SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 05-04-2020 13:30:23

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Nechtěl jsem to více rozvádět ale musím.  Klasické svářečky - rotační, nebo řízené usměrňovače měly vysokou indukčnost Hodně železa, do kterého se "naakumulovalo hodně energie" to stačilo na odpálení kapky při kapkovém přenosu kovu u bazických elektrod. Invertor, který pracuje třeba na 50kHz potřebuje k vyhlazení jen nepartnou indukčnost. Naakumulovaná energie rozhodně nestačí na odpálení kapky svarového kovu. Proto musí být u invertoru tato vlastnost zavedena uměle regulací . Arc force. Ta při poklesu napětí(myslím u TP1500 je to 4V) prudce přidá proud, tedy to co u klasických strojů zajistí velká inukčnost. Tedy žádný marketing. Bez funkcí jako hotstart a antistick lze svářet i bazickými. Ale bez arcforce vzniká problém. Napětí naprázdno je jen jeden parametr. Je dobré, když má svářečka napětí naprázdno 90V, ale 55-60V vyhovuje. Když jsem ladil charakteristiku řízeného usměrňovače, tak jsem nakonec ponechal 72V, (při kterých bylo zaručeno otevření všech tyristorů). TP1500má cca 90V, Můj Partner 200 má cca 60V a sváří MMA perfektně. Co se týká hotstartu, tak ho měla i UTA -jednoduchý tvořený jen RC členem.
Omlouvám se, ale musel jsem reagovat, protože nelze srovnávat triodynu s inverorem, který je vybaven jen tlumivkou pro filtraci na př.50kHz.
S tím že se jedná o svářečku nejspíš jen na rutilky plně souhlasím


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#27 05-04-2020 14:15:32

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1517

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

UZNÁVÁM, ŽE PŘÍKLAD S TRIODINOU JE PONĚKUD ZAVÁDĚJÍCÍ, ALE, ŽE HLAVNÍM UKAZATELEM JAK SVÁŘEČKA BUDE SVAŘOVAT JE NAPĚTÍ NAPRÁZDNO, TO PLATÍ. PŘED MNOHA LETY JSEM SVAŘOVAL S INVERTOREM CEBORA SOUN 150. TEN MĚL ZAPALOVACÍ NAPĚTÍ 105V, ŽÁDNÉ FUNKCE A SVAŘOVAL OPRAVDU LUXUSNĚ. DALO SE TO SROVNAT S TĚMI NEJLEPŠÍMI SOUČASNÝMI INVERTORY. ŘEKL BYCH, ŽE HRANICÍ POD KTEROU BY SE NEMĚLO S NAPĚTÍM NAPRÁZDNO JÍT JE 60V. POD TOUTO HRANICÍ,FUNKCE, NEFUNKCE, UŽ FUNGUJÍ POUZE RUTILKY.

Offline

 

#28 05-04-2020 14:23:37

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

O těch ujetých parametrech jsem psal schválně, protože jsem zahlédl videa na youtube a nějaké jsem tady někde dával. Jak český opravář svářeček, tak nějaký polák testovali určitý typ svářeček Powermat MMA. Ten český měl dokonce měřáky. Na jedné kameře ukazoval nastavený proud podle displeje svářečky a druhá kamera ukazovala displej měřáku sv. proudu. I když to zní neuvěřitelně, nižší proudy byly uteklé asi o 1/3 a čím vyšší proudy, tím to utíkalo ještě více. Polák ukazoval jen svařování. Ale v podstatě to samé. Na 2mm elektrodu nastavil podle svářečky řekněme 80A, ale oblouk nešel vůbec zapálit. Až snad okolo 120-130A šlo normálně svařovat. Na 3,2mm elektrodu by bylo potřeba snad kolem 120A, on musel dát myslím kolem 200A? Tohle mě u těch levných svářeček hodně zklamalo a není to podle mě jediná značka která takhle klame. na trhu je stoustu svářeček, které mají rozměry menší nabíječky autoakumulátorů a udávaný proud třeba i 300A. Jestli to tedy nejde, asi bych to reklamoval nebo ať vám to alespoň vyzkouší nějaký profi svářeč.

EDIT: Pan ZDENÁL má v něčem pravdu. Svařoval jsem pár invertory MMA různých značek. Ty které mají napětí naprázdno blízké 50-60V jdou hodně špatně zapalovat oblouk. Svářečky s napětím 80V a víc zapalují oblouk skoro samy.

Editoval varok (05-04-2020 14:27:24)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#29 05-04-2020 17:02:14

ok
Člen
Registrovaný: 15-02-2019
Příspěvky: 49

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Zdravim
Jak tu bylo mnohokrate zmineno... proste maly napeti na oblouku + nedostatecne pruzna zpetna vazba v invertoru zpusobi ze svarovani je obtizne ne-li dokonce nemozne. V invertorech na 230V jsem dost skeptik protoze fyzikalne je to na hrane. To jsou jednoduche pocty. Problem je ze dnes v rozumne cene pro kutily prakticky jina moznost neni. Pritom prave kutil ktery svaruje jen obcas potrebuje stroj ktery bude perfektne zapalovat a svarovani bude snadny. Profik co vali v praci x hodin denne to ma v ruce a tim invertorem to da taky. Ja jsem se rozhod zustat u usmernovace v trojfazovem provedeni vlastni konstrukce protoze na trhu proste nic lepsiho zkratka ani neni.

Offline

 

#30 05-04-2020 17:07:16

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Hm,  já  mám na svém  trafu  napětí  naprázdno mezi 42  a 48 volty. Svařuji  bez  problémů,  rutilkami nebo  kyselými. A to  je ještě trafo  dost  staré,  tudíž dělané na předchozí  jmenovité  napětí 220 V,  dnes je tuším  230 nebo 235 V, takže původně to  napětí  naprázdno  bylo  ještě o  trošku  menší.

Online

 

#31 05-04-2020 17:20:55

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Famater napsal(a):

Podíval jsem se podrobněji na odkaz který jsi uvedl. 250A při 60% zatížitelnosti je blbost. Stamos jsou sice germáni, ale výrobek je čínský. Kabely 8m je na tenhle invertor nesmysl. Svorka na kostru je tak dobrá akorát k nabíječce. Uvádí jedinou funkci  Hot start. Pokud by invertor disponoval funkcí Arcforce a antistick, prodejce by se tím jistě pochlubil. Uvádí váhu 7.2kg ale neuvádí jestli to jen invertor, nebo vč. kabelů. Protože váha zásilky je uvedena 8,3kg, tak těch 7,2kg je jistě vč. kabelů. Těch 7,2kg vč kabelů je jistě uvedeno proto, aby to to lépe vypadalo pro max. proud 250A.
Domnívám se, že to může dobře svářet jen s rutilkama. Při větší zručnosti na větším proudu i s bazickými, když se invertoru promine to, že občas náhle zhasne oblouk. Já jak jsem uvedl jsem se také napálil, ale stálo mě to víc. Někde tady v diskuzi jsem to popsal.
Doporučil bych aby tu svářečku vyzkoušel někdo, kdo má dost nasvářeno a může lépe posoudit co umí.

Souhlasím.
Ta "svorka na kostru  dobrá  tak  k  nabíječce"  mě podnítila k  úvaze,  že podobné  nesvařování  může způsobit špatný  kontakt v okruhu  svařovacího  proudu. Tudíž projít zemnicí  i  svařovací  kabel,  všechno  pečlivě dotáhnout,  případně styčné plochy ještě očistit a teprve potom  dotáhnout. Pokud je zemnicí  svorka skutečně papírová,  z  materiálu  typu  konzervového  plechu, doporučuji  aspoň  na první pokusy svorku úplně odmontovat,  odizolovat  takové  2 - 3 centimetry zemnicího  kabelu, zemnicí  místo  na svařenci očistit do  holého  kovu  šmirglem  nebo  pilníkem a holý  vodič kabelu na to  místo  přitisknout a přišroubovat třeba truhlářskou  svorkou  nebo  něčím  podobným. Kontakty očistit i  v kleštích  na elektrodu, i vlastní  svařovací  elektrodu -  kontakt taky očistit.
Podle mých  zkušeností  takové  dotažení  a očištění přidá proti  neudržovanému  okruhu rozhodně několik  voltů a může tak  znamenat  rozdíl  mezi "prská  a nesvařuje"  jako  je tady popsáno  a "svařuje krásně a použitelně".
Je taky otázka  jaký  mají  vliv ty dlouhé  kabely,  já  má  jeden  kabel  dlouhý  140  a druhý  nějak 190 ,  centimetrů. dlouhé  kabely zatím  nemám  vyzkoušené.

Online

 

#32 05-04-2020 18:30:06

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Kabely by měly být pro proud 250A minimálně 25mm2, to se při délce 8m trošku dorovná u nižších proudů, ale nedivil bych se, kdyby tam byly jen 16mm2 nebo nějaké nepovedené 25mm2 ale z hliníku. Kdoví co s tím tazatel vůbec má. Buď je svářečka hodně citlivá na délku oblouku a jak jednou testoval Killeroz nějakou mašinu, tak při nižších proudech nebyl ani on skoro schopný zapálit oblouk. Lidé jsou prostě nepoučitelní a místo aby přidali pár stovek a koupili nějakou osvědčenou značku, tak raději koupí to největší bláto na trhu. Bohužel já se taky jednou spálil. sad
Vždyť jsou za podobný peníz třeba svářečky Jasic 140, nebo jejich klony Sharmen, nějaké levnější Kuhtreibery nebo Omicrony. Třeba nějakou Kittin 165 nebo Gamu 166 jde sehnat okolo 4500,- kč a možná i levněji.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#33 05-04-2020 18:35:04

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Tak trochu výpočtov k tým káblom. Kábel prierezu 25 mm2 o dĺžke 5 m a kábel 50 mm2 o dĺžke 10 m majú zhodný odpor cca 3,4 mili-ohmu a to pri 100 A robí úbytok 0,34 V. Ak rátame dvojnásobok dĺžky káblov ako že + a - tak je to dvojnásobok, teda 0,68 V. Pri MMA zváračke s dostatočne strmou charakteristikou by to nemalo spôsobiť žiadny problém, aj keby sa použili násobne dlhšie kábly. U MIG/MAG by sa dĺžka káblov už prejavila na výkone, ale tam zase ide úbytok vykompenzovať nastavením U.

Offline

 

#34 05-04-2020 19:36:39

franta 486
Člen
Registrovaný: 30-04-2011
Příspěvky: 171

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

opravdu velmi zajímavý stroj
Na stránkách výrobce se ale udává trochu jiná hmotnost 4.1kg http://www.stamos-welding.com/s-mma-250-igbt
Oficiální prodejce uvádí velmi zajímavé příkony a vstupní proudy. https://www.expondo.de/stamos-pro-serie … o-10020203

Ono přes tu legrační zemnící svorku a i přes celé kábly si řídící elektronika měří děje na oblouku. Když přes kleště naměří bludy, ...

Offline

 

#35 05-04-2020 20:36:14

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

To je úspora , a potom plakat nad rozliatým mliekom :-) 

Váha poctivých CU káblov je len bežne 2,8kg  ( kliešte+zem,kábel 2x3m/25mm2)
2x8metrov kábla kolko váží fyzikálne a čítaním na papiery ?

To bude len 2x8metrov 25mm2  Pomedené Hliníkové káble :-)

A kto šetrí , tak ten lepí  a nezvára ... :-)

Offline

 

#36 06-04-2020 10:42:33

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Tady je důkaz příčin chování svářečky:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3584_svaoeeka_stamos.png
Nemá arcforce, Je to přesně tak, jak jsem se napálil i já, ale tehdy to nebylo v parametrech výslovně uvedeno. Budeš si muset zvyknout na rutilky, doporučuji rutilcelulosové např. Boehler 6013. Jsou k dostání i rutilky nerezové ap. Nebo od Lincolnu.
Nebo jako jsem to udělal já, dobrý skutek- někoho obdarovat a koupit si něco osvědčeného.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#37 06-04-2020 11:51:38

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Tak  mě napadlo,  že když  je dneska u  prodávaného  invertoru  napsáno  IGBT,  tak  to  je automaticky levný invertor té  horší  kvality  a nízké užitné  hodnoty. Co  na to  říkáte?
Ono  dnes jsou  čisté výkonové MOSfet  tranzistory zase o  kus dál. může se s nimi  jít do  vyšších  pracovních  kmitočtů  než  u  IGBT a dělají  se snadno  i  na vyšší proudy,  kde mají  nižší  saturační  napětí  a menší  ztráty.

Online

 

#38 06-04-2020 12:00:31

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Myslím si, že práve prítomnosť veľkých sériových indukčnosti stoji za popularitou rotačných zvarovacích strojov ako napr. TRIODYN.

Offline

 

#39 06-04-2020 13:14:25

Zarathustra
Člen
Registrovaný: 03-04-2020
Příspěvky: 6

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Takže změřeno:
napětí naprázdno 66V
při škrtu 4V
při tom k ničemu oblouku 20V
pokles v síti se mi ani nepodařilo změřit
ať kroutím jak kroutím potenciometrem, nechce mi to vyhazovat pojistky - prostě se toho zkusím zbavit  a pořídit třeba tohle? https://svarecky.heureka.cz/jasic-arc-160-z238/#section
je tam vyšší napětí naprázdno, antistick, arcforce i hotstart, tak by se snad situace opakovat neměla ne?
Jinak děkuji za všechny odpovědi, svářečku za 4-5 k kupuji, protože prostě víc dávat si moc dovolit nemůžu, jen podotýkám.

Offline

 

#40 06-04-2020 15:51:35

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2717

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Famater: ty si myslíš, že jsi udělal dobrý skutek, když jsi někomu daroval srač..ovitou mašinu? smile Blázínku.
Jo kdybys jí dal nejhoršímu nepříteli, to bych pochopil smile
filosof: napětí naprázdno 66V není tak špatné, s tím se dá pracovat a dokonce i zapalovat bazické elektrody. Pokud je zbytek svářečky v pořádku.
ty 4V při škrtnutí, netuším, jak to měříš, jestli multimetrem, tak měříš hausnumera. Akorát osciloskop by ti dal nějakou vypovídající hodnotu. Ty 4V je pravděpodobně nějaká okamžitá hodnota při zkratu, než se zapálí oblouk. Na hořícím oblouku by mělo být tuším 24V plus nějaký zlomek proudu, vzorec se mi nechce hledat.
Z toho, cos tam dal na výběr, bych asi vzal ten Omicron 1550. Sám jsem ho měl ve starší variantě a elektrodama vařil velice dobře. Důvod "dražší si nemůžu dovolit" chápu.

Editoval pafik1605 (06-04-2020 15:54:12)

Offline

 

#41 06-04-2020 16:32:42

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Podle mně je napětí  naprázdno  u  inventorů  nesmyslný  údaj. Na zapálení  obouku  je totiž  třeba,  aby to  napětí  dávalo  několik  ampérů. Tudíž rozhodující  je napětí, při  kterém  invertor těch  několik  ampér dává.
U jednoduchého  trafa napětí  naprázdno určuje ( po  odečtení  nějakých  voltíků,  vždy zhruba stejné  procento) i  napětí, při  kterém  dává  trafo  těch  několik  ampér dostatečných k  zapálení  a udržování  oblouku, proto má  uvádění  napětí  naprázdno  u  trafa smysl.
Ale u  invertoru  velmi  záleží  na zapojení  invertoru. Invertor může být zapojen  tak, že napětí,  při  kterém  dává  těch  několik  mapér a které  je skutečně to  zapalovací je třeba jen  o  5 - 10 voltů  níže než  napětí  naprázdno. Ale klidně může být napětí  naprázdno  třeba 65 voltů (marketing) a napětí, při  kterém  invertor dává několik  ampér a oblouk  se zapálí,  třeba jenom  25 voltů, záleží,  jak  jsou  výstupní  obvody invertoru  navrženy.

Online

 

#42 06-04-2020 17:24:13

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Napětí naprázdno je hodně důležitý údaj. Po zkratu (škrtnutí elektrodou) se dotykový bod zahřeje na vysokou teplotu a při následném odtržení elektrody musí být okamžitě k dispozici napětí naprázdno, které vlastně zapálí oblouk (jedná se o milisekundy). Právě velikost tohoto napětí a rychlost, s jakou se na výstupu po zkratu objeví, je rozhodující pro dobrou funkci svářečky. Souvisí to s dynamickou charakteristikou stroje. Proud zde není zatím rozhodující. Ihned po zapálení oblouku pak napětí klesne na provozní napětí oblouku a samozřejmě se objeví i provozní nastavený proud.

Offline

 

#43 06-04-2020 20:27:28

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Radim: Rád bych někdy viděl na vlastní oči, jak MMA svářečkou s napětím naprázdno kolem 25V zapalujete elektrodu, třeba i rutilku. Myslím si že pod nějakých 45V to bude hodně složité.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#44 06-04-2020 22:05:39

ctiteljan
Člen
Registrovaný: 17-09-2017
Příspěvky: 127

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

mně stále vrtá hlavou jak to že lídláckou mrchou ASIST 170A při 40% bazickýma normálně vařím. to bud je hodně silnej marketing a mašina to nedává nebo je rozbitá …...

Offline

 

#45 07-04-2020 07:39:55

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Asi má to, co ten Stamos nemá nebo je pokaženej. Možná by také v jiných rukách to nebylo tak špatné. O rukách tu ještě nebyla řeč. Proto jsem doporučil se svářečkou zajít k sousedovi, co má ty lepší 6013. To se nekonalo. Ve skutečnosti nevíme přádně nic co to dělá.
Pokud není arcforce, tak samozřejmě s bazickou eldou jde oblouk zapálit, dá se svářet, ale je to náchylnější na udržení oblouku. Sváříš, ale najednou oblouk zhasne. Na malých proudech se nedá udržet vůbec. Nerezovou, nebo bronzovou už vůbec ne. . Je to z mé zkušenosti s invertorem vyrobeným firmou DECA ( vyrábí startovací agregáty pro letadla a soupravy na sváření pod vodou), který se prodával v Bauhausu za 14,5k. V záručním servisu mě odpověděli, že je určený na současné kvalitní rutilky.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#46 07-04-2020 09:16:28

Zarathustra
Člen
Registrovaný: 03-04-2020
Příspěvky: 6

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Takže update, sousedovi se podařilo udělat pár heftů, ale housenku vůbec. A to tedy ještě těmi jeho -nevímecovlastnějsouzač- elektrodami. Mými to bylo o poznání horší (Boehler 6013, + na plusu Boehler 7018 se nepodařilo udělat nic). Čili reklamuji, uvidíme, jak to dopadne. Doufám, že mi to nevrátí s tím, že si k té svářečce mám pořídit i svářeče.

Offline

 

#47 07-04-2020 10:18:52

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Pak dej vědět.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#48 08-04-2020 11:09:20

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

ok napsal(a):

Zdravim
... V invertorech na 230V jsem dost skeptik protoze fyzikalne je to na hrane. To jsou jednoduche pocty. ...

No ona ta hrana je ale dnes docela daleko.
Třeba tady: URANOS 1500, 1x230 V, 16 A, 5-150 A, 85 V, 260x120x190 mm, 2,6 kg. Loni v létě - 50 m prodlužovák, bazická elektroda 4,0 a dřív přestal svářeč, než svářečka smile
To si ale domů asi nikdo nekoupí, za ca. 21 tis., to firmy, co dělají montáže v nepřístupných podmínkách, výškách, apod.
Jenže nižší řadu za ca. 12 tis., která toho umí také dost, jen váží o 1,5 kg víc, tu už třeba ano. Hot-start, Arc-force, Anti-sticking, Generator-ready ve standardu.   

A ještě k té hraně u 230 V invertorů - URANOS 2000 SMC. MIG/MAG + elektroda + Lift TIG, 200 A. I když to už je na jištění 25 A, pokud chcete jít na nejvyšší parametry. Do 150 A stačí běžných 16 A.
Napětí naprázdno je nižší, ale i tak s elektrodami problém nemá.
A tady hezké fotky z francouzských Alp, všimněte si toho úplně rozmotaného prodlužováku. Svařuje se MAG:


http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/891_uranos-2000-smc-application_in-the-french-alpes_3.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/891_uranos-2000-smc-application_in-the-french-alpes_4.jpg

Editoval JardaK (08-04-2020 11:11:14)

Offline

 

#49 08-04-2020 14:29:54

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

Wau, to už se dnes svařují takové věci i technologií MAG? Ale asi trubičkou, ne? Nebo má odněkud natáhhnutou dlouhou hadici s plynem?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#50 09-04-2020 11:52:49

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Netvoří svár, elektroda kape, nestabilní oblouk nebo lepí

To se mi zatím nepodařilo zjistit, nicméně něco, co by mohlo být hadicí, vidím. Od země jdou evidentně dva "šlauchy", díval jsem se i na pár dalších fotek. Jeden bude kabel, druhý hadice na plyn.
Vsadil bych na trubičku, ale určitě plynovou, rutilovou s rychle tuhnoucí struskou pro svařování ve všech polohách. Teď se jí dodává značné množství na svařování mostů.

Ještě jsem ale zapomněl na jednu zajímavost, můj příspěvek byl totiž hlavně reakcí na diskusi o napájení, o 230 V, délkách kabelů apod. Proud jde z generátoru a ten prodlužovák má 150 m!
...as the lightness and the arc quality allowed the welder to accomplish this job in height and outside, connected on generating sets with 150m extension cord without inconvenience.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče