SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#26 27-12-2009 23:58:11

nellospeed
Člen

Re: Kompresor - Domaca vyroba + graf

Podle štítku kterej je tam přiklepnutej je to pravotoč, ačkoliv jestli dobře chápu obrázek mám měrku naopak. Ještě takhle, ten kompresor už v provozu byl (údajně dva roky) takže jsem si říkal že by smysl otáčení bylo dobré zachovat (ale nevěděl jsem kam, to už teď s vaší pomocí vím) protože si myslím že budou ojniční šálky zaběhnuté v některé části když jde píst do tlaku víc. při opačném chodu by to asi nic neudělalo ale z hlediska nějaké dlouhodobosti, trvanlivosti, atp. by to byla asi ta méně vhodná varianta.

#27 28-12-2009 00:03:23

nellospeed
Člen

Ještě mě teda napadá jedna úvaha, pokud předchozí konstruktér nic o smyslu otáčení udaného typem čísla na štítku nevěděl a umístil podle toho kam se točil kompresor pouze měrku tak to mám zase blbě, tak jsme zase tam kde jsme byli...:-))

#28 28-12-2009 11:03:28

petce
Člen
Místo: Bratislava

Smer otáčok treba dodržať, nepočúvaj hlúposti!!! mierka má biť tesná a je jedno či na ňu čvachce alebo nie. Kompresor je mazaný rozstrekom, takže čvachce všade. Olej musí striekať na stranu válca extrémne zaťaženú piestom pri tlaku a nehovorím o tom, že na na klukovke je, podla tipu, plech, panvička,ktorá ten olej berie /strieka. Inak sú mazané kompresory montované na traktoroch, autách. Smer otáčania sa prísne dodržuje u všetkých!!

Editoval petce (28-12-2009 11:04:59)

#29 28-12-2009 12:51:48

SO 545
Člen

Tu sa neda nic ine len suhlasit. Je to aj kvoli piestu ktory je stavany vacsinou na otacanie do jednej strany inac sa moze pridriet.
Pri tepelnom zatazeni aku ma kompresor sa neoplati riskovat. Pri pouzivani kompresora pri castom zapinani je viac ci menej nutne chladenie vrtulou.

Ja pouzivam Orlika 2JSK-75 300litrova nadrz vsetko original kupil som ho za 12000sk v podstate novy. Postacuje absolutne na vsetko akurat pri pouziti HVLP pistole si zamaka trosku viac akoby clovek cakal. :-)

#30 28-12-2009 13:56:17

petce
Člen

Ja mám ATMOS Perfect 3/270S, ale predtým som mal vyrábaný doma kompresor z liazky, nádrž 40 l, odkalovač voda, olej, chladič vzduchu. Ale  striekanie a vzduchové náradie potrebuje velký zásobník. Tak som ho daroval kamarátovi na fúkanie a občasné striekanie.

Editoval petce (28-12-2009 13:57:41)

#31 28-12-2009 23:28:54

pa
Člen

pane petce ,merka neni tesna z toho duvodu ,ze je soucasti vydechu. je ale pravda ,ze je umistena mezi valci ,tzn. ze neni v rovine otaceni ojnic ,a opacne umisteni asi nebude tak moc znat[myslim]. nicmene v liste dole vlevo stoji:
levy   - viz vyobrazeni
pravy - merka oleje na opacne strane ,vyobrazeno cerchovane.
mam jednopistovy orlik PKS5 se stejnym systemem merky ve vydechu ,je to v rovive ojnice a tam je opacny smer znat zvysenym zachlistem.
strana valce zatizena pri tlaku[vyslednice sily tlaku pusobici na dno pistu spolu s sikmo protipusobici silou ojnice na cep pistu da vysledny bocni tlak - jestli myslite toto] se ovsem samosebou prohodi pri zmene smeru otacek.
skrin , ojnice a pisty jsou u tohoto typu kompresoru ,leva vuci prave symetricke. alespon u toho meho. na foto horni cast spodniho oka - symetricky vyvrtane mazaci diry. prohlizel sem pist - vsechny vystupky ,nalitky ,diry ,prohlubne - symetricke.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/437_obraz000.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/437_obraz111.jpg
kdyz sem ho tri mesice po povodni 2002 ziskal a rozebral ,uvazoval sem i o smeru otaceni ,ale pamatuju si ,ze se nebylo ceho chytit.  kompr byl fungl nepouzity a merka se da sroubovat na obe strany. souhlasim s potrebou velkeho vzdusniku ,proto nelospede uvazuj i o dalsim ,zarazenem v dilne. nejaky redukcak je obecne nejlepe mit co nejblize spotrebici ,aby nebyl tlak tolik ovlivnovany ztratou pri pruchodu v dlouhem/mensiho prurezu vedeni/hadici. mnoho spotrebicu haklivych na tlak ma redukcak primo na sobe. DALSI nezbytna soucast je odlehcovaci ventil  ,ktery vypusti tlak z vedeni/chladice mezi kompresorem a nadobou[kompresor se musi rozbihat do nuloveho tlaku]. byva bud automaticky ,nebo asi noveji ovladan z tlakoveho spinace.
absence vhodne nadoby a odlehcovaciho ventilu me doposavad neprinutila davat muj komp. dohromady.
dodrzet smer otaceni takovy ,v jakem behal dosavadni dva roky[zabehnuto] a prislusne nasroubovat vydech mi pripada rozumne. to ale jedine kontaktovat predchoziho majitele.
u kompresoru je vyrazne tepelne namahana predevsim hlava. a extremni zatizeni strany valce tlakem podle me asi nehrozi. spalovaci motor na to bude hure.
tot moje nazory

este ,pri vypousteni oleje povolit oba srouby[sou tam dva prostory oddelene prepazkou vysokou cca 13mm] a pokud mozno naklonit az do 45st[pod ojnicnimi oky sou vanicky snad 10mm pod uroven vyp. sroubu]. jestli je ale ucelem ,aby se v nich trvale usazoval kal apod. ,tak nenaklanet.

Editoval pa (28-12-2009 23:37:36)

#32 29-12-2009 15:33:28

nellospeed
Člen

Ten rozběh do nulového tlaku je dobrý poznatek, mám to zapojené tak že dvě hadice vedou do téčka, pak to vede přez zpětnou klapku a za ní je tlakový ventil. Je možné považovat tu zpětnou klapku za podobně fungující element jako odlehčovací ventil, myslím si? nechám to točit doprava jak je na štítku. Díky za diskuzi.

#33 29-12-2009 15:38:27

petce
Člen

Prepáčte ale na obrázku máte nakreslený smer otáčania, treba ho dodržať./ Popise - prvý, ľavý smer otáčania rozdielne číslo/ Mňa len rozladilo, že nevadí na ktorú stranu sa točí!!! Piest má asi rovnaké zaťaženie ako benzínový motor, pokial je výstupný tlak 10 At. inak má väčšie. Preto do kopresorov idú kvalitnejšie, špecialne,  kompresorové, oleje.
Odlachčovací ventil je najjednoduchšie použiť komplet -  tlakový spínač ventil. Nemusí sa rozbiehať do nulového tlaku ale šetrí to energiu, remene a motor.

#34 29-12-2009 15:48:43

petce
Člen

Pre nellospeed. Odlachčovací ventil pri vypnutí kompresora vypustí vzduch medzi spätným ventilom /zpětnou klapku/ na vzdušníku /nádrži/ A kompresorom tým i z kompresora. Potom sa lahko rozbieha, nezaťažuje motor a remene. Teraz je ventil spolu z tlakovým spínačom, pri vypnutí automaticky odpustí vzduch.

Editoval petce (29-12-2009 15:52:24)

#35 29-12-2009 20:30:26

pa
Člen

prakticka zkusenost s odlehcovakem je ta ,ze nejspise slouzi PREDEVSIM pro moznost normalniho bezpecneho rozbehu asynchronniho motoru. ten ma pri rozbehu pri nulovych otackach velmi maly zaberovy moment.
na jednovalcovem orliku zacal blbnout autoodlehcovak - obcas neodpustil vsechen tlak ,patrne zvetseny okrouzek na pistku. poznalo se to ,az kdyz se spalil motor.
ja blb porad doufam ,ze se nekde v dostupnem okoli Tabor , Budejovice vyskytne k mani nadrz kolem 100-150l s prislusenstvim a dodelam si to.
koukal sem se na svuj kompr. ,jaky ze ma stitkem urceny smer.  jenze ja mam typ 443 614 415 400 ,ktery sem nenasel na netu. timto se nelospedovi omlouvam - treba se jeho konstrukce lisi[moc tomu neverim] a ja ho uved do omylu.  timto prohlasuji nelospeda za pravotociveho a toho myho[petce promine] za obousmernyho.

z jakeho pramene vychazite ,ze je u kompr. pist zatezovan stejne jako u spal. motoru?[bavime se o kompr. teto tridy ,pac pausalizovat pistove kompresory neni mozne]. mel sem dojem ,ze nasati studene smesi ,stlaceni na cca 8at ,spaleni pri teplotach nad 2000st pri vzrustu tlaku pres 50at klade na pist spal. motoru vetsi naroky. je v kompresoru nejaky proces ,ktery mi unika? zajimalo by me to.     nebo je vase tvrzeni nejake dogma.

do myho schneidera sem sice nalil olej urceny pro pistove kompr. ,ale zajimalo by me ,cim by mel vynikat nad autoolej. pravdepodobne tam nebudou aditiva potrebne pro spalovaci motory. kto to vi ,nebo tusi ,at prosim odpovi

#36 14-01-2010 16:32:00

perak49
Člen

Dobrý den, prosím všechny hodné lidi o liknutí na www.balicistroje.717.cz . Jsou to nové stránky mého kamaráda a jde nám o co nejvíce přístupů, pomůžete? A možná to pomůže i někomu z vás. Děkuji Pavel Jára

#37 19-01-2010 21:43:20

petrfilipi
Člen

Já jsem k podomácku vyrobenému kompresoru použil jako odlehčovací ventil třícestný elektromagnetický ventil. Má to 3 díry, vstup od kompresoru, výstup do vzdušníku a odfuk vzduchu osazený tlumičem výfuku (takové slisované kuličky). Ovládání je z napětí pro motor, takže pod napětím je propojen vstup s výstupem do vzdušníku, bez napětí je propojen výstup do vzdušníku s odfukem. Aby mi to nevypustilo celý vzdušník tak mezi třícestným ventilem a vzdušníkem mám 1/2 coulovou mosaznou vodovodní zpetnou klapku. Oboje funguje snad už deset let absolutně bez problémů. Jen upozorňuji na nutnost použít pojišťovací ventily. Na vašich fotkách jsou dost velké nádoby umístněné venku a natlakované na 11 barů. To už dokáže zabít a k tomu i ohlušit. Nebo ohlušit a zabít, to je jedno. Ventil je víceméně tento: http://www.burkert.cz/home/technicka_da … 331_p.pdf.
Měl bych taky otázku - potřebuji pro naše hasiče sehnat kompresor (samozřejmě na pivo) a za dobrou cenu jsem viděl kompresory z autobusu. Máte s nimi někdo zkušenosti - mají vodní chlazení? Mohou pracovat bez chlazení? Mají vlastní olejovou nádrž?

Petr Filipi

Editoval petrfilipi (20-01-2010 07:26:49)

#38 19-01-2010 22:30:14

alofok
Člen

Používat obyčejný kompresor na tlakování sudu s pivem rozhodně nedoporučuju. Možnosti jsou dvě. Bezolejový kompresor + filtr s aktivním uhlím (nebo speciál kompresor na tlakování piva), nebo CO2 hasičák (pro hasiče není problém  big_smile  ) a redukční ventil. Nejlepší je sice směs, ale CO2 stačí.

#39 20-01-2010 00:45:38

vkalina
Člen

S tim COckem nesouhlasim, pivo je pak jak sodovka a clovek je po 8 nafouklej jak zaba. Uz nekolik let pouzivam olejak, k naproste spokojenosti vsech zucastnenych. Je ale pravda, ze kdyz poradam carodky, tak dva sudy na jednu noc jsou tatktak.
PS: pro gurmany, nejlepsi na tlakovani je ovsem Argon, nebo helium. Je ale potreba sud zamknout, aby nekdo z opilcu z toho neudelal 50l granat. Uz se mi to stalo u hasicaku a staryho hlinikoviho sudu. Nastesti tenkrat pipy drzeli na gumicce, takze z toho byl super vodotrisk a zizen

Editoval vkalina (20-01-2010 00:51:18)

BERLAN BWIG180

#40 20-01-2010 07:38:38

Ondra78
Člen
Místo: Bolehošť - Lipiny
Web

TO arno
prosím tě, mám kompresor jako ty. z jakého to je vozidla nebo traktoru? kolik máš otáček na kompresoru?
Dík za info
OG

Omicron GAMA 160 / Einhell CEN 150 TURBO / Einhell CEN 200

#41 20-01-2010 08:08:31

petrfilipi
Člen

Myslím, že olejové kompresory jsou pro pivaře běžně používané. Pokud navrchu neplavou mastná oka, tak bych to neřešil, odlučovač je ovšem samozřejmostí. Náš současný kompresor je z roku roku 1975 včetně tlakové nádoby. A nevím, zdali vůbec někdy někdo kontroloval hladinu oleje, o revizích nádoby už ani nemluvím. Moje otázka ještě jednou směřuje ke kompresoru z autobusu - viz obrázek. Chlazení lze údajně trochu vyřešit tak, že nasávaný vzduch bude proudit stejnou cestou jako voda, takže z vodního chlazení bude chlazení vzduchové, ale aspoň něco.
Netušíte někdo, jak je to s mazáním?
http://www.pictures2.kvalitne.cz/kompresor-bus.jpg

Díky za odpověď.
Petr Filipi

#42 20-01-2010 19:52:16

alofok
Člen

vkalina napsal(a):

S tim COckem nesouhlasim, pivo je pak jak sodovka a clovek je po 8 nafouklej jak zaba.

Jasně, je to věc názoru, ale já se držím CO2. U kamaráda se experimentovalo s BIOGONEM a rozdíl nebyl skoro žádný. K té sodovce, jestli se točí ruzná europiva (alias české pivo) není se čemu divit! Tyhle srágory se vaří jako cca sedmnáctky, doředí se vodou a nasytí CO2 pod tlakem! Jó to je pak gambáč jako křen  sad  Pokud se točí poctivé pivo problém s přesycením není.

Loni jsem byl například na festivalu pivovarů http://www.slunceveskle.cz/ a nebyl poznat rozdíl jestli se pivo tlačilo bezolejovým kompresorem, pivní směsí (jsou různé poměry CO2 a N), nebo čistým CO2. U několika stánků měli červený hasičák, nemaskovali ho, nenatřeli na šedo a ani nesundali origo nálepky. CO2 má hlavní výhodu, že pivo není potřeba tak rychle vypít. Jenom se to nesmí přehánět s tlakem.

#43 23-01-2010 14:39:43

pa
Člen

petrfilipi napsal(a):

Já jsem k podomácku vyrobenému kompresoru použil jako odlehčovací ventil třícestný elektromagnetický ventil. Má to 3 díry, vstup od kompresoru, výstup do vzdušníku a odfuk vzduchu osazený tlumičem výfuku (takové slisované kuličky). Ovládání je z napětí pro motor, takže pod napětím je propojen vstup s výstupem do vzdušníku, bez napětí je propojen výstup do vzdušníku s odfukem. Aby mi to nevypustilo celý vzdušník tak mezi třícestným ventilem a vzdušníkem mám 1/2 coulovou mosaznou vodovodní zpetnou klapku. Oboje funguje snad už deset let absolutně bez problémů. Jen upozorňuji na nutnost použít pojišťovací ventily. Na vašich fotkách jsou dost velké nádoby umístněné venku a natlakované na 11 barů. To už dokáže zabít a k tomu i ohlušit. Nebo ohlušit a zabít, to je jedno. Ventil je víceméně tento: http://www.burkert.cz/home/technicka_da … 331_p.pdf.

Petr Filipi

odkaz je nefunkcni. ten tricestny ventil nedokaze zavrit cestu ke vzdusniku? nevite nekdo ,zda take existuje jednoduchy ventil jako je na ovladani plynu v kazdem migmagu ,ale s obracenou funkci [proudem zavirany]? spolu se zpetnym vodovodnim ventilem by to taky chodilo.

#44 23-01-2010 14:59:09

alofok
Člen

#45 25-01-2010 12:18:52

petrfilipi
Člen

Omlouvám se za ten nefunkční odkaz, ta tečka na konci se tam dostala nějak omylem. Pokud chcete obrácenou funkci spínače, můžete použít (vzduchový) přepínač. On vlastně ten můj ventil nic jiného než přepínač není (přepne výstup z kompresoru buď do odfuku nebo do nádoby). Já jsem použil tento druh pouze proto, že klasický vzduchový přepínač, který mám doba, má ovládání 24V a já jsem potřeboval 230V (napájím to z výstupu stykače, kde je připojen motor). Možná by mohl být problém i v tom, že některé vzduchové prvky potřebují pro svoji funkci nějaký minimální tlak, takže když to bude foukat do odfuku, tak to nemusí fungovat. Pak by se musel ten odfuk přiškrtit, aby se po spuštění kompresoru ten tlak před přepínacím ventilem vytvořil. Chce to vyzkoušet.

Když už jsme u těch kompresorů, na nejmenovaném aukčním serveru jsem našel spoutu kompresorů do klimatizací automobilů. Nemáte s nimi někdo zlušenosti? Mohly by fungovat jako vzduchové kompresory? Jaké mají asi tak parametry (výkon, max. tlak, ...). Mají nějaké mazání? Kdysi jsem četl, že kompresory pro chlazení musí běhat v čistém prostředí, neboť když se vystaví působení vlhkého vzduchu a kondenzace vody, tak že brzy odejdou. Já sám pouřívám dvojpístový komresor, který asi dost dlouho běhal než jsem ho před 17 lety dostal na vojně, a od té doby mi slouží k absolutní spokojenosti. Tak nevím, jak je to s nutností absolutní čistoty média.
Petr Filipi

Editoval petrfilipi (25-01-2010 21:10:06)

#46 03-03-2010 22:21:59

Frenky
Člen

Chtěl bych se zeptat jestli nemáte někdo zkušenosti s kompresory značky WOODSTER. Je to německé. Ptal jsem se v jednom internetovém obchodě na dostupnost olejového kompresoru WOODSTER CB 24 a odpověděli mi, že zatím nejsou, že měli několik porouchaných a že to řeší s výrobcem. Cena je přijatelná ,většinou 2500až 3000 Kč a záruční doba většinou až 4 roky!!!

Frenky

#47 04-03-2010 08:18:08

Pruduch
Člen

Woodster, Matrix, Einhell, Primex, Guede.... všechno ze stejný továrny, jen s jinou nálepkou...

#48 04-05-2010 14:21:29

nellospeed
Člen

Zdar, pořeboval bych sehnat ten odlehčovací ventil, už jsem celé zařízení dozapojoval včetně rozvodu do dílny, ale zatím tam mám jen ofukovací pistoli a tlakuju vzdušník až je prázdnej. zkoušel jsem hledat přez vyhledávače, ale objevil jsem jen celkem drahé ventily v řádech tisíců. neměl by nekdo něco ze starého kompresoru nebo nějaké nasměrování. Potřeboval bych aby to mělo ovládání na 220V. dík

#49 08-05-2010 22:22:11

Szabitch
Člen
Místo: Liberec(ko)

nellospeed napsal(a):

Zdar, pořeboval bych sehnat ten odlehčovací ventil, už jsem celé zařízení dozapojoval včetně rozvodu do dílny, ale zatím tam mám jen ofukovací pistoli a tlakuju vzdušník až je prázdnej. zkoušel jsem hledat přez vyhledávače, ale objevil jsem jen celkem drahé ventily v řádech tisíců. neměl by nekdo něco ze starého kompresoru nebo nějaké nasměrování. Potřeboval bych aby to mělo ovládání na 220V. dík

Zde zasílám odkaz na firmu odkud jsem kupoval dva tlakové spínače i s odlehčovacím ventilem(je součástí tlakového spínače - malá trubička(na obr. mezi vývody elektriky a šroubení vzduchu) spínaná po dotlakování na vypínací mez) .Používal jsem je pro stavbu kompresorů a za ty peníze je to v pořádku...doporučuji koupit i třícestný zpětný ventil popřípadně vymyslet rozdělení vedení před zpětným ventilem u vzdušníku.

http://www.pili.cz/detail.aspx?typ=14&katc=960547

Editoval Szabitch (08-05-2010 22:27:18)

Migatronic PI 250 AC/DC
AlfaIn ATA 350 Puls 2 Mobil
Lorch Handy 180
Speedglas 9100XX, Speedglas 9100XX + cleanair

#50 08-05-2010 22:31:15

alll
Člen
Místo: ...

Frenky napsal(a):

Chtěl bych se zeptat jestli nemáte někdo zkušenosti s kompresory značky WOODSTER. Je to německé. Ptal jsem se v jednom internetovém obchodě na dostupnost olejového kompresoru WOODSTER CB 24 a odpověděli mi, že zatím nejsou, že měli několik porouchaných a že to řeší s výrobcem. Cena je přijatelná ,většinou 2500až 3000 Kč a záruční doba většinou až 4 roky!!!

Frenky

Kompresory techto typu jsou rychlo kvašky, ne německo ale vyrobeno v číne.. to se sporadnym kompresorem srovnavat neda. vydrzi to fungovat jen chvili a pak stejne odejde pod kytičky nastane tam totalni destrukce pistu valce klikovky_mizerne mazani  a vyrobeno z materialu  jako blato že to nic nevydrzi kompresor je lepší koupit poradny  nebo delany doma z kompresoru z nakladniho auta, autobusu.......

Editoval alll (08-05-2010 22:32:43)

TIGER 205  / BINZEL MB 24/gama 160

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla