SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR BAZAR SVAR INZERT SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Pár poznámek. Můj mikroprodlužovák má dvojzásuvku, takže banánky a vidlice jsou z jedné strany. Proudová smyčka je součástí přívodního kabelu. Stačí kus pláště odizolovat a jednotlivé žíly v příslušné barvě doplnit na "dvojitou izolaci". Můžu měřit např.jestli se mi proud nevrací přez "nulu i zem".Je to výrobně jednodušší a "čitelnější". Z vašeho měření vyplývá, že navinutý prodlužovák na bubnu nevadí z principu. Někde jsem se totiž dočetl, že ten buben tvoří cívku a proto to nevaří. Jenže cívku bifilární, která nemá žádnou indukčnost, což test potvrdil. Nezkoušel někdo svářecí trafo v praxi kompenzovat? Pak by byl proudový odběr menší. Bylo by také vhodné přepočítat hodnoty 40m prodlužky na 50m, můžu namítnout, že s 20metry jedenapůlky na tom budu líp než s 40m 2,5. Jinak souhlas a díky za test.
Editoval KMU1 (22-11-2009 22:07:07)
Offline
Navinutí kabelu na bubínku vytváří cívku, sice vinutou bifilárně, ovšem chyba spočívá hlavně v tom, že i měď má nějaký vlastní odpor, ten se navinutím nebo rozmotáním nemění, ovšem zahřátím ano, a to je na bubínku vyšší (viděl jsem i kabel PVC, co nešel po sváření již rozmotat, roztekl se a slepil). Pro svářečky obecně platí, že prodloužení by mělo být co nejkratší a dostatečně silné. 10m jednofázovou prodlužovačku pro invertory a jednofázová CO-čka doporučuji již dělat z 3x2,5. V rozvodech domu jsou také správně použité vodiče o průřezu 2,5qmm Cu. Kdo nevěří, že dlouhý a nebo slabý kabel dělá problémy, nechť si vyzkouší dát na stejný kabel, na kterém má svářečku, také obyčejnou žárovku (nikoliv úsporku nebo LED, ale s vláknem) a při sváření se podívá, co to s jejím svitem dělá.
Offline
Zdravim jaka je mozna delka prodluzovacky pro svarovani svarel jsem invertorem na 220 a delka prodluzovacky byla cca 100m nebylo to ono ale svaril jsem potreboval bych ale ted svaret CO2 na 380 tu samou delku a mam strach abych svarecce neublizil. Vi nekdo co by se stalo ?
Offline
Ještě jsem v praxi neslyšel o tom, že by se svářečka poškodila podpětím, pravidelně se však objevují případy poškození přepětím při chodu na elektrocentrále, kdy po náhlém odlehčení vyskočí napětí nad povolenou mez (u nevhodně zvolených slabších centrál).
Jestli je napětí 230V nebo 400V už není tak podstatné. Prodlužka 100m není zas tak nic neobvyklého, ale pokud ji budete dělat novou, každopádně pro klid duše bude lepší použít průřez 4mm2. O jakou svářečku se jedná? Na takovou Mig C420 by to možná už problém byl.
Offline
Svarecka je to AUto Comp 175 takze se nemuze stat ze to bude vyhazovat jistice nebo se nekde prepali kabel maximalne teda neprovarim hrubsi zelezo pokud tochapu spravne ?
Offline
No na toto asi nikdo neodpoví, protože neví, jaká bude velikost jističe (jestli odpovídá požadavkům na jištění svářečky), a jaký bude průřez prodlužovačky. Slabý jistič nebo tenká prodlužka (případně částečně smotaná na bubnu) samozřejmě problémy dělat mohou.
Uvedená svářečka je trafo, takže nemá tendenci zvyšovat odebíraný proud při poklesu napětí, jak to dělá invertor.
Edit.: ještě pozor na relativně levné hotové prodlužovačky asijské provenience, udávaný průřez často neodpovídá skutečnosti! Deklarovaná 1,5 mm2 měla ve skutečnosti 1,12 mm2.
Editoval Zdenek11 (28-06-2017 08:11:05)
Offline
Takze nezbyva nic jineho nez to prubnout jinak moc dekuji za reakce
Offline
Já myslel , že blbosti smotání jsou již několikanásobnou minulostí .......
Offline
minulý týden jsem bez problému svařoval invertorem na ca 85-90A, asi 3 dny po ca 2 hodinách, prodlužovačka byla levná 40m oranžová, údajně 1,5mm dráty a vymotáno bylo jen ca 4-5m. Bylo to v těch odpoledních vedrech a vypnula jen jednou pojistka na bubnu, jinak nic. Jistič byl buď 16 nebo 20A, teď nevím přesně
Offline
Takze prodluzovacka lehce pres 100m Svarecka CO2 Auto comp 175 a kdybych to nevedel tak to ani nepoznam uplne bez problemu nic se nezahrivalo provarovani naprosto v poradku .
Editoval Scofield (30-06-2017 06:13:29)
Offline
jees napsal(a):
... Jistič byl buď 16 nebo 20A, teď nevím přesně
Na standardní jednofázovou zásuvku by jistič měl být nejvýše 16A. On udrží po určitou dobu při cyklickém zatěžování o něco více a s tím počítá většina invertorů i trafosvářeček.
Jinak invertorové svářečky obvykle vaří na dlouhé prodlužce lépe, než by vařila v daném případě běžná s klasickým trafem. Důvodem je, že spínaný zdroj v invertorové svářečce má zpětnou vazbu a nižší napětí vyrovná zvýšením odebíraného proudu, takže potřebný výkon je zajištěn.
Offline
VašekP- my máme některé zásuvky na 20A jistič, protože 16 někdy svářečka vyhodí, hlavní je 25A, tak je tam ještě rezerva. Chtěli jsme něco předělat na modrou zásuvku 32A, ale ty mají jen na zeď a to zase překáží, stejně jako 5-kolík. Ani nevím jestli by to k něčemu bylo, když kabel mezi jističem a zásuvkou by zůstal původní pro 16A, asi by měl být silnější nebo je to jedno?
Offline
Tady https://www.svarbazar.cz/phprs/view.php … 2008020701 je to celkem podrobně rozepsáno.
Pokud už někdo zvýší jmenovité jištění zásuvky, je velice vhodné častěji kontrolovat rukou oteplení vidlice v zásuvce vč. kolíků, a v případě, že se zahřívají, zásuvku vyměnit. Vhodné jsou značkové typy ABB nebo Legrand. V každém případě je však takové řešení mimo rámec platných norem a nemělo by se používat.
Editoval Zdenek11 (30-06-2017 10:57:38)
Offline
Zdenek11- svarinfo jsem pročítal, ale tohoto článku jsem si nevšiml. Tak jsem celkem správně předpokládal, že s původním kabelem ve zdi toho moc nevymyslíme, do budoucna se s nějakou změnou počítá, pokud se rozšíření dílny dotáhne do konce. Zásuvky značkové jsou a i se po odpojení celkem kontrolují, spotřebiče většinou v zásuvkách nezůstávají.
Škoda, že se nedělají ty modré zásuvky do zdi, ale třeba to má nějaký důvod
Offline
Do zdi ne, ale nástěnná 3 póly, 32A/230V, IP44, např na objednávku zde:
https://www.ges.cz/cz/prumyslova-zasuvk … 03514.html
Offline
pt.kbely- tu znám, to je ta jak jsem psal že pak na zdi překáží, ale jednu-dvě extra na svářečku v plánu jsou
Offline
Pak vysekat do zdi výklenek, dát rámeček z vinglu, možno i s panty a krycím plechem, pokud bude dost místa, může tam být i běžná zásuvka a jističe.
Offline
Tato http://www.tme.eu/cz/details/123-6k/vic … 60309/pce/ by šla použít jako vestavná, jen se místo toho bílého plastu použije nějaká krabička zabudovaná do zdi se čtyřmi dírami na šrouby. Aby to vůbec nepřesahovalo, musela by se krabice trochu zapustit. Ale vyzkoušeno to nemám, nevím jak ta zásuvka vypadá uvnitř. Ale podle mých dosavadních zkušeností s těmito zásuvkami tipuji, že ten modrý plast bude samostatně použitelný a ten bílý plast vzadu a vespod je pravděpodobně jen futrál.
Editoval Aleš_ (30-06-2017 20:56:17)
Offline
Uvidíme, možná by to šlo, jen doufám, že mezitím nějaký normativec nevymyslí nový šestikolík
Offline
Stránky: 1