SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 01-06-2019 14:41:58

maresdq
Člen
Registrovaný: 19-08-2017
Příspěvky: 25

Sváření v kutilské dílně

Zdravím,
měl bych několik dotazů ohledně "bezpečného" sváření v kutilské dílně, případně bych byl rád za nějaká doporučení, zkušenosti apod.

Mám kutilskou dílnu v ní železný ponk, betonovou podlahu, za ponkem na stěně OSB desky na kterých mám nějaké klíče, šroubováky atd. Hlavní problém vidím v tom, že je tam dřevěný strop, který je udělaný pouze z prken, mezi nima mezery jak na pětikačku, ze stropu visí je prach, pavučiny na tom hobliny atd.. smile další problém je, že nad tímto profesionálním stropem je půda, kde jsou polystyrenové desky, které jsou z dílny i vidět přes ty mezery, dále prach, seno, sláma, dřevěný krovy, trámy 150let starý apod. Strop je ve výšce cca 2.5 - 2.7 m, myslel jsem že bych na strop přidělal protipožární nebo normální sádrokartonové desky, nahodil omítkou, nebo jen natřel, ale prostě aby byl rovný, bez mezer a nehořlavý. Dále ty OSB desky za ponkem... vadilo by, kdybych je tam nechal? nebo úplně pryč? Dále mám ponk železný jak jsem psal, na něm deska z tlustého plechu asi 3mm, v tom by problém něměl být, ale pod stolem jsou police jen z prken to už by nejspíše vadilo ne? a nějaké ty ikea skříně dřevéné asi 1.5m od stolu za zády by vadili? Aby jsme si rozumněli je to prostě kutilská dílna, potřebuji tam dělat víc věcí ne jen svářet. Svářím jen jednou za čas, když něco potřebuju, ale zatím jsem to tahal vždy ven na zahradu. Nějaké ty opatření samozřejmně chci udělat, ale abych nemusel z dílny vytahat všechny skříně, OSB desky sundat ze zdi, police sundat, všechno ven a nechat tam jen ponk jak v profi svářečské dílně. Máte někdo podobné zkušenosti sváření v normálním, domácich podmínkách? V hubby kutilské dílně? Jaké opatření jste dělali? Nebo sváříte pouze v profi svařovnách, kde je i židle a hrnek s kafem z kovu?

Předem díky za odpovědi.


Asist AEIW160-DC4
Berlan BWIG 180 HF DC

Offline

 

#2 01-06-2019 18:10:20

jirkalesik
Člen
Registrovaný: 19-04-2009
Příspěvky: 259

Re: Sváření v kutilské dílně

Hrnek můžeš mít i keramický nebo porcelánový. :-) Jinak všechno špatně. :-( Na strop alespoň jednu vrstvu sádrokartonu, já jsem dal vrstvy dvě a ze stěn a okolo místa svařování všechno hořlavé pryč nebo po svařování hlídat 24 hodin. Jestli je Ti méně než 18 let, zodpovídají za Tebe rodiče, pokud jsi překročil hranici 18ti let jsi za své činy zodpovědný sám.

Offline

 

#3 01-06-2019 18:23:55

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Sváření v kutilské dílně

jirkalenik: dle vyhlášky je kontrola po ukončení svařování 8 hodin. O strop v té výšce bych se moc nebál. Spíš o ty papundeklové stěny - ty bych obehnal sádrošem... wink


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#4 01-06-2019 18:32:52

maresdq
Člen
Registrovaný: 19-08-2017
Příspěvky: 25

Re: Sváření v kutilské dílně

Děkuji vám za odpovědi, strop jsem teď měřil a je ve výšce 2.3m, zdi jsou klasicky zděné, napenetrované a nahozené omítkou, na zdi jsou teda za ponkem 3 OSB desky (jsou asi o 30cm výš něž je ponk) kde mám nářadí, zbytek stěny je volný, dále jak jsem psal vedle ponku mám ještě malou skřín z dřevotřískových bílých desek a pod stolem police z prken..


Asist AEIW160-DC4
Berlan BWIG 180 HF DC

Offline

 

#5 01-06-2019 19:01:32

Carls
Člen
Registrovaný: 16-03-2019
Příspěvky: 322

Re: Sváření v kutilské dílně

Jen z důvodů prachu a pavučin  bych ten strop obložil sadrošem  nebo použít ty osb ze stěny a natřít třeba vápnem  Zkus si zapálit pavučinu co udělá  a pokud na ní bude prach je jak třaskavina tak sme s pavučinama blbli jak kluci Taky sypající se prach z půdy je jak ohňostroj  Pravděpodobnost je malá ale je  Těch osb desek dát na druhou stranu dílny  místo OSB něco jak je vlevo http://www.beewatec.cz/katalog-produktu … cke-drzaky dělá se jich mraky druhů tohle bylo jako první co sem uviděl na Google

Offline

 

#6 01-06-2019 19:07:25

maresdq
Člen
Registrovaný: 19-08-2017
Příspěvky: 25

Re: Sváření v kutilské dílně

Strop chci určitě obložit, přesně jak říkáš už z důvodu prachu a pavučin. A ty OSB desky bych nemohl natřít třeba tím vápnem a nechat na stěně? Nebo radši nejakou tu plechovou stěnu na nářadí nebo třeba polykarbonátovou desku dát místo toho? a dřevéné skříně okolo stolu vadí? stůl je docela velký 150x70cm a ještě jsou tak 50cm od něj.


Asist AEIW160-DC4
Berlan BWIG 180 HF DC

Offline

 

#7 01-06-2019 20:27:16

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Sváření v kutilské dílně

Já  bych  radši  nechal  to svařování  na venku. Pokud uvnitř v dílně nemáš kvalitní odsávání, jednak se při svařování pořádně nadýcháš zplodin, jednak ty zplodiny obsahují korozívní látky, takže všechno  v dílně začně urychleně reznout.

Offline

 

#8 01-06-2019 20:39:42

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Sváření v kutilské dílně

Kde se smi a za jakych podminek definuje protipozarni reseni stavby a pravidelne pozarni skoleni svarece. Pokud neco z toho chybi vzdy je to tak trochu pruser. Pokud se nic nestane je to dobry takze z moji praxe vim ze nekdy staci mala jiskra ktera doutna ani nesmrdi a po par hodinach najednou hori. Jindy zase varim nosne casti svareckou naplno v miste drevostavby a jiskry padaji primo do pilin vsude drevo za nesmysl pripraven hasicak, voda a nic se nestalo....
Jak bylo psano sam jsi zodpovedny za to co se stane

Offline

 

#9 01-06-2019 21:08:59

Carls
Člen
Registrovaný: 16-03-2019
Příspěvky: 322

Re: Sváření v kutilské dílně

No kamarád takle přišel o dílnu stará roubenka plech pod kamny a něco dělal odpoledne večer zkontroloval v 5 jel do práce a v 6 kohout na střeše dílna i vybavení lehlo popelem
V tý dilně dělal mraky let a nikdy nic  Prostě tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu až se ucho utrhne
Já dilnu mam cca malou bývalý sklep na uhlí v bytovce, ale radši jdu vždy ven svářet a jelikož kůlna se teprve plánuje tak na betonu pak bude pojízdný ponk a svářet budu zase venku a zas toho moc nesvařuji jen zatím dřevníčky a pak se chystá ta kulna bude plech a jekly cca 3x2 m

Offline

 

#10 01-06-2019 21:22:14

Welda
Člen
Registrovaný: 23-04-2017
Příspěvky: 722

Re: Sváření v kutilské dílně

Rellik napsal(a):

dle vyhlášky je kontrola po ukončení svařování 8 hodin

Podle mne toto není přesná informace. Ten čas z vyhlášky dávno vyhodili. Nedávalo to smysl. Pokud se vařilo jako v  novostavbě - čistý beton, nic hořlavého, 8 hodin - zbytečnost. Pokud se vařilo v dřevozpracujícím průmyslu - samé piliny a dřevěný prach - 8 hodin - moc málo. Rovněž z ní vypadla příloha - povolení na svařování - papír, který nikdo nepoužíval. Vzhledem k tomu že příslušná vyhláška MV SR je vždy tak půl kroku za vyhláškou MV ČR, odhaduji že v ČR to vyhodili tak o 5 let dříve.


O 160, Magnum 210 Synergy.

Offline

 

#11 01-06-2019 22:42:16

jirkalesik
Člen
Registrovaný: 19-04-2009
Příspěvky: 259

Re: Sváření v kutilské dílně

Rellik   já už si to moc nepamatuji, ale tuším, že 8hod normální prostor, 24hodin prostor se zvýšeným rizikem, což prostor, který maresdq popisuje, určitě je.

Offline

 

#12 02-06-2019 08:37:52

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Sváření v kutilské dílně

Podle 87/2000 Sb se kontrola po svařování provádí v prostorách vyžadující zvláštní požárně bezpečnostní opatření v rozsahu podle místní potřeby, min. však 8 hodin, v odůvodněných případech i déle. Takové prostory jsou zejména prostory s nebezpečím požáru hořlavých hmot nebo výbuchu hořlavých plynů a par (dřevozpracující dílny, mlýnice, uhelný prach, moučný prach, sklady textilu, provzdušněného papíru, uhelné doly, rafinérie, ...).

Offline

 

#13 02-06-2019 09:46:42

Carls
Člen
Registrovaný: 16-03-2019
Příspěvky: 322

Re: Sváření v kutilské dílně

Ono vyhláška je jedna věc a to co se provozuje doma druhá ale věc se ma i jinak pokud náhodou vznikne škoda a vyšetřování a pak následně škoda řešená pojišťovnou
Pro tazatele vlákna  buď vše dřevěné ven a udělat z kovu a protipožárně zabezpečit nebo svařovat venku Pokud zabezpečí uvnitř udělat odvětrávání nebo aspoň otevřít okno
další možnost dílnu přepulit a rozdělit na dvě části Toď muj názor

Offline

 

#14 02-06-2019 09:51:09

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: Sváření v kutilské dílně

Já v dílně svářím jedině TIGem. MAG nemám a MMA, zejména basickýma bych zničil všechno nářadí. Proto MMA jedině venku, odsávání nemám. K požární bezpečnosti: vedle ponku jsem měl pod regálem přepravku s různými kousky, odřezky z umělých hmot a galaporu. Potřeboval jsem přivařit matku myslím M10. Vzal jsem to v dílně rutilkou. během velmi krátkého sváru zaběhla kulička do toho galaporu, všiml jsem si toho hned. Celou přepravku jsem vzal a než jsem doběhl do prádelny, cca7m už hořela i ta přepravka. Takže po osobní zkušenosti tyto věci nepodceňuji a mám v dílně hasičák.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#15 02-06-2019 09:55:52

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Sváření v kutilské dílně

Ano, to s pojišťovnou je pravda. Prostě je potřeba jak při úpravách tak vlastním svařování zapojit normální selský rozum, stejně jako při kouření na půdě, v lese nebo zapalování prskavek nad kobercem. Třeba pouhým dopadem žhavé kuličky na rovné otevřené dřevo se toto nevznítí.

Offline

 

#16 02-06-2019 10:00:40

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Sváření v kutilské dílně

Lhůta střežení po skončení prací samozřejmě platí, 8 hod. minimálně, není to tak že tam musí někdo sedět a čumět. Musí se určit frekvence kontrol, nejčastěji po 2hod (což samo o sobě stačí pro rozhoření pěknýho fajruntu smile )
Za následný dozor je zodpovědný majitel nemovitosti kde se svařelo - ne zhotovitel. Zodpovědný znamená že musí někoho dozorem pověřit - třeba zhotovitele.
  Vše je uvedeno v lejstru které se jmenuje Povolení k práci - zde musí být popsáno kdo, kdy, jak a čím a za co.

Trocha osvěty:
https://www.bozp.cz/slovnik-pojmu/stupn … nebezpeci/

Připomínám že při svařování je třeba dozorovat i v průběhu prací, nejen po skončení.

Editoval bourač (02-06-2019 10:01:36)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#17 02-06-2019 21:05:12

jirkalesik
Člen
Registrovaný: 19-04-2009
Příspěvky: 259

Re: Sváření v kutilské dílně

VŽDY je zodpovědný svářeč, může to přehodit na někoho jiného, když si nechá podepsat dozor po svařování.

Offline

 

#18 02-06-2019 22:42:44

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Sváření v kutilské dílně

Tak to nejak je ovsem kdyz jsem svarel v mycce v jednom nakupaku chteli po me dozor 24 hodin (v boxu kde je jen vapka a beton) tak jsem tam chtel postavit nekoho na dozor ale to neslo neb musel mit to spravny pozarni skoleni. Zkratka neresitelny a vyresil to telefonat nadrizenyho vsech tehle pitomcu co na me vleteli a uz pak nevadilo ani ze jsem nikdy nemel a ani nebudu mit svarecsky prukaz. To je jako fakt pri pojistnem plneni taky celkem dulezity fakt a v domaci dilne si troufnu rict ze tak pulka lidi nema co to brat do ruky i kdyz nepochybuji ze to umi.

Offline

 

#19 03-06-2019 12:40:08

maresdq
Člen
Registrovaný: 19-08-2017
Příspěvky: 25

Re: Sváření v kutilské dílně

Děkuji vám za odpovědi, bohužel jsem to tak trochu čekal, že mi napíšete abych raději svářel venku, jen se mně to potvrdilo.. smile Možná časem, když si tu dílnu trochu více přizpůsobím na sváření tak by to bylo možné, zatím si budu dálé svářet venku (jako tomu bylo doposud) čili teď by mně především zajímalo, zda by konkrétně ten strop se dal s jistotou vyřešit tím, že bych na něj přidělal sádrokartonové desky a něčím to natřel (protože všechno ostatní se dá případně časem vyměnit (dřevěný nábytek za železný apod.) ale strop ani dílnu jako takovou si nevymněním, takže jak nejlépe vyřešit problém s tím stropem? sádrokarton? má to cenu vůbec řešit? Děkuji :-)


Asist AEIW160-DC4
Berlan BWIG 180 HF DC

Offline

 

#20 03-06-2019 13:53:44

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Sváření v kutilské dílně

Strop bych sádrokartonem překryl určitě, ten protipožární růžový zase tak drahý není a pokud je strop tak nízký, do těch spár mezi prknama můžou vletět třeba i jiskry od broušení flexou. Když bude v horkém létě všechno vysušené, ten prach ze slámy nebo pavučiny chytnou hodně rychle. Toto bych asi udělal jako první. Dá se různě natřít i dřevo uvnitř, ale určitě ne vápnem, dneska je spousta protipožárních nátěrů.

Offline

 

#21 03-06-2019 14:11:26

maresdq
Člen
Registrovaný: 19-08-2017
Příspěvky: 25

Re: Sváření v kutilské dílně

Právě, že to riziko požáru je u tohoto stropu největší, ostatní se dá vyřešit a samozřejmě je rozdíl jestli mi v dílně chytne police, kterou poleju vodou a nebo mi vlítne jistkra na půdu do slámy a chytne od toho celej barák, dřív než najdu kýbl z vodou. Proto bych chtěl ten strop s jistotou vyřešit, tak hledám nejlepší řešení, abych mohl být aspoň v klidu že se na půdu nic nedostane. Takže je otázka, jestli by stačili ty sadrokartony nebo něco jiného? Nevim čím jiným bych to ošetřil


Asist AEIW160-DC4
Berlan BWIG 180 HF DC

Offline

 

#22 03-06-2019 14:23:43

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Sváření v kutilské dílně

Proč by neměl stačit? Copak tam budeš testovat plamenomety?

Offline

 

#23 03-06-2019 14:26:22

maresdq
Člen
Registrovaný: 19-08-2017
Příspěvky: 25

Re: Sváření v kutilské dílně

To ne, ale abych měl jistotu, že alespoň ten strop bude v pořádku big_smile aby to sneslo to sváření + jiskry od flexy apod. přeci jen nad stropem je seno, sláma,prach, vyshlé dřevo apod. takže se mi nikdo nemůže divit, že chci mít jistotu


Asist AEIW160-DC4
Berlan BWIG 180 HF DC

Offline

 

#24 03-06-2019 14:28:58

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Sváření v kutilské dílně

Třeba si klidně si na ty dřeva nastřel rabic a dej 2cm omítky, ta vydrží i plamen z PB hořáku, ale nevím, proč to zbytečně komplikovat.

Offline

 

#25 03-06-2019 15:40:55

maresdq
Člen
Registrovaný: 19-08-2017
Příspěvky: 25

Re: Sváření v kutilské dílně

Ještě by mně zajímalo, jaká je nevhodnější metoda.. s elektrodou bych si to tam nejspíše zasmradil a taky jak píšete by nářadí rezlo, nejdříve se mi líbilo CO, ale to by asi nebylo o moc lepší, přemýšlel jsem o TIGU, to by mohl být v pohodě ne? Dá se tím rozumně svářet v domácích podmínkách? A jaký máte názor na ty kombinované stroje MMA/TIG stojí to za něco? Já mám invertor, který má jen MMA, takže jestli se vyplatí koupit připadně nějaký jiný který už TIG podporuje?


Asist AEIW160-DC4
Berlan BWIG 180 HF DC

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče