SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#51 08-05-2010 22:33:36

Szabitch
Člen
Místo: Liberec(ko)

Re: Kompresor - Domaca vyroba + graf

petrfilipi napsal(a):

Myslím, že olejové kompresory jsou pro pivaře běžně používané. Pokud navrchu neplavou mastná oka, tak bych to neřešil, odlučovač je ovšem samozřejmostí. Náš současný kompresor je z roku roku 1975 včetně tlakové nádoby. A nevím, zdali vůbec někdy někdo kontroloval hladinu oleje, o revizích nádoby už ani nemluvím. Moje otázka ještě jednou směřuje ke kompresoru z autobusu - viz obrázek. Chlazení lze údajně trochu vyřešit tak, že nasávaný vzduch bude proudit stejnou cestou jako voda, takže z vodního chlazení bude chlazení vzduchové, ale aspoň něco.
Netušíte někdo, jak je to s mazáním?
http://www.pictures2.kvalitne.cz/kompresor-bus.jpg

Díky za odpověď.
Petr Filipi

Mazaní se provádí rozstřikem oleje při otáčení kliky kompresoru...v praxi tedy stačí zavíčkovat přírubu kompresoru + zatěsnit a naplnit olejem.Pokud má kompresor vodou chlazenou hlavu stačí ho připojit na jednoduchý vodní okruh kde bude výměna vody v hlavě fungovat samovolně - po zahřátí.Podmínkou je těsnost vodního vedení a dobré odvzdušnění.

Migatronic PI 250 AC/DC
AlfaIn ATA 350 Puls 2 Mobil
Lorch Handy 180
Speedglas 9100XX, Speedglas 9100XX + cleanair

#52 09-05-2010 07:50:57

SO 545
Člen

rozstrek oleja je vacsinou rieseny naskrutkovanou lopatkou na spodku ojnice.

#53 09-05-2010 09:17:45

alll
Člen
Místo: ...

SO 545 napsal(a):

rozstrek oleja je vacsinou rieseny naskrutkovanou lopatkou na spodku ojnice.

Jak u ktereho kompresoru  ja mam doma kompresor z autobusu 2 pistovy a ten ma vlastni olejeove čerpadlo a filtr...

TIGER 205  / BINZEL MB 24/gama 160

#54 09-05-2010 13:04:50

SO 545
Člen

Neuviedol som ze to plati viac ci menej pre kompresory stacionarne ako je Orlik a pod ...
Kompresor z aut a pod je ina liga mna akosi kutilstvo tohto druhu nelaka.

Editoval SO 545 (09-05-2010 13:05:08)

#55 31-05-2010 21:38:39

Tondan
Člen

Za bolševika byl časopis UDĚLEJ SI SÁM a v něm byl návod na 4válcový kompresor ze 2Liazkových.Tak jsem se do něj pustil-Pánové paráda,šlape víc než 20let a nemám problém.Musíte jen měnit olej a kontrolovat Fridex.

#56 01-06-2010 17:42:08

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza

Tondan napsal(a):

Za bolševika byl časopis UDĚLEJ SI SÁM a v něm byl návod na 4válcový kompresor ze 2Liazkových.Tak jsem se do něj pustil-Pánové paráda,šlape víc než 20let a nemám problém.Musíte jen měnit olej a kontrolovat Fridex.

4 valec na domace pouzitie to je uz fakt sila,prave chcem poskladat kompresor z pouzitim toho liazkoveho dvojvalca mal by som otazku,ake mate cca otacky na hriadeli kompresora ? a aky ma elektromotor vykon na tom vašom 4-valci ?

#57 01-06-2010 22:13:53

MiraGSX
Člen
Místo: Brno

Taktéž se mi v dílně válí 2 kousky dvojválce, chlapi hřídel jste na to sháněli někdo? Případně kde by se dala za rozumnej peníz sehnat?

ISTP Kutil
WSME-200A AC/DC TIG; KITin 170 TIG LA; SioMIG 351
svářecí kabely do 160A; TIG hořák ESAB BTF 150 a ZHT-315 + čína (unknown); P600e

#58 04-04-2011 08:56:07

Mario
Člen
Místo: Ostrava

Dávám dohromady starší kompresor, který levně koupil nekompletní (bez tlak. spínače, regulátoru výstupního tlaku, sacího filtru, propojení kompr.-vzdušník). Nejspíš se jedná o kompresor z nákladáku nebo traktoru, kde byl asi přišroubován na bloku motoru. Ted je uzavřen přírubou a naplněn olejem a je doděláno odvzdušnění (trubka s hadičkami).

Mám dva dotazy :
- Nevím kolik bych tam měl nalít motorového oleje, zdali po střed klikovky nebo i míň by stačilo pro mazání roztřikem ?
- Podle průměrů řemenic a otáček motoru má kompresor 650 ot/min. Za chodu je sice dost tichý - jen tak "bublá" , ale předpokládám že v nákladáku měl otáček víc. Původní majitel zkoušel vyměnit řemenici a zvětšit otáčky, ale prý kompresor netlačil vůbec … Moc nechápu proč by neměl fungovat při vyšších otáčkách, leda že by to pořádně s přehnal s otáčkami a ventily by nestihaly. Myslím že by mohl zvládnout zvýsení otáček tak na cca 1000 ot/min.

Dík za každou radu.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1791_komp01.jpg

KITin 150 TIG LA, Hořák SR17V, Plasma Berlan BPS40, Speedglas 9002V

#59 04-04-2011 11:06:39

pavol.sk
Člen

presne henten kompresor mam v dielni,mam tam 1,5kw motor/1500 ot ale kompresor ide do pomala odhadom na tych 1000 ot,jedine co ma jeduje ze tlakovy spinac je na 6 atm,prv to bol bezny vypinaci tlak ale dnes je to skor spodna hladina spinacieho tlaku a vypinaci byva 8az9 atm,uz som uvazoval o vymene spinaca a mozno aj motora ale neni som si isty ci by to prezil bez uhony aj tento kompresor...

#60 04-04-2011 14:17:32

Mario
Člen

To Pavol.sk
Řekl bych, že ten můj kompresor již něco zažil a pro test jsem použil tlakový spínač nastavený na zapínací tlak 6,5bar a vypínací 9,2bar (byl tak nastaven od výrobce a tyto hodnoty byly na něm vyražené). Kompresor neměl problém vypínacího tlaku dosáhnout, jen jeho zvuk byl zvuk "hlubší" jak se blížil k vyp. tlaku :-) Myslím, že si můžeš s klidem přenastavit tlakový spínač na vypínací tlak 8bar. Zajímavé parametry k podobným kompresorům jsou zde :
http://www.marting.sk/?art=adaco_sortiment_sk.php      Ale ten můj jsem tam nenašel :-(
Až to celé kompletně poskládám a možná hodím i do barvy tak bych třeba zkusil změnit řemenici na těch 1000ot/min na kompresoru, uvidím podle toho jestli to i se 40l vzdušníkem uživí stříkací pistoli a malou hobby plasmu o které uvažuji…

Prosím Tě koukni se na ten svůj jakou máš hladinu oleje, at vím kolik to mám naplnit, aby to dostatečně mažalo.

#61 04-04-2011 17:35:53

pavol.sk
Člen

ano tu stranku mam ulozenu v liste na pc len pre tie kompresory,ten kompresor je uz stara sunka a s ohladom na co bol yvrobeny mam fakt pochybnosti ci 9 atm vydrzi...momentalne je rozobraty bo je to pozostalost v dost ubohom stave,cez leto ho chcem trosku vyčančat,vyuzival som ho len na ofukovanie pracovneho stlola sem tam dofukanie dakej pneumatiky,striekanie bude nad jeho moznosti,musela by tam byt obrovska tlakova nadoba (pocitam tak 150 litrov) samozrejme to zalezi od striekacej pistole...mam uz aj dake kompresory z karosy aj z OT64 aj cisto novy z liazky...do buducnosti chcem poskladat daco co bude mat okolo 17m3 henten maly dvojvalec bude mat okolo 5 az 8m3/hod,ked budem najblizsie v dielni tak skusim kuknut kolko tam ma byt oleja...tusim tam bola dorobena ryska

#62 04-04-2011 18:31:46

Discovera
Člen
Místo: Olomouc

Mám na Vás prosbu (všechny ti co vědí), když tu tak probíráte ty kompresory. Je někde možnost sehnat na tyto bau bau čínské motor-kompresory náhradní díly jako válec a pístní kroužky? http://svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=2706&p=8   jestli někdo víte o něčem nebo o někom byl bych vděčný.
Tyto "rychlokvašky", jak už tu bylo zmíněno nejsou na tom zrovna s výdrží nejlépe a rád bych na to sehnal alespoň pístní kroužek a v tom lepším případě i válec (cenu neřeším)

AlfaIN PEGAS MIG 200 PFC MAN + hořák ABIMIG AT 255 LW + krk na 155,  10l lahev směska M21, 2x 20l CO2, 6L CO2.  Tuson Pegasus 160 AC/DC HP, hořák WP9F, WP17, WP18F vodní chlzení vlastní výroby, Kowax 820 SpeedAir,  Kowax 820 samostatná,  1x 10l + 4x 20l lahev Argon, Plazma Berlan BPS 40 + hořák AG-60, Dnipro-M  SAB-210, Autogen,  TecnoMig 200GD , TecnoTig 205 AC/DC Puls

#63 04-04-2011 20:23:33

pavol.sk
Člen

ako prve na takychto lacnych kompresorov odchadzaju regulatory tlaku,su tam pouzite tie najlecnejsie smejdy ake sa vobec vyrabaju ale to sa da lahko yvriesit vymenou za daky smc alebo festo tie idu na bazosi po cca 15 eur ak maju odkalovak tak tych 20 eur,kamarat ma kompresor gude 1,5 kw motor 24 litrova nadrz asi tri roky je s nim spokojny az na to ze uz dako straca dych tieto veci dovazane z ciny vacsinou nemaju dostupne ND a ked ano tak cena je astronomicka hlavne pokial ide o vyrobky na "jedno pouzitie"ale kruzky sa daju dake objednat na tejto adrese http://www.marting.sk/?art=piestnekruzky_sk.php ,treba ale rozobrat kompresor a pozriet (zmerat) povodne kruzky

#64 04-04-2011 20:32:17

PavelTC
Člen

(Já nevím) ale zkusil bych se podívat na E-bay. Když se pořádně zahledá, tak se to dá najít lacině a přímo z číny. Dají se tam koupit náhradní i spotřební věci na svářečky za pár $. V česku bych se to na to ani nepokoušel sehnat náhradní díly, byly by přibližně stejně drahé jako nový kompresor, ne -li dražší. + pošta po ČR je dražší než z číny :-D (u lehkých věcí)

#65 05-04-2011 08:32:08

Discovera
Člen

To pavol.sk - No já mám tenhle kompresor složený od piky a regulátor jak určitě vidíš je v podstatě na tom stroji nejdražší profi...žádný šmejd. Já právě řeším jen ten
                    motor-kompresor. Vím do čeho jsem šel, ale když by byla možnost do něj koupit alespoň kroužky budu rád. On tlakuje, ale válec je už o téměř 1m zvětšený a u nalévacího otvoru je ve špuntu dírka na odvětrání kliky...dost ale dost tam fučí z čehož usuzuji, že už má své za sebou.

To PavelTC - Nejprve chci zkusit tady možnosti a ž pak pokud by to bylo levné z ciziny...jinak až by dosloužil a nebude jiná možnost koupím celý kompresor s 24l zásobníkem a vezmu si z něj jen motor-kompresor a zbytek hodím na aukro od korunky smile

AlfaIN PEGAS MIG 200 PFC MAN + hořák ABIMIG AT 255 LW + krk na 155,  10l lahev směska M21, 2x 20l CO2, 6L CO2.  Tuson Pegasus 160 AC/DC HP, hořák WP9F, WP17, WP18F vodní chlzení vlastní výroby, Kowax 820 SpeedAir,  Kowax 820 samostatná,  1x 10l + 4x 20l lahev Argon, Plazma Berlan BPS 40 + hořák AG-60, Dnipro-M  SAB-210, Autogen,  TecnoMig 200GD , TecnoTig 205 AC/DC Puls

#66 13-04-2011 21:13:43

pavol.sk
Člen

Mario napsal(a):

Dávám dohromady starší kompresor, který levně koupil nekompletní (bez tlak. spínače, regulátoru výstupního tlaku, sacího filtru, propojení kompr.-vzdušník). Nejspíš se jedná o kompresor z nákladáku nebo traktoru, kde byl asi přišroubován na bloku motoru. Ted je uzavřen přírubou a naplněn olejem a je doděláno odvzdušnění (trubka s hadičkami).

Mám dva dotazy :
- Nevím kolik bych tam měl nalít motorového oleje, zdali po střed klikovky nebo i míň by stačilo pro mazání roztřikem ?
- Podle průměrů řemenic a otáček motoru má kompresor 650 ot/min. Za chodu je sice dost tichý - jen tak "bublá" , ale předpokládám že v nákladáku měl otáček víc. Původní majitel zkoušel vyměnit řemenici a zvětšit otáčky, ale prý kompresor netlačil vůbec … Moc nechápu proč by neměl fungovat při vyšších otáčkách, leda že by to pořádně s přehnal s otáčkami a ventily by nestihaly. Myslím že by mohl zvládnout zvýsení otáček tak na cca 1000 ot/min.

Dík za každou radu.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … komp01.jpg

tak som kukal kolko tam ma byt toho oleja,pisem to podla toho ako to tam mam ja to zalezi ale oj od toho kde je umiestneny otvor na odvzdusnenie klukovej skrine a na akych otackych ten kompresor frci takze maximalna hladina  5mm od stredu klukoveho hriadela a minymalna hladina 10mm od stredu hriadela doteraz siel na cca 1000 ot ale idem to prerobit na motor na 230V a pojde na 1500 ot...dufam ze to ten stary srot vydrzi smile

#67 15-04-2011 09:54:34

Mario
Člen

To Pavol.sk : Děkuji moc za ochotu s tou hladinou oleje, včera jsem dodělal elektro zapojení dnes přidám rychlospojky, vyměním olej, který tam je mnoooho let a zkusím zdali to alespon uživí plasmu Berlan která mi včera přišla :-)

#68 04-05-2011 22:02:43

pavol.sk
Člen

mala otazka ohladom stavby kompresora,da sa ako nadrz pouzit nadoba z darlingu (domacej vodarne),mam moznost kupit dve taketo nadoby za par sup su ako nove bez korozie ale obavam sa toho ci yvdrzia 9 atmosfer ??? jeden taky kompresor som uz poskladal ale ta nadoba mala cca 35L a tlakovy spinac bol nastaveny na 3,5/6 atmosfer,tie co mam moznost kupit teraz maju 110L,casto sa na taketo ucely pouzivaju tlak.nadoby z nakladnych automobilov tie su robustnej konstrukcie ale prakticky vzdy su z vnutra zkorodovane,zaujimaju ma skor prakticke skusenosti nie dake vypocny tlaku a podobne teoreticke zalezitosti

#69 05-05-2011 00:11:39

m.evil
Člen
Web

Nadoba z darlingu ma pracovný tlak 1Mpa , tak to v pohode ide použiť.
No u tych veľkych neviem , ale ta 35L znesie 10 atmosfer ( je to na nej aj napisane ).
Tiež mam jednu 35L a planujem ju pripojiť ku kompresoru ako odpajatelnu smile .
Teoreticky by to malo byť rovnake.
Ma to ale jeden háčik.
Vo vnutri nádoby je gumeny vak.
Ak ho ponechaš , tak  ti nadoba nebude korodovať a vzduch bude len v tom vaku (vrátane vlhkosti ktora sa tam zráža).
Ak použiješ nadobu bez vaku , korozii sa nevyhneš.
Hrubka steny 35L nádoby je 2 mm , pri tej 110L neviem.

BERLAN BWIG 180 , Plazma DEDRA DESPi40, TMB-125, POWERMAT S-MAT 160

#70 05-05-2011 23:57:44

varok
Člen

Discovera: zkuste se zeptat u firmy Atmos. Ta vyrábí kompresory a asi je to česká firma. Sice jsem se díval na jejich stránky a malé kompresory ve velikosti těch levných čínských hraček jsou asi 2 krát dražší a když koupíte kompresor za 3000,- kč tak ten nejlevnější atmos stojí okolo 5000,- kč ale zase by jste měl docela kvalitní písty, válce a kroužky. Ty už by podle mě něco vydržely.

Telwin Bimax 4.195, Omicron GAMA 1900L HF
NEJSEM ELEKTRIKÁŘ!!!

#71 06-05-2011 08:10:54

Discovera
Člen

To varok: Díky podívám se. No já jsem hroznej člověk. Ikdybych vrazil 5tis do kompresoru, tak stejně bych z něj tu pohonnou jednotku zdělal a to z důvodu, že co si vyrobím to používám a ani origo seriové vyrobené věci mě nepřesvědčí smile, takže by zbytek šel dál do světa a své domarobo bych používal dál smile  ...trocha na hlavu ale je to tak.

...něco jsem přeci jen našel...jen nevím, zda je to lepší než to co mám teď   cena ale není nejhorší. Ovšem značku neznám a tak kvalita mi není jasná
http://www.telefony-elektro.cz/elektro- … tion#anch1

Tady je pro mě ovšem zajímavjejší motorkompresor pokud by se dal přes tuto firmu koupit jako ND protože má oproti tomu prvnímu výstup z hlavy na správné straně....sad
http://www.telefony-elektro.cz/elektro- … -kompresor

#72 06-05-2011 11:43:15

Pruduch
Člen

To co je v prvním odkazu akorát pod jinou značkou mám už několik let - funguje. I ostatní tyhle levný kompresory (Gude, Matrix, Wodstar,...) fungujou. Není to samozřejmě dělaný na nasazení 8h denně, ale stříkám s tím i velkou pistolí kdy kompresor jede třeba hodinu v kuse. Kromě jednoho bezolejovýho kterej už je trochu unavenej ale pořád funguje (jen už těžko dosahuje 8bar, tak jsem mu ubral na 5) jsme v rodině ze 4ks těchto nejlevnějších kompresorů ještě neoddělali ani jeden. Použití hlavně čištění, ofukování (motorovky, křoviňáky, údržba), stříkání, občas nějaký rázový utahování, komresor běží alespoň pár minut cca 200dní v roce. Odejde akorát redukčák a v rychlospojkách vyrezne pružinka, ale za tu cenu neni co řešit. Kupodivnu to mívá klasickou ojnici, kroužky atd. Jen nejlevnější bezolejáky mají kývavý píst vkuse s ojnicí.

#73 06-05-2011 13:30:20

Discovera
Člen

To Pruduch: Ty asi nevíš kolik to má plnící průtok v litrech co? těch 260l je totiž sací ale kolik je  plnící? ...typoval bych kolem 200l/min.  Já bych tam nejraději hodil dvou písťák jen nevím, zda mi ho budou schopni prodat a hlavně kolik by stál....  http://www.telefony-elektro.cz/elektro- … -kompresor  no já ho řeším taky k vůli už malému plnícímu průtoku....ono dost pochybuji, že plní 220l/min jak je psáno u toho kompresoru co mám. než natlakuje celých 160l na 8bar tak to je panečku sranda...15min nestačí...potom dotlakování mu trva od 6bar, kdy spíná  zhruba minutku. Ale i tak mě to štve...jinak šlape jak víno smile

#74 06-05-2011 13:34:24

Pruduch
Člen

No uvádí se výtlačnej objem jen kolem 70l pokud si pamatuju. Holt je to rychloběžnej kompresor se všema jeho nectnostma... Kdysi jsem to měřil, tak 24l nádobu natlakuje na 8bar asi za 2 minuty podle kusu - to by pak bylo průměrně kolem 100l/min ale do velkýho protitlaku to bude kolem těch 70 myslím docela reálně. Dvoupísťáky stejnýho systému se dají sehnat kolem 5-6t, naposledy měli v Bauhazu V-dvoupíst stejný koncepce s kufrem příslušenství (docela hodně toho bylo, sponkovačka, utahovák, stříkací pistole, ráčna - samostatně by jen to přísluišenství stálo pár tisíc) za šest tisíc, chce to projít akce a slevy. Samozřejmě ideální je pomaloběžnej kompresor s dlouhým zdvihem, ale tam je cena cca 2-3x vyšší. Ačkoli obdivuji starý a poctivý řemeslo a věci udělaný "navěky", dneska se nic bastlit prostě krutě nevyplatí a člověk dříve či později na tu hru na "spotřební zboží" je nucen přistoupit, pokud nemá mraky času a peněz.

Jinak jsem kdysi taky toužil po velkým kompresoru ale nakonec se nejvíc osvědčil systém těhle malých, protože se to dá dotáhnout k autu (stačí že třeba měníš svíčky nebo něco montuješ na autě a ofoukneš si bordel z motoru aby se nic nenasypalo při rozebírání kam nemá) nebo na zahradu a podobně a když nestačí, tak prostě paralelně spojím dva nebo více a oni si vzájemně pomůžou. Ale uznávám, že na pískování to fakt není wink .

Editoval Pruduch (06-05-2011 14:03:18)

#75 06-05-2011 17:28:08

pavol.sk
Člen

ten dvojvalec ma celkom slusnu cenu...kamarat dotiahol nieco podobne z polska,malo to 50-ku nadrz 2,5kw motor na 230v ako neni to orlik ale zas za tu cenu...hentie kompresory su idealne na hobby pouzitie ale akonahle sa zhana nieco poriadne do dielne tak vacsinou len orlik popripada kto ma na to cas oplati sa poskladat si kompresor doma

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla