SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 02-11-2020 21:58:32

franta zelmont
Člen
Registrovaný: 02-11-2020
Příspěvky: 34

Na co svářečák?

Dobrý den, mám průkaz starej víc jak 20 let na z-e1 z-g1 zk135 s en statnicí, to mi v práci řekli že je neplatnej, ale udělali mi podnikovej už jenom na ceočko. půjde to ještě nějak obnovit?
Děkuji za radu.


Nejsem, nikdy jsem nebyl a nikdy nebudu "svářeč"!!! "Svářeč" neni řemeslo!!!, ale jenom jeho část!!!

Offline

 

#2 03-11-2020 08:16:18

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Na co svářečák?

Pokud jsi neabsolvoval pravidelna skoleni bezpecnosti tak ti propadly i ty stare bezcene zakladni kursy  o EN ani nemluvě!


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#3 03-11-2020 14:57:38

franta zelmont
Člen
Registrovaný: 02-11-2020
Příspěvky: 34

Re: Na co svářečák?

Jsem sice jenom dělník, ale školení z bezpečnosti jsem absolvoval. Proč bezcene základní kurzy? Do teď mi na všechno stačily.
Půjde to nějak obnovit aspoň na cočko když mám ty podnikový?

Editoval franta zelmont (03-11-2020 15:19:30)


Nejsem, nikdy jsem nebyl a nikdy nebudu "svářeč"!!! "Svářeč" neni řemeslo!!!, ale jenom jeho část!!!

Offline

 

#4 03-11-2020 17:18:48

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Na co svářečák?

Potisícíprvé:
Staré Základní kurzy podle dosud platné normy ČSN 050705 měly vždy! platnost dva roky. Jejich platnost se musela a musí každé dva roky obnovovat přezkoušením z Bezpečnostních předpisů pro tu kterou svařovací metodu. Prokazuje se vždy nově vydaným evidovaným dokumentem o přezkoušení. Pokud svářeč není po dvou letech takto přezkoušen nemůže svařovat, ale běží mu ochranná lhůta další dva roky, kdy se přezkoušením z bezpečnostních předpisů platnost zkoušky obnoví. Pokud překročí dobu 4 let ještě pořád o "papíry" nepřichází, ale další dva roky ještě má možnost obnovy zkoušky přezkoušením ve Svářečské škole. Pokud přešvihne i těch 6 roků celkem je vymazán z evidence svářečů a hledí se na něj jako by žádnou zkoušku neměl.
Tak zvané EN státnice - zřejmě podle ČSN EN 287 -  (žádné státní zkoušky neexistují od roku 1992) měly vždy platnost dva roky a pak se vždy dělá nová zkouška.
Nevím, co je zde myšleno jako "podniková" zkouška. S vysokou pravděpodobností jde o tzv. Zaškolení na nějakou svařovací metodu podle ČSN 050705. Je to ten nejnižší možný stupeň svařečského oprávnění, který nemá žádnou další vazbu na jakékoliv svářečské zkoušky.
Bohužel, tzv Základní kurzy jsou už dnes skutečně téměř bezcenné. Zpřísnily se všechny možné i nemožné normy pro svářečskou výrobu. Hodně firem už dojelo na nedodržování různých norem a svařovacích předpisů. Znám v blízkém okolí hned několik firem, které vyhořely při přejímce výrobků zákazníkem kvůli nedostatečné úrovni svářečských zkoušek jejich svářečů. Neuvědomily si, že co je na výkrese a ve smlouvě je svaté a že to nikdo neokecá.
A jen pro příklad: Nejenom že svářeč se ZK nesmí svařovat třeba schodiště, ale ani zábradlí k němu! A dokonce ani třeba zábradlí kolem hřiště.

Offline

 

#5 03-11-2020 17:38:18

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Na co svářečák?

Mně osobně by velice zajímalo kde se píše ,že bych  nesměl svařovat balkon  se základním kurzem.? Navařil jsem se pár desítek  balkonu a nikdy nikdo nic nechtěl. Kde se to píše někde v zákoně že to vařit nemůžu   Ne vyhláškou nebo nějakým ustanovením Mně zajímá jen zákon

Offline

 

#6 03-11-2020 17:48:59

Carls
Člen
Registrovaný: 16-03-2019
Příspěvky: 322

Re: Na co svářečák?

Dokud se nikomu nic nestane a nejde o pojistnou událost  pak se hledá viník

Offline

 

#7 03-11-2020 18:16:23

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Na co svářečák?

Jasně to jsou vše nějaké názory ale podle jakého zákona by mě chtěl potom někdo soudit? Co jsem porušil ? Kde se říká že bych  se základním kurzem neměl něco vařit. To je snad někde v brožurce svařečáku ale kde v zákoně se říká že bych byl nezpusobilý? Víte  co za srandy  prodávaji   jako zábradlí  co drží dvě desítky hmoždinky. Nikdo  co  vaří balkony ve stavebních firmách nemá úřední zkoušku. Možná proto že z nerzu se to kolikrát jen zakápne  lepidlem.   big_smile

Offline

 

#8 03-11-2020 18:36:46

franta zelmont
Člen
Registrovaný: 02-11-2020
Příspěvky: 34

Re: Na co svářečák?

Děkuji za odpověď a vysvětlení.

jirkati napsal(a):

Potisícíprvé:
Staré Základní kurzy podle dosud platné normy ČSN 050705 měly vždy! platnost dva roky. Jejich platnost se musela a musí každé dva roky obnovovat přezkoušením z Bezpečnostních předpisů pro tu kterou svařovací metodu. Prokazuje se vždy nově vydaným evidovaným dokumentem o přezkoušení. Pokud svářeč není po dvou letech takto přezkoušen nemůže svařovat, ale běží mu ochranná lhůta další dva roky, kdy se přezkoušením z bezpečnostních předpisů platnost zkoušky obnoví. Pokud překročí dobu 4 let ještě pořád o "papíry" nepřichází, ale další dva roky ještě má možnost obnovy zkoušky přezkoušením ve Svářečské škole. Pokud přešvihne i těch 6 roků celkem je vymazán z evidence svářečů a hledí se na něj jako by žádnou zkoušku neměl.
Tak zvané EN státnice - zřejmě podle ČSN EN 287 -  (žádné státní zkoušky neexistují od roku 1992) měly vždy platnost dva roky a pak se vždy dělá nová zkouška.
Nevím, co je zde myšleno jako "podniková" zkouška. S vysokou pravděpodobností jde o tzv. Zaškolení na nějakou svařovací metodu podle ČSN 050705. Je to ten nejnižší možný stupeň svařečského oprávnění, který nemá žádnou další vazbu na jakékoliv svářečské zkoušky.
Bohužel, tzv Základní kurzy jsou už dnes skutečně téměř bezcenné. Zpřísnily se všechny možné i nemožné normy pro svářečskou výrobu. Hodně firem už dojelo na nedodržování různých norem a svařovacích předpisů. Znám v blízkém okolí hned několik firem, které vyhořely při přejímce výrobků zákazníkem kvůli nedostatečné úrovni svářečských zkoušek jejich svářečů. Neuvědomily si, že co je na výkrese a ve smlouvě je svaté a že to nikdo neokecá.
A jen pro příklad: Nejenom že svářeč se ZK nesmí svařovat třeba schodiště, ale ani zábradlí k němu! A dokonce ani třeba zábradlí kolem hřiště.

Ok tomu rozumim letos jsem si udělal přezkoušení a doškolení s platností do ledna 22, přesto mi sv. průkaz vrátili jako starej a v práci jsem musel dělat to zaškolení.
Když zadám id do cwsanb tak tam mám jenom tu propadlou en státnici a dvě zaškolení platný do 23 ale ne podle čsn ale nějaký cizí asi americký normy, ale z-e1 z-g1 z-k 135 tam nejsou a o ty mi jde jestli to půjde nějak obnovit.
Omlouvám se nejsem žádnej študovanej člověk jenom obyčejnej zámečník a těmhle byrokraciim nerozumim.
Co můžu svařovat s tim zaškolením jediný co vim že to je na ceočko protože jsem tim vařil na skoušku jestli to jako umim.

Editoval franta zelmont (03-11-2020 18:55:21)


Nejsem, nikdy jsem nebyl a nikdy nebudu "svářeč"!!! "Svářeč" neni řemeslo!!!, ale jenom jeho část!!!

Offline

 

#9 03-11-2020 20:00:00

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Na co svářečák?

Pate, že už si zase děláš srandu.
Pokud tě to skutečně tak zajímá, tak se připrav na nejhorší, spusť si stránku http://www.cws-anb.cz/t.py?t=2&i=462 a začni studovat.
Ale pro zjednodušení stačí, když si nastuduješ celou normu ČSN EN ISO 3834-x a zjistíš, co už celé roky porušuješ. Řeči o nezávaznosti norem si můžeš předem odpustit, protože jejich nezávaznost je jen formální, ale celý svařovací systém Evropy se jimi řídí.
Každému v jeho zájmu vždycky radím ať se podívá na výkres, kde buď v rohovém razítku, nebo těsně kolem něj jsou vždy odkazy na požadovaný systém svařování a následných kontrol. Tento výkres a smlouva budou v případě jakékoliv kolize - nemusí jít přímo o havárii - vždycky důkazním prostředkem obou stran sporu. A pokud na výkrese dokonce objevíš odkaz na ČSN EN ISO 5817 B,C a svařoval jsi to se ZK, tak jsi se předem vyfauloval. Řeči, že to tak někdo chtěl, nebo běžně dělá, jsou k ničemu. To je totiž naše typické čeké očurávání úplně všeho.

Editoval jirkati (03-11-2020 20:01:18)

Offline

 

#10 03-11-2020 20:20:00

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Na co svářečák?

Pro franta zelmont - nemohu si pomoci, ale pokud nemůžete doložit platnost ZK pravidelným přezkušováním, tak máte smůlu. Nějak nechápu jaké přeškolení a doškolení jste si někde udělal. Svářečské průkazy v původní formě už se moc nepoužívají, protože nově jsou svářečům vydávána Osvědčení o zkoušce v "Plakátové" formě a do průkazů se nic nezapisuje. Pokud vám přezkušující pracovník pravidelně k jednotlivým zkouškám vystavoval "kartičku" o přezkoušení, bylo jeho povinností o tom informovat Centrální evidenci.
Za stav své svářečské dokumentace si svářeč odpovídá sám. Je jeho povinností upozornit zaměstnavatele na potřebu doškolování či přeškolování. V dobrých firmách se o to zaměstnavatel stará a zpravidla zajišťuje na svůj náklad sám evidenci a školení svých pracovníků. Má to i logiku, protože v případě požadavku zákazníka MUSÍ zákazníkovi předložit příslušná platná Oprávnění svářečů i třeba kontrolorů.
Někteří - zvláště USA zákazníci - neuznávají evropský svařovací systém a vyžadují u svářečů Pracovní svářečskou zkoušku. Ta pak na systém jak ČSN tak na systém EN ISO nemá žádný vliv.

Offline

 

#11 03-11-2020 20:36:45

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Na co svářečák?

Z příspěvku 9 bych to chápal tak, že pokud jde o zakázku, kde je ve smlouvě nebo výkresu požadavek na zkoušku, musím jí mít. Pokud by šlo o zakázku od fyzické osoby - ta to až na výjimky řešit nebude - a nebo právnické osoby bez požadavků na certifikaci svářeče, pak by se to tedy snad nemuselo řešit dle ANB? To možná bude ten případ, co má na mysli Pat

Offline

 

#12 03-11-2020 20:59:09

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Na co svářečák?

Anb je organizacia registrovana ako zaujmove zdruzenie  - 99% ludi ani nevie, ze nieco take existuje a pre 80% ludi su dolezity asi ako kilo soli. V CR ti certikat vydaju minimalne dalsie dve konkurencne organizacie, v SK detto.

Vsetko co jirkati napisal nech je kludne pravda, ale spytajte sa sami seba, co podnikate > hlavne od fyzickych osob > kolko % zakaziek vam pride s dokumentaciou, rohovou peciatkou a okruhlym razitkom?

Jedinym problemom s anb je, ze lobingom sa im podarilo presadit nezmysel, ze poistovna v pripade poziaru riesi, ci mas aspon zaskolenie na zvaranie.
V praxi to znamena, ze ked zvaras zvarackou z lidlu, a podpalis garaz, mas o jeden problem viac ako niekdo, kto podpalil strechu ked na nej lepil IPU propanbutanovym horakom z lidlu........

Editoval rcp (03-11-2020 22:25:00)

Offline

 

#13 03-11-2020 20:59:20

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Na co svářečák?

Pro jees - zdánlivě jednoduchá záležitost. Možná si vzpomeneš na dva případy, kdy fotbalové branky spadly na děti při jejich hře s tragickými následky. A představ si, že se hledalo kdo ty branky vyrobil, kdo a jak je připevňoval na místo, kdo je měl pravidelně kontrolovat a mnoho dalších věcí, o kterých provozovatel hřiště neměl ani tušení a u soudu se bránil tím, že o tom nevěděl. Nebylo to nic platné, ze zodpovědnosti se nevyvázal.
Jako svářeč jsi "Osoba poučená" se všem důsledky. Když se nic nestane, je klid a mír pod hvězdami. Když se někdo opře o tebou krásně zavařené a vybroušené zábradlí doma na schodišti, to praskne a on spadne blbě, tak budeš do smrti platit, protože jsi měl dodržet i ve "smlouvě" neuvedené, ale obvyklé svářečské předpisy.

Offline

 

#14 03-11-2020 21:12:41

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Na co svářečák?

jirkati napsal(a):

.... protože jsi měl dodržet i ve "smlouvě" neuvedené, ale obvyklé svářečské předpisy.

Pridam sa k patovi a spytam sa, kde by som nasiel tie obvykle zvaracske predpisy? Velmi rad by som si ich precital a upovedomil o nich aj svojich zakaznikov, aby vedeli preco konkretny vyrobok alebo praca bude stat 2x tolko, ako vyrobok alebo praca konkurencnej firmy bez prislusnych opravneni.....

PS: zametame, dostali sme "panenske" pracou nepolibene wps-ky, nove metre, na kazdy kus zeleza piseme "pracovna pomocka"..... tak ako kazdy rok bude jednodnovy ISO audit....... big_smilebig_smile

Editoval rcp (03-11-2020 21:20:09)

Offline

 

#15 03-11-2020 21:24:40

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Na co svářečák?

este jeden clanocek - velmi pekne citanie - uplne presne popisuje situaciu v nasich krajinach - takto to funguje uplne vsade, nie len v zdravotnictve!

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/to-j … .seznam.cz

Editoval rcp (03-11-2020 21:47:08)

Offline

 

#16 03-11-2020 21:31:10

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Na co svářečák?

No vůbec si nedokážu představit  ,že se opře o dřevěné zábradlí a vypadne hřebíček. To snad nemyslite vážně .  S tou brankou je to věc zřizovatele   i na tu hloupou baranku potřebuje atest.  Proto to stojí ranec  a je uplně jedno  kdo to vařil ,maji tam určo nějaké Rumony. Hlavně že mají  atestaci.  Také to byly hazenkářske dřevěné branky. To si domu ani nedávej schody  co když  se někomu zatočí palice  že  mu doktor napsal špatné léky ale lékař  namítne ,že si prášky asi nevzal.  Tak že jedině požárni tyč uprostřed domu  tam se nic nevaří big_smile  a hlavně žádne schody.

Offline

 

#17 03-11-2020 21:32:37

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4073

Re: Na co svářečák?

Základní je na nic . Tím nesmíš svářet žádný pevnostní svar . O tom jsme se moc pohádali mnohokrát v práci . Měli stehovací zkoušky . To jim dovolovalo používat v práci svářečku s tím , že zaměstnavatel je z obliga ať již požáru či chyby svaru . Správně má po nich svářeč ty jejich lepidla odbrousit a zavařit . Je demokracie , můžeš svářet i atomový reaktor . Když to někdo podepíše . Je to obdoba , pokud tomu rozumíš , dělat revizáka přenosného zařízení s §6 . Dnes mám stejné dilema . Když odejde čidlo metanu a zablokuje jednotku . Říkal jsem vedoucímu , že nebudu blokaci dělat . Odpověděl mi , že se všechny deníky s průserem ztratí . Tak si vyber . Tvůj zaměstnavatel sehnal laciného blbce , na kterého to v případě problému shodí . Vsadím se , že jeho právník mu potvrdí , že jsi mu tvrdil , že svářečské zkoušky máš .

Offline

 

#18 03-11-2020 21:41:20

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Na co svářečák?

rcp napsal(a):

... Vsetko co jirkati napisal nech je kludne pravda, ale spytajte sa sami seba, co podnikate > hlavne od fiyzickych osob > kolko % zakaziek vam pride s dokumentaciou, rohovou peciatkou a okruhlym razitkom? ....

Jirkaty má samozřejmě pravdu a ani já xkrát neřeším co bych řešit měl...ALE víc řeším PRÁVĚ tu dokumentaci smile  KDYŽ je tam aspoň jeden dva údaje o typu, velikosti svaru... (z třebas 12-ti sváru), tak je to výhra. VĚTŠINOU na výkresové dokumentaci ale nenacházím vůbec nic a musím si selským rozumem vyvodit kde mají být sváry a jaká velikost.
Přeborníci v tomto chaos-bordelu jsou podle mě francouzi, protože takto mi přistane 90% veškeré dokumentace výrobků od nich a je to jen na mě, jak to  udělám, když to udělám špatně jde to na moje bedra, a i když se předem dotazuji na kompletní dokumentaci....to je smutné ale musím sklopit uši a nějak se s tím poprat.

Občas mě vytáčí vyznačené svary na místech, kde bych je neudělal ani kdybych byl ožralej - problém lidí co nikdy nesvařovali ale sedí za stolem u počítače a tvoří dokumentaci pro svářeče. Když na to poukazuji, tak není problém slyšet odpověď    "..aha tak to jsem nevěděl...tak to udělejte, jak uznáte za vhodné..."

...takže asi tak.

Offline

 

#19 03-11-2020 21:51:11

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: Na co svářečák?

tvrdit mužeš  ale on musel mít čísla a podpis pak by to byl ale podvod. To je jiná  ale jela partie svařovat do Bavor  a honosila se cetifikáty . Na to skopčák že ho papír nezajíma  ať to vaří třeba  uklízečka ale musí ji vyjít rentgeny. Že ty České certifikáty znají. Nebo  někdy se zkoušky dělají až v Německu  .

RCP je to tak nějak?

Offline

 

#20 03-11-2020 21:58:54

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Na co svářečák?

jirkati napsal(a):

Pro jees - zdánlivě jednoduchá záležitost. Možná si vzpomeneš na dva případy, kdy fotbalové branky spadly na děti při jejich hře s tragickými následky. A představ si, že se hledalo kdo ty branky vyrobil, kdo a jak je připevňoval na místo, kdo je měl pravidelně kontrolovat a mnoho dalších věcí, o kterých provozovatel hřiště neměl ani tušení a u soudu se bránil tím, že o tom nevěděl. Nebylo to nic platné, ze zodpovědnosti se nevyvázal.
Jako svářeč jsi "Osoba poučená" se všem důsledky. Když se nic nestane, je klid a mír pod hvězdami. Když se někdo opře o tebou krásně zavařené a vybroušené zábradlí doma na schodišti, to praskne a on spadne blbě, tak budeš do smrti platit, protože jsi měl dodržet i ve "smlouvě" neuvedené, ale obvyklé svářečské předpisy.

Že by se z toho nevyvázal provozovatel hřiště chápu, ale zajímalo by mě - aniž bych chtěl nějak zpochybňovat vzdělávání se v oboru - jak by se problém přenesl na svářeče, např. OSVČ, který má objednávku na branku z určitého materiálu, daných rozměrů a bez dalších požadavků

Offline

 

#21 03-11-2020 22:05:31

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Na co svářečák?

pat napsal(a):

tvrdit mužeš  ale on musel mít čísla a podpis pak by to byl ale podvod. To je jiná  ale jela partie svařovat do Bavor  a honosila se cetifikáty . Na to skopčák že ho papír nezajíma  ať to vaří třeba  uklízečka ale musí ji vyjít rentgeny. Že ty České certifikáty znají. Nebo  někdy se zkoušky dělají až v Německu  .

RCP je to tak nějak?

to zase nie - vzdy bol potrebny certifikat, alebo v minime pripadov aspon zakladny kurz
a potom ta vacsinou necha nemec spravit pracovnu skusku - zavaris nieco u neho na firme, alebo az priamo na stavbe > skontroluju to, niekto to aj rontgenuje.....
ked uz chces ist vonku, tak ten certifikat je rozumny - s certifikatom mas daleko sirsie moznosti

v prispevkoch vyssie som skor myslel rozne schody, zabradlia, ploty, brany - pre fyzicke osoby to robis v 99,9% pripadoch bez akejkolvek dokumentacie, vykresu a vo vacsine pripadov aj bez objednavky ci zmluvy
hovorit o nejakych certifikatoch je v tomto pripade uplne mimo misu......

ked si tu precitas tie prispevky "kupim lidl mig", "kupim multi alebo mig+tig", "kupim cinsku zvaracku", "kupim levnu zvaracku"........ - kolko % z tych ludi vobec tusi o nejakom zvaracskom preukaze alebo certifikate? skus mu napisat, ze bez zvaracskeho preukazu si ju ma akurat tak vystavit doma v obyvacke za sklo...... big_smilebig_smilebig_smilebig_smilebig_smilebig_smilebig_smile
skus mu napisat, ze okrem flase s argonom alebo co2 by bolo dobre kupit aj solidny hasicak......big_smilebig_smilebig_smilebig_smilebig_smilebig_smile

Editoval rcp (03-11-2020 22:14:57)

Offline

 

#22 03-11-2020 22:52:17

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Na co svářečák?

Už jsem to tady kolegové psal. Chlapík bez papírů si u nás v práci na víkend oficiálně půjčil velkou Froniusku s flaškou směsi, že mu kamarád svářeč něco zavaří na autě. Samozřejmě to lepil sám doma v garáži v baráku. Nastalo, co muselo. Auto chytlo, od něj garáž i barák. Hasiči při vyšetřování chtěli vidět svářečské oprávnění. Nebylo a tak dostal k úhradě část zásahu. Pojišťovna kupodivu taky chtěla vidět papíry a když nebyly snížila plnění jen na 40 %. No a svářečku v práci zaplatil prakticky v plné hodnotě, protože byla ani ne půl roku stará. To jsou právě ty "věci obvyklé".
Jinak ale opravdu každému doporučuji si přečíst aspoň EN ISO 3834. Budete zírat, co všechno tato vlastně základní norma vyžaduje. O vyčuranosti některých firem, ale i svářečů, nemá cenu psát. Vždyť přece hlavní jsou prachy.

Offline

 

#23 03-11-2020 23:30:29

franta zelmont
Člen
Registrovaný: 02-11-2020
Příspěvky: 34

Re: Na co svářečák?

jirkati napsal(a):

Pro franta zelmont - nemohu si pomoci, ale pokud nemůžete doložit platnost ZK pravidelným přezkušováním, tak máte smůlu. Nějak nechápu jaké přeškolení a doškolení jste si někde udělal. Svářečské průkazy v původní formě už se moc nepoužívají, protože nově jsou svářečům vydávána Osvědčení o zkoušce v "Plakátové" formě a do průkazů se nic nezapisuje. Pokud vám přezkušující pracovník pravidelně k jednotlivým zkouškám vystavoval "kartičku" o přezkoušení, bylo jeho povinností o tom informovat Centrální evidenci.
Za stav své svářečské dokumentace si svářeč odpovídá sám. Je jeho povinností upozornit zaměstnavatele na potřebu doškolování či přeškolování. V dobrých firmách se o to zaměstnavatel stará a zpravidla zajišťuje na svůj náklad sám evidenci a školení svých pracovníků. Má to i logiku, protože v případě požadavku zákazníka MUSÍ zákazníkovi předložit příslušná platná Oprávnění svářečů i třeba kontrolorů.
Někteří - zvláště USA zákazníci - neuznávají evropský svařovací systém a vyžadují u svářečů Pracovní svářečskou zkoušku. Ta pak na systém jak ČSN tak na systém EN ISO nemá žádný vliv.

Děkuji za reakci. Jenom pro upřesnění, čím to mám doložit? Seženu to. V roce 97 jsem dostal sv. průkaz zg1 asi po půl roce dopsáno ze1 pravidelně cca po dvou letech jsem chodil na testy buď jsem je dělal u zaměstnavatele nebo si dojel do školy v roce jsem si přes up udělal zk 135 a připlatil si za státní zkoušku en287 a dále každý cca dva roky dělal přezkoušení naposled jsem to trochu přetách a ve svářecí škole jsem dělal testy i jsem vařil tohle přezkoušení mi mělo platit do ledna 20. Na to mám kartičku "osvědčení o doškolení a přezkoušení svářeče a zaškoleného pracovníka z bezpečnostních ustanovení podle čsn 050705". A když jsem udělal tu pracovní zkoušku na zaškolení na svařování ceočkem tak mi byl vrácen sv průkaz že už je k ničemu. Když zadám ič do anb tak mi vypíše tabulku s propadlou en státnicí a asi to zaškolení podle nějakejch cizích norem nevim jakýho státu myslim že amerika protože tu samou zkratku máme na výkresech s americkym promítáním nějaký iso a číslo, ale už tam nemám zg1 ze1 zk135.
Uvědomuju si že jsem asi prošvich nějakou výměnu průkazů, doufám že to ještě pujde dát vše do pořádku.
Děkuji za rady.


Nejsem, nikdy jsem nebyl a nikdy nebudu "svářeč"!!! "Svářeč" neni řemeslo!!!, ale jenom jeho část!!!

Offline

 

#24 04-11-2020 03:10:59

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Na co svářečák?

mám tady odpověď pro pata:
požár při sváření - tučná pokuta od Hasičů (zákon o požární ochraně)
úraz jiné osoby vlivem chybného sváru - přestupek / trestný čin dle rozsahu zranění (jako při dopravní nehodě)
"jenom materiální škoda" - obecné ohrožení (trestný čin).

Zákony a předpisy myslí na vše, je toho ale tak strašně moc že i špičkoví advokáti mají co dělat aby soudci navrhli kdo je zodpovědný.
Viz spadlej most v Studénce. Dodnes není rozhodnuto o vině. sad


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#25 04-11-2020 08:26:53

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Na co svářečák?

bourac to je vsetko fajn, co pises, ale zabudas, ze vacsinu problemov, co si napisal riesi aj zakladny kurz/zvaracsky preukaz > prave naopak, ked niekomu neznalemu ukazes certifikat, kruti hlavou, ze tam nie je potvrdenie od lekara, atd.

aj vlastnenie certifikatuje samo o sebe nie je zarukou lepsieho zvaru!
videl som stovky dobrych zvarov od zvaraca so zakladnym kurzom, a naopak - videl som stovky "zvarov", od zvaracov s certifikatom, ktorym, by som nedal vyvarit ani lopatu!


bavime sa v zmysle, ze zakladny kurz/zvaracsky preukaz je minimum pre kazdeho, kto nechce drazdit tigra bosou nohou - na druhej strane pre niekoho, kto robi branky, schody, zabradlia a nepotrebuje vycestovat na montaz zvarat potrubie na elektrarni je certifikat uplne zbytocny!
Ja si tie certifikaty obnovujem uz niekolko rokov, viem co ma to uz stalo a vidim, kde to odo mna chcu (kde si bez certifikatu ani neskrtnem) a kde na to zvysoka kaslu.......

Editoval rcp (04-11-2020 08:34:40)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče