SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 01-04-2018 16:18:01

esox3
Člen
Registrovaný: 04-05-2017
Příspěvky: 27

Co škodí invertoru?

Zdravím, zaujímalo by ma, či nejako škodí invertoru časté zapalovanie oblúka. Ide mi napr. o to, že ak budem (sa snažiť) zvariť nejaký tenký plech a budem zvarovať spôsobom, že zapálim oblúk na 2 sekundy a 2 sekundy pauza a takto dookola, či s tým invertor nejako netrpí. Neviem, či sa v invertore zopína nejaké mechanické relé pri zapálení oblúka alebo nie. Mám invertor GAMA 1550A. Ďakujem

Offline

 

#2 01-04-2018 19:23:19

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Co škodí invertoru?

Nejvic mu jako skoro všemu škodí lidska blbost.Škodí mu to asi tak jako autu když se s ním jezdí.


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#3 01-04-2018 21:18:59

TaggerxXx
Člen
Registrovaný: 28-01-2012
Příspěvky: 595

Re: Co škodí invertoru?

myslim ze nie kedze maju aj funkcie bodovania

Offline

 

#4 01-04-2018 22:11:14

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Co škodí invertoru?

Přijde mi to jako provokace . Svářečka MMA je od toho , aby jsi ťukal . Můj osobní názor je , nechat ji 8 hodin zbytečně zapnutou , když sváříš 10minut za celý den. Doma odpínám od sítě i PC i TV . Nač mají běžet stby zdroje ? Nejde mi o spotřebu , ale hodiny zbytečného provozu .

Online

 

#5 01-04-2018 22:30:54

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: Co škodí invertoru?

Pozri na ruské videá skoro všetci tak zvárajú.


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#6 02-04-2018 09:16:58

esox3
Člen
Registrovaný: 04-05-2017
Příspěvky: 27

Re: Co škodí invertoru?

Honza007 napsal(a):

Nejvic mu jako skoro všemu škodí lidska blbost.Škodí mu to asi tak jako autu když se s ním jezdí.

Presne ako auto. Rozbehni sa s autom a potom na 2 sec stlač plynový pedál a na 2 sec ho zasa pusti a tak dookola. Myslím, že za chvíľu by si musel meniť silentbloky a mechanické diely pohonu. A preto som sa aj pýtal, či pri zapálení oblúka sa zopne aj nejaké mechanické relé, pretože ak áno, tak to nie je úplne to najlepšie s tým blikať ako so žiarovkou (si myslím). Viem, že lacné číny majú nejaké relé, ktoré zopína pri okolitej atmosfére a kontakty sa veľmi opaľujú. (Pozri video "Kileroz" opravár zváračiek. Pri jednej zváračke to riešil). Lepšie spravený invertor má toto relé hermeticky uzavreté, a preto pri spínaní nedochádza k takému "iskreniu". Ja len neviem, či to relé spína pri zapnutí invertora hlavným spínačom, alebo sa spína pri každom zapálení oblúka.

Editoval esox3 (02-04-2018 09:18:26)

Offline

 

#7 02-04-2018 09:53:59

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Co škodí invertoru?

esox3 napsal(a):

Ja len neviem, či to relé spína pri zapnutí invertora hlavným spínačom, alebo sa spína pri každom zapálení oblúka.

Tam sa zopína relé pri zapnutí , čo je vlastne softstart ... Všetko je elektronický riadené , aj  VRD . Tebe skorej sa opotrebujú zváracie kliešte , čo sa elektroda pri ťukaní nepatrne posúva . Na jednej elektrode kolko ťukancov urobíš pri 2sek. zvaroch ?

Offline

 

#8 02-04-2018 10:19:35

esox3
Člen
Registrovaný: 04-05-2017
Příspěvky: 27

Re: Co škodí invertoru?

atishajn napsal(a):

esox3 napsal(a):

Ja len neviem, či to relé spína pri zapnutí invertora hlavným spínačom, alebo sa spína pri každom zapálení oblúka.

Tam sa zopína relé pri zapnutí , čo je vlastne softstart ... Všetko je elektronický riadené , aj  VRD . Tebe skorej sa opotrebujú zváracie kliešte , čo sa elektroda pri ťukaní nepatrne posúva . Na jednej elektrode kolko ťukancov urobíš pri 2sek. zvaroch ?

Takže elektronicky. Ok ďakujem. Proste chystám sa zvárať z joklov s hrúbkou steny 2 mm a myslím, že to budem musieť zvárať takýmto spôsobom aby som to neprepálil. Som amatér, žiaden profík. Elektródy mam len 2,5 mm a mohlo by to takto ísť. Viem, mal by som kúpiť asi nejaké 1,6 alebo 2,0 alektródy, ale neviem, či budú mať niekde kusový predaj takýchto malých elektród. S tými 2,5 mm elektródami som povaril branku z joklov 2 mm a ten jokel bol dosť hrdzavý, takže brúsením počítam, že mal nejakých aj 1,5 mm. Zváral som to striedavým trafom a len takýmto ťukaním a nič sa neprepálilo. Trafo... na ňom neni čo pokaziť, ale nebol som si istý či u invertora takéto ťukanie nerobí neko zle elektronike.

Offline

 

#9 02-04-2018 10:31:26

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4460

Re: Co škodí invertoru?

Podle mne se dá nejvíc uškodit, když se dlouhodobě vystaví vlhku a když se nechá trvale zapnuté v síti. Nebo když se zasviní vnitřek, třeba prachem od broušení materiálu s vodivými pilinami.
Nějaké bodování, pokud není skutečně nevhodně konstruované, ho nezatěžuje. U relé je podstatné jeho zatížení. Do určitého stupně zatížení daného dokumentací relé zaručuje až stovky tisíc sepnutí do poruchy. Teprve když je přetížené nebo není ošetřeno proti jiskření na kontaktech, počet sepnutí do poruchy prudce klesá.

Offline

 

#10 02-04-2018 11:40:41

esox3
Člen
Registrovaný: 04-05-2017
Příspěvky: 27

Re: Co škodí invertoru?

Radim napsal(a):

Podle mne se dá nejvíc uškodit, když se dlouhodobě vystaví vlhku a když se nechá trvale zapnuté v síti. Nebo když se zasviní vnitřek, třeba prachem od broušení materiálu s vodivými pilinami.
Nějaké bodování, pokud není skutečně nevhodně konstruované, ho nezatěžuje. U relé je podstatné jeho zatížení. Do určitého stupně zatížení daného dokumentací relé zaručuje až stovky tisíc sepnutí do poruchy. Teprve když je přetížené nebo není ošetřeno proti jiskření na kontaktech, počet sepnutí do poruchy prudce klesá.

Vďaka za info

Offline

 

#11 02-04-2018 13:30:47

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Co škodí invertoru?

esox3 napsal(a):

Honza007 napsal(a):

Nejvic mu jako skoro všemu škodí lidska blbost.Škodí mu to asi tak jako autu když se s ním jezdí.

Presne ako auto. Rozbehni sa s autom a potom na 2 sec stlač plynový pedál a na 2 sec ho zasa pusti a tak dookola. Myslím, že za chvíľu by si musel meniť silentbloky a mechanické diely pohonu. A preto som sa aj pýtal, či pri zapálení oblúka sa zopne aj nejaké mechanické relé, pretože ak áno, tak to nie je úplne to najlepšie s tým blikať ako so žiarovkou (si myslím). Viem, že lacné číny majú nejaké relé, ktoré zopína pri okolitej atmosfére a kontakty sa veľmi opaľujú. (Pozri video "Kileroz" opravár zváračiek. Pri jednej zváračke to riešil). Lepšie spravený invertor má toto relé hermeticky uzavreté, a preto pri spínaní nedochádza k takému "iskreniu". Ja len neviem, či to relé spína pri zapnutí invertora hlavným spínačom, alebo sa spína pri každom zapálení oblúka.

Jenže auto neni stavene na to aby se s nim cukalo po dvou metrech porovnavas trosku neporovnatelne.To by uz vsechny elektrodove svarecky byly v kremikovem nebi.Jak bylo napsano svarecce vadií vodivy prach (idealne s nevhodnym skladovanim, velka  vlhkost) extremni prepetí nebo podpetí(nevhodna centrala).

Editoval Honza007 (02-04-2018 13:34:20)


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#12 02-04-2018 14:45:33

esox3
Člen
Registrovaný: 04-05-2017
Příspěvky: 27

Re: Co škodí invertoru?

Honza007 napsal(a):

esox3 napsal(a):

Honza007 napsal(a):

Nejvic mu jako skoro všemu škodí lidska blbost.Škodí mu to asi tak jako autu když se s ním jezdí.

Presne ako auto. Rozbehni sa s autom a potom na 2 sec stlač plynový pedál a na 2 sec ho zasa pusti a tak dookola. Myslím, že za chvíľu by si musel meniť silentbloky a mechanické diely pohonu. A preto som sa aj pýtal, či pri zapálení oblúka sa zopne aj nejaké mechanické relé, pretože ak áno, tak to nie je úplne to najlepšie s tým blikať ako so žiarovkou (si myslím). Viem, že lacné číny majú nejaké relé, ktoré zopína pri okolitej atmosfére a kontakty sa veľmi opaľujú. (Pozri video "Kileroz" opravár zváračiek. Pri jednej zváračke to riešil). Lepšie spravený invertor má toto relé hermeticky uzavreté, a preto pri spínaní nedochádza k takému "iskreniu". Ja len neviem, či to relé spína pri zapnutí invertora hlavným spínačom, alebo sa spína pri každom zapálení oblúka.

Jenže auto neni stavene na to aby se s nim cukalo po dvou metrech porovnavas trosku neporovnatelne.To by uz vsechny elektrodove svarecky byly v kremikovem nebi.Jak bylo napsano svarecce vadií vodivy prach (idealne s nevhodnym skladovanim, velka  vlhkost) extremni prepetí nebo podpetí(nevhodna centrala).

Ok už som dostal vysvetlenie čo som v podstate chcel počuť a to, že relé, ktoré sa spína mechanicky sa spína iba pri zapnutí hlavného spínača a ostatné je riešené elektronicky.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče