SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#26 01-09-2010 21:33:00

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Zapalování oblouku GAMA141

Ja ich doma robim , je to tak ako pisete . Staci zle nasadit knoflik na panel a uz to inak ukazuje ... A uz je to divne , a omicron stym nic ine neurobil . len dal na skusobne meranie , a ampermeter nesedi stupnicov na paneli ... Stane sa obcas , aj tesar sa raz utne ...

Offline

 

#27 01-09-2010 21:37:11

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Zapalování oblouku GAMA141

Radim napsal(a):

Třeba byl uvnitř jen povolený nějaký šroubek nebo blbě nadstavený nějaký regulační trimr. Je otázka, proč to není v protokolu, když minimálně by si mohl servisák vydělat nějakou stovečku navíc za třeba nadstavení a seřízení elektroniky svářečky a ani by v tom případě v podstatě nelhal....

Těším se na vyjádření odborníků na to svařování při 65 ampérech s elektrodou, kde je předepsaných 90 - 110 ampér.......

mam taky doma gamu 160 taky blbe zapalova oblouk už po 5 dnech co jsem ji koupil nedalo mě to sundal jsem kryt a skontroloval tištak + silove spoje a v mem překvapeni jsem našel volny šroubek na vystup invetoru + pol tak jesem ho dotah a svařečka zase zapaluje jako diva.. cas od času je potreba inventor vyčistit vyfoukat a skotrolovat silove spoje pak inventor bude fungovat na 100%


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#28 01-09-2010 21:45:12

Tomáš
Člen
Registrovaný: 10-01-2010
Příspěvky: 24

Re: Zapalování oblouku GAMA141

Nevím proč to nechtějí přiznat vždyť na tom nic není.Ale asi mají strach s návalem oprav kdyby se to rozkřiklo že je tam výrobní vada protože zatím s kým sem mluvil kdo má gamu invertor, tak každýmu to v nižší amperáži blbě chytá oblouk.

Offline

 

#29 01-09-2010 21:49:38

Tomáš
Člen
Registrovaný: 10-01-2010
Příspěvky: 24

Re: Zapalování oblouku GAMA141

alll napsal(a):

Radim napsal(a):

Třeba byl uvnitř jen povolený nějaký šroubek nebo blbě nadstavený nějaký regulační trimr. Je otázka, proč to není v protokolu, když minimálně by si mohl servisák vydělat nějakou stovečku navíc za třeba nadstavení a seřízení elektroniky svářečky a ani by v tom případě v podstatě nelhal....

Těším se na vyjádření odborníků na to svařování při 65 ampérech s elektrodou, kde je předepsaných 90 - 110 ampér.......

mam taky doma gamu 160 taky blbe zapalova oblouk už po 5 dnech co jsem ji koupil nedalo mě to sundal jsem kryt a skontroloval tištak + silove spoje a v mem překvapeni jsem našel volny šroubek na vystup invetoru + pol tak jesem ho dotah a svařečka zase zapaluje jako diva.. cas od času je potreba inventor vyčistit vyfoukat a skotrolovat silove spoje pak inventor bude fungovat na 100%

No jo mně by ani ve snu nenapadlo že v novým krámu budou povolený spoje .Asi páteční výrobek. Ale jak to slyším tak asi všechny.

Offline

 

#30 01-09-2010 21:54:35

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Zapalování oblouku GAMA141

Ja uz mam na to pripravok , to nie je vada ... Co pisete , aj tu masinu treba zatazit testom ... Ma tu nevyhodu gama , ze ked brusite na nu a nasaje zelezne piliny tak oprava vas za 60€ nemine . A to len blba nahoda !!!
Malych amperoch chyta tiez dobre , len zavisi na zvaracovi aky ma cit v rukach ...

Editoval atishajn (01-09-2010 21:56:14)

Offline

 

#31 01-09-2010 22:15:41

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Zapalování oblouku GAMA141

Zapalování bazických elektrod je obecně problém, gama má jen 65v naprázdno, např. tp1500 má 90v.

Takže buď koupit na menší proudy rutilky, froniuse nebo triodýnu smile

Offline

 

#32 01-09-2010 22:44:29

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Zapalování oblouku GAMA141

1b napsal(a):

Zapalování bazických elektrod je obecně problém, gama má jen 65v naprázdno, např. tp1500 má 90v.

Napětí naprázdno nebo skoro naprázdno při zapalovacím proudu a odebíraný proud ze sítě jsou vzájemné kompromisy. Při jednodušším zapojení, které kvůli ceně a případné spolehlivosti není komplikováno všelijakými udělátky.
Jestli někdo chce napětí naprázdno 90 volt, potom prostě udělá na sekundáru výkonového trafa invertoru o cca třetinu víc závitů. Invertor lépe zapaluje a je schopen dobře pracovat i s elektrodami, které potřebují pro oblouk vyšší napětí ale o to odebírá větší proud. Nebo udělá méně závitů, invertor má nižší napětí naprázdno a při svařování má na oblouku jen takových 22 - 25 volt, takže dobře svařuje jen s rutilkami a jinými elektrodami, co jim takové nízké napětí oblouku stačí. A odebírá ze sítě nižší proud, takže svářeč si třeba libuje, že invertor vaří stejně dobře i na dlouhé prodlužovačce jako hned u zásuvky.....

Offline

 

#33 01-09-2010 22:51:35

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Zapalování oblouku GAMA141

alll napsal(a):

mam taky doma gamu 160 taky blbe zapalova oblouk už po 5 dnech co jsem ji koupil nedalo mě to sundal jsem kryt a skontroloval tištak + silove spoje a v mem překvapeni jsem našel volny šroubek na vystup invetoru + pol tak jesem ho dotah a svařečka zase zapaluje jako diva.. cas od času je potreba inventor vyčistit vyfoukat a skotrolovat silove spoje pak inventor bude fungovat na 100%

Se svářečkama moc praxe nemám, ale od studia šťourám do všelijaké slaboproudé a kuchyńské elektroniky a jeden čas jsem to dělal i jako sousedskou výpomoc pro okolí.
Co už jsem viděl všelijakých povolených šroubků, upadlých uvibrovaných drátů a podobných banálních závad, na které stačil jen šroubovák, nůž a pájka a podobné a bylo opraveno k plné spokojenosti.....  I když tehdy bylo zvykem šroubky zakapávat barvou, občas ani to nestačilo.

Offline

 

#34 02-09-2010 00:10:58

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Zapalování oblouku GAMA141

Radim napsal(a):

alll napsal(a):

mam taky doma gamu 160 taky blbe zapalova oblouk už po 5 dnech co jsem ji koupil nedalo mě to sundal jsem kryt a skontroloval tištak + silove spoje a v mem překvapeni jsem našel volny šroubek na vystup invetoru + pol tak jesem ho dotah a svařečka zase zapaluje jako diva.. cas od času je potreba inventor vyčistit vyfoukat a skotrolovat silove spoje pak inventor bude fungovat na 100%

Se svářečkama moc praxe nemám, ale od studia šťourám do všelijaké slaboproudé a kuchyńské elektroniky a jeden čas jsem to dělal i jako sousedskou výpomoc pro okolí.
Co už jsem viděl všelijakých povolených šroubků, upadlých uvibrovaných drátů a podobných banálních závad, na které stačil jen šroubovák, nůž a pájka a podobné a bylo opraveno k plné spokojenosti.....  I když tehdy bylo zvykem šroubky zakapávat barvou, občas ani to nestačilo.

taky hned od začatku co jsem  gamu 160 koupil jsem vždy cele odpoledne svařoval ruzne kostrkce i ze silnejšího matroše přehřát se mi ji na 2.5 bazickych nepodařilo a o vikendu v nedeli už začala špatne zapalovat elektrody skusil jsem i jine tak mito nedalo a sundal jsem kryt a skontroloval vše a přišel jsem na volny kontakt na vystupu ze svařečky po dotaženi a kontrole zase zapalovala vyborně naprazdno svařečka ma 88V meřeno ručkovym meřakem typu PU budu skoušet ješte digitalni meřák abych potvrdil co jsem napasal..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#35 02-09-2010 06:53:15

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Zapalování oblouku GAMA141

Je to Radime znát . Je úplně jedno , jaké máš zapalovací napětí . Napětí hořícího oblouku je v podstatě konstantou při MMA je na to vzoreček . Na toto napětí oblouku spadne u každé svářečky . Myslím , že to je U= 20+0,05*I .

Offline

 

#36 02-09-2010 08:22:10

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Zapalování oblouku GAMA141

Ideální stav pro bazické elektrody je, když k výkonovému trafu, které má v zátěži kolem 24v, je nezávislý zdroj napětí 90v/4A, u levných invertorů je to z jednoho hlavního trafa, sice naprázno je kolem 70-80v, ale jak škrtne elektroda, jde napětí dolů, proto hůř zapaluje, občas zhasne elektroda...

Určitě by to šlo dobastlit podobně, jako článek s ks250, případně upravit.

Offline

 

#37 02-09-2010 09:44:58

Phavel
Člen
Registrovaný: 23-05-2010
Příspěvky: 15

Re: Zapalování oblouku GAMA141

Teda jak to čtu, pro mě jako začátečníka s gamou 160 je naprosto neuvěřitelné, že lze zapálit oblouk s 2.5 bazickou i na 60A. Já jsem rád, že mi 2ka bazická chytne tak na 80 a nepřilepí se. Ikdyž fakt je že jsem je nesušil. Proto jsem radši zůstal u rutilek. Koukám, budu muset ještě hodně cvičit :-)

Offline

 

#38 02-09-2010 13:24:39

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Zapalování oblouku GAMA141

bobobo napsal(a):

Je to Radime znát . Je úplně jedno , jaké máš zapalovací napětí . Napětí hořícího oblouku je v podstatě konstantou při MMA je na to vzoreček . Na toto napětí oblouku spadne u každé svářečky . Myslím , že to je U= 20+0,05*I .

Ale když se podíváš na podrobnější dokumentaci elektrod, najdeš u některých firem taky uváděné napětí oblouku.
Ty levné kutilské rutilky mají třeba těch 22 - 26 voltů, kyselé EK 103 mají tak 27 - 30 voltů,  nějaké speciálnější bazické, návarové, nerezové a podobné co jsem viděl, mívají i taky těch 30 - 35 voltů....  Speciální vysoceproduktivní obalované  elektrody mají mít podle mé knihy napětí oblouku i takových 45 voltů.
Představuji si, že to je důvod, proč na levných kutilských invertorech je problém svařovat některými náročnějšími elektrodami, dokážou dodávat plný svařovací proud jen při nízkém napětí oblouku 22 - 28 volt, pokud elektroda potřebuje vyšší napětí oblouku, invertor na něho nedosáhne a s elektrodou se svařuje blbě nebo to vůbec nejde.

Offline

 

#39 02-09-2010 15:53:11

Tomáš
Člen
Registrovaný: 10-01-2010
Příspěvky: 24

Re: Zapalování oblouku GAMA141

Pánové já myslím že zacházíte až moc do ,,vysoké školy elektrotechnické" po výše mnou popsaných zkušenostech si troufám soudit že u Gamy půjde  buďto o výrobní šlendrián či nedokonalost,na což by ukazoval výše popsaný problém s povolenými studenými spoji nebo jak někdo už tu psal použitím nízkokapacitního zapalovacího  kondenzátoru. Mě tento problém to dělalo hned od nového a o nějakém zaprášení nemůže být v mém případě řeč i když nepochybuji že to časem taky škodí.Mě to opravili vcelku rychle nemyslím že přidávali závity vynutí či jinou složitější operaci.Ale bude to sériová vada páč co invertor Gama to stejný problém (u těch co to poznají) >Phavel to co píšeš ukazuje na tutéž závadu co jsem měl já (pokud tedy nejsi úplný začátečník co se teprve učí vařit).

Offline

 

#40 02-09-2010 16:40:18

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Zapalování oblouku GAMA141

Dobrý den,
to jste udělal s Gamou to nejlepší co jste mohl. Každý výrobce ví, kde ho bota tlačí. Při praktickém servisu se kolikrát trápíte s podobnými a jinými problémy, všichni se snažíme věc dát dopořádku a svářečka stávkuje a stávkuje. Nakonec rezignujeme, oslovíme výrobce a ten nám napíše do protokolu, že odstranil prach nebo podobný andrzenský výrok. A my jsme na ní makali dva dny, tu práci nikdo nezaplatí, a nakonec jsme my u toho ti nemožní my a zákazník zoufá podobně jako Vy.
Výrobce ani prodávající samozřejmě nehlásá: pozor tato verze výrobku má vadu z výroby. Potichu se zbaví problému a dál dělá mrtvého brouka jak i vůči servisu, ktrerý svým způsobem hájí jeho barvy, tak i vůči zákazníkovi, který příště bude opatrnější a značce se raději vyhne.
Pěkný den přeje Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#41 02-09-2010 19:54:53

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Zapalování oblouku GAMA141

alll napsal(a):

Radim napsal(a):

alll napsal(a):

mam taky doma gamu 160 taky blbe zapalova oblouk už po 5 dnech co jsem ji koupil nedalo mě to sundal jsem kryt a skontroloval tištak + silove spoje a v mem překvapeni jsem našel volny šroubek na vystup invetoru + pol tak jesem ho dotah a svařečka zase zapaluje jako diva.. cas od času je potreba inventor vyčistit vyfoukat a skotrolovat silove spoje pak inventor bude fungovat na 100%

Se svářečkama moc praxe nemám, ale od studia šťourám do všelijaké slaboproudé a kuchyńské elektroniky a jeden čas jsem to dělal i jako sousedskou výpomoc pro okolí.
Co už jsem viděl všelijakých povolených šroubků, upadlých uvibrovaných drátů a podobných banálních závad, na které stačil jen šroubovák, nůž a pájka a podobné a bylo opraveno k plné spokojenosti.....  I když tehdy bylo zvykem šroubky zakapávat barvou, občas ani to nestačilo.

taky hned od začatku co jsem  gamu 160 koupil jsem vždy cele odpoledne svařoval ruzne kostrkce i ze silnejšího matroše přehřát se mi ji na 2.5 bazickych nepodařilo a o vikendu v nedeli už začala špatne zapalovat elektrody skusil jsem i jine tak mito nedalo a sundal jsem kryt a skontroloval vše a přišel jsem na volny kontakt na vystupu ze svařečky po dotaženi a kontrole zase zapalovala vyborně naprazdno svařečka ma 88V meřeno ručkovym meřakem typu PU budu skoušet ješte digitalni meřák abych potvrdil co jsem napasal..

tak dnes zmeřeno digitalnim multimetrem zapalovací napetí je 88,6V v klidovem stavu...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#42 02-09-2010 21:13:36

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Zapalování oblouku GAMA141

alll 88.6V x 3.6p =318V/1.41=225V v siti . jasne ze to to chyti pekne obluk , len pri akom nastaveni amperov ?

Offline

 

#43 02-09-2010 21:53:47

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Zapalování oblouku GAMA141

atishajn napsal(a):

alll 88.6V x 3.6p =318V/1.41=225V v siti . jasne ze to to chyti pekne obluk , len pri akom nastaveni amperov ?

skoušel jsem elektrodu eb 121 2.5 při 65 A sice chitala pekne, ale udržet oblouk neni jednoduche při tak malych amperech na 65 A tak svařovat leda elektrodou 2.0 nebo 1.6.. a 2.5 ani nahodou..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#44 02-09-2010 22:00:54

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Zapalování oblouku GAMA141

tak kazda elektroda potrebuje svoje ampere , a 2.5 tak 80-100A . pri 60A hori akurat tak nad hlavou v pozicii ...

Offline

 

#45 03-09-2010 07:26:53

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Zapalování oblouku GAMA141

To je to , co si Radime neuvědomuješ . Jsou to v podstatě ustálené jevy . Určitému proudu odpovídá i poměrné napětí a obé se společně snižuje , či zvyšuje . Nějaké Volty většina svářečů ani neregistruje , celý život si vystačí s Ampéry a je to  v pořádku . Svářeč vaří Svářečkou a ne zdrojem , který se za svářečku vydává . A to co je na škaltulce je v podstatě pro legraci a amatéry . Svářeč si nastaví proud podle toho , jak se mu jeví tvorba svaru a nakonec ani nekouká na číslo , co je na nějakém ciferníku . Když přejde do jiného průměru elektrody , tak nastaví třeba poťák , tak asi , a začne vařit a poté si přidá či ubere . Elektroda , která při stejném průměru vyžaduje vyšší napětí=vyšší proud , potřebuje hlavně větší součin , což jest VÝKON=PŘIKON a pak už se Takysvářečky dostávají do stavu , kdy nemohou tento výkon dodat .

Offline

 

#46 10-09-2010 23:30:13

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Zapalování oblouku GAMA141

atishajn napsal(a):

alll 88.6V x 3.6p =318V/1.41=225V v siti . jasne ze to to chyti pekne obluk , len pri akom nastaveni amperov ?

nastaveno 5A abych meřak neodpalil jinak jsem dnes si na svarforu prohližel stavebnici svarin 165 a jeji tištak ze strany chladiču kde jsou igbt tranzistory u gama 165 jsou na 4 tramzistory a  2x2 diody na kžem chladiči 2  u gama 160 jsou 2 igbt tranzistory a nakaždem chladiči po jednom kusu diody ten tištak mi přijde že je jen trochu očesany oty tranzistory a diody jinak bude asi stejny...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#47 11-09-2010 15:40:43

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Zapalování oblouku GAMA141

all , ked sa daju doplnit tie igbt a diody tak by som ich doplnil .len to nie je lacna zalezitost , igbt a diody jednej vyrobnej serie ... inak je to gama 131 a inak nastavene trimre . len nechcem do detailov zajst . ma to konkurovat lacnim cinskym zvarackam ...

Offline

 

#48 11-09-2010 18:24:09

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Zapalování oblouku GAMA141

atishajn napsal(a):

all , ked sa daju doplnit tie igbt a diody tak by som ich doplnil .len to nie je lacna zalezitost , igbt a diody jednej vyrobnej serie ... inak je to gama 131 a inak nastavene trimre . len nechcem do detailov zajst . ma to konkurovat lacnim cinskym zvarackam ...

Naco jich doplnovat svařečka je uplne nová tudiž v zaruce a stejne vice než 130 A nastavovat nebudu jeste mame doma vykone trafo + usmernovač do 200A NA 380V...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#49 11-09-2010 20:02:38

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Zapalování oblouku GAMA141

tak aj ja si myslim ze malokedy sa zvara 3.2 elektrodama . a to uz potrebuje tych 120A a viac , a to uz vykon  pomali na konciacom pasme doma , vedenie a straty a ledva doma  ma pri plnonom zateni vstupne napetie do zvaracky . ak nebyvate pri obecnom trafaku . a uz nehovorim predlzovak .

Offline

 

#50 11-09-2010 22:54:24

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Zapalování oblouku GAMA141

atishajn napsal(a):

tak aj ja si myslim ze malokedy sa zvara 3.2 elektrodama . a to uz potrebuje tych 120A a viac , a to uz vykon  pomali na konciacom pasme doma , vedenie a straty a ledva doma  ma pri plnonom zateni vstupne napetie do zvaracky . ak nebyvate pri obecnom trafaku . a uz nehovorim predlzovak .

obec ma traf několik ja jsem odnej vzdalen asi 250 M.  Je nakonci naší ulice.. prodluzovak mam tak do 20M od zasuvky 3x2.5tak neni problem svařovat vyšímy proudy totež je na mem upravenem cočku einhell _kastle zbytek je omni 165.. tam taky svařuji maximalnimy proudy bez problemu prodluzovak je jen lechce zahřáty..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče