sa nemusis bat, kludne nastav vyssi... este jedna vec elektroda pr. 2,5 a 1mm plech je problem - bude ti to horet ked das vyssi prud, skus si zobrat nejaky hrubsi material povedzme so stenou hrubky 3mm a tak ako ti pisal admin, nauc sa chytit obluk a urobit nejake husenky....

Jo jasne na tom obalu to je je tam právě uvedeno že pro 2.5 50-90A což se mi zdá málo když na stupnici jen min 80A

Offline

 

#12 12-03-2009 10:32:40

780622
Člen
Místo: dechtice sr
Registrovaný: 05-10-2008
Příspěvky: 367

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

skus si dat napr. 80A, ked ti to bude horiet tak uber A napr. na 75A, na 70A..... uvidis.


EWT (Ingsteel)
9002X + RallyMig161i + Ideal Praktik MMA220

Offline

 

#13 12-03-2009 10:33:44

780622
Člen
Místo: dechtice sr
Registrovaný: 05-10-2008
Příspěvky: 367

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

pozri tieto videa na youtube - su to tipy pre zaciatocnikov... http://www.youtube.com/results?search_t … oq=arc+wel


EWT (Ingsteel)
9002X + RallyMig161i + Ideal Praktik MMA220

Offline

 

#14 12-03-2009 13:43:44

luthor
Člen
Registrovaný: 15-01-2009
Příspěvky: 14

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

Tak je to zas v pohode,kontakt se chyta nevim co stim bylo,ale asi pomohlo svysit proud protoze pak se mi povedlo docela plynule chytit oblouk atak sem doma nasel nakou kulatinu a zkusil sem ji navarit k tomu plechu,vypada to strasne a amatersky ale snazil sem se,takze se snad nejak zabehnu,tady je foto:

http://img15.imageshack.us/img15/1276/svarenec.png

Offline

 

#15 12-03-2009 13:49:43

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

No paráda. To je jiná, když popíšeš co máš a co zkoušíš. Na milimetrovým plechu se nenaučíš nic. Pro začátek potřebuješ silnější plech, alespoň 4 mm, lépe ještě víc. Je totiž lepší začínat s větším proudem. Lépe se zapaluje a udržuje oblouk, ale slabé materiály hned propálíš. Nejprve je nutné se naučit zapalovat oblouk a udržovat jeho optimální délku, aby se neměnila s uhoříváním elektrody. Musíš se naučit pokládat tzv. návarové housenky. Koukni na ty videa co doporučuje 780622, jsou užitečný.

Offline

 

#16 12-03-2009 14:51:22

luthor
Člen
Registrovaný: 15-01-2009
Příspěvky: 14

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

admin napsal(a):

No paráda. To je jiná, když popíšeš co máš a co zkoušíš. Na milimetrovým plechu se nenaučíš nic. Pro začátek potřebuješ silnější plech, alespoň 4 mm, lépe ještě víc. Je totiž lepší začínat s větším proudem. Lépe se zapaluje a udržuje oblouk, ale slabé materiály hned propálíš. Nejprve je nutné se naučit zapalovat oblouk a udržovat jeho optimální délku, aby se neměnila s uhoříváním elektrody. Musíš se naučit pokládat tzv. návarové housenky. Koukni na ty videa co doporučuje 780622, jsou užitečný.

JJ díky všem za pomoc,jinak stím plechem je to pravda,hned se propálil,jak papír,takže tam kde měli bejt svary tak to vyhořelo,takže si myslím že když bych svařoval dvě masivní železa že by se to možná docela povedlo,jo na ty videa sem se díval,je jen nevýhodné že vůebc neumím anglicky ale jinak ok

Offline

 

#17 12-03-2009 17:16:31

Marten264
Člen
Místo: Tábor
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 200

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

No TURBO je TURBO , na vcelku slušnou práci stačí i invertor za 6.000,-


KITin 150 LA (111,141), autogen (311) + NPK3, kyslík - PB (312),
[color=yellow]podomní řemeslník nepřijatý do Cechu[/color]

Offline

 

#18 12-03-2009 18:18:13

prezident
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 25-12-2008
Příspěvky: 228

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

Marten264 napsal(a):

No TURBO je TURBO , na vcelku slušnou práci stačí i invertor za 6.000,-

no dovol... na slušnou práci stačí GAMA145/165 za 4300,- big_smile

pro luthor:
se svařováním jsem postupoval jako ty, jen o něco dřív. Začínal jsem na přesně takovém stroji jako máš ty. Popravdě se divím, že se ještě vyrábí. Kupoval jsem ho v roce 1996 a je naprosto stejný jako ho máš ty. Není jen TURBO (TURBO=obsahuje ventilátor). Pak přišlo MAG,MMA,TIG a ze své zkušenosti ti řeknu jedno. Čím horší svařečka tím je potřeba lepší svařeč. Tato nepřímá úměra se u mě potvrdila na 100%.
Svařečka CEN150 patří k nejhorším co mám. Nechci ti kazit radost z nákupu, sám vzpomínám, že jsem uvažoval stejně jako ty a koupil to na co jsem měl s myšlenkou, že přece nejsem profi svařeč a tak to stačí, vždyť jediný rozdíl od profi stroje je to, že nevyvařím tolik elektrod a, že to nedá obrovský proud. Bohužel opak je pravdou. Invertor (neobsahuje rozměrné trafo, je na bázi spínaného zdroje) se ti postará o "řízené" svařovaní, tím, že ti odpustí spoustu začátečnických chyb. Obsahuje funkce jako Hot start a tak se oblouk chytá skoro sám. Anti stick ti při přilepení elektrody sjede s proudem a ta se ti nerosvítí. Když neáš vycvičenou ruku a přeci jen elektrodou trochu "pumpuješ" tak ti reguluje oblouk atd. Prostě jediné k čemu jsou začátky s tímto trafem, které máš dobré, je to, že až si pořídíš ne o moc dražší invertor, tak budeš mít pocit, že to snad vaří za tebe:-)


MMA/TIG GAMA145 SVARBAZAR EDITION, HFU400 + WP17V, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MIG/MAG BT-GW150, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MMA/TIG Barevná krabice 200AC/DC

Offline

 

#19 12-03-2009 18:27:31

luthor
Člen
Registrovaný: 15-01-2009
Příspěvky: 14

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

prezident napsal(a):

Marten264 napsal(a):

No TURBO je TURBO , na vcelku slušnou práci stačí i invertor za 6.000,-

no dovol... na slušnou práci stačí GAMA145/165 za 4300,- big_smile

pro luthor:
se svařováním jsem postupoval jako ty, jen o něco dřív. Začínal jsem na přesně takovém stroji jako máš ty. Popravdě se divím, že se ještě vyrábí. Kupoval jsem ho v roce 1996 a je naprosto stejný jako ho máš ty. Není jen TURBO (TURBO=obsahuje ventilátor). Pak přišlo MAG,MMA,TIG a ze své zkušenosti ti řeknu jedno. Čím horší svařečka tím je potřeba lepší svařeč. Tato nepřímá úměra se u mě potvrdila na 100%.
Svařečka CEN150 patří k nejhorším co mám. Nechci ti kazit radost z nákupu, sám vzpomínám, že jsem uvažoval stejně jako ty a koupil to na co jsem měl s myšlenkou, že přece nejsem profi svařeč a tak to stačí, vždyť jediný rozdíl od profi stroje je to, že nevyvařím tolik elektrod a, že to nedá obrovský proud. Bohužel opak je pravdou. Invertor (neobsahuje rozměrné trafo, je na bázi spínaného zdroje) se ti postará o "řízené" svařovaní, tím, že ti odpustí spoustu začátečnických chyb. Obsahuje funkce jako Hot start a tak se oblouk chytá skoro sám. Anti stick ti při přilepení elektrody sjede s proudem a ta se ti nerosvítí. Když neáš vycvičenou ruku a přeci jen elektrodou trochu "pumpuješ" tak ti reguluje oblouk atd. Prostě jediné k čemu jsou začátky s tímto trafem, které máš dobré, je to, že až si pořídíš ne o moc dražší invertor, tak budeš mít pocit, že to snad vaří za tebe:-)

Já samozdřejmě neříkám že je to něco úžasnýho,ale tím líp,alespoň se naučím pořádně svařovat když mám stížené podmínky,jinak hlavní je to že to co chci mi to udělá - SVAŘÍ,takže jsem spokojen a už je to lepší,už umím lépe a lépe chytat oblouk,přesto všem děkuji že mi poradili,je fakt super že je takovéto fórum o sváření

V tom případě co tedy říkáš tak ty běžné svářečky za 15000 atak musí bejt sen co ??!!

Editoval luthor (12-03-2009 18:31:21)

Offline

 

#20 12-03-2009 18:51:32

prezident
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 25-12-2008
Příspěvky: 228

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

Paráda, přístup bojovníka, to je fajn. Poradím ti jednu takovou věc, která se mi s touto svařečkou stávala opakovaně. Několikrát se mi stalo, že z ničeho nic špatně fungovala a po tydnu zase normálně fungovala. Potom jsem ji pučil a vrátili mi ji, že nic nezavařili, že nejede. Zapl jsem ji a svařovala. Nešlo mi to do hlavy, když v ní vlastně nic není kromě trafa a to vždycky normálně bzučelo. Pak jsem přišel na jednu skutečnost. Madlo z bakelitu na držáku elektrody se dá stáhnout směrem k drátovému přívodu a zde je přitažen přívodní kabel čtveratou maticí k vnitřnímu kovovému jádru držáku elektrod. Zde byl problém! Kabel není v žádném žlábku a vlivem nepřesností čtveraté matice i "vytíkají" drátky bokem matice, místo aby byly přitaženy maticí k jádru držáku. Jelikož je i tak v silovém kabelu drátů pět a půl tak je to problém. Navíc ve chvíli, kdy drátky z podmatice utečou tak jsou zbývající méně přitaženy. Dobré je matici povolit omotat dráty tenkým drátkem a znovu stáhnout pod matici. Po této úpravě bylo po občasných "výpadcích" funkce. Toto je dobré provést i u zemnící svorky.


MMA/TIG GAMA145 SVARBAZAR EDITION, HFU400 + WP17V, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MIG/MAG BT-GW150, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MMA/TIG Barevná krabice 200AC/DC

Offline

 

#21 12-03-2009 19:19:53

luthor
Člen
Registrovaný: 15-01-2009
Příspěvky: 14

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

prezident napsal(a):

Paráda, přístup bojovníka, to je fajn. Poradím ti jednu takovou věc, která se mi s touto svařečkou stávala opakovaně. Několikrát se mi stalo, že z ničeho nic špatně fungovala a po tydnu zase normálně fungovala. Potom jsem ji pučil a vrátili mi ji, že nic nezavařili, že nejede. Zapl jsem ji a svařovala. Nešlo mi to do hlavy, když v ní vlastně nic není kromě trafa a to vždycky normálně bzučelo. Pak jsem přišel na jednu skutečnost. Madlo z bakelitu na držáku elektrody se dá stáhnout směrem k drátovému přívodu a zde je přitažen přívodní kabel čtveratou maticí k vnitřnímu kovovému jádru držáku elektrod. Zde byl problém! Kabel není v žádném žlábku a vlivem nepřesností čtveraté matice i "vytíkají" drátky bokem matice, místo aby byly přitaženy maticí k jádru držáku. Jelikož je i tak v silovém kabelu drátů pět a půl tak je to problém. Navíc ve chvíli, kdy drátky z podmatice utečou tak jsou zbývající méně přitaženy. Dobré je matici povolit omotat dráty tenkým drátkem a znovu stáhnout pod matici. Po této úpravě bylo po občasných "výpadcích" funkce. Toto je dobré provést i u zemnící svorky.

JJ zatím žádné problémy nejsou,pravda jhe že ty se můžou objevit no,uvidíme,hlavní je že to zatím jde,zrovna teď sem svařoval utržené ucho od pánve a překvapivě se mi to docela zdařilo,ikdyž ty sváry jsou furt hrozný,kostrbatý a kapkovitý,ale budiž,až budu trochu zkušenější,taky si budu dělat svářečksou školu,tak si pak koupim trafo za poradny prachy a mozan i CO2

Offline

 

#22 27-04-2009 14:15:06

ruder66
Člen
Registrovaný: 06-04-2009
Příspěvky: 12

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

Zdravím Vás, vedel by mi niekto poradit, kde by som zohnal nejaky tahak , podla ktoreho by som vedel nastavit spravne prud na hrubku elektrody a materialu? a este by som potreboval vediet, ake hodnoty funkcie ANTI STICK by som mal mat nastavené pri zvaracke KITIN 150 TIG LA? vedel by mi v tom niekto poradit?

dakujem

Offline

 

#23 27-04-2009 14:59:45

cipisek32
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 05-09-2007
Příspěvky: 302

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

ruder66 napsal(a):

Zdravím Vás, vedel by mi niekto poradit, kde by som zohnal nejaky tahak , podla ktoreho by som vedel nastavit spravne prud na hrubku elektrody a materialu? a este by som potreboval vediet, ake hodnoty funkcie ANTI STICK by som mal mat nastavené pri zvaracke KITIN 150 TIG LA? vedel by mi v tom niekto poradit?

dakujem

Nemáš k tomu kitinovy návod ? Tam je to docela popsané ? Kdyžtak ti to neskenuji .


Kitin 170LA

Offline

 

#24 27-04-2009 15:08:02

ruder66
Člen
Registrovaný: 06-04-2009
Příspěvky: 12

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

mam navod, ale tam je to popisane asi takym stylom, ze napr. pre elektrodu 2.0 treba nastavit prud 45 - 70 A, co je dost velky rozsah, ked som dal 50 A tak sa mi lepila, ked som dal 70 A tak som urobil do zvaraneho materialu dieru, ak by si mal nejaky lepsi manual, tak by mi to celkom pomohlo, stacili by mi tie tabulky s hodnotami prudov

  vdaka

Offline

 

#25 27-04-2009 18:43:11

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Zacatecnik ve svarovani elektrodou

Podle mně je třeba udělat tyto věci. Za prvé sehnat nějaké větší množství kovových zbytků o síle 3 - 6 milimetrů a za druhé přečíst si pořádně teorii, konkrétně jak má vypadat správný svar, jaké chyby se při svařování dělají, jak to na svaru poznat a co udělat, aby se to napravilo . No a za třetí vytáhnout svářečku a ty zbytky na dvorek, vzít kvalitnější elektrody, ne nějaký čínský šmejd a vařit a vařit.  Ono totiž ta tabulka podrobnější být nemůže, protože se stejnou elektrodou je někdy lepší nadstavit proud větší, někdy je třeba nadstavit proud menší, taky nadstavení proudu na svářečce má nějakou toleranci. Je to třeba prostě nadstavit přímo na místě, vyzkoušet si, jak svařování a svar vypadá, když je proud moc malý, jak vypadá, když je proud moc velký, jak vypadá, když je proud optimální, jaký je rozdíl vodorovný svar a svislý svar a to všechno dostat na těch zbytcích trochu do ruky. Co se týká elektrod, na první zkoušení jsou nejlepší elektrody rutilové, protože se asi nejsnadněji zapalují a drží se s nimi oblouk. Na vážné svařování už nějakého funkčního kusu, pokud to není tenký plech, jsou podle mně velice vhodné rutilcelulózové elektrody, protože lépe vaří do hloubky a kov a struska jsou tekutější, takže se struska do svaru méně zapeče a svar i méně zkušeného svářeče vypadá lépe a je taky pevnější.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče