SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 17-09-2018 09:49:29

381007
Člen
Místo: Žamberk
Registrovaný: 10-05-2018
Příspěvky: 16
Web

OMI 206

Vážení přítomní, potřebuji s něčím poradit (a omlouvám se, že jsou to pro někoho asi samozřejmosti, ale předpokládám, že proto zde to forum je):

Věc první: mám asi dva měsíce MIG/MAG mašinu OMI 206 s hnanou dvoukladkou. S mašinou jsem spokojený, jako svářeč-amatér ji nemám co vytknout. Narazil jsem ale na jednu věc: u mašiny byl v setu hořák Binzel 15AK 3m. Vše funguje. Zaráží mě však, že hořák má v papírech napsané zatížení 180A u čistého CO2 a 150A u mixu. Mašina však umí až 200A - proč v setu u stroje je poddimenzovaný hořák? Je to normální? Když bych si nepřečetl papíry k tomu hořáku, a vesele vařil i na nejvyšší proudy/napětí tak bych ten hořák mohl zničit? Nebo krátkodobě vydrží i vyšší céres, než je deklarováno?

Věc druhá: Zjistil jsem, že 3m hořák je krátký, stačí tak akorát kolem stolu, chci koupit delší. Půjdu do Binzelu. Zajímá mě: kvůli tomu, že mašina umí 200A, mám koupit radši 25ku?

Věc třetí: Když koupím 5m hořák BINZEL MB EVO 25 https://www.svarecky-obchod.cz/prisluse … -metru.htm utáhne to můj podavač? (jak je psáno výše, hnaná dvoukladka), používám dráty 0,8 a 1mm.

Věc čtvrtá: když dám na svářečku 5m hořák, budu mít krátký zemnící kabel. Kabely se nějakým způsobem nastavují? Existuje nějaká prodlužovačka? Nebo se musí vyměnit v mašině napevno za delší? Zemnící kabel není ke stroji připojen přes konektor, ale vyveden čelním panelem dírou (dovnitř jsem nelezl, jak to vypadá tam, nevím).

Věc pátá: zatím vždy, když jsem se svářečkou vařil, se mi zemnící kleště vždycky přilepily ke svařenci (musel jsem je utrhnout). Na čelisti, kde je přišroubovaný zemnící kabel, tam je kontaktní plocha se svařencem z měděné destičky. Druhá čelist kleští Cu destičku nemá a ta se mi lepí ke svařenci a nechává po sobě vypálené důlky. Je to běžný jev?

kleště jsou tyto:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/8463_zemnici-kleste-500a-ut8013300.jpg


Díky moc

Editoval 381007 (17-09-2018 12:49:03)


OMI 206 | Kowax KWX730 ARC+

Offline

 

#2 17-09-2018 12:04:17

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: OMI 206

Je to set  OMI206 , Hořák , redučák , samostmivačka ...   Akční set , letáku je všechno uvedeno ! ! !

1.  nepročtení akce na set , co je dodáván ...
2.  neznalost svareče  na parametry ...
3. holostoj bez príslušenstvý , je možnost dokoupit díly ...  OMI 206 je vyráben aj  4kladka ,
4. zemnící klešte 250A , 3metr kabel 25mm2 .   Klešte se dají snadno vymenit ...

Ta robustný 2kladka utáhne  hořák 25/5metr

Offline

 

#3 17-09-2018 12:48:49

381007
Člen
Místo: Žamberk
Registrovaný: 10-05-2018
Příspěvky: 16
Web

Re: OMI 206

atishajn: kupoval jsem ji u nás ve městě u autorizovaného prodejce Omicronu, žádná akce, žádný set, žádný leták. V krámě jsem u nákupu měl obchoďáka z Omicronu a doporučil mi přímo tyhle komponenty, které jsem si osahal na a následně zakoupil. Kupoval jsem svářečku poprvé v životě, nenapadlo mě, že mi prodejce i obchoďák doporučí příslušenství, které k té svářečce není 100% vhodné.

All:

Takže pořád platí nezodpovězené otázky:

2) Mám radši koupit 25ku hořák, abych mohl vařit i na plný výkon stroje (uváděných 200A)?
4) Jak prodloužit zemnící kabel? Vyměnit v mašině, nebo existuje nějaký prodlužovák?
5) Lepí se mi kleště ke svařenci. Je to normální, nebo mám vyměnit kleště za jiné?

Díky


OMI 206 | Kowax KWX730 ARC+

Offline

 

#4 17-09-2018 14:19:34

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: OMI 206

Hmm, no chtělo by to hupsnout na zaškolení, tam by Vám koupi uvedeného zázraku určo rozmluvili. Když ty medy lákaj, že je určeno pro dlohodobé nasazení v těžkém průmyslu....hi, no Třebíč. Dovolené zatížení strojku je 125A furt, na 200A můžete svářet 4 minutky a 6 minut chladnout.U hořáku je zatížení trvalé.Když už jste se rozhodl pro tohle, doporučuji k tomu zakoupit konektor na zemák který si tam doinstalujte, ten větší ,myslím TEX13, delší zemnící kabel s novou svorkou.Drát používat převážně 0,8......zdravím, měl jste jít do multifunkce, vydělal by jste na tom

Offline

 

#5 17-09-2018 14:40:16

381007
Člen
Místo: Žamberk
Registrovaný: 10-05-2018
Příspěvky: 16
Web

Re: OMI 206

Evita: díky za rady. Multifunkci mi obchoďák z Omicronu vymluvil, prý je lepší mít separátní mašiny, tak jsem ho poslechl. Po stroji jsem požadoval, abych zapnul stroj, nastavil parametry podle tabulky, svařil dva jekly k sobě a aby to vařilo na elektrocentrále. To se daří a drží to, sváry nevypadají zle. Zatím jsem nejslabším článkem řetězu já, protože to nemám v ruce. Drát používám 0,8mm (mám i 0,6 a 1mm ale ty jsem zatím ani nerozbalil z krabiček). Zaškolení/průkazy jsou určitě v plánu, ale je blbé, že jako živnostník se neurvu na 4 týdny školy, takže zatím jen nějaký krátký základ.

Tohle (omi206) je mašina, kterou jsem koupil, aby mě uvedla do světa sváření a když mě to bude bavit, určitě půjdu časem do nějakého slušného strojku/strojků (chtěl bych časem ještě AC/DC TIG + MMA a plazmu na řezání), peníze si na slušný stroj vydělat umím svým hlavním oborem, což je šití a vyšívání smile, tohle byl takový nákup na moje "odpanění" smile (jinak jsem ale vyučený nástrojař a mám navařeno přes šest let denně profesionálně v továrně, ale laserem pod mikroskopem).


OMI 206 | Kowax KWX730 ARC+

Offline

 

#6 17-09-2018 15:28:22

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: OMI 206

Hmm, takže zatím to nehroťte, vyměňte ten zemák včetně svorky, tročku si posvářejte a podívejte se po jiných mašinkách.Odbočka je už dneska passé, je těžká a na centrálu absolutně nevhodná, ale na to přijdete.Z Třebíče můžem dát dobrý reference jen klukům obchodnickejm z TR Weldu, ty se aspoň snažej ty dovezerný strojky zkontrolovat, a nechaj Vás to odzkoušet.....zdravím

Offline

 

#7 17-09-2018 15:56:08

DzordanoBruno
Člen
Registrovaný: 05-12-2015
Příspěvky: 109

Re: OMI 206

Siti a vyšívání? Krásné povolání!


Jinak musím s Evitou souhlasit. Koupě tohoto stroje nebylo úplně moudré, ale zas takový pruser to taky nenísmile
Jinak podruhé:
hořák nech jaký mas,
zemnici kabel nech, nemá smysl měnit,
Kleště kup celo mosaz, co nejvíc roubustni. K 200A masine mám sverku, co patří k 600A, mosaz zavitova sverka. Cena kolem 400,-

Offline

 

#8 17-09-2018 16:03:30

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1517

Re: OMI 206

OMI 206 není vůbec špatný stroj. Jeho výhoda je v tom, že při troše péče s ní budou svařovat i vaše děti. Nemá žádnou složitou elektroniku a tak i centrála nemá na něm co pokazit. Nevýhoda je vyšší hmotnost a rozměry. Evitu neberte v tomto případě úplně vážně, je proti Třebíčákům trošku zaujatá. Jinak je to velká odbornice a šikovná holka, která v oboru strčí do kapsy kdejakého chlapa. Až Vám OMI206 něco vydělá a vy trošku hodně zbohatnete, určitě si kupte jí propagovaný PICOMIG 180, který je opravdu lepší než FRONIUS stejné kategorie. Čínské multifunkce nejsou taky špatné, ale musíte mít trochu štěstí co se týká životnosti a ještě více štěstí, pokud chcete svařovat na centrále. Opravy jsou komplikované a výrobce daleko a ještě mluví nějakou divnou řečí. Jo a hořák neřešte, pokud svařujete drátem 0,8 mm.

Offline

 

#9 17-09-2018 17:01:03

DzordanoBruno
Člen
Registrovaný: 05-12-2015
Příspěvky: 109

Re: OMI 206

Až se strojem pan naučí zacházet a zvykne si, tak poslední co bude chtít, je stroj prodat:) Jsem amatér a nářadí si kupuji pokud možno jednou a naposled:) Věřím,  ze i pan to tak má smile

Offline

 

#10 17-09-2018 17:46:20

381007
Člen
Místo: Žamberk
Registrovaný: 10-05-2018
Příspěvky: 16
Web

Re: OMI 206

Díky všem za rady. Svářečka nemá s elektrocentrálou problém, zatím jsem vlastně vařil vždycky na centrále, protože v baráku je elektroinstalace před rekonstrukcí a svářečka mi vyráží jističe. Takže vždycky vytáhnu centrálu (Heron egm 60 avr-3), natáhnu 15m kabel (3x2,5mm; 400V) a v pohodě vařím.

Lepší stroj určitě časem bude, klidně i ten Picomig (nebo cokoli jiného dobrého, nepreferuji žádnou značku - Omicron jsem kupoval především proto, že mám 150m od domu autorizovaného prodejce a plnění lahví).

Až bude rozšiřování svářecího pracoviště aktuální, zajedu si na nějaký veletrh a nechám si ukázat různé značky a modely na místě. Ceny za kvalitní vercajk a vybavení dílen se nebojím (investice do téhle svářečky i s kompletním příslušenstvím se mi vrátila za víkend vaření).
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/8463_omi.jpg

Poslední, co tedy zůstalo nezodpovězeno:

K mašině potřebuji koupit delší hořák - 5 metrů. Stačí koupit 15ku, nebo mám brát 25ku?

Díky moc všem za pomoc a cenné rady smile


OMI 206 | Kowax KWX730 ARC+

Offline

 

#11 17-09-2018 20:02:20

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: OMI 206

Ked budes castejsie zvarat s tou omi na tej cinskej elektrocentrale tak jej nedavam dlhu zivotnost-centrale . Par kusov som uz v servise videl a a vinutie je na tych cinach uplne poddimenzovane smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#12 17-09-2018 20:35:32

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1517

Re: OMI 206

Pětimetr nedoporučuji. Kupte čtyřmetr.

Offline

 

#13 18-09-2018 07:45:50

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: OMI 206

5) Teorie: Proud jde cestou nejmenšího odporu, takže přez plochý měděný kontakt.
     Praxe: Vždy je železo nějak zoxidováno, takže rzí se nejlépe prodřou tvrdé hroty, a přez měď proud neteče. Co udělá 200A na ploše cca1x1mm vidíte na svařovacím drátu. Pokračování bude, až i zemnící svorka trochu zoxiduje, pak proud poteče přez péro, které se vyhřeje.
    Shrnutí. Stačí dodržovat technologickou kázeň a zemnit na čistý kov. (Ale nikdo si s tím v praxi hlavu neláme, ani já, jen kleštěmi trochu zakvrdlám, zmenší se přechoďák a kleště se nepřivaří.)

Offline

 

#14 18-09-2018 08:33:56

Robi G
Člen
Registrovaný: 15-09-2014
Příspěvky: 978

Re: OMI 206

Ahoj
   Čo sa týka správneho horáku nepozeraj len na maximálny prúd , ale aj na zaťažovateľ. Zaťaženie horáka je uvedené pri 60% 180A a zváračka pri 60% 170A. Tvoj horák krátkodobo 200A zvládne , rovnako ako samotná zváračka má uvedené maximálne zaťaženie 40% 200A. To už ale doporučujem použiť valcovú hubicu namiesto kónickej.
   Drôt 0,8 už môže mať problém s podávaním na dĺžke 5m. Problém nie je s dvojkladkou , ale samotný drôt je slabý aby sa tlačil na tej dĺžke. Z vlastnej skúsenosti mi 4m horák plne postačuje.
   Zemniaci kábel si lahko predĺžiš pomocou rychlospojok na kábel a netreba liezť do mašiny. Zváračku mám hneď vedľa stola a kostru mám len 1m dlhú. Zavadzal mi kábel pod nohami. Ak potrebujem dhlší , nadpojím si ho o 4m pomocou spomínaných rychlospojok.

Offline

 

#15 18-09-2018 10:39:25

381007
Člen
Místo: Žamberk
Registrovaný: 10-05-2018
Příspěvky: 16
Web

Re: OMI 206

Všem moc díky za cenné rady. Výsledek tedy je:

- hořák koupím 4m (a dokoupím k němu cylindrickou hubici). 
- budu víc dbát na správné umístění zemnící svorky
- 3m zemnící kabel mi bude stačit, kleště případně vyměním za jiné
- učit se, učit se, učit se

a výhledově: zaškolení/kurzy/průkazy + návštěva nějakého veletrhu, kde mi prodejci ukáží, jak vypadají dospělé svářečky smile


OMI 206 | Kowax KWX730 ARC+

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče