SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#251 20-12-2020 16:33:57

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Udělali jste si Vánoce ?

bourač napsal(a):

díky všem, píšete řečí které rozumím i když o oboru to říct nemůžu smile
K šíření zvuku mám jeden poznatek, nejde o poslech - spíše odposlech.
Mám jednopatrový dům, výška od země po hřeben sedlové střechy cca 10metrů.
Z jedné strany veřejná ulice z druhé zahrada.
Na střeše mám odvětrací komínky - kanalizace a digestoř s kuchyně. Komínky mají nerez čepice kuželového tvaru. Průměr cca 30cm, samodomo.
Když jsem na zahradě velmi dobře slyším hovory lidí na ulici, jen v určité oblasti, ale velmi dobře i když mluví potichu. Zvuk se odráží od těch stříšek.

..... a proto potřebuješ pořádnou výkonnou aparaturu, abys to přehlušil .......  big_smile

Offline

 

#252 20-12-2020 16:50:24

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Bourac nam nepovedal,ze co konkretne  chce pocuvat lebo je rozdiel len ako spominal rock a ine je orchester  a ake peniaze do toho chce investovat big_smile  Ale padlo tu viacero moznosti . Tie predrazene higend,ci  hifi komponenty za par tisic eur mu budu ku pocuvaniu televizie , radia a inej muziky zbytocne. Stare poctive skladacky typu technics,pioneer,sony,keenwood a podobne by mu stacili ale spolu s neakymi stlpovymi repro mu to zaberie dost miesta ,ze asi aj to vylucime. Dobry receiver starsi model neakeho kenwoodu alebo yamahy by mu stacil  stlpove repro a od 500 do 1000eur by sa vosiel . No a najlacnejsia verzia co sa da este v pohode na nej pocuvat celkom vpohode radio a telka by bolo pre nenarocneho posluchaca zohnat poctivu vezu Aiva-vyssej rady za priblizne 200eur az 300 -mali este poctive drevene 2pasmove reprobednicky co na taky posluch radia a televizie neakej muziky  vyhovovali a furt lepie ako dnes neake shit domace kino .
Inak Pavol gramofon musis tiez dat servisovat lebo napriklad take technicsi maju priamy nahon-ziadna gumicka ale priamo  motor s otackami riadeny kristalom a+  aj v tom sem tam neaka sucistka po rokoch uz odchadza ,ze treba vymenit a skontrolovat a nakalibrovat  + prekontrolovat osadenie ramienka ci nema volu a po  podobne ale to uz na inu odbornu diskusiu.   
Ze bourac si moze vybrat a podla toho kolko  penazi chce do toho investovat sa bude jeho nakup uberat big_smile

Editoval Joe66 (20-12-2020 16:55:33)


Kutil s.r.o.

Offline

 

#253 20-12-2020 16:52:22

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Udělali jste si Vánoce ?

shaolin napsal(a):

....
A jeho nový nastupca:
https://m.aliexpress.com/item/400078153 … .jpg_.webp

Vrelo ich doporučujem.

Jak ten element funguje? Jako DC/DC měnič? Nemůžu to u toho odkazu najít, furt se mi tam cpe nějaká reklama.

Offline

 

#254 20-12-2020 17:19:04

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Jinak jsem si zesilovač na ty "naše soukromé akce" dělal sám... https://photos.app.goo.gl/ziTVQjQhSjegbNtG6 konec byl "modulový" zbytek samodomo... 2x50W Je to stavba z cca 1997-8 Teď už bych to dělal jinak... Nicméně to naprosto parádně fungovalo a ještě funguje... Toto jsou fotky ještě bez vstupu na mikrofon... S tímto jsem dělal DJ na soukr akcích... smile big_smile


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#255 20-12-2020 17:40:21

Juráš
Člen
Registrovaný: 20-11-2020
Příspěvky: 94

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Za podezřele malej peníz mají u Xaviana slušnýho Marantze. https://eshop.xavian.cz/audio-outlet/ma … gJKafD_BwE

Offline

 

#256 20-12-2020 17:49:00

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Rellik  takto som podobne robil aj ja socku na strednej skole v 90rokoch a toroidne trafo v tych casoch bolo drahe . A pozeram,ze tda  -cka v tych casoch daval kazdy . Ale na moj vkus si dal slabsie trafo a mensie kondiky .Ja som take veci zvikol hoci uz zbytocne predymenzovat big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#257 20-12-2020 17:52:16

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Udělali jste si Vánoce ?

ozvucenie velke miestnosti je skor na komercne ucely to enma s kvalitou nic spolocne su tam kladene uplne ine poziadavky ale tym enchcem napisat ze to je jednoduche,na pocuvanie na doma uplne staci 100w na kanal ale 100w "komunistickych"
uz v tom nelietam tak neviem ake su dnes technologie a co ktora firma vyraba,na doma je vsetko nad 100 db bomba (repro)
ak si dobre mapetam tak v cechach sa vyrabali kvalitne gramce tusim to boli rakusania pro-ject alebo tak nejak
pafik bud rad ze mas na tom len prach i ked pri gramci by si mal mat na to krabicku,mne "niekto" na reprobedniach bezne suši chleba pre sliepky...asi daka sliepka !!!
mat normalnu miestost na pocuvanie je niekedy dost tazke,niekde staci dat tažke zavesi na okna a je pokoj inde treba na tom zapracovat trosku viac,akustika dokaze byt dost zaludna ale na dome sa to da ovela lepsie ako v panelaku
kvalitne zosilovace sa dali poskladat aj doma kolko ludi ma doteraz kopie dpa od Dudeka

Editoval pavol.sk (20-12-2020 17:55:14)

Offline

 

#258 20-12-2020 17:59:26

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Tak veru doma staci 2x100w do 8 alebo do 4 a 2pary repro a bezne hifi bedne mali citlivost okolo 86az92decibelov ked pamatam . Ale kazdopadne take konicky stoja prachy lebo pri dome ako kutil musi clovek mat miesto na kutenie-delnu,potom neaky sklad na naradie-bordel a dalsiu miestnost napriklad na take audiohify konicky alebo niekto ma rad akvaristiku a podobne alebo posilnovnu a zaklad je aj mat dobru pivnicu na domace zavaraniny,masko ,vinko .... a uz sme u domu co nemoze byt ako terajsie bungalovy . Ze vsetko na seba navazuje  a  stoji tie poondate peniaze big_smile Niekedy uvazujem, ze stastny to clovek co mu nic netreba

Editoval Joe66 (20-12-2020 18:39:05)


Kutil s.r.o.

Offline

 

#259 20-12-2020 18:17:55

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Ještě bych se vrátil k tomu nářadí. Discovera: Ono tu cenu podle mě dělá i jméno. Makita je přece jenom nějaká ZNAČKA, zatím co ten XTLine moc slavný není. Poctivé Makity byly třeba úhlové brusky 115 a 125mm označení už nevím, ale měly myslím 720W a 840W. Takové maličké, lehoučké fajné i do menších rukou. Měly ještě ten černý zadní díl krátký rovný, ty dnešní mají dlouhý do konusu. Ty byly k neutahání. V práci jsme je trápili i na 2 směny a držely snad i rok. Obrázek jsem bohužel nikde nenašel, ale vypadaly podobně jako tyhle Extol: https://www.mall.cz/uhlove-brusky/extol … gIEALw_wcB
Ty dnešní jsou odpad. Ty malinké 720W jsou úplně na ho...o, ty 840W ještě docela jdou. To nářadí XTline třeba vyrábí stejná firma, ale přímo Makita má nějaký patent, tak je nesmí nikdo kopírovat, nevím. V práci máme Makita 1400W 150mm a taky to hovínko vydrží. Pořád po servisech.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#260 20-12-2020 18:52:59

shaolin
Člen
Registrovaný: 07-11-2019
Příspěvky: 77

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Uhlové brusky made in Romania sú katastrofa a hlavne tie s reguláciou.

Offline

 

#261 20-12-2020 19:14:52

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Udělali jste si Vánoce ?

No právě takové máme v práci.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#262 20-12-2020 19:50:38

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Joe66 napsal(a):

Rellik  takto som podobne robil aj ja socku na strednej skole v 90rokoch a toroidne trafo v tych casoch bolo drahe . A pozeram,ze tda  -cka v tych casoch daval kazdy . Ale na moj vkus si dal slabsie trafo a mensie kondiky .Ja som take veci zvikol hoci uz zbytocne predymenzovat big_smile

Ono to trafo je dle tehdejších finančních možností... smile Vím, že by to chtělo větší (silnější), ale službu plnilo i tohle... smile Jen ten konec tehdy stál kolem 700,-, což byla celkem pálka na to kolik jsem tehdy vydělával...  Ty kondíky to chtělo větší (trochu to brumlalo), ale i tohle byl problém sehnat. Hlavně v menším provedení jako je tady... 6800uF na 50V v takovém "malém" pouzdře byl problém... Už ani nevím z čeho jsem je tehdy získal... V každém případě jsem se tam snažil osazovat kvalitní součástky... smile


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#263 20-12-2020 20:49:03

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Ja som používal rodinu LM 38X6, TDA nikdy. Okrem malého na 12V. Tých LM mám ešte zopár kusov, kedysi to NS posielali školám ako vzorky.

Offline

 

#264 20-12-2020 21:07:28

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Varok: Já to beru jak to je teď a když vidím co je uvnitř a jak se s tím dělá a co to vydrží, tak nemám důvod říkat nesmysli...prostě tak to je a je mě dnes celkem už jedno jestli je to značka nebo noname....mě osloví výsledky a ty jsou perfektní smile

Jean: Já mám pěknou starou klasiku Marantz P M 350  a je to klasika tranzistorák...pěrfektní zvuk a i na Senheisery sluchátka...jinak TDAčka nejsou vyloženě odpad a ušetří času něco tranďákovýho mastit...už je člověk shinlej

Offline

 

#265 20-12-2020 21:14:33

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Udělali jste si Vánoce ?

pavol.sk napsal(a):

....pafik bud rad ze mas na tom len prach i ked pri gramci by si mal mat na to krabicku,mne "niekto" na reprobedniach bezne suši chleba pre sliepky...asi daka sliepka !!!....

No, tobě se na bednách suší chleba. Mě jednou žena při otírání prachu kolem gramofonu (ač jsem jí to 100x zakazoval) chytla prachovkou o jehlu a přenoska  byla v prd.... , jehla ohnutá o 90 stupnů. Jehlu jsem nechal odborně vyměnit, 8 tisíc jen to fiklo. sad

Offline

 

#266 20-12-2020 21:16:59

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Discovera, už 11 rokov mám doma stavebnicu DPA od p. Dudka, ale tak nejak stále čaká na svoju príležitosť. Tie biele pozlátené DPS vyzerajú perfektne.

Offline

 

#267 20-12-2020 21:22:55

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Rellik napsal(a):

Jinak jsem si zesilovač na ty "naše soukromé akce" dělal sám... https://photos.app.goo.gl/ziTVQjQhSjegbNtG6 konec byl "modulový" zbytek samodomo... 2x50W Je to stavba z cca 1997-8 Teď už bych to dělal jinak... Nicméně to naprosto parádně fungovalo a ještě funguje... Toto jsou fotky ještě bez vstupu na mikrofon... S tímto jsem dělal DJ na soukr akcích... smile big_smile

No vidíš, já mám taky samo domo a pokud bych to dělal znova, tak bych to udělal úplně stejně, akorát bych přidal do zdroje do každý větve jeden kondík 10G.
Kdybys to svoje chtěl trochu vylepšit, tak si osaď místo operáků, co tam máš, něco od Burr Brown.

Offline

 

#268 20-12-2020 21:28:17

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Zbytečně vyhozený peníze , ale nějakej blázen toho Dudka koupí jako sběratel . Dnes již v podstatě nikdo nic nedělá . Však zes 2x100 koupíš na DPS tak za 6stovek v parameterech o kterých se před 30lety ani nesnilo . A nejvíc žeru maníky , kterým je 50+ a chtěj Hi-Fi , když ksou hluchý , jako pařez . Nyní kupuji 2*100 digi za 3kila kus a je to jako škatulka retek .

Offline

 

#269 20-12-2020 21:42:17

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Bobobo a teraz este daj tu  o cervenej ciapocke   ako su tie dnesne veci super big_smile  V niektorych veciach je badat  velky progres a isli s cenou aj  dole ale vacsinou sa predava odpad a to co nieco stoji za to je xy krat predrazene a aj to je otazka ci to vydrzi tolko ako stare veci v podobne vyssej triede. A Zeby 50tnici v mojom okoli boli hluchy tak neviem ale nie kazdy robi v hlucnom prostredi a nema sluch ! Ale ked pises z vlastnej skusenosti tak proti gustu ziadny disputat ci ako big_smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#270 20-12-2020 21:53:14

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Jean:  Ano vím a taky mám tyhle staré věcí rád a třeba tuhle serii Marantzu sháním jak divej...prostě klasika co perfektně hraje a nejlepší na tom je, že jsou v nich operáky 1458...aůe tyhle hrají (mají parametry) perfektně a dnešní 1458 za 4kč to jsou šity až neskutečně...jediné co jsem obětoval je z originality to trafo...ty nemají dobré a neskutečně pečou ale fest, takže jsem si nechal navinout toroidy a je po problémů
A v nejhorším jdou vyměnit za lepší 5534

Editoval Discovera (20-12-2020 21:56:38)

Offline

 

#271 20-12-2020 23:07:40

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Bobobo, dnes existujú digitály, ktoré majú lepšie parametre, ako analogy 30 rokov staré, ale určite ich nekúpiš za 600 korún z aliexpressu.

Offline

 

#272 21-12-2020 00:12:49

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Udělali jste si Vánoce ?

tak tu diskuzi jsem od vánoc a Mig/Mag vykolejil na hi-fi já, tak bobb s těma hluchejma asi myslí mě (kéž by mi bylo 50+)
má pravdu chlapec, já vážně neslyším běžné vysoké tóny, třeba jdu někde na procházku a bouračka se zastaví a poslouchá nějakýho ptáka, slavíka.
A já jen čumím a nic neslyším. Tu radu jsem chtěl kvůli basům, takovejm na který uši netřeba. big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#273 21-12-2020 10:12:44

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Vysoké tóny neslyší nikdo starej, citlivost na vysoký tóny klesá s věkem, to je známej fakt. Ale teorie, že díky tomu nepotřebuješ nic kvalitního je blbost, protože vlivem třeba nelineárních charakteristik polovodičů (při blbě navrženém zesilovači) ti ze dvou signálů 10 a 11 kHz intermodulací vznikne kromě těch dvou signál 21 kHz, kterej určitě starej člověk neslyší (ani většina mladejch), ale taky 1 kHz, a ten sakra slyšíš.
Bububu jako obvykle plácá nesmysly.
Slušnej zesilovač koupíš, třeba jako jsem dával link na Brystona, a to byl ještě ten nejlevnější. Nemusíš bejt mlaďoch, abys poznal rozdíl.
Když jsem poprvé půjčil kamarádovi svoje konce (sice komplet, ale ještě na prkýnku), tak mi pak říkal, že seděl do půlnoci a poslouchal svoje desky a jen se divil, co tam všechno je, co dřív neslyšel. A tak je to se všemi komponenty. Akorát když posloucháš MP3 s tokem 64 kb, tak to můžeš poslouchat na čemkoliv.

Editoval pafik1605 (21-12-2020 10:12:55)

Offline

 

#274 21-12-2020 10:35:27

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Udělali jste si Vánoce ?

Ale pánové, nehádejte se o blbostech.
Např. sluch je zrovna jeden ze smyslů, který je nejméně spolehlivý. Každému hrdinovi po padesátce klidně doporučím ať si nechá sluch vyšetřit na jednotlivé frekvence. Chodím ke známé doktorce na ORL už asi třcet roků. Vždycky pokecáme na dané téma. Její statistiky jsou až děsivé. Je často zvána do firem, kde je vyšší hluková hladina, na testy zaměstnanců jak z provozů, tak na administrativě. Sama říká, že 20 kHz slyšela naposledy někdy ve třiceti a od té doby ty horní kmitočty pořád klesají. Odpovídá to statistickým vzorkům, které pravidelně dělá. Ženy v padesáti slyší ještě 15 kHz, muži do 12 kHz, a pak to prudce klesá a šedesátníci často neslyší ani 10 kHz a dál to pořád klesá. Navíc lidé z hlučnějších provozů jako jsou lisovny, svařovny, diskotéky, hudebníci apod. mají posunutou hranici hlasitosti pro rozeznávání těch kmitočtů hodně vysoko. To rozdělení v populaci je podle Gaussovy křivky, takže samozřejmě může existovat i sedmdesátník slyšící 20 kHz zrovna jako "hluchý" třicátník, co neslyší ani 10 kHz. A pro zajímavost - obdobným způsobem se chovají naše hlasivky.
Ještě nesmyslnější je hádat se o zesilovačích. Na Cambridgeské universitě dělali před asi pěti roky nádherný pokus, kdy do zkušební místnosti na audio nainstalovali za dělící stěnu 10 zvukových systémů a pouštěli na nich stejné zvukové záznamy. Posluchači před stěnou měli bodově ohodnotit, který systém byl ten nej nej. Dopadlo to katastrofálně, protože ten "nejlepší" systém z předchozích hodnocení, kdy posluchači věděli z čeho poslouchají, s elektronkovým zesilovačem a super zvukovými systémy, se zlacenými konektory na všem, nebyl ani v jednom případě vyhodnocen jako nejlepší. A pro pobavení - jen málo z těch posluchačů poznalo skutečný hlas zvonu za zástěnou. Má to pak cenu se na dané téma dohadovat?

Offline

 

#275 21-12-2020 10:50:17

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Udělali jste si Vánoce ?

dle mne má, příroda to zařídila dobře - pro chlapy
celej život posloucháš nesmyslný kydy od baby kterou sis vzal pod křídla
ženy mají vyšší tóóniny v hlase, tak aby sme to nemuseli poslouchat big_smile

ještě jedna věc je zajímavá pokud člověk přijde o jeden z 5ti smyslů ty ostatní se posílí.
Já neslyším a nevidím ale chuť a ččich mám jak policejní pes.

A kdo maká v prachu (i řidiči třeba) nechte si vypláchnout uši - uslyšíte trávu růst, když jsem to absolvoval poprvé úplně mě to vyděsilo - ten rozdíl.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče