SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 03-04-2020 20:52:47

Zarathustra
Člen
Registrovaný: 03-04-2020
Příspěvky: 6

Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Zdravím,
potýkám se s takovým problémem, nedokážu úplně identifikovat zdroj chyby. Začnu takhle - na podzim jsem koupil svářečku:
https://www.expondo.cz/stamos-pro-serie … LYQAvD_BwE
ale vzhledem k tomu, že jsem ji nemohl kvůli zdravotním problémům používat, nastartoval jsem ji až teď. Použil jsem elektrody 7018, které jsem doma měl, ale prostě jsem nebyl schopen zažehnout oblouk, aby se dalo vařit. Různě jsem prohazoval polarity, sušil, nahříval, zkoušel jiné materiály, proudy, tloušťky - prostě se to vždycky po hitu přilepilo. Posléze jsem si od souseda půjčil 6013 na vyzkoušení a šlo to docela pěkně. Tak jsem koupil 6013. A mám skoro tu samou odezvu, jako u 7018. Nejsem schopen udělat svár - buď se to lepí a nebo když udělám oblouk (dost vzdálený od svařovaného materiálu vůči běžnému vaření) tak jsem schopen ho udržet, ale elektroda se prostě chová jenom jako kapající prskavka a zbude po tom na oceli kulička směsi strusky a jádra. A tak nevím. Vzhledem k tomu, že jsem ty vyžebrané tři 2,5 6013 dokázal odpálit bez problému, mne ještě napadá, že by se mohly 6013 lišit od sebe i použitím, ale k čemu by pak byla ta norma, že.
Ještě dodávám, že svářečka má v manuálu pro elektrodu uveden minus pol.
A pak ještě že nejsem nějak zkušený svářeč, ale myslím, že poznám, kdy je chyba v obvodu a kdy v tom, co ho zkouší spojit. Ale co já vím, že.
Psal jsem ještě výrobci, jestli to jakože nepotřebuje něco spešl, nebo je to vada...

Offline

 

#2 03-04-2020 21:39:23

Hades20
Člen
Registrovaný: 13-11-2019
Příspěvky: 77

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

No ta 6013 je Rutilka a 7018 bazicka, rutilky sa zapaluju ľahšie ako baziky maly by mať nižšie zapálne napetie rutilka DC mínus pol, bazicka DC plus pol, vždy je to vyznačené na krabici, ta zvaracka si typnem že nemá tlmivku vnutry a tak je zapálenie elektrody a udržanie obluka problém skús si kúpiť klasiku ER117 tie varia aj na Lidl trafe


Sherman Tig AC/DC 200 GD
Alie... mala Cervena krabicka ZX7-200 + tlmivka
MiG-MAG vlastnej výroby - 180A
Plazma Cut50 50A dorobeny pilotný oblúk, MIG 250 (160A Bangood)

Offline

 

#3 03-04-2020 21:51:32

jirkab59
Člen
Registrovaný: 04-12-2017
Příspěvky: 40

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Teda když tak koukám na ty napsané parametry u téhle svářečky , tak si říkám že jsem asi blázen, že jsem si koupil nějaké EWM PICO za nějakých 15 litrů. Tohle stojí pětinu a psané parametry to má skoro lepší....
Jeden nepatrný rozdíl tam ale bude - to moje EWM PICO svařuje docela slušně.


JirkaB (EWM PICO 160 cel, puls) smile

Offline

 

#4 03-04-2020 21:58:56

Hades20
Člen
Registrovaný: 13-11-2019
Příspěvky: 77

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

No za cca 120€, 190A 100% zatazovatel... tipujem že to nedá viac ako 140A, ale tiež mám jednu Alie.. zvaracku a otec s tým na bazike oblúk nedokáže zapáliť respektíve udrzat a to tam je dorobena tlmivka, tak som k tomu kúpil nejaké lacné elektrody Adria R 2.0 rutilky a celkom to ide


Sherman Tig AC/DC 200 GD
Alie... mala Cervena krabicka ZX7-200 + tlmivka
MiG-MAG vlastnej výroby - 180A
Plazma Cut50 50A dorobeny pilotný oblúk, MIG 250 (160A Bangood)

Offline

 

#5 04-04-2020 01:28:59

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

U levnych stroju je to nekde vzdycky osizene nicmene vcera jsem po nejake dobe zase vytahl svuj laston - 120 A vic fakt nema a velice v pohode jsem zavaril co bylo treba no a vubec se nehral zatim je jeste zima. Koupil jsem si esab 121 a nelepi, diry vyvaruju vse funguje. Cena byla jeste nizsi nez vyse uvedeny stroj

Offline

 

#6 04-04-2020 06:55:00

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8536

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Zarathustra: třeba je to blbost, ale ty kabely jsou zbytečně dlouhé na takovou mašinku. Stačily by i kolem 3-4m. A s tím svařováním nevím. Displej to asi nemá, ale co zkusit nastavit mnohem vyšší proudy než jsou předepsané? Nebyla by to první mašina která má z výroby nastavené jiné parametry. Třeba na 2mm by mělo být kolem 80A, zkuste dát třeba 100A nebo i více. Nezdá se mi totiž ten obrovský svářecí proud. Nepsal jste jaké nastavení na jaké elektrody používáte vy.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#7 04-04-2020 09:00:30

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Zarathustra napsal(a):

Zdravím,
potýkám se s takovým problémem, nedokážu úplně identifikovat zdroj chyby. Začnu takhle - na podzim jsem koupil svářečku:
https://www.expondo.cz/stamos-pro-serie … LYQAvD_BwE
ale vzhledem k tomu, že jsem ji nemohl kvůli zdravotním problémům používat, nastartoval jsem ji až teď. Použil jsem elektrody 7018, které jsem doma měl, ale prostě jsem nebyl schopen zažehnout oblouk, aby se dalo vařit. Různě jsem prohazoval polarity, sušil, nahříval, zkoušel jiné materiály, proudy, tloušťky - prostě se to vždycky po hitu přilepilo. Posléze jsem si od souseda půjčil 6013 na vyzkoušení a šlo to docela pěkně. Tak jsem koupil 6013. A mám skoro tu samou odezvu, jako u 7018. Nejsem schopen udělat svár - buď se to lepí a nebo když udělám oblouk (dost vzdálený od svařovaného materiálu vůči běžnému vaření) tak jsem schopen ho udržet, ale elektroda se prostě chová jenom jako kapající prskavka a zbude po tom na oceli kulička směsi strusky a jádra. A tak nevím. Vzhledem k tomu, že jsem ty vyžebrané tři 2,5 6013 dokázal odpálit bez problému, mne ještě napadá, že by se mohly 6013 lišit od sebe i použitím, ale k čemu by pak byla ta norma, že.
Ještě dodávám, že svářečka má v manuálu pro elektrodu uveden minus pol.
A pak ještě že nejsem nějak zkušený svářeč, ale myslím, že poznám, kdy je chyba v obvodu a kdy v tom, co ho zkouší spojit. Ale co já vím, že.
Psal jsem ještě výrobci, jestli to jakože nepotřebuje něco spešl, nebo je to vada...

To  mně připomíná,  co  se dělo,  když  se mi  na mém  trafu  připletla pod ruku  bazická  elektroda,  já si toho  nevšiml  a zkoušel  s ní  svařovat.

Myslím si,  že buďto  má  pravdu  Varok  s tím,  že je blbě nastavený  proud a že se musí najít, o  jakou  odchylku  svářečka ukazuje. V tom  případě je podle mne třeba přidávat  postupně o  řekněme 5 - 10 ampér a pokaždé  zkoušet,  jak  to  svařuje .Dokud to  buďto  nezačne vařit nebo  za b nedojde se na konec stupnice nebo  za c projeví  se jevy charakterizující  příliš vysoký  nastavený  proud,  například že elektroda se při  tom  zkoušení průchodem  proudu rychle rozžhavuje, kov při  okamžicích,  kdy oblouk  hoří,  je rozstřikován  do  okolí.

Nebo  je druhá  možnost, že oněch  uváděných  56 voltů  invertoru  naprázdno je z marketingových  důvodů  uděláno  nějakým  elektronickým  zapojením,  které  dává  jen  velmi  malý  proud. Že skutečné  napětí  při  malém  zatížení 5 - 10 ampéry, které  ještě udrží  zapálený  oblouk, je u  této  svářečky na hodnotách  střelím  25 - 35 voltů,  takže oblouk  hoří  jenom  u  rutilových  elektrod s velmi nízkým svařovacím  napětím,  to  znamená  pouze těch  nejběžnějších rutilových  a možná  u  kyselé  elektrody.
Tomu  by odpovídal  i  poměrně vysoký  svařovací  proud při  dobrém  zatěžovacím  činiteli takhle levného  invertoru,  hlavní  výkonový  transformátor invertoru  má prostě vyšší  převod než jiné  invertory a dává  tak při  stejném  výkonu nižší  napětí  a vyšší   proud

Editoval Radim (04-04-2020 09:01:39)

Offline

 

#8 04-04-2020 09:40:29

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2713

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

To je těžký; takovejhle dotazů je tady habakuk.  A na všechny platí jedno rčení: Z hovna bič neupleteš.
Vím, že je to tvrdý, ale je to tak.

Offline

 

#9 04-04-2020 10:01:50

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4812

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Zarathustra:
třída elektrod 6013 zahrnuje elektrody různých vlastností. Doporučuji zkusit Boehler 6013, které jsou rutilcelulozové a rozhodně se s nimi bude svařovat lépe než s jinými taktéř 6013, na př. ER117.
Takže s tou od souseda to může být pravda.
Obdobně to je i s elektrodama 7018- Do této třídy spadá množsví elektrod různých výrobců a s také se lišícími vlastnosti, i když rozdíly nebývají tak zásadní jako u 6013.
Koupě těchto levných invertorů je sázka do loterie. Tady je nutné před koupí si zjistit, jak fungují. Bývají někdy hodně ošizené, což se projevuje hlavně na bazických elektrodách. Může se jednat o nesoulad mezi nastaveným a skutečným proudem. To se dá zjistit postupným zvyšováním proudu. Podle mě se ale jedná o nevhodnou charakteristiku- chybějící arc force. Tato funkce zabraňuje spojení elektrody a svařence kapkou. To nastává u bazických, u kterých se kov z elektrody přenáší na rozdíl od rutilek kapkami. Dynamika svářečky má tomuto spojení zabránit tím, že tuto kapku zvýšeným dodáním energie "odpálí". U klasických svářeček se o to stará jejich velká inukčnost, u invertorů, kde taková indukčnost není se to zajistí elektronicky právě tou funkcí arcforce.
Zkrátka koupil jsi výrobek, který splnil svůj jediný účel: byl prodán. Nic si z toho nedělej tebe stál jen 3,5k. Já jsem se napálil za 14k. Ten invertor jsem tenkrát nechal sousedovi a koupil jsem TP1500 v akci froniusu za cca 17k.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#10 04-04-2020 10:03:25

Zarathustra
Člen
Registrovaný: 03-04-2020
Příspěvky: 6

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Díky za odpovědi,
ale zkoušel jsem jít cca po těch deseti amperech s oběma typy elektrod a nedostal jsem nijak uspokojivý výsledek ani jednou - prostě pořád to samé, jen nepatrná změna v síle oblouku, přímo úměrná proudu samozřejmě. Vím, že je 7018 bazik a 6013 rutilka, ale stejně jsem to zkoušel na minus i na plus, co kdyby náhodou, že. A je mi jasné, že ty parametry budou ve skuečnosti o poznání horší, ale to přece neznamená, že to nebude fungovat vůbec. Nastavení na elektrody? Na milimetr jádra počítám čtyricet amper - což se mi osvědčilo, když jsem občas něco dělal. O kabelech jsem taky přemýšlel, jestli mi tam netvoří nějakou cívku nebo tak něco, ale i při narovnání je to stejné a u DC by to takový vliv asi nemělo mít. A nakonec přece se dá svařovat i nejlevnější bramborou - bude to těžký, špatný a na nervy, ale fungovat to jokžtokž bude a tady zjevně je nějaká chyba, jen prostě nevím, kde. Ještě jsem přemýšlel o domácích rozvodech, ale dokud mi to nevyhazuje jističe, je to přeci proudově dostačující. Takže díky za reakce, ale kdyby jste měli ještě něco, budu za to rád.

Offline

 

#11 04-04-2020 11:02:36

jankop
Člen
Registrovaný: 21-09-2013
Příspěvky: 146
Web

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Ještě jsem přemýšlel o domácích rozvodech, ale dokud mi to nevyhazuje jističe, je to přeci proudově dostačující.

To nemusí být vůbec pravda. V případě chybně navrženého rozvodu běžně může docházet k omezení proudu, ale k vybavení jističe nedojde.


Gama 160, Proteco 600E, „Hi-Fi" H07RN-F 3G2,5  TITANEX 35m
http://www.fancon.cz/

Offline

 

#12 04-04-2020 11:26:15

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4812

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

U invertorů je ale problém v tom, že při poklesu síťového napětí zvyšují proud.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#13 04-04-2020 13:09:38

Adamw140
Člen
Registrovaný: 12-03-2019
Příspěvky: 441

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

No zmerit napeti v siti pri svareni.
Nicmene se zeptam od kolika amper zacinas?? Me treba na ty moji cine to funguje opacne. Varim 2,5 bazickou na ktery je napsano 80-120A. Kdyz varim ocel o sile 10mm dam tam treba 100 ale vic ne. Pokud varim 3-4mm je to tak 60-65 a 2 tak 50-60 a kdyz je nekde skvira kterou chci vyvarit tak i 40A. Cili bych se nebal ba zkousku jit nekde kolem 60 a klidne pod. Nevim proc to tak je je mi to jedno ale svari to a drzi to vyborne.

Offline

 

#14 04-04-2020 14:07:19

Hades20
Člen
Registrovaný: 13-11-2019
Příspěvky: 77

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

No skús ešte kúpiť tie ER-117, nebolo by zle zmerať ake ma ten invertor skutočné vystúpne napetie, a úbytok napetia v sieti pri zvarani, alebo ak máš známeho čo by vedel domontovat tlmivku tak skúsiť ešte túto možnosť omicron ju ma myslím okolo 25€ a v TME majú menšiu za 13
Ja som si kvôli rozmerom dorobil tlmivku s TME do Alie zvaracky a je to poznať... oblúk je stabilnejsi lepšie zapálenie pre tym bol oblúk kratucky takže sa to skoro vždy prilepilo alebo zhasol obluk

https://www.tme.eu/sk/details/dehf-42_0 … /feryster/

http://m.omicron.sk/products/vystupna-t … r-175-195/

Editoval Hades20 (04-04-2020 14:17:33)


Sherman Tig AC/DC 200 GD
Alie... mala Cervena krabicka ZX7-200 + tlmivka
MiG-MAG vlastnej výroby - 180A
Plazma Cut50 50A dorobeny pilotný oblúk, MIG 250 (160A Bangood)

Offline

 

#15 04-04-2020 15:28:45

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Famater napsal(a):

U invertorů je ale problém v tom, že při poklesu síťového napětí zvyšují proud.

Ale kdyby invertor odebíral  tolik  proudu,  že by napětí  výrazně pokleslo a tím  by invertor odebíral  ještě víc proudu  a napětí  ještě víc pokleslo,  to  se děje u  invertoru  při  takovém  odebíraném  proudu,  že by obvykle nějaký  spoj  ve vedení  v nějaké  krabici  začal  silně hřát nebo dokonce hořet.

Offline

 

#16 04-04-2020 15:34:16

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Hades20 napsal(a):

No skús ešte kúpiť tie ER-117, nebolo by zle zmerať ake ma ten invertor skutočné vystúpne napetie, a úbytok napetia v sieti pri zvarani, alebo ak máš známeho čo by vedel domontovat tlmivku tak skúsiť ešte túto možnosť omicron ju ma myslím okolo 25€ a v TME majú menšiu za 13
Ja som si kvôli rozmerom dorobil tlmivku s TME do Alie zvaracky a je to poznať... oblúk je stabilnejsi lepšie zapálenie pre tym bol oblúk kratucky takže sa to skoro vždy prilepilo alebo zhasol obluk

https://www.tme.eu/sk/details/dehf-42_0 … /feryster/

http://m.omicron.sk/products/vystupna-t … r-175-195/

ER117 by měla jít zapálit velmi  dobře,  měla by to  být rutilová elektroda s nízkým  napětím  oblouku. Jiná  věc je,  jak  dobře by to s ní  svařovalo, protože to  je elektroda určená  pro přistehování  nebo  přivaření  slabého  plechu  k  silnějšímu  rámu,  tudíž má  hodně nízký  průvar. Ale vyzkoušet to  není problém, silnější  materiál  je u  ER 117 dobré  svařovat s proudem  nastaveným  na trochu  větší  hodnotu  než  je optimální.

Offline

 

#17 04-04-2020 16:10:17

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4812

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Radime, najde si to rovnováhu. V té rovnováze , podle toho jaký je odpor vedení buď jistič vypadne, nebo ne, nebo se také může poškodit invertor.
Zarathustra: dones to k sousedovi který ti dal elektrody a tam to společně vyzkoušejte. Bylo by vhodné nasat jaké elektrody máš, jakého výrobce a jak jsou označeny. Tady na foru někdo o nich a jejich vlastnostech bude jistě něco vědět.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#18 04-04-2020 18:12:48

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4407

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Zarathustra - jak dlouhý oblouk při těch pokusech používáš? Je to skutečně u dvojky elektrody asi 2 mm, u dvaapůlky 2,5 mm? To, co popisuješ totiž vypadá na velmi dlouhý oblouk, pro který ta mašinka nebude mít vytvořenou dostatečně pružnou zpětnou vazbu. Vezmi rutilku, dej ji na mínus, polož si kus plechu pod úhlem cca 45 ° a zkus svařovat "do kopce" i "s kopce" s minimální délkou oblouku, skoro s dotykem. Totéž můžeš zkusit i s bazickou elektrodou, ta ale musí být na plusu. Když nepůjde jedno ani druhé zkus jiné elektrody a když ani to nepomůže tak reklamuj svářečku.

Offline

 

#19 04-04-2020 21:30:05

smiki
Člen
Registrovaný: 26-02-2007
Příspěvky: 109

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

jirkati napsal(a):

Zarathustra - jak dlouhý oblouk při těch pokusech používáš? Je to skutečně u dvojky elektrody asi 2 mm, u dvaapůlky 2,5 mm? To, co popisuješ totiž vypadá na velmi dlouhý oblouk, pro který ta mašinka nebude mít vytvořenou dostatečně pružnou zpětnou vazbu. Vezmi rutilku, dej ji na mínus, polož si kus plechu pod úhlem cca 45 ° a zkus svařovat "do kopce" i "s kopce" s minimální délkou oblouku, skoro s dotykem. Totéž můžeš zkusit i s bazickou elektrodou, ta ale musí být na plusu. Když nepůjde jedno ani druhé zkus jiné elektrody a když ani to nepomůže tak reklamuj svářečku.

Konečně někdo napsal něco rozumnýho, už jsem začal mít pochybnosti o inteligenci zdejších diskutujících.

Offline

 

#20 04-04-2020 23:16:58

ctiteljan
Člen
Registrovaný: 17-09-2017
Příspěvky: 127

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

koukal jsem na stroj a hledal bych v blbým vedení nebo opravdu špatná mašinka. Levnej ASIST co mně stál pár drobných asi 1700kč nemá žádnou spec výbavu. si poradí 3,2 od esab 7016. nemá probém ani s nerezovýma 2mm 316 a to má max nastavení 170A při 40% zatěžovately. jediný kdy to nechtělo svařovat bylo na 250m prodlužováku z nějaký 1,25 mědi to mnělo podobný příznaky i když bylo nastaveno max proud. nevařilo lepilo,občas kydnul kuličku řešení jinej prodlužovák s větším průřezem vodiču

Offline

 

#21 05-04-2020 07:21:26

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Famater napsal(a):

Radime, najde si to rovnováhu. V té rovnováze , podle toho jaký je odpor vedení buď jistič vypadne, nebo ne, nebo se také může poškodit invertor.
Zarathustra: dones to k sousedovi který ti dal elektrody a tam to společně vyzkoušejte. Bylo by vhodné nasat jaké elektrody máš, jakého výrobce a jak jsou označeny. Tady na foru někdo o nich a jejich vlastnostech bude jistě něco vědět.

Famater: Jasně že si  najde rovnováhu. Ale já  jsem  chtěl  upozornit spíš na bezpečnost  nebo  nestálost  přívodu.  Spotřebič dle norem by měl  zvládat nějak pokles napětí o  cca 20 nebo  možná  i 25 % od jmenovitého. To odpovídá  při  230 voltech poklesu  napětí  na nějak 180 volt. Při  odběru  16  ampér je to  potom  ztrátový  výkon kolem 800 wattů,  který  musí  nekvalitní  starší  vedení  či tenká  prodlužka rozptýlit do okolí. Přitom  invertory berou  běžně proud ještě vyšší. Stačí  trošku povolený  šroubový  spoj a už  je v něm  při  svařování  ztrátový  výkon  třeba "jenom" 100 watt a spoj  se vyhřeje třeba na 100 st C. Párkrát se takhle vyhřeje a zchladne a je povolený  už  úplně,  i kdyby to  byla měď a ne hliník. Může se potom  stát,  že třeba běžný  spotřebič do odběru 5 - 10 ampér jako  že funguje,  ale invertor ne. A pokud jsou  ty kontakty schované  někde v  masívní  skříni, nijak  se to  vizuálně nebo  jinak  nepozná,  snad kromě mírného  smradu. Dokud to  není úplně upálené.
Pokud to  je tím,  tak  u  souseda by to  fungovat  mělo.

Editoval Radim (05-04-2020 07:24:42)

Offline

 

#22 05-04-2020 08:10:07

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4812

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Smiki, prosím tě nehodnoť inteligenci diskutujících.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#23 05-04-2020 10:31:52

Zarathustra
Člen
Registrovaný: 03-04-2020
Příspěvky: 6

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

jirkati napsal(a):

Zarathustra - jak dlouhý oblouk při těch pokusech používáš? Je to skutečně u dvojky elektrody asi 2 mm, u dvaapůlky 2,5 mm? To, co popisuješ totiž vypadá na velmi dlouhý oblouk, pro který ta mašinka nebude mít vytvořenou dostatečně pružnou zpětnou vazbu. Vezmi rutilku, dej ji na mínus, polož si kus plechu pod úhlem cca 45 ° a zkus svařovat "do kopce" i "s kopce" s minimální délkou oblouku, skoro s dotykem. Totéž můžeš zkusit i s bazickou elektrodou, ta ale musí být na plusu. Když nepůjde jedno ani druhé zkus jiné elektrody a když ani to nepomůže tak reklamuj svářečku.

Děkuji. Klasický oblouk dva tři milimetry mi udržet nejde. S minimální délkou, prostě škrtnu a chci táhnout - to nejde, tady se to prostě přilepí. Jediný oblouk, který mi jde vytvořit je ten extrémně dlouhý, asi centimetr, který logicky vařit nemůže... Psal jsem již výrobci, že se to chová takhle zvláštně, takže zítra uvidím... Dneska ještě zkusím proměřit to napětí, tak jestli se mi vůbec podaří něco naměřit při sváření, budu vědět víc.

Jinak koukal jsem co máme zapojeno za jističe, jsou to sice slabé b16, ale k omezování by nikde docházet nemělo. Když už tak asi paraziticky, ale to si moc nedokážu představit kde. Zkoušel jsem, jestli budu mít jiné výsledky na b10 z domu, ale ani lepší ani horší to nebylo. Tak to zkusím ještě píchnout na jednu fázi třífázu na 40 A.

EDIT: dodávám, že rozdíl mezi jističi byl, vyhodil každý při jiném výstupním proudu, nic víc. Na b16 jsem měl původně připojeno přes prodlužku, bez ní je to stejné.

Editoval Zarathustra (05-04-2020 10:39:43)

Offline

 

#24 05-04-2020 11:31:04

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4812

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Podíval jsem se podrobněji na odkaz který jsi uvedl. 250A při 60% zatížitelnosti je blbost. Stamos jsou sice germáni, ale výrobek je čínský. Kabely 8m je na tenhle invertor nesmysl. Svorka na kostru je tak dobrá akorát k nabíječce. Uvádí jedinou funkci  Hot start. Pokud by invertor disponoval funkcí Arcforce a antistick, prodejce by se tím jistě pochlubil. Uvádí váhu 7.2kg ale neuvádí jestli to jen invertor, nebo vč. kabelů. Protože váha zásilky je uvedena 8,3kg, tak těch 7,2kg je jistě vč. kabelů. Těch 7,2kg vč kabelů je jistě uvedeno proto, aby to to lépe vypadalo pro max. proud 250A.
Domnívám se, že to může dobře svářet jen s rutilkama. Při větší zručnosti na větším proudu i s bazickými, když se invertoru promine to, že občas náhle zhasne oblouk. Já jak jsem uvedl jsem se také napálil, ale stálo mě to víc. Někde tady v diskuzi jsem to popsal.
Doporučil bych aby tu svářečku vyzkoušel někdo, kdo má dost nasvářeno a může lépe posoudit co umí.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#25 05-04-2020 12:47:17

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1514

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

ZOUFALE NÍZKÉ NAPĚTÍ NAPRÁZDNO. TO JE HLAVNÍ UKAZATEL, JAK BUDE SVÁŘEČKA ZAPALOVAT A JAK SE BUDE CHOVAT PŘI SVAŘOVÁNÍ. VŠE OSTATNÍ JSOU JEN PODPŮRNÉ MARKETINGOVÉ FUNKCE, KTERÉ ŠPATNOU CHARAKTERISTIKU STROJE VYLEPŠÍ JEN MINIMÁLNĚ. NEJLÉPE KDYSI SVAŘOVALA STARÁ TRIODYNA, BYLA LEPŠÍ NEŽ FRONIUS ZA 15.TISÍC A TA ŽÁDNÉ FUNKCE NEMĚLA. VAŠE SVÁŘEČKA JE VHODNÁ POUZE NA RUTILKY.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče