SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
Rellik: jasně kouknu a kdyby tam nebyl ten potenciometr typu N tak ho zkusím někde sehnat a vyzkouším. V nejhorším půjde mašina do kontejneru.
Editoval varok (10-10-2019 21:25:13)
Offline
Rellik napsal(a):
Ty brďo to je znalců... Pokusnou výměnou potenciometru nic nezkazí. Respektive i kdyby se vyměnil, tak stále může dát zpět původní. Ten program není UI a nepřeprogramuje se sám. Nicméně po výměně to možná bude ukazovat dobře, ale špatně svařovat (dle ukazované hodnoty), takže to bude zase "něco za něco"... Nicméně svařovat to bude vždy, ale údaje budou mimo... Tam není co zkazit... S tím potenciometrem mě to napadlo dnes když jsem řešil něco úplně jiného co se svařováním nemá nic společného...
To mi přípomíná tupou svářečku na dlouhým prodlužováku. svářečka na zásuvce nastavím 80A a vařím v klidu, na montáži 50m prodlužka nastavím cca 160A a vařím to samý. Display zaslepit a koukat na svár
Offline
To mi dělala stará odbočková svářečka od Telwinu. Tahle jede i na prodlužce pěkně. Možná tam nějaký rozdíl je taky, ale není tak velký. Já když nastavím třeba těch 80A, tak to svařuje zhruba stejně bez prodlužky i s ní.
Offline
Tak budu trochu strašit.
Jestli tomu správně rozumím, tak stroj svařuje dobře, což je funkce pro kterou si ho Varok pořídil. Bohužel zobrazuje blbě na displeji, což nemá vliv na svařování, ale pochopitelně to štve. Varok není elektrikář a pokud se něco rozbije, tak se mu to bude hodně špatně opravovat, spíš to někomu bude muset odnést na opravu. Předpokládám, že k svářečce nemá schema ani potřebné vybavení slaborpoudé dílny (osciloskop, zdroj, pájecí stanici ...).
Výměna potenciometru za jiný s jinou charakteristikou způsobí, že regulace bude podle jiné charakteristiky. Jinak řečeno otočení potákem o stejnou výchylku způsobí jinou změnu na výstupu než dříve. Že by výrobce omylem osadil potenciometr s nesprávnou charakteristikou je nepravděpodobné.
Při neodborné výměně se toho může dost pokazit a po vrácení původního potenciometru stroj nemusí začít pracovat. Stačí elektrostatická elektřina z oblečení a MOS tranzistor odejte do křemíkového nebe, nesmí se do toho šahat trafopájkou - MOS ..., chybně nepřipojen jeden či více kontaktů potenciometru může něco vevnitř zničit, celková hodnota potenciometru musí být stejná jako u toho původního.
Prosím, jak by mohla změna charakteristiky potenciometru pomoct?
Bud je potenciometr zapojen jako dělič napětí které se použije pro porovnání se zpětnou vazbou k výstupnímu napětí či proudu. Pak je napětí z potenciometru zobrazováno měřákem (nemusí být přímo a rozhodně až po úpravě).
Nebo je napětí z potenciometru přivedené do mikroprocesoru přes AD převodník a mikroprocesor řídí výstupní napětí/proud a pošle hodnotu na dispej.
Nebo potenciometr mění nějaké zesílení, přesněji protékající proud a pak měřák měří nějaký obraz protékajícího proudu. Prostě možností je víc, ale vždy se jedná o hodnotu která odpovídá odporu potenciometru bez ohledu na charakteristiku.
Ted koukám, že než jsem dopsal, tak Varok odpověděl s tím, že je smířen s alternativou vyhození svářečky. Což mění situaci a lze pokusničit.
Editoval Charon (10-10-2019 21:56:46)
Offline
K prozkoumávání jsem se dostal až dnes. Potenciometry bohužel nemají označení odporu, jen nápisy asi výrobce apod. Na dvou je označení B102 a na jednom označení B103, to nevím co znamená. Zkoušel jsem změřit ten na napětí a ukazuje mi to max. odpor kolem 90Ohm. Takový se ale asi běžně neprodává, ne? Jsou oplastované a mají plastovou hřídelku. Ten pro napětí je jen jednoduchý s třemi vývody. Pro nastavení posuvu(proudu) u MAG a pro nastavení proudu pro MMA jsou nějaké dvojité se šesti vývody. Netuší někdo proč?
Rellik: Nastavování elektronické tlumivky to asi nemá, zkoušel jsem to a ten potenciometr pro proud MMA to asi není. Ale uvnitř je na DPS jedna pozice volná- nezapojená označená VH-3. Není tam ani konektor. Myslíte že by to mohlo být na ten potenciometr elektronické tlumivky?
Edit: Špatně jsem to přepočítal, má to být 900Ohm, protože jsem našel na netu pod tímto označením potenciometry 1kOhm. Ale jestli lineární nebo ne, to nevím.
Editoval varok (17-10-2019 19:10:52)
Offline
https://cz.rs-online.com/web/p/potenciometry/7377821/
https://cz.mouser.com/Passive-Component … mp;FS=True
Google poradí 1/5 minuty
Editoval Carls (17-10-2019 19:43:10)
Offline
Děkuji, ale našel jsem jich plno. Doma nějaké mám po tatíkovi zásoby, jen nevím jestli mám 1kOhm/N.
Ten originál je kulatý s drážkovanou hřídelí asi 6mm. Jen na vyzkoušení mi je jedno jaký. A když to bude i tak ukazovat špatně, tak tam vrátím původní.
Offline
Dobrý večer.
Koupil jsem si také POWERMAT PM-AMG 220t a potřeboval bych radu od zkušenějších majitelů: Na panelu svářečky je kontrolka přehřátí, která by se měla při přehřátí rozsvítit ale není mi z návodu jasné, zda se svářečka při přehřátí i sama vypne, nebo jestli se jen kontrolka rozsvítí a musím to pořád hlídat abych jí neupekl. Nemá prosím někdo zkušenost, jak to fungujě?
Offline
Když se rozsviti, tak i vypne. Jinak by to nemelo smysl.
Offline
Ono to vypne a rozsvítí se, abys věděl o co jde.
Offline
I tak si myslím že to v kutilských podmínkách to nepůjde přehřát.
Offline
varok- já jsem 2-3x přehřál tvůj vysněný, a mnou používaný, Gamastar, ani jsem se nesnažil
Offline
Děkuji všem za odpovědi, budu tedy doufat že to vypnutí při přehřátí i na tom mém kusu funguje.
Jinak s tou svářečkou jsem zatím hodně spokojený. Doteď jsem si všechno doma svářel invertorem kitin 170, před tím broumovským trafem a cočko jsem si občas jen půjčoval od známých, buď einhel 190 a pak homer 160 ale tahle powermat220 mi subjektivně připadá mnohem lepší. Obával jsem se, že to bude nějaký čínský šmejd kterému se dělá akorát reklama, ale fakt to jde dobře nastavit a sváří to pro moje potřeby hodně dobře a velice mile mě to překvapilo, zatím jsem s ní spokojený.
Ještě dotaz - kladku na podavači mám utaženou skoro až na 3 aby šel drát 0,8 plynule a nevím, jestli to není už trochu moc. Jak to máte přitažené vy ostatní?
Offline
Bude to fungovat, najednou to přestane vařit a abys nemusel kontrolovat celou svářečku i s přívodem elektřiny, je tam ta kontrolka, rozsvítí se a ty víš, o co jde
Ten drát by se měl zastavit když ho chytíš mezi prsty.
Podle inspektorátu práce bys to ale neměl zkoušet bez helmy, ochranných brýlí, ochrany sluchu, roušky na dýchání, reflex. vesty, kvalitního prac. oděvu s všitým návodem k použití, prac. rukavic s ochranou proti průpichu drátem, prac. botami s ocelovou špičkou a určitě by inspektoři vymysleli ještě několik dalších nezbytných ochranných pomůcek
Možná ještě 10 náprstků do rukavic na ochranu před zraněním drátem
Editoval jees (07-11-2019 11:46:08)
Offline
Drát mezi prsty udržím, takhle jsem to právě nastavoval, snad to mám tedy dobře. A jsem moc rád, že mám doma zlého psa takže mi žádný inspektorát do dílny jen tak nepronikne, protože požadované vybavení by mě asi vyšlo na víc než ta svářečka. Dnes jsem s ní dovařil první cívku drátu a zatím za těch 6000 velká spokojenost, otázka ale je, jak dlouho vydrží - bude fungovat. Obávám se, že ta cena se někde projevit musí, servis na to asi není a pokud snad ano, tak že případná oprava by byla dražší než nový stroj ...
Offline
Zdravím, mám taky tuto svářečku a zajímala by mě jedna věc. Bavíte se tady o nastavování proudu pro mig/mag svařování.
Na svářečcce jsou pro tento druh svařování dva potenciometry, pro napětí a pro posuv drátu. Napětí je spojeno s displejem napětí, to by sedělo. Ale když nastavuju rychlost posuvu drátu, tak se mění na displeji hodnota ampérů - až do těch 220A. Jak tohle tedy funguje, je snad nějaká přednastavená rychlost posuvu drátu pro konkrétní proud? Nebo ten potenciometr pro posuv drátu mění opravdu jen posuv drátu, a to že to ukazuje na displeji ampéry je chyba z výroby?
Offline
U větších profi mašin se někdy ukazuje na displeji posuv drátu v m/ min a při svařování se to přepne na proud. Když nastavíte napětí a k tomu odpovídající posuv drátu, tak tím nastavujete v podstatě i proud. Ale mělo by to být označeno stejně.
Editoval varok (27-12-2019 01:47:05)
Offline
To mi právě hlava nebere, jestli nastavuju posuv drátu nebo ampéry. Evidentně ten potenciometr ovlivňuje posuv drátu, když nechám stejné napětí a drát hodně stáhnu, tak to hází spíš přerušovaně bobky a když přidám, tak ten drát kope do hořáku. Takže to vypadá, jako by se proud neměnil. Není možné, že se ten proud nastavuje tím potenciometrem na napětí a ty displeje jsou tím pádem úplně mimo(napěťovej má ukazovat ampéry a drátovej metry)?
Máte stejnou zkušenost? Podle sluchu jsem to myslím nastavil použitelně, spíš by mě zajímalo jestli nemám nějakej defektní kus.
Offline
Jeden powermat mám taky v garáži a taky mi displeje ukazují blbosti. Jak už jsem psal, tak u MIG/MAG mašin se nastavuje napětí. U starých mašin s velkým trafem se nastavovalo napětí nejčastěji přepínačem a posuv drátu potenciometrem plynule. U novějších invertorových mašin se napětí nastavuje taky plynule potenciometrem. Máte to správně. Jeden displej má ukazovat napětí, druhý by měl ukazovat lépe posuv drátu v m/min., když je tak označen potenciometr. No v poslední době to tak dělají, že se nastavuje potenciometrem a displej ukazuje proud v Ampérech, i když ve skutečnosti nastavujete ten posuv. Svářeči jsou zvyklí říkat že přepínají proud, ne napětí.
Editoval varok (15-11-2019 18:35:53)
Offline
Mě na tom ještě zaráží to, že v té recenzi od Rellika, tak on udával pod kolika ampérama svařoval. Měl to vždycky i nafocené u vzorku. Jenže tahle svářečka vlastně ampéry neukazuje, správně? Takže to pravděpodobně znamená, že ta hodnota co psal je hodnota rychlosti posunu drátu, akorát převedená poměrově na stupnici 40-220A, proto mu to třeba i přišlo slabší(200A mu přišlo jako 170A atd.). Má i videorecenzi na youtube, bohužel tam není vidět co a jak šteluje mezi svárama, ale je vidět že jde o stejné ukazatele.
Prosím Rellik jestli k tomu nemá nějaký postřeh, jestli by se nepodělil
Offline
Ano Rellik k tomu má argument. U svareneho kusu byl udaj co udává svarecka. Dal v popisu bylo napsáno, ze to odpovídá spíš nižším proudu, nez co je videt na displeji... Prelepte si u techto svarecek displeje a stelujte dle sluchu a vidu. (zhruba jak je videt na videich), pak to svaruje za tu cenu velmi slusne. Jinak ty svarecky dle me tech 200A nedaji ani omylem... Rekl bych ze daji max tech 180A. Takze nereste displeje, ktere ukazuji kdovi co a jdete svarovat...
Offline
Já to zkoušel taky v porovnání s mašinou v práci, která ukazuje hodnoty správně. Když jsem jel tím Powermatem na max. tak byl svár na plocháčích cca 8mm studenější-méně prohřátý než u mašiny v práci, kde jsem nastavil zhruba stejné parametry.
Offline
Já včera měřil Powermat 230T a zhruba do třičtvrtě rozsahu ta hodnota proudu na displeji souhlasila. Když jsem to dal naplno, displej ukazoval 230A a na měřáku se ukázalo na chvilku i 195A
Offline
Proč řešíte parametry svářečky sice tam má napsáno MIG / MAG rozsah svařovacího proudu: 40 - 230A ale TIG / MMA rozsah svařovacího proudu: 20 - 180A takže podle mne chyba v popisu a návodu to jestli to na potenciometru jde nastavit nemusí platit že to svářečka dá podle mne by měli být všechny maximální parametry svařovacích proudů stejné to jest max 180A takže chyba výrobce a popisu 6,1KW nemůže dát 230A to by to napětí muselo být sakra malé
Technické parametry:
napájení: 230 V / 50 Hz
spotřeba energie MIG / MAG: 6,1 kVA
TIG / MMA spotřeba: 5,8 kVA
Metody svařování: MIG / MAG / FCAW / MMA (elektroda) / TIG
MIG / MAG rozsah svařovacího proudu: 40 - 230A
TIG / MMA rozsah svařovacího proudu: 20 - 180A
provozní cyklus svařovacího proudu 100%: (MIG / MAG - 180A)
svařovací proud: 100% pracovní cyklus: (TIG / MMA - 143A)
svařovací proud 60% pracovní cyklus: (MIG / MAG - 230A)
svařovací proud 60% pracovní cyklus: (TIG / MMA - 180A)
průměr drátů: 0,8 / 1,0 mm
průměr elektrod: 2,5 mm - 4 mm
podporované cívky s dráty: až 5kg
podávání drátu: 2 - válec (vnitřní)
třída izolace: F
stupeň ochrany: IP21S
rozměry: 51 x 22 x 38 cm [délka / šířka / výška]
Offline
To není chyba výrobce ale taktika. Co raději koupí neznalí lidé, svářečku za 6500,- kč s maximálním proudem 185A nebo mašinu s maximem 230A? Lidé si pořád myslí že jde za pár korun koupit špičkovou mašinu. Bohužel.
Offline