SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 06-01-2010 07:38:09

brodacky
Člen
Registrovaný: 16-03-2008
Příspěvky: 7

Velikost kapilární mezery při letování mosazí popř stříbrem

Dobrý den,
Připravuji ocelové mufny na výrobu klasického rámu na motokolo, které budou letovány natvrdo mosazí popř stříbrnou pájkou. Existuje nějaké obecné doporučení na velikost kapilární mezery. Jedná se o kruhové spoje (trubka do mufny). Bude stačit 0.1 mm, popřípadě udělat mezeru ještě větší a trubku odůlčikovat pro dodržení mezery. Jakékoli zkušenost s letováním rámů do mufen uvítám.  Díky za Vaše odpovědi a s pozdravem Brodacký L, Hodonín

Offline

 

#2 06-01-2010 10:51:17

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Velikost kapilární mezery při letování mosazí popř stříbrem

U mosazné pájky ca. 0,1-0,2 mm, u stříbrné ca. 0,05-0,1 mm jsou optimální mezery.
Pokud by byla mezera trochu větší, lze to řešit, např. stříbrné Fontargen A 311 / AF311, mosazné A 101 / AF 101.
http://www.bohler-uddeholm.cz/czech/fil … targen.pdf

Offline

 

#3 06-01-2010 11:00:25

brodacky
Člen
Registrovaný: 16-03-2008
Příspěvky: 7

Re: Velikost kapilární mezery při letování mosazí popř stříbrem

Díky za informace. Letovat budu autogenem, jaký typ mosazné (stačí obyč svář drát?) popřípadě stříbrné pájky je vhodné  pro letování do mufen. Jako tavidlo stačí použít obyč. borax nebo neco extra?.

Díky Brodacký

Offline

 

#4 06-01-2010 16:57:27

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Velikost kapilární mezery při letování mosazí popř stříbrem

Záleží na tom, kolik toho budete potřebovat. Pokud byste toho dělal víc a upotřebil 1 KG stříbrné pájky nebo 5 KG mosazné, což jsou běžná balení, tak můžete jít s dobou. Pokud potřebujete pár tyček, tak Vám asi nic jiného než mosazný drát a borax z nebližší prodejny hutního materiálu nezbývá. Tu stříbrnou pak koupíte u chlaďařů, obvykle mívají 20% a 40% a jedna tyčka obalená tavidlem vyjde tak na 100-120,- Kč. Na uvedený svařenec stačí ta 20 %.

Offline

 

#5 06-01-2010 18:21:42

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Velikost kapilární mezery při letování mosazí popř stříbrem

JardaK napsal(a):

Tu stříbrnou pak koupíte u chlaďařů, obvykle mívají 20% a 40% a jedna tyčka obalená tavidlem vyjde tak na 100-120,- Kč. Na uvedený svařenec stačí ta 20 %.

To je okolo šest dolarů za jednu tyčku. To je strašná cena. Já kupuju celej pack, to je 6 kusů, té stříbrné 40%ní, v balíčku za cca 6 dolarů. Nespletl jste se, není to cena za balíček?

http://www.azuremoon.com/tek9.asp?pg=pr … c=jnlqcoe0

Offline

 

#6 06-01-2010 19:16:57

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Velikost kapilární mezery při letování mosazí popř stříbrem

Nedávno jsem kupoval tyčku obalené Ag pájky, tuším 40% za cca 120Kč takže to bohužel překlep není... Je to stejný jako s argonem, katastrofa. Co můžu už kupuju jinde než v čr.

Editoval Pruduch (06-01-2010 19:17:55)

Offline

 

#7 07-01-2010 09:21:58

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Velikost kapilární mezery při letování mosazí popř stříbrem

Dnešní kurs stříbra je 17,80 dolarů za trojskou unci, tzn. za 31 g. Tj. ca. 574,- dolarů za kg x 18,- je to ca 10335,- Kč/kg. Tj. v 1 kg 40% stříbrné pájky je jen za 4134,- Kč stříbra. V 1 kg obalené pájky je to trochu méně, ca. tak za 3500,- Kč. V 1 kg obalené pájky průměr 2,0x500 je asi 50 tyček, tzn. v jedné tyčce je stříbra asi za 70,- Kč. A kde jsou další kovy, např. měď je dnes kolem 7,- dolarů za kg, náklady na výrobu, žádný výrobce není charita, takže i nějaký zisk...
To jsou holá fakta, můžeme se bavit, kdo jakou nasadí marži, ale ne o prokazatelných cenách surovin, daných světovou burzou. A tam nakupuje Amerika stejně jako Evropa.
Někdo má kvalitní technické stříbro, jiný má recyklát, někdo vyrábí ve velkém, někdo má malé série, někdo nasadí vyšší marži, někdo nižší, takže rozdíl celkem do 20% beru, ale 1 tyčka za dolar ?

Frank napsal(a):

JardaK napsal(a):

Tu stříbrnou pak koupíte u chlaďařů, obvykle mívají 20% a 40% a jedna tyčka obalená tavidlem vyjde tak na 100-120,- Kč. Na uvedený svařenec stačí ta 20 %.

To je okolo šest dolarů za jednu tyčku. To je strašná cena. Já kupuju celej pack, to je 6 kusů, té stříbrné 40%ní, v balíčku za cca 6 dolarů. Nespletl jste se, není to cena za balíček?

http://www.azuremoon.com/tek9.asp?pg=pr … c=jnlqcoe0

Editoval JardaK (07-01-2010 09:23:45)

Offline

 

#8 07-01-2010 15:02:00

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Velikost kapilární mezery při letování mosazí popř stříbrem

JardaK napsal(a):

Dnešní kurs stříbra je 17,80 dolarů za trojskou unci, tzn. za 31 g. Tj. ca. 574,- dolarů za kg x 18,- je to ca 10335,- Kč/kg. Tj. v 1 kg 40% stříbrné pájky je jen za 4134,- Kč stříbra. V 1 kg obalené pájky je to trochu méně, ca. tak za 3500,- Kč. V 1 kg obalené pájky průměr 2,0x500 je asi 50 tyček, tzn. v jedné tyčce je stříbra asi za 70,- Kč. A kde jsou další kovy, např. měď je dnes kolem 7,- dolarů za kg, náklady na výrobu, žádný výrobce není charita, takže i nějaký zisk...
To jsou holá fakta, můžeme se bavit, kdo jakou nasadí marži, ale ne o prokazatelných cenách surovin, daných světovou burzou. A tam nakupuje Amerika stejně jako Evropa.
Někdo má kvalitní technické stříbro, jiný má recyklát, někdo vyrábí ve velkém, někdo má malé série, někdo nasadí vyšší marži, někdo nižší, takže rozdíl celkem do 20% beru, ale 1 tyčka za dolar ?

To já všechno beru, že Evropa i Amerika nakupuje za světové ceny. Nicméně, dal jsem sem odkaz: 

http://www.azuremoon.com/tek9.asp?pg=pr … c=jnlqcoe0

Your Price: $5.49 (per Package)  = Vaše cena za balíček
Categories: Brazing Rods, Microflame, More..  = Kategorie ....
Ship Time:  In Stock - Ready for Shipping!  = Čas, kdy zásilku odešleme - Je na skladě, připravena k odeslání...


Tam je to tak říkajíc "černé na bílém". Skutečně jsem zde u té firmy koupil balení 6 ks. 40% silver pájky za $5.49.
Pochopitelně nevím, zda bylo použito recyklovaných materiálů, ale  nakonec Ag je chemicky pořád Ag, jeho původ to neovlivní.

Offline

 

#9 07-01-2010 18:56:35

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Velikost kapilární mezery při letování mosazí popř stříbrem

Díval jsem se na odkaz. Bezkadmiová 40% stříbrná pájka. Tavící teplota 1175°F odpovídá ca. 635°C. 40% Ag pájka s cínem má 650-710°C rozsah tavení, 690°C pracovní teplotu. 44% Ag pájka bez dalších prvků, tedy jen ZnCuAg, má 675-735°C rozsah tavení a 730° C pracovní teplotu. 40% Ag pájka s kadmiem má rozsah tavení 595-630°C a pracovní teplotu 610°C.
Docela by mě zajímal materiálový list od této pájky. Kromě ceny mi totiž nesedí i ta tavící teplota.
Jaký má průměr a jaké jsou délky tyček? Zkusil jste je dát na váhu?
Věřím Vám Franku, na odkaz jsem se díval, ale někde je zakopaný pes.

Frank napsal(a):

JardaK napsal(a):

Dnešní kurs stříbra je 17,80 dolarů za trojskou unci, tzn. za 31 g. Tj. ca. 574,- dolarů za kg x 18,- je to ca 10335,- Kč/kg. Tj. v 1 kg 40% stříbrné pájky je jen za 4134,- Kč stříbra. V 1 kg obalené pájky je to trochu méně, ca. tak za 3500,- Kč. V 1 kg obalené pájky průměr 2,0x500 je asi 50 tyček, tzn. v jedné tyčce je stříbra asi za 70,- Kč. A kde jsou další kovy, např. měď je dnes kolem 7,- dolarů za kg, náklady na výrobu, žádný výrobce není charita, takže i nějaký zisk...
To jsou holá fakta, můžeme se bavit, kdo jakou nasadí marži, ale ne o prokazatelných cenách surovin, daných světovou burzou. A tam nakupuje Amerika stejně jako Evropa.
Někdo má kvalitní technické stříbro, jiný má recyklát, někdo vyrábí ve velkém, někdo má malé série, někdo nasadí vyšší marži, někdo nižší, takže rozdíl celkem do 20% beru, ale 1 tyčka za dolar ?

To já všechno beru, že Evropa i Amerika nakupuje za světové ceny. Nicméně, dal jsem sem odkaz: 

http://www.azuremoon.com/tek9.asp?pg=pr … c=jnlqcoe0

Your Price: $5.49 (per Package)  = Vaše cena za balíček
Categories: Brazing Rods, Microflame, More..  = Kategorie ....
Ship Time:  In Stock - Ready for Shipping!  = Čas, kdy zásilku odešleme - Je na skladě, připravena k odeslání...


Tam je to tak říkajíc "černé na bílém". Skutečně jsem zde u té firmy koupil balení 6 ks. 40% silver pájky za $5.49.
Pochopitelně nevím, zda bylo použito recyklovaných materiálů, ale  nakonec Ag je chemicky pořád Ag, jeho původ to neovlivní.

Offline

 

#10 07-01-2010 22:21:49

honzav
Člen
Registrovaný: 07-01-2010
Příspěvky: 33

Re: Velikost kapilární mezery při letování mosazí popř stříbrem

Je možné použít například tu diskutovanou stříbrnou pájku na tvrdé pájení cu trubek hořákem na PB nebo MAPP, nebo se bez kyslíku neobejdu ? Díky za odpověď


SpeedGlas 9100x, TransPocket 1500, OMI 204

Offline

 

#11 08-01-2010 08:08:21

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Velikost kapilární mezery při letování mosazí popř stříbrem

Záleží na tloušťce stěny, např. běžné 1,5-2 mm bez problémů. Pokud to není pro styk s potravinami, nebo vy osobně nemáte nic proti kadmiu, tak bych zvolil např. Fontargen AF 306, což je 40% s Cd a pracovní teplotou 610°C. Pokud by to měla být bez Cd, tak např. Fontargen AF 320, což je 45% s Sn a pracovní teplotou 670°C.

honzav napsal(a):

Je možné použít například tu diskutovanou stříbrnou pájku na tvrdé pájení cu trubek hořákem na PB nebo MAPP, nebo se bez kyslíku neobejdu ? Díky za odpověď

Offline

 

#12 08-01-2010 08:32:50

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Velikost kapilární mezery při letování mosazí popř stříbrem

JardaK napsal(a):

Díval jsem se na odkaz. Bezkadmiová 40% stříbrná pájka. Tavící teplota 1175°F odpovídá ca. 635°C. 40% Ag pájka s cínem má 650-710°C rozsah tavení, 690°C pracovní teplotu. 44% Ag pájka bez dalších prvků, tedy jen ZnCuAg, má 675-735°C rozsah tavení a 730° C pracovní teplotu. 40% Ag pájka s kadmiem má rozsah tavení 595-630°C a pracovní teplotu 610°C.
Docela by mě zajímal materiálový list od této pájky. Kromě ceny mi totiž nesedí i ta tavící teplota.
Jaký má průměr a jaké jsou délky tyček? Zkusil jste je dát na váhu?
Věřím Vám Franku, na odkaz jsem se díval, ale někde je zakopaný pes.

Tu pájku jsem objednal pro osobní potřebu, ne do firmy, takže materiálový list nemám. Je to holý drát o průměru 2mm, délka 18 inch, tj. necelých půl metru v balení po šesti. To je tedy kus za dolar. Prostě jsem potřeboval 40% Ag pájku bez Cd, co nejlevnější a nevyžadoval tudíž nějaké speciality kolem. Složení ale mohu lehce zjistit, v práci používám spektrální analyzer pro PMI, takže tam mohu vzít ten drát a udělat analýzu, ale budu tam až v pondělí. smile
Zakopaný pes? Nevím, zda znáte poměry zde v USA, ale čas od času se dá nalézt velmi nízká cena u čehokoli. Jsou zde stovky firem, které se zabývají dodávkami svař. materiálů a jejich ceny za stejný produkt se liší někdy značně. Strašně záleží kde kupujete.

Offline

 

#13 10-01-2010 12:30:16

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Velikost kapilární mezery při letování mosazí popř stříbrem

I tady v Česku občas jednotlivci a možná i firmy vyklízejí regály a zbavují se v různých aukcích levně různých ležáků, načatých a nenačatých, co jim tam roky zabírají místo..... Je třeba jen mít štěstí a hledat v ten správný čas, kdy někdo zrovna nabízí....

Offline

 

#14 24-09-2010 16:57:26

Peleva
Člen
Registrovaný: 12-12-2007
Příspěvky: 14

Re: Velikost kapilární mezery při letování mosazí popř stříbrem

Zdravím,

nemohu sehnat stříbrnou pájku pro tvrdé pájení o průměru 1mm a menší, a s obsahem tak 40% stříbra. Mám to pro malé mosazné díly. Všude mi nabízejí průměr 2mm a má na sobě tavidlo. Pro moje účely je to nevhodné. Zatím jsem to vyřešil tak, že jsem tavidlo ostrouhal do lékovky a pájku nechal přejet 2x tramvají. Přejetou pájku jsem rozstřihl na dva díly. Rozměr je zhruba 1x1mm. Blbě se to stříhá. Je to tvrdší. Asi tím válcováním za studena pod tramvají. Dělal jsem to k večíru kvůli lidem i kvůli sobě. Při přejetí drátu se ozve malá rána. Je to tím, jak to kolo najede na ten drát. Větší průměr, než 2mm bych tam nedal. Nechci mít na svědomí vykolejení a následky. Díky za odpovědi.

Offline

 

#15 24-09-2010 17:37:37

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Velikost kapilární mezery při letování mosazí popř stříbrem

Peleva napsal(a):

Zdravím,

nemohu sehnat stříbrnou pájku pro tvrdé pájení o průměru 1mm a menší, a s obsahem tak 40% stříbra. Mám to pro malé mosazné díly. Všude mi nabízejí průměr 2mm a má na sobě tavidlo.

Tak tady byste ho koupil. Ale laciné to rozhodně nebude a navíc poštovné do Česka.
http://www.ishor.com/Solders.php

Je to ten, co je označen "Wires are 1 ounce with .031" diameter". Musel byste se dohodnout na složení, které požadujete. Prodávají tam i zlaté pájecí dráty (10K) smile

Offline

 

#16 24-09-2010 19:11:06

Zaja
Člen
Registrovaný: 19-01-2010
Příspěvky: 70

Re: Velikost kapilární mezery při letování mosazí popř stříbrem

Peleva napsal(a):

Zdravím,

nemohu sehnat stříbrnou pájku pro tvrdé pájení o průměru 1mm a menší, a s obsahem tak 40% stříbra. Mám to pro malé mosazné díly. Všude mi nabízejí průměr 2mm a má na sobě tavidlo. Pro moje účely je to nevhodné. Zatím jsem to vyřešil tak, že jsem tavidlo ostrouhal do lékovky a pájku nechal přejet 2x tramvají. Přejetou pájku jsem rozstřihl na dva díly. Rozměr je zhruba 1x1mm. Blbě se to stříhá. Je to tvrdší. Asi tím válcováním za studena pod tramvají. Dělal jsem to k večíru kvůli lidem i kvůli sobě. Při přejetí drátu se ozve malá rána. Je to tím, jak to kolo najede na ten drát. Větší průměr, než 2mm bych tam nedal. Nechci mít na svědomí vykolejení a následky. Díky za odpovědi.

Zdravím, já beru 1mm stříbrnou pájku od zlatníka. Má to vždy na takové malé cívce. Odmotá mí zváží a já zaplatím.
Většinou mu řeknu at mi odmotá zřeba za 200Kč on už to má cca v oku a myslím že nejsem jediný co chodí tuto stříbrnou pájku
kupovat do zlatnictví. Používám autogen a nějaké tavidlo.

Offline

 

#17 29-10-2010 17:55:39

Peleva
Člen
Registrovaný: 12-12-2007
Příspěvky: 14

Re: Velikost kapilární mezery při letování mosazí popř stříbrem

Zdravím,

tak jsem nakonec skončil u zlatníka - klenotníka. Prodal mi plech 925/1000 o rozměrech 6,5x5,5cm za 250kč, ten plíšek má 92,5% stříbra. Pak mám 40% pájku obalenou tavidlem od Welca o průměru 1,5mm a délce půl metru. Mám dvě tyčky. Dále mám Ag pájku 700/1000, tedy s obsahem stříbra 70% a to jeden metr, celkem 180kč. Má to rozměry 1,7x0,35mm. A u klenotníka mám objednáno tavidlo Fluoron. Doma mám tavidla Borax, kyselinu boritou a BF 601, BF 601 je dobré. Uvidíme, jak se bude chovat Fluoron. Nikdy jsem ho neměl. Více nemám ve svých silách něco sehnat. Třeba ty informace někomu pomůžou.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče