SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#26 09-11-2023 23:51:23

dudo02
Člen
Registrovaný: 04-09-2010
Příspěvky: 41

Re: Oceľová konštrukcia - zváranie.

bourač napsal(a):

ty pomocné příčky vevařené v místech spojů do IPE jsou důležité!
Nejsem statik, ale bourám takové věci smile vím jak se to chová.
https://www.youtube.com/watch?v=4fPrdeE6bRI

Máte na mysli asi tieto:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2243_krokva_stlp_detail_bottom_2.jpg

Konštrukciu som si kreslil sám a len som odsledoval už existujúce stavby - ja sa celý život pohybujem na stavbách. Najprv som tým priečkam nedával veľký význam, ale videl som ich na každej jednej konštrukcii a tak som pochopil že budú asi dosť dôležité a teraz to mám aj potvrdené od demolátora smile.
Pred rokmi som žil v UK a prvý rok, pokiaľ som ešte neovládal reč, som robil pomocníka pri demolačnej firme. Tam boli obrovské 80t bágre a na nich 3m nožnice a konštrukcie sa strihali. Ale boli miesta, kde sa muselo makať ručne - páliť, búrať. No a musím povedať, že čo sa statiky týka, práve pri tejto práci som pochopil, ako som sa v niektorých veciach mýlil a že v skutočnosti sa to správa úplne ináč, ako by som očakával.

Editoval dudo02 (10-11-2023 01:04:10)

Offline

 

#27 10-11-2023 07:47:15

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Oceľová konštrukcia - zváranie.

A k cemu tam ty pricky jsou? Aby to neslo do vrtule? (bych neco takoveho cekal spis uprostred nez na krajich) Dik


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#28 10-11-2023 08:09:44

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Oceľová konštrukcia - zváranie.

Typ:kvůli rozložení zatížení v I profilu?Když jsem na jaře opravoval "nabořenou" halu,tak to tam taky bylo i když spíš jen symbolicky bodlý.Jo a jít magem kor když nejsem vyvařenej do ppozičních svárů na montáži?Dejte pokoj.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#29 10-11-2023 14:03:37

bn
Člen
Registrovaný: 07-05-2010
Příspěvky: 134

Re: Oceľová konštrukcia - zváranie.

základ je všechno vařit na zemi a pokud možno polohovat.

Offline

 

#30 10-11-2023 16:30:19

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Oceľová konštrukcia - zváranie.

dudo02 napsal(a):

v skutočnosti sa to správa úplne ináč, ako by som očakával.

big_smile áno potvrzujem.

Při demolici, třeba nějaké haly jako je zde o ní řeč, to řešíme částečným podříznutím v předem definovaných místech.
Něco nahoře ve krovu, něco dole u patek, některé zavětrování...
Potom to spadne samo, nebo je potřeba jen zatáhnout dlouhým lanem - to zmákne i nějaké osobní auto.
Není třeba žádná technika, lešení, jeřáby atd. Při složitější konstrukci to vždy skončí trochu jinak, ale protože se s tím počítá ztráty na životech nejsou. Jen občas nějaká ta škoda na přilehlých objektech big_smile

Jak píšu výše o tom podélném zavětrování sloupů - na výkrese je to uplně špatně, ty sloupy IPE se snadno pod zavětrováním ohnou - jen při silnějším větru!
  Směrem na rozteč, šířku budovy se neohnou = I profil to podrží, ale sílu větru podélně to neudrží.
To zavětrování musí být až na zem! A vyhoví klidně jen v jednom modulu na každé straně. Je jedno ve kterých to bude.
Lze použít to zavětrování ale pod něj přidat další!  V té stěně musí být trojůhelník až k patě sloupu, ale můžou být i dva trojuhelníky nad sebou.

Proveditelnost svárů? To uvádí nejméně dva kolegové nademnou.
Zvážil bych ten spoj - sloup / krokev (vazník)

Ty kotvy skrz podlahu - kolik budou zasahovat do patek?
Osobně bych (to už v této fázi nelze) posvářel koše se svorníky, rozteč dle otvorů v dolní desce, a zabudoval je při lití patek.

Vítr je s.vině převrátil mi přístřešek 3x3x5metrů ocelový bytelný, ale neukotvený do země i s 40 kubíky dřeva na topení.
Na železe jsem nešetřil, přístřešku se nic nestalo - ale převrátil se. Teď je připojený k 10 betonovým pražcům, tak uvidíme.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#31 11-11-2023 12:30:47

stanik84
Člen
Registrovaný: 05-02-2017
Příspěvky: 45

Re: Oceľová konštrukcia - zváranie.

bourač napsal(a):

Jak píšu výše o tom podélném zavětrování sloupů - na výkrese je to uplně špatně, ty sloupy IPE se snadno pod zavětrováním ohnou - jen při silnějším větru!
  Směrem na rozteč, šířku budovy se neohnou = I profil to podrží, ale sílu větru podélně to neudrží.
To zavětrování musí být až na zem! A vyhoví klidně jen v jednom modulu na každé straně. Je jedno ve kterých to bude.
Lze použít to zavětrování ale pod něj přidat další!  V té stěně musí být trojůhelník až k patě sloupu, ale můžou být i dva trojuhelníky nad sebou.

Proveditelnost svárů? To uvádí nejméně dva kolegové nademnou.
Zvážil bych ten spoj - sloup / krokev (vazník)

Ty kotvy skrz podlahu - kolik budou zasahovat do patek?
Osobně bych (to už v této fázi nelze) posvářel koše se svorníky, rozteč dle otvorů v dolní desce, a zabudoval je při lití patek.

Vítr je s.vině převrátil mi přístřešek 3x3x5metrů ocelový bytelný, ale neukotvený do země i s 40 kubíky dřeva na topení.
Na železe jsem nešetřil, přístřešku se nic nestalo - ale převrátil se. Teď je připojený k 10 betonovým pražcům, tak uvidíme.

Máme tak nějak podobný zkušenosti. Na zavětrování mám profily L100, dva kříže nad sebou - je tam mosťák na tři tuny. Úhlopříčně přes halu. Ve střeše jsou ty vingle slabší (L80). Někdy stačí i táhla třeba ze 16ky tyče - záleží samozřejmě na statickém posudku. Tohle odhadovat je harakiri.

Ty patky se dají řešit různými způsoby. Třeba u mě jsem to řešil vybetonováním podle niveláku na dně patek. Pak jsem vzal 15mm plechy - 400x700. Na ty jsem zespod přivařil 20 mm roxory (skvélý téma tady to svařování roxorů :-))) ). Různě provařil, aby se nevyškubly z betonu (6metrů sloupy). A zalilo se to komplet mixem.  Natáhl jsem špagáty, na ty patky navařil podle něj vingle a sloup k tomu vždycky jen dorazil. Lanovýma zvedákama přišponoval, kam bylo potřeba.
Při stavbě jsme k vazníku přišroubovali sloupy (4x M20) - jsou zdvojený, s výpletem. Takový tvar T, pod jeřábovkou spojený IPE 180 (je tam šponování přes závitovky, aby se srovnala dráha/. Pak se to celé zvedlo hydraulickou rukou.

Teď na téhle hale vařím paždíky. Na střeše jsou mezi vazníky 160 mm účka - lze samo víc řešení - tohle je nejtužší (kvůli mosťáku)- vařím to do 180 mm IPE - musí se udělat v tom účku zámek, aby to lícovalo. Ve hřebeni bude světlík 8x2m. Mezi vazníky ve hřebeni 50 mm trubka - aby to nestínilo a aby se to vyztužilo. Trochu se mi to díky české byrokracii protáhlo (životní prostředí apod. - no comment). Před dvěma týdny mi umřela Froniuska, nějak nebyl ještě čas se na to podívat. Tak to teď lepím takovým starý krámem MMA... dlouhý kabely a už to valí.

https://obrazki.elektroda.pl/2759171300_1546967919.jpeg

Editoval stanik84 (11-11-2023 12:35:12)


Lepič amatér :-)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče