SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#51 29-07-2023 11:51:48

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Závitník do nerezi

pafik1605 napsal(a):

Ládes napsal(a):

....Sadlo to je nedoceněný zázrak.Hádejte čím mažu puškové hilzny před kalibrací? wink

Já na sádle dělám steaky, ale proti gustu ..... smile

On je citelný rozdíl dát za 60 gramovovou tubu lubrikantu od Lee skoro 200, nebo za půlkilovou vaničku sádla 60 korun při čemž výsledek a průběh procesu je spíš na straně sádla(samo mám z piksly odebráno bokem v krabičce od doutníčků,takže záměna nehrozí)
Radim: v těch zastrčených krámech občas natrefíš i na to co ti strejda gougl ani najít nechce,zato pošle hledání příslušného sortimentu orgánům a vysvětluj pak žes opravdu neměl v úmyslu vyrábět nic nezákonného,ale jen sis potřeboval ověřit vlastnosti různých chemikálií při úpravách povrchů a chemických vlastností kovů. wink

Editoval Ládes (29-07-2023 11:55:26)


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#52 29-07-2023 11:53:03

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4816

Re: Závitník do nerezi

Pafíku, pak zkus ten dvojchoman


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#53 29-07-2023 13:09:17

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Závitník do nerezi

Kde ho mám shánět? Dyt už nefungujou ani fotografický potřeby, kde bývaly k mání různý chemikálie pro foto.

Offline

 

#54 29-07-2023 15:11:23

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Závitník do nerezi

Tak nevím, co gůgl a komu posílá za hlášení, ale například chemikálie, které jsou prekurzorem výbušnin  se dají v eshopech guglem běžně najít.  A nakonec i hotové trhaviny, minimálně ty průmyslové nebo obecně všelijaké články a blogy k trhavinám. Akorát se už nenajdou eshopy, které ty chemikálie bez příslušných povolení či registrace prodají. Myslím, že u nás máme jako v zemích EU ten systém asi nadprůměrně přísný.  Je to stejné jak u zakazování zbraní,  běžný člověk, který to k něčemu bezpečnému potřebuje, to nesežene nebo si na to musí minimálně pořídit firmu, zatímco nějaký poberta si cestu k těm chemikáliím po nějakém hledání určitě najde.

Offline

 

#55 29-07-2023 15:32:27

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1513

Re: Závitník do nerezi

Osobně si myslím, že se to s tím zákazem u nás přehání. Dokud půjdou výbušniny vyrobit z běžných chemikálií tak ten kdo chce si je dokáže sehnat. Ten na cenu a riziko nekouká. Horší je, že chemikálie chybí pro běžné použití a místo nich se prodávají předražené přípravky obsahující jako aktivní složku příslušnou chemikálii.

Stále váhám, zda si mám koupit do zásoby kyselinu sírovou - akumulovátorovou, dokud ješte je. Na Galvanické pokovení se hodně používá. Kyselinu dusičnou, na vyleptání železného šroubu v hliníkovém těle se používá (nezkoušel jsem ale prý to funguje, zatím se mi nestalo, že bych zalomil šroub v bloku motoru). Kyselina solná je výborná na leptání mědi a agresivní a účinné čištění záchodu (ted jí obsahují různé přípravky na záchod). Peroxid vodíku na leptání mědi, úpravu vody v bazénu a účinné bělení.
To mi připomíná, že bych měl vyzkoušet náhradit peroxid vodíku při leptání mědi za ledek  očištěný od vápence. Nezkoušel jste někdo?

Travex v současný době nesehnat a to by se mi nějaké to kilo hodilo na zalití zámkové dlažby která začíná prorůstat. To že dokázal nahradit peroxid při leptání zde ani neuvádím. Po několika letech se rozložil a byl pro přírodu neškodný.

Pafik1605, ani za socializmu profláknutá drogérie Zlatnická nefunguje. Jejich odpověd že to neprodávají kvůli zákazu EU mě dojala pomalu k pláči a to jsem chtěl u nich dřívě běžný sortiment.

Editoval Charon (29-07-2023 15:39:25)

Offline

 

#56 29-07-2023 16:51:27

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Závitník do nerezi

Jo, ze Zlatnický jsem měl kdysi fůru chemikálií; skalice, krevní soli, kyseliny, čpavek, a bůhví co ještě.
To jsem byl ještě mladej a hezkej big_smile.

Offline

 

#57 29-07-2023 16:58:44

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Závitník do nerezi

všechny ty dobroty se ti pro řezání závitů zcela určitě hodí big_smile
A když potřebuješ na stavbě provrtat nerez a nemáš příslušný vrták, tak vezmi jakýkoliv a vrtačkou ho tam nacpi tak dlouho až díru protaví. big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#58 29-07-2023 17:18:14

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Závitník do nerezi

bourač:jojo tepelnej protlačovák. wink big_smile s čím si neporadí tepelnej protlačovák tam pomůže přebrousit si vidiák do betonu tak aby měl břit a hřbet pak v negativu(podbrus) a ten si poradí s jakoukoliv nerezí.....


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#59 29-07-2023 17:39:08

Dawe
Člen
Registrovaný: 19-04-2019
Příspěvky: 286

Re: Závitník do nerezi

Charon napsal(a):

...
To mi připomíná, že bych měl vyzkoušet náhradit peroxid vodíku při leptání mědi za ledek  očištěný od vápence. Nezkoušel jste někdo?...

Podivej se do Skerika, "Receptar pro elektrotechnika". Jsou tam mimo jine i popsane recepty na ruzne leptaci inkousty a lazne.


MEZ SMA 130-1 (r.v.1991) , Berlan BMIG 140 modded (r.v.2009), Welbach Alpha 225 AC/DC TIG (r.v.2013)

Offline

 

#60 29-07-2023 22:55:44

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Závitník do nerezi

jj Ládesi, na stavbě je většinou vidiáků dostatek a přebrousit ho na stavbě není vůůůůůůbec žádný problem. big_smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#61 29-07-2023 23:37:33

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Závitník do nerezi

na videu je k vidění řezání dospělého závitu do nerezi, cca od 4 minuty.
https://www.youtube.com/watch?v=oPMMlZFwypc&t=237s


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#62 30-07-2023 08:50:54

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Závitník do nerezi

Charon napsal(a):

Osobně si myslím, že se to s tím zákazem u nás přehání. Dokud půjdou výbušniny vyrobit z běžných chemikálií tak ten kdo chce si je dokáže sehnat. Ten na cenu a riziko nekouká. Horší je, že chemikálie chybí pro běžné použití a místo nich se prodávají předražené přípravky obsahující jako aktivní složku příslušnou chemikálii.

Stále váhám, zda si mám koupit do zásoby kyselinu sírovou - akumulovátorovou, dokud ješte je. Na Galvanické pokovení se hodně používá. Kyselinu dusičnou, na vyleptání železného šroubu v hliníkovém těle se používá (nezkoušel jsem ale prý to funguje, zatím se mi nestalo, že bych zalomil šroub v bloku motoru). Kyselina solná je výborná na leptání mědi a agresivní a účinné čištění záchodu (ted jí obsahují různé přípravky na záchod). Peroxid vodíku na leptání mědi, úpravu vody v bazénu a účinné bělení.
To mi připomíná, že bych měl vyzkoušet náhradit peroxid vodíku při leptání mědi za ledek  očištěný od vápence. Nezkoušel jste někdo?

Travex v současný době nesehnat a to by se mi nějaké to kilo hodilo na zalití zámkové dlažby která začíná prorůstat. To že dokázal nahradit peroxid při leptání zde ani neuvádím. Po několika letech se rozložil a byl pro přírodu neškodný.

Pafik1605, ani za socializmu profláknutá drogérie Zlatnická nefunguje. Jejich odpověd že to neprodávají kvůli zákazu EU mě dojala pomalu k pláči a to jsem chtěl u nich dřívě běžný sortiment.

Na to je pozdě už několik let. Sírovka, dusičná, peroxid vodíku jsou dnes všechno prekurzory výbušnin a už dávno to nejde koupit volně.  Dokonce suché nabité olověné akumulátory, které se oživují nalitím kyseliny sírové, nejdou jako neaktivní koupit. Musíte tam osobně přijít a prodavač vám před očima musí tu sírovku nalít do akumulátoru, jinak ten akumulátor nesmí prodat. Peroxid vodíku koncentrovanější než 1O% (nejvíc jsem viděl 12% ) se nedá volně koupit. U sírovky a dusičné nevím přesně, jaká je povolená nejnižší volně prodejná koncentrace.
Travex se jednak už takových 30 let nevyrábí, jednak je to chemicky chlorečnan sodný a ten je taky prekurzor výbušnin. Takže taky smolík.

Offline

 

#63 30-07-2023 10:13:14

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1513

Re: Závitník do nerezi

Radim napsal(a):

Travex se jednak už takových 30 let nevyrábí, jednak je to chemicky chlorečnan sodný a ten je taky prekurzor výbušnin. Takže taky smolík.

Já vím, proč mě asi začal jako náctiletého zajímat, že pánové? Jenže na stejnou činnost stačí ledkový hnojivo a to dost dobře znedostupnit nejde.

Někdy mám pocit, že si myslí o teroristech, že to jsou všechno technicky hloupí lidé a nejsou schopni potřebné chemikálie opatřit. Spíš jde EU o podporu monopolu.

Editoval Charon (30-07-2023 10:19:56)

Offline

 

#64 30-07-2023 11:48:49

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: Závitník do nerezi

Pamatujete někdo rozmetání hromad hnoje na poli pomocí hnojiva? smile


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#65 30-07-2023 12:03:57

j.bill
Člen
Registrovaný: 23-03-2017
Příspěvky: 709

Re: Závitník do nerezi

bourač napsal(a):

na videu je k vidění řezání dospělého závitu do nerezi, cca od 4 minuty.
https://www.youtube.com/watch?v=oPMMlZFwypc&t=237s

Bourači, já tam žádné řezání závitu nevidím. Pánové vystružují otvor.


Lepič vlaštovčích hnízd.  smile
GÜDE GE145W + Proteco P550  ---> Berlan BWIG 180, Omicron OMI 246, LGK60 + Speedglas 9100XX, Predátor a další hračky... - všechno na takové to "domácí žvýkání"

Offline

 

#66 30-07-2023 12:29:58

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2724

Re: Závitník do nerezi

Mně to připadá, že se snažej ohnout trubku a moc se jim nedaří big_smile

Offline

 

#67 30-07-2023 14:26:28

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1513

Re: Závitník do nerezi

Je vidět, že pánové to nepodcenili a dbají na bezpečnost práce. Vždy maká jen jeden, ostatní dohlíží aby se něco nepokazilo.

Offline

 

#68 30-07-2023 14:41:27

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Závitník do nerezi

Charon> to mas jak v tom vtipu s vietnamskymi delniky a traverzou: Moc kratky


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#69 30-07-2023 17:18:45

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Závitník do nerezi

je třeba pana googla požádat o překlad, nebo české titulky. Případně vládnout engliš.
Pak se člověk dozví že amíci ve videeu opravují antikorovou desku která je na startovací rampě SpaceX, pana Muska.
Přímo do této desky několik dlouhých vteřin šlehají plameny s trysek asi 5tisíc tun těžké rakety.
Věděl jsem i parametry tahu těchto trysek jsou to strašný stáda koní aby tak těžkou raketu dokázalo dostat na oběžnou dráhu.
Na orbitu neletí celých 5 tisíc tun, ale od té desky se tato hmotnost zezáčátku odpaluje.
Jak asi deska dostane při startu na zadek si umíme představit.
Aby přežila víc než jeden start je dutá a je v ní labyrint kanálů kterými při startu proudí tisíce kubíků chladicí vody.
Ten labyrint je složitý, některé kanály jsou uzavřené zátkami se závitem. Je to nejen opěrná deska, je to také cosi jako chladič. Nemá to funkci chlazení jako je to u auta ale je to nutné jinak by deska byla použitelná jen jednorázově.
  V gumařském průmyslu kde se lisují pneumatiky je v lisech používán stejný system, nikdo nebude čekat týden než deska v lisu vystydne na manipulační teplotu. Nakonec tento system se využívá i u různých lisů na plasty.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#70 30-07-2023 18:54:10

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Závitník do nerezi

Opět základní neznalosti , ledek nestačí .

Offline

 

#71 30-07-2023 19:12:04

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1513

Re: Závitník do nerezi

To ani samotný chlorečnan sodný, nebo peroxid, nebo kyselina dusičná, nebo manganistan draselný, nebo.... Jenže zkuste znedostupnit dřevěné uhlí, cukr, glycerín, bavlnu nebo aceton. Já vím, ještě to není všechno, ale jak a co se míchá si najděte sám. S tím ledkem vám poradí už staří čínané.

Offline

 

#72 31-07-2023 00:56:29

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Závitník do nerezi

bobobo napsal(a):

Opět základní neznalosti , ledek nestačí .

Jak kterej - ten NH4NO3(ledek amonný) za jistých okolností a zejména když je bezvodý, bouchá i sám o sobě. Viděls ten bouchanec v Libanonu, když vybouchnul ten sklad amonnýho ledku? To bylo pomalu jak malá atomovka...

Offline

 

#73 31-07-2023 09:53:45

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Závitník do nerezi

Proto se třeba u nás do dusičnanu amonného přidává mletý vápenec, který ho má částečně inaktivovat.
V tom Bejrůtu došlo k jeho znečištění nějakým místním organickým hořlavým prachem a k jeho rekrystalizaci vlivem střídání tepla a vlhka. A to je to nejhorší, co se pro výbuch ledku amonného, pokud je na jedné hromadě v tunových množstvích, může stát.  To tam ani nemusela ve vedlejším skladu zahořet ta zábavní pyrotechnika, mohlo to klidně bouchnout i bez jakéhokoliv vnějšího podnětu kdykoliv. I když pravděpodobnost není velká, ale za roky skladování  se to sejde.

Offline

 

#74 31-07-2023 11:02:58

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Závitník do nerezi

Frank napsal(a):

bobobo napsal(a):

Opět základní neznalosti , ledek nestačí .

Jak kterej - ten NH4NO3(ledek amonný) za jistých okolností a zejména když je bezvodý, bouchá i sám o sobě. Viděls ten bouchanec v Libanonu, když vybouchnul ten sklad amonnýho ledku? To bylo pomalu jak malá atomovka...

JJ viděl,na druhou stranu ho tam bylo uskladněno několik set tisíc tun....Dokážeš si představit co by zvládlo takové množství pentritu hexogenu nebo tritolu to by musela být teprv panečku bohovská jeba.Co jsem ale koukal na různá videa z různých úhlů a kamer přijde mi že to celé inicioval jiný menší výbuch.
To video mi přijde taky spíš jako stružení díry,kdy borci nepočítali s hmotností výstružníku příslušného kalibru a tomu se nechce z díry ven protože borci nedokážou do rotace přidat i tahovou sílu směrem ven.
Bourač:Jirko ty nemíváš na stavbě nějakou brusku?Pravda že já si taky obyč vrták poměrně přesně přebrousím třeba na flexe,ale aspoň jeden 2 ty upravené vidiáky v repertoáru "stavebních" vrtáků mám


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#75 31-07-2023 12:16:24

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1513

Re: Závitník do nerezi

Ládes napsal(a):

..... aspoň jeden 2 ty upravené vidiáky v repertoáru "stavebních" vrtáků mám

Prosím, k čemu je používáš a jak je máš broušený?

Editoval Charon (31-07-2023 12:17:00)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče