SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 02-08-2019 21:22:28

lubajz
Člen
Registrovaný: 02-08-2019
Příspěvky: 17

Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

Dobrý den,

chci si svépomocí vyrobit/svařit rám a křídla dvoukřídlových vrat, do kterých jako výplň použiji 40 mm PUR panel. Se svařováním zkušenosti mám, v tom není problém. Chtěl bych se ale zeptat zkušených svářečů a praktiků, jakým způsobem řeší povrchovou úpravu u svařovaných bran/vrat nebo podobných konstrukcí, které jsou vystaveny povětrnostním vlivům.

V jiném vláknu řešícím výrobu brány je zmiňováno zinkování a lakování.

Pokud se jedná o zinkování, pak asi připadá vzhledem k velikosti křídel vrat pouze žárové zinkování (nepodařilo se mi najít firmu s dostatečně velkou linkou pro galvanické zinkování). U žárového zinku dochází vytvoření relativně silné vrstvy zinku. Jakým způsobem se v takovém případě chrání např. panty, u kterým může být změna rozměrů vlivem zinkové vrstvy (např. čepu pantu a protikusu v vnitřním průměrem) problém?

Jinou možností, která je zmiňována v jiných vláknech vč. fotek, je "lakování". Mohl by mi někdo sdělit, o jakou barvu/lak se konkrétně jedná? Resp. s jakou/-kým má dobré zkušenosti s ohledem na práci s barvou, ale i její trvanlivostí/kvalitou?

A jak vychází porovnání zinek versus lak - jak cenově, tak i z antikorozního hlediska? Předpokládám, že zinek vyjde určitě dráž. Vyplatí se to?

Předem díky za odpovědi.

Offline

 

#2 02-08-2019 21:36:29

Carls
Člen
Registrovaný: 16-03-2019
Příspěvky: 322

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

Podle mne žárový zinkování je na 1s hvězdičkou já ale používám
Hostagrund 2v1 S2160 základní i vrchní barva na kov ve 3 vrstvách důkladně odmastit a očistit je základ  úspěchu

Offline

 

#3 03-08-2019 00:05:25

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4712
Web

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

lubajz napsal(a):

U žárového zinku dochází vytvoření relativně silné vrstvy zinku. Jakým způsobem se v takovém případě chrání např. panty,.

Již při projektování je třeba myslet na tyto detaily. Například průchozí díra pro šroub M16, obvykle se vrtá průměr 17mm, pokud věc půjde na pozink je potřeba vyvrtat průměr 18mm.
Ochrana pantů - nejlíp skonzultovat se zinkovnou, připravit to sám nebo udělají oni.
odkaz na seriozní zinkovnu:  https://apollometal.cz/kontakty/


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#4 03-08-2019 09:18:13

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

Jestli to spravne chapu chces udelat ram a do toho dat sekce z normalnich sekcnich vrat. V tom pripade je dobre se zeptat proc tam nedat zrovna ty sekcni vrata? (Izoluji lepe, motor tam jde jednoduseji, nezuzuji manevrovaci prostor vjedzdu a dalsi).
Pokud je to at uz z jakychkoliv pohnutek je nejlepsi svarit z praporkovych profilu do kterych se sekce vlozi. Povrchovou upravu bych volil podle prostredi. V zarovych zinkovnach - vsude delaji (na peci) takovy telata ze ti praci spolehlive zkurvi. Idealni je lakovna a hodne kvalitni prasek a tim se dostavame opet k zakladni otazce: chces drazsi kridlovy vrata s rancem prace kdyz se daji poridit levnejsi a jednodussi.?

Offline

 

#5 04-08-2019 17:19:21

lubajz
Člen
Registrovaný: 02-08-2019
Příspěvky: 17

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

Díky za odpovědi.

Ano, zvážení sekčních vrat bylo prvním krokem. Bohužel, stavební otvor je už teď poměrně malý, takže další snížení i zúžení sekčními vraty instalovanými do otvoru bylo nežádoucí. Navíc mám požadavek průchodu vraty "pěšími" bez neustálého otevírání a zavírání vrat, tj. instalaci klasických dveří integrovaných do vrat. Bohužel tyto dveře to celé dost prodraží. Měl jsem vyhotovenou cenovou nabídku na 55.000 Kč.

Takže padla volba křídlová vrata instalovaná před otvor, tj. bez zúžení/snížení průchodu. Praporkové profily se mi velmi líbí, jenže co jsem dohledal, tak se vyrábí jen pro výplň v tloušťce 30 mm, což se mi na zvažovaný PUR panel zdá málo a navíc je to atypický rozměr (ale sehnat by měl jít). Viz např. tento web:

https://hutni.pro-doma.cz/eshop-jekl-pr … etail-9319

Dají se někde sehnat i jiné "atypické" rozměry těchto praporkových profilů, tj. pro výplň 40 mm? Takže zvažuji použití klasického jeklu 40 x 60 - 80 a klasické navaření pásoviny po obvodu, která vymezí uložení PUR panelů.

Jinak s pracovníky zinkoven mám podobnou zkušenost jako zmiňuje Adamw140, takže zinkování bych se chtěl spíše vyhnout. Jestli tomu rozumím správně, tak "lak" zmiňovaný v jiných vláknech je tedy komaxit - práškové lakování. Máte tedy s komaxitem dobrou zkušenost? A jak vychází cenově ve srovnání se zinkem?

Offline

 

#6 04-08-2019 18:22:56

lubajz
Člen
Registrovaný: 02-08-2019
Příspěvky: 17

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

Tak ještě jednou jsem prošel fórum a ve vláknu http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=11055 jsem dohledal praporkové profily Jansen Standard 50 mm (www.jansencz.cz) o celkové hloubce 50 mm se 46 mm pro uložení výplně, což jsou pro mé účely vhodné profily.

Offline

 

#7 04-08-2019 18:23:37

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8492

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

Navíc se konstrukce z tak tenkého materiálu většinou pokroutí, když se zinkuje žárovým zinkem.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#8 04-08-2019 20:25:36

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4390

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

S kroucením svařovaných konstrukcí v žárovém zinku je to trochu jinak, než si mnozí představují. Teplota nad 450 °C znamená uvolnění většiny vnesených napětí při svařování a případném rovnáním teplem. Lepší je totiž případné deformace rovnat mechanicky, protože plastické deformace se v žárovém zinku nemění.

Offline

 

#9 05-08-2019 09:43:10

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

Na panty a závity používám Lukopren. Cena zinku je teď u nás ca 29 Kč/kg vč. DPH

Offline

 

#10 05-08-2019 14:30:53

zahajskej
Člen
Registrovaný: 07-01-2015
Příspěvky: 290

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

Žárový zinek je naprskaný jen vně, u galvanického máš nazinkováno i uvnitř. U žárového jsem nikdy neviděl hladký povrch, vždy to byla nevzhledná krupička. Dej na vrch nějakou chytrou barvu, odmastit, nechat trochu chytit liškou, aby barva držela a vnitřek profilů směsí A00, resistin, petrolej.

Offline

 

#11 05-08-2019 18:35:38

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

zahajskej napsal(a):

Žárový zinek je naprskaný jen vně, u galvanického máš nazinkováno i uvnitř.

Co to je za hňupina? Žárový je zevnitř, protože se musí navrtat otvory kvůli tomu aby to neprasklo a hlavně neplavalo v tom zinku. Galvanický je nanášen "elektrolýzou" a nemusí tudíž být otvory - není tudíž uvnitř...
Více např viz http://www.eurometal.cz/magazin/rozdil- … -detail-60 nebo https://www.antena.cz/zinkovani-rozdil- … nkem-c594/ atd...

Editoval Rellik (05-08-2019 18:36:46)


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#12 05-08-2019 19:15:31

Jaryn
Člen
Registrovaný: 24-03-2011
Příspěvky: 378

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

zahajskej napsal(a):

Žárový zinek je naprskaný jen vně, u galvanického máš nazinkováno i uvnitř. U žárového jsem nikdy neviděl hladký povrch, vždy to byla nevzhledná krupička. Dej na vrch nějakou chytrou barvu, odmastit, nechat trochu chytit liškou, aby barva držela a vnitřek profilů směsí A00, resistin, petrolej.

To je hovadina :-)

Offline

 

#13 05-08-2019 20:44:35

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8492

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

Když je to slušná firma a pravidelně čistí vany, zinkovou lázeň, tak to není jen hnus. Samozřejmě nebude žárový zinek nikdy jako ten galvanický, ale......


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#14 05-08-2019 21:05:17

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

Ufff chvilku uz to delam a lecos jsem i podelal a teorii je hodne praxe jedina: ukrajinsky mluvici delnik ktery v zarove zinkovne potapi do 900 stupnu zinku traverzu s mnoha ruznymi kusy do toho jebne tyci a pnuti nepnuti padni komu padni. Cim mensi otvor tim hur se potapi a vyssi riziko zkrouceni. Pokud ovsem mistr nezkontroluje pruchodnost vsech dutin ramu profil bouchne horky zinek tezce popali toho chudaka na te peci a je pruser jako prase.
Elektrolyzou to v tomto rozmeru nejde
Praskova lakovna vypada velice dobre ale cena vysoka a rezne zevnitr. Cena je podle plochy nikoliv vahy. Muj skromny odhad je cca 7-10t. Za kvalitni lak. Lze poridit mene kvalitni za 4-6 ale to nedoporucuju.
Cena profilu myslim cca 5t. Sekce jako vypln 8-16 jak od koho to bude. Suma sumarum to se vsim litanim okolo pod 30 nebude (jeden kolega tuhle vec delal) a tak polozim opet tu zakladni otazku
Proc tam nedat sekcni kdyz se montuji na otvor zevnitr a nadprazi staci cca 12cm? (Delal jsem i min)

Offline

 

#15 05-08-2019 21:08:13

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

Jo a 55 je docela dost asi bych to udelal levneji.

Offline

 

#16 05-08-2019 21:17:30

Sauber
Člen
Registrovaný: 20-01-2015
Příspěvky: 177

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

Pokud to chceš echt, tak zinek pak opucovat stejkance apod.,pak prášek. Ne každá lakovna to na zinek umí (dává záruku) , proto je lepší se zeptat v té konkrétní kam bys to dával. V zinkovne pak je potřeba říct, že to půjde na prášek a oni vynechaji poslední proces (pasivace?). Hlavně bacha ať má zinek nebo i prášek možnost všude se dostat.

Offline

 

#17 05-08-2019 23:13:22

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

Proč tam pořád cpeš prášek? Vždyť na venek je to to nejhorší co můžeš použit. Kolik jsi udělal takových vrat ? Když umíš stříkat uděláš  lak jako prášková barva ale nikdy se Ti nesloupne jako prášková .

Offline

 

#18 06-08-2019 03:01:36

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4450

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

zahajskej napsal(a):

Žárový zinek je naprskaný jen vně, u galvanického máš nazinkováno i uvnitř.

Uvnitř žádný  galvanický  zinek není, protože do  dutin  se nedostane elektřina. Naopak  se do  dutin, štěrbin a prasklin  dostanou  agresívní  chemikálie, které  se v běžné  galvanovací lince už  prakticky nevymyjí a potom  to  rezaví  zevnitř. Zvenku  je vrstva galvanického  zinku  tenká a pórovitá,  takže sama o  sobě vydrží  ve venkovním  prostředí ,  vystavené  dešti , rose atd jen  pár měsíců. Galvanický  zinek  pro  díly venku  má  smysl  jen pokud se použije jako podklad pod nátěr.
Ale na to je zas mnohem lepší  elektroforéza,  dnes už  kataforéza.  Ta do  dutin  do  určité hloubky zabíhá, pokud jsou  do nich dostatečné  otvory a korodující  chemikálie nemá.

Offline

 

#19 06-08-2019 04:26:04

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4450

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

pat napsal(a):

Proč tam pořád cpeš prášek? Vždyť na venek je to to nejhorší co můžeš použit. Kolik jsi udělal takových vrat ? Když umíš stříkat uděláš  lak jako prášková barva ale nikdy se Ti nesloupne jako prášková .

Prože prášek  je mnohem  víc náročnější  na předúpravu povrchu. Rozpouštědlová  barva drží pomalu na každém  svinstvu, na neodstraněných  okujích, hůř odmaštěném  nebo podrezavělém  povrchu atd. 3 - 6 let, potom  podrezaví  nebo  se začne loupat a to  už  je na reklamaci  pozdě.
Prášek, pokud se naplno  mají  využít jeho  vlastnosti, potřebuje kvalitní  předúpravu povrchu, kvalitní  očištění, odstranění  okují a rzi a přípravu povrchu  třeba fosfátem pod nátěr nebo rovnou  kataforézou. Dávat takové m věci  jako  bránu lakovat  v nějaké  malé  levné  lakovně, kde je jen  práškovací  box a suška a jinak nic je poukaz  na průšvih,  ty žijou  hlavně  dílů  lakovaných  do  vnitřního prostředí, jako  jsou byty ,  kanceláře atd nebo  jim  vozí  dílce už  opatřené  předúpravou  a oni  provádějí  jen  finální  lakování. Proto  se práškovaní  věcí pro venkovní  prostředí  musí  dělat  v úplných  práškovacích  linkách,  kde dílce vstupují  jen  otryskané od okují a silnější  vrstvy rzi nebo  hladké, nezkorodované nezokujené, jen slabě zamaštěné  definovaným  konzervačním  prostředkem, který odmašťovačka v lince umí.
V lince pak  proběhne odmaštění, odstranění  prachu a volně lpících  nečistot, stabilizace či  odstranění  náběhu  rzi a stabilizace kovového  povrchu třeba  oním fosfátem pod nátěr.  Teprve potom  probíhá  vlasní  lakování a teprve tam  se využijí naplno  vlastnosti  práškového  lakování jako  vysoká  mechanická odolnost,  u  venkovních  prášků  v automobilové  nebo  fasádní  kvalitě vysoká  stálost  odstínu a kvality - lesku povrchu -  za 20 let bude ta brána vypadat prakticky stejně jako nová.

Podobně to  je u  žárového  zinku. Většina tloušťky povlaku žárového  zinku  není  zinek, ale slitina FeZn v příslušných  poměrech. To  znamená že na tloušťku  i  vzhled žárového  zinku  má  vliv složení materiálu,  jeho legování  i  nečistoty. Třeba křemík  výrazně zvyšuje tloušťku  zinkové  vrstvy a zhoršuje vzhled. Podobně i  povrch,  hrubě otryskaný  nebo  místy"vytryskaná"  rez z hloubky materiálu, jak  materiál  ležel  venku třeba 5 let. Pokud tedy má  být žárový  zinek  vzhledově kvalitní, musí  se s tím počítat  už  při  výrobě, použít materiál  s hladkým  nezukujeným povrchem,  který  je přirozeně dražší, kvalitní  svary, pokud možno  jednotné  složení  materiálu...

Co  se týká  ceny,  se divím ,že se tady diví,  že povrchovka jedné  brány vyjde třeba i  na 50 tisíc.  Zvlášta pokud se výrobek musí  ponořovat,  v elektroforéze,  v některých  předúpravách,  nejvíc ale v žárovém  zinkování,  s každým  dalším  metrem, který  linka zvládne,  se násobují  režijní  náklady. Neplatí  se potom  cena barvy nebo  odneseného  zinku ,  ale těch příslušných  x minut provozu  linky, po který  to zpracování  trvá.  Třeba žárové  zinkování  velkých  mnohamnetrových  kusů  v celku  je tak  spíš pro  projekty, kde se nemusí hledět  na korunu, jako  pro  státní  zakázky, dotované  projekty, reprezentační projekty firem a podobně.
Pro  dosažené  rozumné  ceny je mnohem  vhodnější  takovou  velkou  bránu  rozdělit na několik  dílů, na kterých  se povrchovka udělá  zvlášť  v rozměrově menších  linkách  a potom  se to  sešroubuje dohromady.
V tomto smyslu  je dobré už dopředu  určit povrchovku, jakou  se to  bude dělat a firmu  s linkou, kde se to  bude dělat. Zjistit, jaké  tam  jsou  technologické podmínky, zvláště maximální  rozměry, které  linkou  projdou, jak  se to zavěšuje a podobné  technologické věci. Prostě aby do jednoho  taktu  takové linky se vešlo  co  nejvíc práce, tak  potom  vyjde taková profesionální  povrchovka nejlevněji.

Offline

 

#20 06-08-2019 11:25:20

Sauber
Člen
Registrovaný: 20-01-2015
Příspěvky: 177

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

pat napsal(a):

Proč tam pořád cpeš prášek? Vždyť na venek je to to nejhorší co můžeš použit. Kolik jsi udělal takových vrat ? Když umíš stříkat uděláš  lak jako prášková barva ale nikdy se Ti nesloupne jako prášková .

Moc jsem toho takto neudělal, ale něco jo. Dřív jsem měl možnost dávat do Brna do Mblak a tam měli (snad stále mají) na to předůpravu, vanu ve které to máčí, snad tomu říkají chromátování, ale nevim jistě.
Teď už mám Brno z ruky, ale i v lakovně bez té vany nechávám lakovat na zinek občas.
Třeba Lamark, kteří dělají X bran denně, to takhle taky lakují (zinek+prášek).
Pokud se ti prášek sloupal, něco bylo špatně.

Offline

 

#21 06-08-2019 12:29:28

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

Já jen ,že soused má plot asi tři roky a je to jako dalmatin . Neví co s tím bude dělat. Když jsem mu říkal že prášek je průser tak byl moudrý. Teď mu nějak moudrost došla. Prý sehnal nějakou barvu .Tak mu říkám že to je zábava na každý víkend. Že to musí otryskat znovu nazinkovat a potom natřít barvou na to určenou. No bráni klučina jsem zvědav jak dlouho. stříkal jsem desítky zinkovaných bran a plotu a v pohodě. I vrata jsem dělal.Když koupíš ty lamely to je ale palba co. To už se oplatí vzít celé vrata v akci a pružiny s výjezdem si někam schovat. Jinak tak mezi náma jestli můžeš tak od toho kšeftu utíkej co můžeš. Já jsem to dělal když chtěl zákaznik stejné  dveře  jako má sekční vrata a byla to pakárna. Proto se ptám kolikrát jsi to dělal.

Offline

 

#22 06-08-2019 19:55:12

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

To je ono soused ma ja to videl jak je to spatny ale nevim co odkud ale je to drazsi jak stetka a tak hnus zejo?
Vsechno ma svoje udelal jsem jich hodne a lidi si to berou ode mne prave proto co ode mne videli.
Opet zopakuju - sekce jsou lepsi

Offline

 

#23 06-08-2019 20:03:05

lubajz
Člen
Registrovaný: 02-08-2019
Příspěvky: 17

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

Já souhlasím s Adamw140, že sekční vrata jsou obecně lepší než klasická křídla. Jenže jak jsem už psal dříve, sekční vrata instalovaná do otvoru mně zúží/sníží už teď malý průchod a za otvor (tj. dovnitř) je také instalovat nemohu opět kvůli zmenšení vnitřního prostoru. Takže mi z toho vychází instalace před otvor.

Offline

 

#24 06-08-2019 20:50:33

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

Na tyto pripady pak uzivam rolovaci sic maji velke nevyhody ale opet prakticnost. Je to ale zapeklitej pripad.

Offline

 

#25 06-08-2019 23:00:39

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Povrchová úprava rámu a křídel brány/vrat

Nikdo neříka že sekční vrata jsou špatná .To ne je to to nejlepší  ale rolovačka stojí za prdlačku to už raději křídla.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče