SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 01-09-2018 17:53:02

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

regulace otáček ventilátoru svářečky

Udělal jsem regulaci otáček ventilátoru podle teploty u svářečky Partner TIG 200 Pulse. V dílně mám JLT 250 Ac DC, která má trvale sepnutý ventilátor. Ten má příkon 24W, otáčky 3800 a podle toho také hlučí. V dílně jsem většinou sám, takže tam nikdo jiný nevydává žádný hluk. Když je ta svářečka zapnutá, tak mě v tom tichu hodně ruší, takže ji často zapínám a vypínám.  Proto jsem se rozhodl, že udělám regulaci ventilátoru i v této svářečce. V podstatě to není problém, ale jde o umístění čidla. Proto sem dávám toto téma k diskuzi a doufám že se objeví nějaké názory, které mi mou představu buď potvrdí, nebo vyvrátí.
V čem je problém. Ve svářečce jsou dva bloky chladičů. Jeden je pro "primární střídač, usměrňovač". Druhý je pouze pro výstupní střídač AC. Zatížení chladičů bude záviset na režimu, jestli je v AC, nebo DC. Mám sice 6kanálový datalogger, ale měření při různých provozních režimech se mi nechce provádět. Měření bezdotykovým teploměrem není jak provést. Vycházím z toho, že primární střídač pracuje ve všech režimech, zatímco výstupní střídač chladí v DC jen ztrátu tranzistorů v saturovaném stavu. Při AC se potřeba chladícího výkonu zvýší a s tím také teplota chladiče. Nechci z toho udělat nějaké monstrum( na př. dvě samostatná čidla a komparátor a p.) a přemýšlím, jestli dát čidlo jen do chladiče primárního střídače, nebo dát do obou a regulovat na průměr (čidla za sebou) a nastavit regulátor, aby plné otáčky dosáhl při nižší teplotě (38-40°C) a aby byla rezerva na zajištění dobrého chlazení obou bloků. Mě nejde o úsporu elektriky, ale snížení hluku, když je svářečka v klidu.
Byl bych rád, kdybyste přispěli svým názorem.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#2 01-09-2018 18:40:12

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

Čo tak zapojiť 2 ks čidla a medzi regulátora čidla dať logické hradlo NAND. Tak to zareaguje na ktorékoľvek čidlo, ktoré zaregistruje nastávenú teplotu.

Offline

 

#3 01-09-2018 21:36:04

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

Těžko radit, když  se z popisu neví, který chladič je podstatnější. A těžko poradit i teplotu, když  se nezměří nebo z velikosti chladiče a typu polovodiče neodhadne, jakou ty chladiče mají běžnou provozní teplotu.
Takže se nedá zjistit, jestli čidla za sebou a tím průměr bude stačit nebo nevyvolá u jednoho  v nějakém režimu tepelné přetížení. Záleží potom i na čidlech, jestli mají v závislosti  na teplotě lineární průběh nebo ne.
Bezpečnější vidím jednoznačně, když každý chladič bude mít své čidlo, třeba s nějakým jednoduchým zesilovačem a vzniklý signál se bude sčítat. Ale spíše pomocí oddělovacích diod než hradlem NAND, je to jednodušší.
Jinak pravděpodobně NEZBYTNOU podmínkou bude izolace čidel od chladičů, protože předpokládám, že pokud budou uvnitř bedny, budou polovodiče na nich přišroubovány přímo, bez  izolačních podložek a bude tak na nich příslušné plné napětí.

Offline

 

#4 01-09-2018 23:10:30

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

Teplotné čidlo napr. PT100 má nevodíve púzdro. Hradlo nand vyhodnotí signály z oboch čidiel nezávisle, tj. ak jedno z čidiel zanemená zvolenú teplotu tak zopne ventilátor.  Je to najjednoduchšia konfigurácia.

Offline

 

#5 02-09-2018 02:55:40

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

No a co tam dát tepelný čidlo z praček, jsou toho plný sběrný dvory a je to i s konektorama...hi

Offline

 

#6 02-09-2018 02:57:23

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3420
Web

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

To sa mu tam zrejme nezmesti  ale aj v trube byvaju big_smile a famater by skor kupil v nahradnych dieloch ako srotak obiehal hi...
Thermistor ma sklenenu banku a dokaze pomerne pekne a presne merat a je to malicke akurat problem uchytit.
Skoda ze si nedal ako pri Partnerovi foto aby bolo vidno kolko je tam miest vtom JLTcku wink

Editoval ihlan (02-09-2018 03:16:53)


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#7 02-09-2018 07:44:00

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

tento termistor jsem několikrát použil, je izolovaný:
http://www.pselectronic.cz/k1006-0438-b … istor.html

Offline

 

#8 02-09-2018 08:04:14

Tipi
Člen
Registrovaný: 17-09-2008
Příspěvky: 122

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

Rozmýšľam či by sa nedala merať teplota vystupneho vzduchu.
samozrejme v tomto pripade, je nutné aby ventilátor bežal aspoň na nejakých minimálnych otáčkach. Ja pri PCčkach som už niekoľko krat použil toto zapjenie
https://www.belza.cz/pcfan/pcfan.htm
Dá sa velmi ľahko "konfigurovať" (plynulá regulácia od nuly, skokova od nuly, nízke otáčky potom skokova k max, nizke otáčky potom plynulá reg.)
V tomto prípade by som odporúčal, znížené otáčky + plynula regulácia. A čidlo niekde pred ventilátor. Len by si musel zistiť, e ako sa mení teplota vystpneho vzduchu v závislosti od zaťaženia zváračky.

Offline

 

#9 02-09-2018 08:23:10

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

ihlan napsal(a):

To sa mu tam zrejme nezmesti  ale aj v trube byvaju....

Kua,
pracka truba, .... a zase skoncite pri bielej technike big_smile

Editoval rcp (02-09-2018 08:26:42)

Offline

 

#10 02-09-2018 09:09:30

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

Já jsem se rozhodl, že provedu měření osadím termočlánky a ohulím to na nějakých 200A a zaznamenám průběhy teplot v Ac a v DC. Uvidím co to ukáže. Kromě různého vývinu tepla bude také hrát roli dimenzování. Blok střídače AC je stejný jako u svářečky 500A, takže na něm může být teplota menší. Po nočním přemýšlení jsem se rozhodl  pro změření, protože jsem si uvědomil pořekadlo: "kdo nezměří ho...no ví." Navíc pro změření všechno mám, jen musím překonat lenost. Snímat teplotu vzduchu bych si v tomto případě nedovolil, protože snímač neví, kde to teplo vzniká a mohou být velké rozdíly v teplotě. Mám připravený ten samý regulátor PWM, co jsem použil do Partnera. Inspirací je:
http://www.ok2kkw.com/00003016/komparat … tilace.htm
trochu jsem ho upravil a mám v něm TC647. Mám nastaveno cca 20%-100%, tedy ventilátor běží stále, ale při 20% je to už snesitelné a nevadí to. Termisor typu 640. Termistor v tomto případě musí být malý. Ten podle odkazu Pt Kbely je velmi dobrý, vyrábějí ho v Rožnově, ale mezi žebra se mi nevejde, i když je jen M3.
Doufám, že se k tomu zase v dohledné době dostanu, nyní mě ale dohánějí povinnosti.
K tomu Partneru. V něm je ventilátor tak výkonný, že mě při zkoušení na stole při 100% málem ulétl, musel jsem ho držet. Ten si o zkrocení při malém zatížení svářečky přímo říkal.
k Jehlanovi: V té JLT 250je na rozdíl od Partnera místa habaděj, ale chladič střídače AC je lamelový vytvořený z obrobeného bloku Al s drážkami, do kterých jsou nalisovány lamely z Al plechu cca 2mm tlustého. Chladič "primárního střídače" je klasický z tažených Al profilů.
Děkuji za každý názor.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#11 02-09-2018 09:41:24

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

Teplotných čidiel je mnoho, rôznych veľkosti, tvarov a spôsobov uchytenia. Tiež s rôznou charakteristikou, NT a PT. Niektoré, ako PT100 máju hrúbku 0,63 mm a sú vhodné aj na prilepenie. Možno ich vlepiť aj medzi rebra chladiča, ale možné je ich prichytiť alebo aj poistiť planžetou. Naproti tomu NT - termistorové, majú vyššiu citlivosť pri menšom celkovom rozsahu teplôt, ktorý ale na uvedené použitie plne vyhovuje. Prichytenie býva tiež variabilné, možnosť aj zmršťovačkou, či omotať páskou. Samozrejme, ak je dosť miesta, môžu byť použité aj bimetalické, čo by odstránilo potrebu použitie logického prvku NAND. Stačilo by čidla zapojiť paralelne. Samozrejme musia obsahovať nielen rozpínacie, ale hlavne spínacie kontakty.

Offline

 

#12 02-09-2018 11:16:44

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

Ty bimetalové bývají spolehlivé a pro tento účel by asi stačily, pro obrácení funkce by šlo použít nějaké nejobyčejnější relé.
Není to samozřejmě nejelegantnější řešení, ale mělo by být funkční.
https://www.conrad.cz/bimetalovy-spinac … -c.k419066

Offline

 

#13 02-09-2018 11:18:19

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

Nedávno to řešil i Rellik. Osobně bych taky zkusil regulátor z vyřazeného pc zdroje. Je jich všude plno. Raději bych změřil který chladič má jakou teplotu. Jestli bude jeden při provozu jen vlažný a druhý horký, tak bych dal čidlo jen na ten druhý, který vykazuje vyšší teploty.
Vůbec bych u tak drahých mašin neriskoval a dal spínání ventilátoru už při teplotě řekněme 60°C. Přece je jenom u takových věcí nějaká setrvačnost.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#14 02-09-2018 13:17:52

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

Já mám již hotový PWM regulátor s TC647, již odladěný a jednou aplikovaný v Partnerovi TIG 200. Ale u této ACDC svářečky jsem si uvědomil, že na mě může číhat zrada v různých teplotách chladičů. Moje přirozená lenost mě vedla k pokusu vyhnout se měření. Jak jsem ale nad tím přemýšlel, tak jsem dospěl k názoru, že nemá smysl nějak zkoušet a rozhodl jsem se měření provést. Myslím si, že bude mít vě všech režimech vyšší teplotu chladič "primárního střídače", ale nejsem si jistý. Již nabíjím baterky v dataloggeru a doufám, že se k tomu měření v nejbližších dnech odhodlám. Dám na každý blok asi dvě čidla. Výsledky tady zveřejním. Nebudou ale všeobecně platné, protože se jedná o vliv dimenzování, které bude u různých svářeček různé.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#15 02-09-2018 13:45:56

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

Nesmyslná debata , nechte ho foukat naplno hned , až se svářečka ohřeje , je pozdě . Zrovna případ regulace , která je v praxi na dvě věci .

Offline

 

#16 02-09-2018 14:42:47

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

Bobobo- mám TP1500 a tam ventilátor hned nefouká, ale je zapnut termostatem po zahřátí. Je zbytečné, aby ventilátor hučel, nasíral mě, když je svářečka studená a není ventilátor potřeba. To o čem tu píši je, že při 20°C se bude ventilátor točit 20% max. otáček a při teplotě chladiče cca 45 °C dosáhne již max. otáčky. I při tomto nastavení je rezerva chlazení, protože ta svářečka má zatěžovatel při okolní teplotě vzducu 40°C a 250A 60%. Celá ta sranda přijde cca na 100CZK a nějaký čas práce. Nejvíce času mě stálo vyndání ventilátoru, aby zjistil jaké má parametry, hlavně proudu pro stanovení velikosti snímacího odporu. Tak proč do toho nejít?


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#17 02-09-2018 16:27:21

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

Famater: Aha, vy už máte regulaci hotovou a kutíte jen kde máte umístit čidla? tak to potom ano.

Bobobo: Ve firmě kde jsem dělal to měly i Kemppi MinarcTig co chlapi měli. Když svařovali na nižší proudy, tak ventilátor nejel vůbec a bylo krásné ticho. Až při svařování vyššími proudy se ventilátor spustil. Vy jste ještě asi ten kravál z ventilátoru svářeček neslyšel, že? Už tam dávno nedávají velké ventilátory jako kdysy, které měly malé otáčky a velkou vrtuli a nybyly téměř slyšet. Dnes tam bývají malé ventilátorky jako jsou v PC, ale s hodně vysokými otáčkami, které když se roztočí naplno dělají krávál pořádný.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#18 02-09-2018 23:28:57

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

Inu zásadní neznalosti-neuvědomění faktu do důsledku . Právě teplota moří součástky nejvíce . Člověk , který chce , aby mu elektronika co nejdéle sloužila ji nechá studenou ! dalších keců netřeba .

Offline

 

#19 03-09-2018 09:33:33

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

Postupuji právě se znalostí a uvědomění si faktu do důsledku. Jinak bych to měl již v provozu a naprosto klidný bych to provozoval. Na diskuzi by se to neobjevilo-nedal bych ti možnost opět "zaperlit".


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#20 03-09-2018 10:27:31

franta 486
Člen
Registrovaný: 30-04-2011
Příspěvky: 171

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

Chtěl bych poprosit odborníka z příspěvku 18 aby mi vysvětlil, k čemu je prospěšné, studený chladič ofukovat naplno běžícím ventilátorem. Děkuji

Offline

 

#21 03-09-2018 11:48:58

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

kazdy vek prinasa radosti/starosti,ked je vek pokrocily tak vela ludom sa stava ze zacinaju horsie pocut...takemu huciaci ventilator vadit nebude

Offline

 

#22 03-09-2018 11:54:08

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

pavol.sk napsal(a):

kazdy vek prinasa radosti/starosti,ked je vek pokrocily tak vela ludom sa stava ze zacinaju horsie pocut...takemu huciaci ventilator vadit nebude

prave naopak, huciaci ventilator mu ulahci jej hladanie, ked si nebude moct spomenut, kde ju nechal .... big_smile

Offline

 

#23 03-09-2018 12:31:48

Aleš_
Člen
Registrovaný: 13-05-2008
Příspěvky: 425

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

Samozřejmě, že regulace ventilátoru má smysl. Jen musí být dobře navržená elektronika z hlediska chlazení a dobře nastavené parametry regulace. Ne jako v určitých NB Apple, které mají životnost 3-4 roky, protože elektronika (ve všech NB, ne jenom Apple) se neuchladí, pokud ventilátor neběží a ventilátor v tomto NB Apple se roztočí až když má CPU přes 90°C. Naopak, můj CPU má právě teď 33°C, ventilátor jde na 20 % maximálních otáček a je neslyšitelný. Nevidím důvod, proč bych tu měl sedět ve hluku nebo zvyšovat opotřebení ventilátoru. Zrovna případ regulace, která je v praxi velmi užitečná.
Při doplnění regulace do výrobku, kde byl původně neregulovaný ventilátor je ale problém nejen s různou teplotou chladičů, ta jde snadno změřit, ale mohou být na desce nenápadné součástky, které sice nemají velký ztrátový výkon, ale při malých rozměrech se snáze přehřejí, pokud výrobce počítal s trvalým proudem vzduchu. Nejjistější by asi bylo konzultovat úpravu s výrobcem, což je v případě Jet TIG nereálné, a nebo použít thermokameru s vysokým rozlišením, kde ale může být problém s tím, že v těchto kompaktních vícedeskových konstrukcích s masivními chladiči nemusí být vidět na všechna místa a součástky.

Offline

 

#24 03-09-2018 12:45:20

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

Tady je to jednodušší, protože proud vzduchu je usměrněn (pomocí krytu) jen do tunelu tvořeném chladiči a všechny desky jsou mimo. Ofukovány jsou ještě trafo, tlumivka, které jsou umístěny po směru proudu vzduchu až za chladiči, ale jinak je všechno mimo.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#25 03-09-2018 13:24:54

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: regulace otáček ventilátoru svářečky

Možná už uvažuju nesmysly, ale v návaznosti na #24 mně napadlo, jestli nemůže nastat problém právě v ofukování trafa a tlumivky? Při svařování po pauze, když se studené chladiče začínají znova ohřívat (ventilátor ještě není zapnutý, protože chladiče mají poměrně velkou tepelnou setrvačnost a chvilku trvá, než se celé prohřejí) - nemůže se už začít přehřívat vinutí trafa případně tlumivky? Půjde tam asi o rozdíly řádově v sekundách, ale přece jenom.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče