SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#101 03-11-2020 10:46:20

rcp
Člen

Re: Lisování kabelových ok a dutinek

bourač napsal(a):

tak svorníky M6 si umím docela dobře představit , bodovat je pomocí těch samosvorných.
S klasickejma to skoro ani není možné.
Čest smile

A terazky mi povedztě, Kefalín, čo vy si predstavujetě pod takým slovom "bodovat je pomocí těch samosvorných"? big_smile

ja by som ten svornik tiez asi stisol medzi tieto klieste a "opulzoval" tigom....... ty asi skor 2mm elektrodou
https://www.bbtechnik.sk/samosvorne-kli … stami.html

ale to este neznamena, ze tie klieste lepsie zemnia big_smilebig_smilebig_smilebig_smilebig_smile

Editoval rcp (03-11-2020 10:52:07)

Fronius MagicWave 3000 Job + FK 2500 FC + TTW 3000AF
Fronius MagicWave 230i + CU600t + THP300i + TTB300A/P
Fronius TransSteel 2200 + MTG 2100
Fronius Vizor 4000 AIR Professional, Fronius Vizor 3000 AIR Professional, Speedglas 9100XXi

#102 03-11-2020 11:12:15

varok
Člen
Místo: Havířov

rcp: No já to pochopil stejně jako ty. Prostě při tom nastřelování ta mašina plivne proud desítky ampér, možná i více, ale jenom na zlomek vtečiny. Zatím co při svařování děláš svár třeba i 1000mm dlouhý, což nějakou dobu trvá a nevím jak by se na to ty samosvorné kleště tvářily.

Omicron GAMA 1900L HF; Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

#103 03-11-2020 11:13:33

VašekP
Člen

varok napsal(a):

Ano, nemá to vůbec zalité cínem, nebo odborně řečeno cínovou pájkou. Dal jsem to jako legraci pro zasmání, proto ten smajlík na konci. Ale je to asi spíše k breku než zasmání.

Tady je vidět, proč se pájení snaží technologové nahradit jinými postupy. Je to pracné, pomalé a musí se to umět a dodržovat pracovní postupy.

Pokud se dodrží postupy a použije správný materiál a nářadí, tak je vše v pořádku a spoj je velice kvalitní a stabilní. Kdo tvrdí něco jiného, tak pouze dokazuje, že to neumí. Samozřejmě, že jsou případy, kdy je pájení nevhodné, stejně tak se najdou příklady, kdy je nevhodné lisování.

#104 03-11-2020 11:15:52

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Web

lépe nezemní, to je jasné, jde o manipulaci
RCP kolko máš rúk? smile

Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

#105 03-11-2020 11:31:57

VašekP
Člen

Štěpán napsal(a):

Dobrý den Zdravím pana RCP Těmi kleštěmi na fotce protéká klidně  5000 A  a jsou tam pro to, že normální svěrka by ten proud dobře nepřenesla.
Je to kabeláž ke svářečce kondenzátorovým výbojem , kde se mezi dvěma kostrami pomocí kleští přivařuje. Funguje to bezvadně. Ty kleště jsou originální  součástí svářečky německé firmy HBS z Dachau Zdravím Štěpán

V tom je právě ten vtip, že se jedná o velmi krátké impulsy. Trvalý proud použitelný s kleštěmi a kabelem na fotografii odhaduji na 150 max. 200A.

Životnost zemnících kleští velice ovlivňujjí přechodové odpory. Kvalitní a bezeztrátové připojení kabelu je samozřejmost, používáním dochází ke stárnutí kleští a tomu je dobré předcházet údržbou.

Čelisti opálené, olepené mastnotou, rzí a okujemi způsobují zahřívání, které urychluje degradaci. Největší problém je přerušená vnitřní propojka mezi čelistmi, to obvykle dojde velice rychle k poškození čepu a pružiny proudem, který jde nevhodnou cestou.

Editoval VašekP (04-11-2020 06:01:46)

#106 03-11-2020 13:05:22

varok
Člen
Místo: Havířov

VašekP: Jak už jsem psal, to video jsem dával jen pro legraci. Když jsem pájel ty oka, pohledově jsem to měl krásně zalité. Ale jak jsem psal i jiní, zrovna svařovací kabely se neustále hýbou, ať už jen při přemísťování tak i při práci, tak se mi ten spoj párkrát odlomil. Třeba jsem měl špatný technologický postup, nevím. Ale když už jsem koupil ty kleště, tak je chci využít a osobně mám radši lisované-krimpované spoje.

Omicron GAMA 1900L HF; Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

#107 03-11-2020 14:21:51

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Web

Varoku na par zalisovani staci ist do obchodu s instalacnym tovarom ako to tu uz niekto pisal alebo nudzovo to dat do vacsieho zveraku  a furt lepsie ako to zle zalisovat v Shit kliestoch big_smile

Kutil s.r.o.

#108 03-11-2020 17:16:41

momák
Člen

Zdar,osobně jsem kdysi nad nějakými kleštěmi uvažoval,ale pak jsem si řekl,k čemu?Na použití 1 x za rok?Mám kamaráda v zemědělském družstvu a ti jdou na to jednoduše a rozumem.Sám jsem si tak lisoval několik ok na svařovací kabely.Byly to,ale oka pájecí,takže vstup pro žílu dělěný.Strcil jsem tam obnažený kabel,ve svěráku jsem to zatáhl,hrany přes sebe a vícekrát jsem kabel v oku jsem řádně dotáhl.Nakonec jsem vzal hřebík,vložil ho mezi čelist svěráku a lisované oko a za strany,kde je oko nedělené,jsem "vylisoval",do oka dvě drážky a to už nikdo nerozdělá.Možná to není profesionální,ale funguje to a z oka se kabel nehne.

MIG/MAG Delta DTD 210+hořák Binzel MB 15 AK 4m,Fronius TP 1500+kabely 3a4m,Speedglas 9002X..

#109 04-11-2020 06:24:07

VašekP
Člen

Problém lisování různými náhradními "technologiemi" jako je svěrák a nebo kladivo je v tom, že zalisování má své limity a nadměrnými silami může dojít k poškození lisovaného oka i vodiče. Lisovací kleště se správnými čelistmi vytvoří také na oku přechod na okraji směrem k vodiči, kde je oblý náběh, aby se vodič nelámal o ostrou hranu. Pokud v tomto místě ostrá hrana lisováním vznikne, ulomí se vodič stejně rychle nebo ještě rychleji jak zapájený. U kabelů, se kterými se neustále manipuluje, jako např. přívod k elektrodovým kleštím, je třeba zajistit fixaci kabelu a omezit tzv. studený tok materiálu pomocí uchycení do gumového uložení nebo návlačky.

K ulomení pájených spojů může přispět i to, že cínová pájka má tendenci difundovat do mědi, čímž dochází ke změně jejích vlastností, zkřehnutí a zvýšení lámavosti. Tomu lze odpomoci také použitím pájky s 2% obsahem mědi o které jsem zde již psal v souvislosti s poškozováním hrotů páječek.

U tak namáhaných kabelů, jako jsou u svářeček je třeba počítat s tím, že nevydrží věčně. Je tedy dobré občas kontrolovat stav opotřebení a částečně poškozená připojení opravit dříve, než nás překvapí v terénu. V tom je mírná výhoda v pájených spojích, které lze ohřát, oko vyčistit a zapájet znovu, lisovací oko je jen na jedno použití. Každé řešení má své výhody i nedostatky a je třeba se rozhodnout, co mi vyhovuje více a na co jsem lépe vybaven.

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla