SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 09-11-2009 22:33:11

MiraGSX
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 03-08-2008
Příspěvky: 476

Redukční ventil

Zdravím pánové, asi to bude znít jako otázka začátečníka bohužel ve svařování plamenem zkušenostmi neoplývám. Přemýšlím nad pořízení pouze O2 a propanu. Redukční ventily mám jeden na O2 a jeden na acetylen. Otázka zní mohu předělat redukční ventil z acetylenu na propan-butan? Je to technicky možné?
Když už jej mám je škoda jej zpětně uložit do šuplíku...

Edit: z bezpečnostního hlediska bych měl ještě otázku ochran proti zašlehnutí plamene do bomby. Díky

Editoval MiraGSX (09-11-2009 22:35:48)


ISTP Kutil
WSME-200A AC/DC TIG; KITin 170 TIG LA; SioMIG 351
svářecí kabely do 160A; TIG hořák ESAB BTF 150 a ZHT-315 + čína (unknown); P600e

Offline

 

#2 10-11-2009 18:07:05

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: Redukční ventil

Presne taká je aj môja situácia som zvedavý na odpovede.


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#3 10-11-2009 19:07:28

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Redukční ventil

MiraGSX napsal(a):

Zdravím pánové, asi to bude znít jako otázka začátečníka bohužel ve svařování plamenem zkušenostmi neoplývám. Přemýšlím nad pořízení pouze O2 a propanu. Redukční ventily mám jeden na O2 a jeden na acetylen. Otázka zní mohu předělat redukční ventil z acetylenu na propan-butan? Je to technicky možné?
Když už jej mám je škoda jej zpětně uložit do šuplíku...

Edit: z bezpečnostního hlediska bych měl ještě otázku ochran proti zašlehnutí plamene do bomby. Díky

Lepší je použít MAPP Gas, než Propan.

http://en.wikipedia.org/wiki/MAPP_gas

Jinak ten ventil pro Acetylen by měl být použitelný pro Propan rovněž. Uhlovodík jako uhlovodík, navíc ta ochrana proti zpětnému šlehu u Propanu a MAPP odpadá. Když si poradíte s přizpůsobením šroubení, neměl by být problém. Pravděpodobně problém bude s průtokem dostatečného množství Propanu při použitím hořáků které jsou určeny pro acetylen - kyslík.

Offline

 

#4 10-11-2009 19:48:00

alofok
Člen
Registrovaný: 20-03-2009
Příspěvky: 346

Re: Redukční ventil

Tak jsem na tom podobně, zatím mám redukční ventily, suchou předlohu, a řezák. (řezák asi moc nevyužiju, ale byl s redukčákem za supr cenu  big_smile  )

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1026_754570234.jpg http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1026_766921477.jpg

Uvažuju o svařovací soupravě PB 0 - 3 mm (GCE). Nemá s ní někdo zkušenosti? Zajímá mě jaký má výkon (co s tím můžu stvořit). Chci to hlavně na pájení mosazí, stříbrem, ohřev a podobně.

Offline

 

#5 10-11-2009 20:44:16

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Redukční ventil

Pokud jde o předělání acetylénového redukčáku na PB vidím problém v převlečné matici s levým závitem, kdyby nebyla jiná možnost zkusil bych ten trn, který se k láhvi přitahuje třmenem, vyšroubovat z hodin a navléci na něj příslušnou matici ze starého redukčáku ke kuchyňskému sporáku. Nejsem si jistý průměry - zda by to "sedělo". Použití přímo kuchyňského regulátoru je možné, ale má velmi malé parametry - myslím že cca 0,3 Atm - 30kPa což postačí k ohřátí něčeho jen fakt malého.
V každém železářství mají redukčáky od cca 600 do 1300Kč. Nemám dobré zkušenosti s těmi levnějšími, bez manometru, naopak s tlakoměrem za cenu něco nad 1tisKč mám výborné zkušenosti, potřebný tlak lze velmi jemně seřizovat a pro ohřev i velmi tlustých věcí ( a velké trysky) stačí nastavit tlak max 2 Atm.
Dlouhodobě řežu železo, živím se tím, používám pouze PB, za mrazů propan. Živím další 3 paliče a cca jednou za rok se některému podaří propálit hadice. Používáme dlouhé, vždy jsme min 20metrů od flašek, při propálení kyslíkové se nic neděje jen to syčí, pokud chytí plynová je to dobrodružství - celkem velký oheň ale zpět do flašek nic nehoří. Je potřeba mít flašky dobře přístupné aby se dal PB snadno a rychle zavřít.
Dříve jsme používali rukojeti Chotěboř, u nich dochází ke spětnému zášlehu a oheň hoří vevnitř v nástavci, nejde to snadno ihned zjistit, protože plamen za tryskou je zdánlivě v pořádku - ale rozžhaví se nástavec. až k totální destrukci, je třeba zavřít pistoli - oheň uvnitř zhasne a následným puštěním plynu a o2 bez zapálení se rukojeť zchladí a lze pokračovat v práci. Zpětnému zášlehu vždy předchází tzv střílení autogenu, nejspíš málo ohřáté železo při spuštění řezacího kyslíku vyprskne až do trysky a směšovače.
Před pár lety jsem investoval a nakoupil pistole Harris, nebylo to levné, ale jsou mnohem lehčí, míň "žerou" a výše popisované problémy se zpětným zášlehem se u tohoto nářadí vůbec nevyskytují.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#6 11-11-2009 20:45:52

JarekCh
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 27-07-2009
Příspěvky: 62
Web

Re: Redukční ventil

K tomu řezání propanem mám dotaz, vlastním řezací nástavec RN7 AC, je stejnej jako RN7 PB dají se na něj i namontovat propanový trysky, ale prý to má jiný injektor a na PB to bude honě střílet (zptné šlehnutí). Nechce se mi kupovat nový řezák zase tak moc ho nevyužiju, nejde to nejak lehce upravit? Díky


KITin 170 TIG LA , KIT 285 Standard ,

Offline

 

#7 16-11-2009 18:39:59

Růža
Člen
Místo: Nymburk
Registrovaný: 24-01-2009
Příspěvky: 89

Re: Redukční ventil

tak to by mě taky zajímalo mám řezák AC a nepodařílo se mi ho ani zapálit . hořák AC 6-9 u pohodě zapaluji a používám  na ohřev  pak mám origo naPB na páiení . redukčák používám  AC na PB upravený výměnou vstupního šroubení za šroubení ze starého regulátoru oboje končí v tělese  G 1/4"venkovním. jeden pokus byl vyrobit protikus jako má lahev AC bylo tam moc spojů a stále se to povolovalo


kutil  trafo JS-90-2, RTB 3, UTA 200, COčko Einhell 131, autogen PB kyslík, pájení mosazí obloukem hořícím mezi kinouhlíky

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče