SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#126 16-03-2020 11:35:52

cechuldo
Člen
Registrovaný: 26-08-2009
Příspěvky: 106

Re: Jakou svarecku? rada

Tieto lacné synergie z Poľska síce vyrobené v Číne  hotová katastrofa. Hlavne tie žlté krabice, jednu mám doma, nie som zvárač, skôr lepic. Reku mi tá synergia pomôže, ale veľké guľové pomohla, až keď  som to v manuali nastavil to začalo zvarat podľa mojich predstáv.
Tu na fóre sa rieši cena a kde kúpiť, ale nie skúsenosť z produktom. Vždy my je do smiechu keď sa tu objaví žiadosť o radu aku zvaracku. Profesionál čo sa živí zvaranim nebude doporucovat rôzne krabice čo vyrába asi jedna firma a distribuuje pod rôznimi značkami. A amatér bude chváliť svoju krabicu aj keď je onicom.

Offline

 

#127 16-03-2020 12:33:28

smiki
Člen
Registrovaný: 26-02-2007
Příspěvky: 109

Re: Jakou svarecku? rada

cechuldo: Už jsem odzkoušel hodně svářeček od různejch výrobců, a ještě se mi nestalo že bych jí zapl a šel vařit s tim co je tam namaštěný od výrobce, je jedno jestli je to Esab, EWM, Lorch, Powermat, EuroTec
nebo cokoliv jinýho, nikdy ten jejich program nedělá to co chci já. Vždy nejdřív poladit a pak teprv vařit, ale to ví každej tuloň. Horší je když to chceš poladit a ono to nejde vůbec, nebo už nestačí rozsah.

Offline

 

#128 16-03-2020 13:48:29

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1501

Re: Jakou svarecku? rada

Mě to spíš připadá, že lidi jsou líný číst a přemýšlet. Je zde krásné vlákno, rozcestník na většinu svářeček co zde někdo má
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=11612
Z rozcestníku se lehce dostane na vlákno ke svářečce a tam se lze dočíst zkušenosti vlastníků toho kterého modelu.
Já třeba mam žlutou krabici z Číny koupenou u Poláka. Nevím zda to je štěstím či pro to že byla dražší než svářečky prodávané teď, ale funguje bezvadně a plní svůj úkol na 100%. Ač má synergii tak je stejně potřeba používat při svařování hlavu, ale tomu se nelze vyhnout u žádné svářečky.

Offline

 

#129 16-03-2020 14:59:37

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2709

Re: Jakou svarecku? rada

Jasně, že podle druhu sváru je třeba upravit i tu dobře navrženou synergii. Předpokládám, že synergie je standardně navržená na svar PA. Na vnitřní kouťák potřebuješ víc proudu, na vnější míň, atd. Pravda, viděl jsem jedno video, kde byly v synergii rozlišený svar PA a PB, ale nepamatuju si, u jakého stroje.

Offline

 

#130 16-03-2020 16:15:57

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: Jakou svarecku? rada


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#131 16-03-2020 16:36:51

momák
Člen
Registrovaný: 08-10-2011
Příspěvky: 427

Re: Jakou svarecku? rada

Ještě podotýkám,že ta Esabka nemá synergii,je to manuál s nesmyslným displejem.smilesmile


MIG/MAG Delta DTD 210+hořák Binzel MB 15 AK 4m,Fronius TP 1500+kabely 3a4m,Speedglas 9002X..

Offline

 

#132 16-03-2020 17:20:42

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8536

Re: Jakou svarecku? rada

Co jiné značky svářeček, ale dokonce i mašiny stejné značky jsou naladěné z výroby každá jinak. V práci máme Lorch mašiny jak už jsem psal. I když vemete 5 stejných typů, tak každá se chová jinak. Když nebudeme hrabat do synergie jak je z výroby, tak jedna je jakoby nastavena že dává moc drátu, je potřeba trošku ubrat. Jiná má naopak má málo drátu a je potřeba přidat. Jiná má jakoby moc tvrdý oblouk a je potřeba to trošku kompenzovat tlumivkou atd.
Synergie u těch levných mašinek nevím, ale jak tady čtu, tak je to jen trik výrobců jak z lidí vyždímat peníze navíc.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#133 16-03-2020 19:22:32

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Jakou svarecku? rada

si neuvědomujete že se jedná  o desetiny max 1V které mohou vzniknout u přechodových spojů jak koncovek Dinse,hořáku + délka hořáku a hlavně ukostření.
+ délka kabelů a průřez kabelů a kolik má jaký výrobce v hořáku taky nikdo neví (u chlazených kapalinou  jsou ještě slabší protože se zároveň  chladí )
Profi jako že PROFI ne ty za 30tis kč  si to umí ošahat nebo se to dá dokalibrovat. Tak daleko ještě Čína není tak nevím co tu řešíte .
Pokud to lze doladit pootočením knoflíku co trvá asi tak 3s nechápu že to někomu vadí.
Pokud to nelze doladit je to problém to jo .


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#134 17-03-2020 09:41:00

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2709

Re: Jakou svarecku? rada

Jojo, to je ono smile

Offline

 

#135 17-03-2020 16:45:05

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8536

Re: Jakou svarecku? rada

Juggernault: Jde vidět že jste vůbec nepochopil co se tady řeší.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#136 17-03-2020 18:22:52

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 1146

Re: Jakou svarecku? rada

Naopak moc dobře.
Nechápete asi že to jak je nastavená ovlivňuje mnoho dalších věcí takže neznamená hned že když se musí doladit napětí /posuv drátu tak je hned špatná .
Příklad
koupim mašinu a mám tam 95mm zemnící kablík. jenže 5m je málo a chci delší .5m 95mm2 200A 0,44V 
Ale 95mm2 je moc tak stačí  jen 50mm kdo se stím má tahat. 10m a při 200A je to 0,15V/1m = 1,5V tj 1V rozdíl .  A kde je přechod od kleští atd...

3m 35mm 200A je 0,6V
A takovej pulz ... jééje.

A někdo chcete po synergii co Číňan nastaví ve fabrice a pak kopíruje program aby seděla za každého počasí .
Pokud to funguje a stačí doladit problém v tom nevidím ani nejmenší.Stejné mašinky od stejného výrobce ... Mají stejný hořák ? Stejný zemnící kabel ? nemá jedna 10m propojení k podavači ? atd...

Možná to počítám špatně tak mě klidně opravte.


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit.

Offline

 

#137 17-03-2020 20:20:49

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8536

Re: Jakou svarecku? rada

Aha, jsem myslel že se uživatel set1984 ptal na to, jestli ta svářečka Tecnomig jde nastavovat podle tloušťky materiálu. Tak jsem to trošku rozvedl, že ty levné mašinky hobby řady určitě nebudou mít plnohodnotné synergie jako profi mašiny za 100000,- kč a více. Nevím jak to odborně napsat, ale pravá synergie u profi mašin umí i kompenzovat různé chyby svářeče atd. Tedy pokud si svářeč něco nastaví na mašině, ale vede špatný způsobem hořák, třeba ho má moc daleko od materiálu, má ho moc nakloněný apod, tak to mašina dorovnává třeba zvýšením rychlosti podávání drátu, úpravou svářecího napětí atd. U těch levných mašinek nevím jestli to tak funguje, ale třeba ano, nevím.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#138 17-03-2020 21:48:52

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Jakou svarecku? rada

Žádná z těchto hobby mašin není opravdová synergie a jen je to "optimální" nastavená hodnota posuvu vůči napětí aby to "nějak  svařovalo" a světe div se většinou celkem dobře sladěné. Pravdu má Varok i Juggernault....I na IDEALA změna kabelů průřezu i délky jde poznat. Jinak když to stejně trak nějak sečtu stojím si za tom, že z těch levných co jsem měl možnost vyzkoušet je Ideal jeden z nej co jsem měl v ruce a hlavně ze všech nejlépe boduje...mě osobně pokud mašina není schopna perfektně zapalovat pod CO2 a kope a prská mrcha je to to nejhorší co mě může potkat (u zakázek o 300 až 900ks dílců - co dílec to 20 bodů plech 1mm). Lincoln SpeedTec mě taky neohromil při bodování ale jinak všechny zmíněné na NEbodové sváry svařují podle mě perfektně ( i za cenu doladění samozřejmě).
Jediná mašina, která není dobrá ani za zlatý prase na bodování a o dlouhých svárech (ani na rotačním polohovadle) taky nemluvě je BOHUŽEL Welder Fantasy TRIO 230 Dual Pulse nejhorší svářečka co jsem kdy vůbec měl. U teté mašiny se nedá mluvit vůbec o nějaké byď zkopírované ručně nabouchané "synergické" křivce napětí vs. posuv, protože s ní je to opravdu za trest a Fachowiec neni u mě nic jiného než bastard co neračí ani odpovědět na 2 napsané emaily ohledně nefunkčního automatu pod CO2 a i v manuálu to není vůbec ideální. Něco je hoooodně špatně v software tohoto stroje. Sranda je že nejde ale vůbec nejde nastavit hliník ani CuSi3 v manuálu (prostě s ní nejde vůbec svařovat) a pokud tedy někdo chce s TRIEM mastit AL či CuSi3 musí použít POUZE PULSE nebo DUAL Puls tady ta mrcha funguje perfektně.

Editoval Discovera (17-03-2020 21:52:12)

Offline

 

#139 18-03-2020 09:37:42

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2709

Re: Jakou svarecku? rada

varok napsal(a):

......Tak jsem to trošku rozvedl, že ty levné mašinky hobby řady určitě nebudou mít plnohodnotné synergie jako profi mašiny za 100000,- kč a více. Nevím jak to odborně napsat, ale pravá synergie u profi mašin umí i kompenzovat různé chyby svářeče atd. Tedy pokud si svářeč něco nastaví na mašině, ale vede špatný způsobem hořák, třeba ho má moc daleko od materiálu, má ho moc nakloněný apod, tak to mašina dorovnává třeba zvýšením rychlosti podávání drátu, úpravou svářecího napětí atd. U těch levných mašinek nevím jestli to tak funguje, ale třeba ano, nevím.

No já nevím, ale profi svářeč nepotřebuje kompenzace špatného vedení hořáku, nebo vzdálenosti od materiálu, protože profi svářečovi se tohle nemůže stát big_smile. Třeba zrovna ten PoweTec nemá u MMA ani antistick, protože profi svářeči se přeci elektroda nepřilepí, že smile.
On ho nemá ani ten Ideal, ale tam je to zase tím, že to ošidili. Přitom je to jeden obvod navíc.
Discovera: Bodoval jsem ze SpeedTec-em a šlo to naprosto v pohodě. I když, těžko porovnávat, netuším, cos bodoval a jak jsi to měl nastavený. Já jsem přibodovával plech 1,5 mm na jakly tl. 2 mm, bez předvrtanejch děr, výkon naplno a hezky to provařil. Tenké plechy jsem k sobě bodovat nezkoušel.

Offline

 

#140 18-03-2020 14:00:02

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Jakou svarecku? rada

Pafik1605: Téměř všechny tyhle lepší stroje (Alfain Pegas, lincoln speedtec, Spartus Mastermig a jiné) při zapalování obloku u bodování kouťáku u plechu 1mm to jemně kopne s hořákem a samozřejmě prskne. Ani u jednoho ze zmíněných strojů jsem nebyl schopný bezchybného zapalování (rozuměj okamžité zapálení bez jediného náznaku prsknuti a kopnuti) oblouku při bodovaní.....to šlo až po druhém bodnutí dokud drát nevychladne....jediny speedtec šel téměř bezchybně a z 10 bodů mi prskl 2x. Nejhorší byl Alfain Pegas Mig 200Man i synergická verze (tento invertor bych už od nich nekoupil).  No a nejhorší a to bys viděl už u prvního bodu je zmíněná WF Trio 230...to bych nedal ani třídnímu nepříteli a je smutné, jak se zachoval Fachowiec !!
Chování Tria by si všiml i úplný nováček zde na fóru co nedržel hořak ještě v ruce...ten rozdíl viděl i Petr Vaňátko z Nářadí Technik,  když byl u mě v dilně a sám hleděl co to je za hrůzu ve srovnání s perfektně funkčním IDEALem Tecnomig 212...
Svařecku odvezl k Fachowcovi do servisu...3 týdny byla u nich a pak jí dovezl a šok první černou lihovkou popsána červená část skříně už každý si může přečíst co tam bylo napsané, protože ani lihem už to nejde smazat za to Fachiwcovi DĚKUJI poprvé a druhy škok byla  po zapnutí neměnné chování....servisak to připojil na směsku (jasně to tam šlo s nefunkční CO2 plynem) a prskl pár housenek a tím to klaplo. Pak to tam leželo. Po napsaní slušně naštvaného emailu Fachowcovi mi nikdo neodpověděl a jen Petr Vaňátko mi volal jestli jsem mu psal.... tím jsem zjistil, že si to přečetl a jen mu vzkázal ať to znovu pošlu a tím ti haslo.... takže takto se zachoval Fachowiec. Od Fachowce už ani propisku s jeho logem.

Editoval Discovera (18-03-2020 14:16:02)

Offline

 

#141 18-03-2020 17:53:07

momák
Člen
Registrovaný: 08-10-2011
Příspěvky: 427

Re: Jakou svarecku? rada

Super zkušenost a příklad pro druhé!


MIG/MAG Delta DTD 210+hořák Binzel MB 15 AK 4m,Fronius TP 1500+kabely 3a4m,Speedglas 9002X..

Offline

 

#142 18-03-2020 18:29:41

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8536

Re: Jakou svarecku? rada

pafik1605: Jestli to bylo na mě, tak si přečtěte všechny CELÉ příspěvky, né jen poslední větu. Psal jsem že já svařuji v manuálu, i když mašina umí i synergii.

Discovera: Možná jsem to už někde psal. Co používáš za drát? Možná se to bude zdát některým směšné, ale teď jsem v práci poznal, že není drát jako drát. Bereme drát ESAB. Ani jsem nevěděl a před nějakou dobou když jsem tam nastoupil, tak braly ESAB Made in Czech Republic. Sváry pěkné. Pak kupovaly na pohled stejný, krabice úplně stejná. Ale Made in China. Sváry škaredé, nešlo to pořádně seřídit, pořád to hrozně prskalo apod. Teď zase přivezli paletu těch českých drátů a opět krásné sváry. Nemohl jsem uvěřit, ale asi to nebude jen reklamní trik.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#143 18-03-2020 20:42:27

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Jakou svarecku? rada

varok: Věř, že drátem to není a paradoxně já bych si už ESAB nekoupil...o NEstrojně navinutým drátu ani nemluvím raději...a svařuje nic moc....víc prská než jakákoliv jiná čína. Drak Wire (ten tu někdo hatil už nevím kdo...) perfektně zapaluje a nemám problém...jen trošku víc "smrdí" při hoření oblouku. Další bezproblémový drát je od KOWAXu. No a abys viděl důkaz místo slibů  dávám foto těch drátů - Drak Wire OK a spodní je šmejd od ESABU....a mimochodem před týdnem jsem myslel, že TRIO shodím rovnou ze stolu jak to nebylo schopno udržet zničeho nic oblouk a upalovalo se to přímo v průvlaku a po otevření dvířek jsem čuměl....jak je drát navinut u ESABu tou "perfektní strojní" kvalitou došlo k překřížení drátu a ta 4-kladka co má TRIO jako parádní bonus (a ta je fakt dobrá) málem utrhla i samotný držák cívky....dřelo to o plech jak byla úplně vyhnutá a divím se, že to zvládla, protože tím jsem zjistil, že Fachowiec šetřil při zadávání ve výribě u  číňanů matrošem a místo pružiny s velkým průměrem nechal narvat pružinku o průměru 1,5cm s podložkami o milimetr většími než je pružina. A díky tomu, jak byl drát skřížený a podavač měl sílu stahovat smyčku drátu na cívce pružina to neustála a zmáčkla se na úplné maximu, čímž pohyblivá kluzná část držáku cívky vyletěla směrem k dvířkám a došlo k odírání plechů jak dvířek, tak i  vnitřního pozinkovaného plechu na kterém je držák cívky. Prostě i držák cívky co je v IDEALu je kvalitnější než ten co je v TRIU !! Takže doporučuji všem co chtějí přijít o zdravý rozum, aby si koupili tuto svářečku a určitě mě poděkují. Prostě jedním slovem KATASTROFA jménem Fachowiec.

http://svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1176_img_20190917_111538.jpg

http://svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1176_img_20190917_111628.jpg

http://svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1176_img_20190917_111634.jpg

Offline

 

#144 18-03-2020 21:13:52

momák
Člen
Registrovaný: 08-10-2011
Příspěvky: 427

Re: Jakou svarecku? rada

Bereme dráty ESAB v hnědých krabicích,made in china.Jen já svařuju 0,8 drátem a ty náviny jsou čím dál horší.Někdy se drát klikatí,jak had.Do balíku dávali kdysi silikagel.Teď tam není nic a od té doby,co jsou jinak baleny,tak pociťuju,že stojí za prd.Člověk furt dolaďuje.Zlatej Esab ve žlutejch krabicích.


MIG/MAG Delta DTD 210+hořák Binzel MB 15 AK 4m,Fronius TP 1500+kabely 3a4m,Speedglas 9002X..

Offline

 

#145 18-03-2020 21:24:28

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Jakou svarecku? rada

momák: Tenhle byl ve žluté krabici a měl silikagel a celá cívka v igelitovém pytlíku a i tak stojí za prd. Hlavně že tam je hrdě napsaný jaký operátor to namotával. Jinak v jiných barvách krabic jsem ESAB neviděl jen ve žluté...jenže před 8 roky svařoval rozhodně lépe nebo spíš perfektně a dnes bych ho už nekoupil.

Editoval Discovera (18-03-2020 21:24:57)

Offline

 

#146 18-03-2020 21:34:19

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8536

Re: Jakou svarecku? rada

Ve žlutých krabicích dráty ESAB pořád bývají, ale co jsem viděl, tak většinou speciální dráty. Nějaké přechodové, Autrod 12.50 atd.
V těch hnědých jsou oba, jak český tak čína. Čína je uvnitř cívka nějak vakuově zatavená do folie, ten sáčel se silicagelem není. Český je cívka jen igelitovém pytli. Návin u nás vypadá pěkně, ale máme ty drátěné cívky 15kg drát 1mm.

Discovera: Jen jsem se ptal. Ten první neznám, Kowax taky používám v garáži a spokojenost. Teď ale dojíždím nějaký Blumenbecker nebo tak nějak a hnus.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#147 18-03-2020 22:22:44

smiki
Člen
Registrovaný: 26-02-2007
Příspěvky: 109

Re: Jakou svarecku? rada

To mě pos*r, to sem asi jedinej komu nefunguje Kowax, stehovat s tím šmejdem je za trest, furt odstrkoval hořák, než jsem něco poheftoval a zavařil tak to vypadalo jako čínská čtyřkolka, všude upálený kousky drátu (nebavilo mě furt ucvakávat drát). Co jsem nandal čínskej Mar-Pol, tak je klid. S Esabem jsem dělal rád, ještě mi tu pár balíků zbylo, bohužel 15kg, do malých multifunkcí se mi nevlezou a nejsem schopnej se dokopat abych udělal nějakej držák na vozík přitom věci na to mám připravený.

Offline

 

#148 19-03-2020 12:39:45

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2709

Re: Jakou svarecku? rada

varok napsal(a):

pafik1605: Jestli to bylo na mě, tak si přečtěte všechny CELÉ příspěvky, né jen poslední větu. Psal jsem že já svařuji v manuálu, i když mašina umí i synergii.

Já jsem reagoval na tuhle tvojí větu, proč mám číst VŠECHNY tvoje příspěvky? S většinou tvých hlášek se dá souhlasit. Tohle byl jenom takovej postřeh smile
Z drátů jsem zkoušel italskej Sidergas, jevil se mi dobře, teď svařuju originál Lincolnem. Minimálně stejně dobrej jako Sidergas.

Offline

 

#149 19-03-2020 16:56:25

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8536

Re: Jakou svarecku? rada

Aha, tak dobře. Ale Lincoln asi bude dost drahý ne?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#150 19-03-2020 19:27:57

momák
Člen
Registrovaný: 08-10-2011
Příspěvky: 427

Re: Jakou svarecku? rada

To Discovera:Mám 300mm cívky.Ty máš na mysli asi 5kg:)Tak tu mám taky jednu do invertoru,ale zatím zabalenou.


MIG/MAG Delta DTD 210+hořák Binzel MB 15 AK 4m,Fronius TP 1500+kabely 3a4m,Speedglas 9002X..

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče