SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#201 14-10-2023 17:02:54

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

"papíry jsem tenkrát ještě neměl, tak jsem to neřešil. Ale teď když už papíry mám, tak je mi to proti srsti. " Tato veta je tak krasne pokrytecka a tak krasne vystihuje tunajsich odbornikov na makroekonomiu a pravo smile

Offline

 

#202 14-10-2023 19:04:50

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1524

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Proč je pokrytecká? To je realita. Ze své pozice nemůže nic dělat a tak ho to může jen štvát.

Offline

 

#203 14-10-2023 20:55:47

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Lebo ked on ojebaval, tak mu to vyhovovalo. A ked ojebavaju ti druhi, tak je to zrazu zle. Presne podla hesla "nevadi, ze sa kradlo, mne vadi, ze som pri tom nebol aj ja"

Editoval jean (14-10-2023 20:56:05)

Offline

 

#204 14-10-2023 21:27:37

zahajskej
Člen
Registrovaný: 07-01-2015
Příspěvky: 292

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Nevím, proč pojišťovna či hasiči požadují v případě požáru způsobeného hobby svářením glejt. Vždyť je okolo baráku mnoho činností, kterými můžu způsobit požár a na ně glejt nepotřebuji. Můžu bez papírů bsluhovat kotel ÚT na plyn či pevná paliva a neodbornou manipulací vyhořet, můžu zapálit i broušením flexou, zapálením svíčky, plynovým sporákem, zapomenu vypnout žehličku a mnoho dalšího na co glejt nemusím mít.
EU si pod sebou řeže větev, za chvíli bude třeba papír i na ořezání tužky. Zdražuje to práci, tím pádem výrobky a služby. Ty pak přestávají být oproti zbytku světa konkurenceschopné. Jinde se na tohle kálí, proto si tady můžeme kupovat levné věci třeba z PRC, kde kvůli smogu nevidí na oblohu a zde se řeší emise při prdění krav.

Offline

 

#205 14-10-2023 21:33:53

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4495

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Pojišťovna požaduje glejt, protože když ho nedostane, nemusí vyplatit peníze za škodu a tak ušetří.

Offline

 

#206 15-10-2023 09:20:44

Charon
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 17-08-2014
Příspěvky: 1524

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Jean, jenže neojebaval on, ojebavala jeho firma. Moc dobře věděla že nemá glejt a řešila to na glejt někoho jiného. Kdyby byla ferová, tak by ho poslala na školení třaba s tím, že mu to strhne z platu (legálněji se to řeší dohodou že u nich bude pracovat xx let a nebo při odchodu zaplatí). 

Ted glejt má a nelíbí se mu, že ručí za práci někoho jiného, na koho nemá vli, nic z toho nemá a ten druhý mu ještě může brát práci. Při tom on vyvinul úsilí (časové, finanční, intelektuální) a nic za to.

Co je na tom pokryteckého?

Na druhé straně chápu, že ojebávky zlevňují produkci a při současném stavu  předpisů a nařízení to mnohdy jinak nejde.

Radime, máš pravdu, ale mam obavu, že pokud se prokáže požár v důsledku svařování tak bez ohledu na glejt pojišťovna nic nevyplatí, leda z pojistky svářeče. A to je pojištění které bez glejtu neplatí. Ale chápu, že je mnohem jednodušší prokázat, že glejt není a tím to uzavřít jako neodbornou a neoprávněnou činnost a nezaplatit.

Na většinu činnosti, co uvádí Zahajskej uživatel glejt má (imaginární), protože je osoba poučená návodem, ústně… a může to dělat v míře tomu odpovídající. Míra odpovídající by byla předmětem dlouhé soudní pře. Soused má pilku, uřízl větev, která spadla a poškodila můj skleník, má pojištění na škody z nedbalosti a přes to pojistku pojišťovna zamítla. Řezání větví je dle nich odborná činnost a měl si na to najmout firmu (myšleno s glejtem).

Editoval Charon (15-10-2023 09:24:21)

Offline

 

#207 15-10-2023 09:36:57

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Charon, tak v tomto sa nezhodneme. Robil bez opravnenia? Robil a ako píše, nevadilo mu to. Dôvody sú vedľajšie.

Offline

 

#208 15-10-2023 09:37:15

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4102

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Sleduju volby na Slovensku . A i dnešní vyjednávání . Krásně je to vidět na reálném dnešním příkladě . Takže na úřadu vlády před 3mi lety pracovalo 500 lidí , nyní 800, je to jeden z mnoha státních úřadů . Vláda za poslední tři roky sežere pro sebe o 50% více , než před třemi lety . Ano leží tam ti , co by museli jinak k lopatě .
To ostřelovaní činností dle 50ky je nesmyslné . Právě system musí splňovat bezpečnostní normy a ty zkontroluje a podepíše revizák . Ono je úplně šumák , kdo natáhne dráty , ale již je důležité , kdo je správně zapojí .
U svářených konstrukcí je to nemlich to samé . Je úplně šumák , kdo nařeže , naohýbá , sestehuje svařenec . Důležité je jen to , kdo ho svaří .
To , že cukrář nechápe a a b zde snad již nikoho nemůže překvapit .
Jinak se velmi dobře bavím , jak ta svoloč co si hrála na vládu na Slovensku a za tři roky přivedla zemu zugrunt , teď má plnou hubu toho jak to vše zlepší smile a jak brečí všichni ti bruseláci , protože pochopili , že pojedou do řiti . Nejvyšší čas , aby to proběhlo i zde .
Která evropská země se může pochlubit tím , že má na stolci nejprověřenějšího bolševika i s komunistickou školou as papíry od ní . smile  Ano smile má na to papír !!!!! smile

Offline

 

#209 15-10-2023 10:31:09

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4495

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Charone, co se týká pojišťovny, jedná se o to, že nad smlouvami o pojištění a zejména nad pojistnými podmínkami se už odjakživa střetávali advokáti, pojišťovny i klienta.  Proto jsou v těch smlouvách ty věci obvykle docela slušně jednoznačně  vymakané. Většinou, kromě nových věcí, které se tam přidávají a které občas jednoznačné nejsou. U většiny těch pojistných událostí, pokud se pojistná smlouva a podmínky logicky podrobně rozeberou, se najde jednoznačně, proč pojišťovna má zaplatit nebo jindy proč nemusí.
Jiná věc je, že manažeři pojišťovny jsou i ze zákona povinni pracovat pro dobro svého zaměstnavatele a akcionářů.  A občas to přehánějí, zkoušejí, občas nevyplatí pojistnou částku, i když by podle smlouvy a pojistných podmínek měli. A čekají, že si to nějaký jednodušší klient, třeba i s kecama o zlodějích, nechá líbit.
Konkrétně u toho svařování  by asi měl pojistnou smlouvu firmy prostudovat někdo jako podnikový právník a dát manažerům firmy nějaké instrukce, jak dalece asi mohou s těmi glejty na svařování čachrovat, aby případný průšvih ještě pojišťovna zaplatila  a kde už je oblast, že pojišťovna nezaplatí a ani nebude možné ji k tomu přinutit třeba soudem.

Offline

 

#210 15-10-2023 11:01:43

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4102

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

To jsou zase nesmysly . Každý dospělý ví , že vítězem soudu je majitel více peněz . Takže suď se s nadnárodním kapitálem . Nesmysly .
Ve slavné nejdemokratičtější americe můžeš být prezidentem jedině s majetkem ve stovkách milionů dolarů .
Jen tam tě můžou zvolit mrtvoly nebo celý panelák , který obejde jeden člověk .
Neslyšel jsem o žádném jiném státě na světě , kde volíš bez ukázání průkazu . Jen samé kecy a pohádky .
Ukázka nadnárodní finanční pomoci , jak zničit státy :  takto

Offline

 

#211 15-10-2023 11:08:40

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2747

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Mám velmi nepříjemný dojem, že admin tohle vlákno brzo smaže sad .
Začalo to celkem slušně, ale teď už je to někde jinde. Bavte se o penězích v souvislosti s vaší prací, ne prací našich zvolených představitelů.

Offline

 

#212 15-10-2023 11:26:45

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4102

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Všechny tyto věci mají zásadní vliv na mzdy . Jen jednoducháč to nechápe .

Offline

 

#213 15-10-2023 11:54:34

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8554

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Jean: Ne, myslel jsem to jak psal Charon. Když jsem pracoval ve firmě kde po mě papíry nepožadovali a i přesto mi dávali svařovat věci které bych svařovat neměl, to je jejich boj. I tak jsem se vždy snažil dělat poctivě a troufnu si napsat, že moje sváry byby kolikrát mnohem lepší než od certifikovaných svářečů, kteří vše ojebávali.
Co je pokryteckého na tom, že mám certifikáty a svařuji za sebe. Naštěstí teď pracuji ve firmě kde mají všichni papíry, i když....
Ale z čistě teoretického hlediska, proč bych měl ručit za práci někoho cizího, aniž bych o tom třeba věděl a nevím jestli to ten dotyčný zavařil jak má? Když třeba budeme svařovat nějaký rám, moje sváry vydrží, ale sváry jiného člověka prasknou nebo v horším případě se odlepí, jelikož byly studené a někoho konstrukce zraní, ne-li zabije, proč by to mělo jít za mnou?

Co se týče tématu, tak s platem to je ošemetné. Třeba u nás máme plat všichni zhruba stejný, až na vyjímky. Každý asi ví kdo ty vyjímky jsou. A to prosím svářeči dělají i částečně zámečnickou. Stejný plat má i obráběč u CNC mašiny, který v podstatě jen stojí u mašiny, zmáčkne tlačítko a soustruh soustruží. Zmáčkne další tlačítko, tím se soustruh vypne a povolí sklíčidlo, vymění hotový kus za druhý neopracovaný a zmáčkne tlačítko. Nebo člověk který skládá naše výrobky dohromady. Šroubuje šroubky, maže lepidla a tmely. Tohle je politika naší firmy.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#214 15-10-2023 12:16:15

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

"Ale z čistě teoretického hlediska, proč bych měl ručit za práci někoho cizího, aniž bych o tom třeba věděl a nevím jestli to ten dotyčný zavařil jak má?" A ked si papiery nemal a niekto iný ručil za teba, to ti nevadilo. Hmmm, tak hovoríš, nič pokrytecké, čo?

Varok, inak, skús sa vyjadrovať k témam, o ktorých niečo tušíš, lebo tvoja predstava o obsluhe CNC je zas raz veľmi naivná.

Editoval jean (15-10-2023 12:17:35)

Offline

 

#215 15-10-2023 12:45:57

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2747

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

bobobo napsal(a):

Všechny tyto věci mají zásadní vliv na mzdy . Jen jednoducháč to nechápe .

Jen jednoducháč jako bububu nechápe, že tohle je forum o svařování, ne o politice ....

Offline

 

#216 15-10-2023 13:43:45

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

varok:takže v obecné rovině se dá říct že ty jako svářeč jen zmáčkneš tlačítko na hořáku a vedeš ho kolem svařence....Je tak?Ono i to obrábění má svá specifika která musí obsluha znát.... wink


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#217 15-10-2023 14:26:51

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8554

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Ládes: Psal jsem už výše, že si musíme všechno chystat, brousit úkosy, čistit od kuliček, brousit hrany do rádiusů apod. VZV si musím přivézt materiál ze skladu, výrobek poskládat a postehovat, zavařit. Ale i tak je to asi málo.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#218 15-10-2023 21:39:38

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 416

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

varok: ten "obraběč" stojící u soustruhu měnící obrobky a mačkající tlačítko start stop nastane sama po obrobení kusu, neni obráběč, ale operátor (cvičená opice). Obraběčem je ten kdo umí cnc naprogramovat, připravit mu nástroje, vymyslet případně vyrobit/nechat vyrobit přípravek pro uchycení, podložení.....atd,  obrobit první kusy a doladit postup. Nebo obrobek obrobit na klasice.
Nedělám si srandu, z odpovědí převážně z vašich (když už proti zvyklostem komunikace na netu vykáte) jsem vydedukoval, že jedinná možnost zvýšení platu je udělat si státnice, který už minimálně 28let neplatěj. Jsem ochotnej je udělat, ale nevím kde.
Co se týká kuliček hran, nerovností,  .... je samozřejmost kdo je vytvoří tak si je odstraní pokuď k tomu neni určen extra dělník. To samý příprava materiálu.

Ládes: To je nesmysl, i vpřípadě když svářeč dostane perfektně připravený a nastehovaný budouci svařenec a k tomu vps, tak ani to není pouhé vedení hořáku okolo svařence. To může vymyslet pouze chorej mozek buržousta.

Netahejme polituku do práce, ta přece nemá vliv na to co kde a za kolik se bude vyrábět. Stát v zastoupení vládou/parlamentem (jako majoritní vlastník čezu) přece nemůže rozhodnout o ceně elktřiny, nemůže nemůže nářídit státní normy jako byla ČSN, nemůže pomoct podnikatelům žískat a udržet si zakázky, ......

Editoval alkoholik (15-10-2023 21:40:16)


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#219 15-10-2023 22:34:37

jean
Člen
Registrovaný: 27-06-2010
Příspěvky: 954

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

No, tak som sa vratil z 15 hodinovej sichty. Kolko hodin ste odrobili dnes vy, zle zarabajuci a ukrivdeni?

Offline

 

#220 16-10-2023 06:21:15

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1553

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Já v neděli nepracuji.

Offline

 

#221 16-10-2023 08:28:51

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

alkoholik:bylo to myšleno s notnou mírou nadsázky-když obraběč zmáčkne tlačítko a mašina dělá za něj pak by tedy svářeč musel "s.át drát z prstu" a napětí na oblouku vyšoupávat  rychlými pohyby nohama aby za něj nedělala mašina".Takový "jen" je ideální nechat si tu profesi vyzkoušet a dám ruku do ohně za to že "pan jen" vyzmetkuje celou bednu nebo možná "nabourá" mašinu za desítky mega.(není to nic proti nikomu píšu to v obecné rovině)

Editoval Ládes (16-10-2023 08:29:24)


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#222 16-10-2023 09:10:17

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8554

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Alkoholik: Jak už jsem psal panu Jirkati, státnice nejsou jak psal, ale stejně tomu doteď tak hodně lidí říká. Tak tedy zkoušky podle EN? Píšete že takové zkoušky EN 9601 máte.

Ládesi, já to psal jen tak obrazně. Třeba ano, ale to je stejné jako by ti mladí dnes chtěli jen sedět u PC a brát min. 40 čistého. A tentokrát to už není legrace, mnohokrát ověřeno osobně i v médiích několikrát bylo.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#223 16-10-2023 10:15:44

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2747

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

alkoholik napsal(a):

varok: ten "obraběč" stojící u soustruhu měnící obrobky a mačkající tlačítko start stop nastane sama po obrobení kusu, neni obráběč, ale operátor (cvičená opice). Obraběčem je ten kdo umí cnc naprogramovat, připravit mu nástroje, vymyslet případně vyrobit/nechat vyrobit přípravek pro uchycení, podložení.....atd,  obrobit první kusy a doladit postup. Nebo obrobek obrobit na klasice.
....

Ten, kdo umí cnc naprogramovat, není obraběč, ale programátor cnc. Pokud tedy dělá dílčí úpravy na již vygenerovaném G-kodu. Tem kdo ten G-kod vygeneruje z výkresu, je konstruktér. Ten, kdo z výkresu přímo píše G-kod, je kouzelník smile. Ten, kdo vymyslí a nechá vyrobit přípravek, je konstruktér.
Obraběč je ten, kdo točí kličkama, soustruží, frézuje, měří, .... Buržoust je ten, kdo za to shrábne peníze .. big_smile

Offline

 

#224 16-10-2023 10:20:49

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4820

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Nechtěl jsem se do této diskuze míchat, ale nevydržel jsem. Víš Varoku (a nejen), že všechno co děláš vzniklo na počítačích? Problém není s těmi, co se věnují technickým oborům, ti bývají nakonec produktivní. Dá se říct, že bez nich bys asi neřešil jaký máš plat. Problém je ale v ohromném nárůstu byrokracie. (Dej úředníkovi moc a vymyslí lejstro, dnes směrnici). Dále je problém ve zmenšujícím se vlivu chlapů na své potomky, hlavně syny. Nedovedu si představit, že by moderní samoživitelka snila o tom, jak její synáček bude chodit v montérkách. Atd, atd. Zkrátka tenhle svět je naruby. A co se týká mezd, odpovídají postavení našeho státu jako kolonie. S tím také souvisí cenová úroveň, vytahat přes superkrámy z kapes mizerně placených pracovníků ještě zbytek peněz (marže 100% a víc).
Takže tak to vidím já. Je mnoho zajímavých detailů, zejména v energetice, jejichž popis by si vyžádal moc stránek.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#225 16-10-2023 10:31:21

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 416

Re: Jaké jsou u vás mzdy?

Jean: dělat v neděli 15h to je fakt hodno obdivu. Makat soboty neděle pro aspoň trochu slušnou vejplatu.
Já například slušně zachlastal

Pafik1605: jak kde třeba u nás si obraběči programujou sami podle výkresu.

Varok: mám, ale nemaj vliv na výši platu. Na vyšší plat potřebuju státnice.

Editoval alkoholik (16-10-2023 10:32:30)


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče