SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#51 15-06-2010 21:30:08

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Jaký invertor??

Luxusem bych tento čínský stroj, který má jediné štěstí, že nebouchá, opravdu nenazýval hmm

Offline

 

#52 15-06-2010 21:35:12

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: Jaký invertor??

Luxus za rozumne peniaze je jedine nakup stroja trebars cez svarinzert od renomovanej znacky...
Tiez som spekuloval nad novotou madeinchina ale po prestudovani a upozorneni na niektore parametre padlo rozhodnutie.
Ruky prec.

Offline

 

#53 16-06-2010 13:06:58

vkalina
Člen
Registrovaný: 07-04-2008
Příspěvky: 266

Re: Jaký invertor??

V čem je problém ? Já ho mám a na nic co by mě omezovalo jsem nenarazil. Mám za sebou už 30l argonu a 5 balíků EB121. Nevěřím tomu, že Kitin nebo GAMA nemá desky z Číny. Je to invertor se slušným zatěžovatelem včetně kabelů a hořáku s HFkem pulzem a downSlope za 5000,-


BERLAN BWIG180

Offline

 

#54 21-06-2010 14:25:07

xlibor
Člen
Místo: Ostrava!!!
Registrovaný: 15-12-2009
Příspěvky: 115

Re: Jaký invertor??

chose napsal(a):

Chtěl bych se zeptat, uvažuju o koupi invertoru od původní gamy 165 jsem přešel na kitin 150 tig LA -  hodlám svařovat tigem. Nikdy jsem tigem nesvařoval, takže jako laik nedokážu posoudit, jaký je rozdíl v škrtání obyč. invertorem a zapalování pomocí LA; to samé i s ukončením oblouku. Má s tím obojím někdo praktické zkušenosti - prosím o odpověď. Děkuji

Rozdily jsou velke, skrtanim s normalnim invertorem je potreba, jinak se ten oblouk velmi spatne zapaluje, skrtani timpadem znamena poskozovani povrchu kolem svarovaneho mista a take tupeni elektrody, LA zapalite oblouk pouhym dotykem a oddalenim, ovsem i tohle chce urcitou praxi, jinak se elektroda lepi ci dokonce svari ke kovu. Ukoncovani svareni je taktez u obycejneho invertoru skoro nemyslitelne, je potreba u nej oblouk "utrhnout" coz znamena opet poskozovani povrchu kolem svarence a hlavne vytvari to kratery v miste utrzeni. Tudis pri ukoncovani svaru je potreba postupne snizovat proud az do shasnuti oblouku a to vam obycejny invertor neudela. Takze Kitin TIG LA povazujte za naproste minimum pro alespon trochu rozumne svarenin TIGem.


KITin 150 TIG LA; TIG SR17 (vyr.cislo 5028106513) ukraden p. Richardem Ryškou (IČO 72976900)

Offline

 

#55 21-06-2010 16:54:41

mrazivec
Člen
Registrovaný: 29-07-2009
Příspěvky: 31

Re: Jaký invertor??

Pokud chcete také TIG (na slušné úrovni) tak asi HF je nutností.
Koupil jsem na aukru přímo od OMICRONU GAMU 1900 HF vč. hořáku a kabelů za víc než solidní cenu. Chce se jen koukat kolem sebe a chviličku počkat.
GAMA 165 je dříč která se perfektně hodí pro elektrody. Nezničitelná a perfektní. (I když mám na dílně velkou WTU315 a to je teprve stroj)
TIG určitě není to pro co byla navržena.

Offline

 

#56 21-06-2010 17:00:12

Jakub Zikmund
Člen
Registrovaný: 14-05-2010
Příspěvky: 66

Re: Jaký invertor??

A KITin 1500HF s tým nemáte skúsenosti?

Offline

 

#57 23-06-2010 12:53:17

chose
Člen
Registrovaný: 05-12-2008
Příspěvky: 30

Re: Jaký invertor??

mrazivec napsal(a):

Pokud chcete také TIG (na slušné úrovni) tak asi HF je nutností.
Koupil jsem na aukru přímo od OMICRONU GAMU 1900 HF vč. hořáku a kabelů za víc než solidní cenu. Chce se jen koukat kolem sebe a chviličku počkat.
GAMA 165 je dříč která se perfektně hodí pro elektrody. Nezničitelná a perfektní. (I když mám na dílně velkou WTU315 a to je teprve stroj)
TIG určitě není to pro co byla navržena.

Na tu gamu 1900HF na aukru mám políčeno již delší dobu, bohužel pokaždé nejsem doma když aukce končí; a ještě mám obavy o to HF-ko  prý se to dost kazí a s půlroční zárukou mě to připadá velké riziko.


Gama 1900 HF

Offline

 

#58 13-07-2010 10:39:58

foglik
Člen
Registrovaný: 13-07-2010
Příspěvky: 7

Re: Jaký invertor??

Proboha jenom ne Extol to je další "vynikající" číňan!

Offline

 

#59 13-07-2010 23:36:21

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Jaký invertor??

chose napsal(a):

mrazivec napsal(a):

Pokud chcete také TIG (na slušné úrovni) tak asi HF je nutností.
Koupil jsem na aukru přímo od OMICRONU GAMU 1900 HF vč. hořáku a kabelů za víc než solidní cenu. Chce se jen koukat kolem sebe a chviličku počkat.
GAMA 165 je dříč která se perfektně hodí pro elektrody. Nezničitelná a perfektní. (I když mám na dílně velkou WTU315 a to je teprve stroj)
TIG určitě není to pro co byla navržena.

Na tu gamu 1900HF na aukru mám políčeno již delší dobu, bohužel pokaždé nejsem doma když aukce končí; a ještě mám obavy o to HF-ko  prý se to dost kazí a s půlroční zárukou mě to připadá velké riziko.

Me dneska utekla Gama 1900 na aukru nejaky blb me v poslednich vteřinách přehodil dost težce tak jsem aspon koupil z další aukce aspon hoby gamu 160 za 4160,- i z dopravou  2 roky zaruka inventor je sice bez kabelu, ale ty mam doma už aspon rok  taky jsem je na aukru koupil za 200,- i z dopravou  betelne koncovky a hlavne pořadna měd o pruřezu 16mm2 a ne ty podimenzovane čínske smejdy.. byl to vyprodej z nejakeho skladu..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#60 09-10-2010 05:06:46

drDrago
Člen
Místo: Postoloprty
Registrovaný: 20-09-2010
Příspěvky: 29

Re: Jaký invertor??

Dobrý den. Někdo nepotřebuje TIG (nebo nechce) z jakéhokoliv důvodu, někdo třeba chce jen nasadit elektrodu, nastavit proud a vařit, jednou vařím jackel 1mm tloušťku, někdy 120 I profil, přesně jak napsal mad1max : traktory,vlečky, zahrada, kůlna, dílna, auto, atd..
Navíc flaška atd... jsou pro někoho další zbytečné investice. Trafo je sice fajn ale...... Napsaly ste tady hodně kladů i záporů k různým invertorům, jenže laici jako sem já z toho stejně máme hlavu v pejru. jeden je proti kutilovi, další proti game 160, jinej game 165, člověk neví podle čeho se rozhodnout, jedině laicky koukat na parametry u invertorů s přibližnou cenou a neřešit jestli to má tig nebo ne a doufat že se trefí do toho co by využil, ale stejně sem z toho jelen, pardon


Gama 166. Daco mig 160, časem možná autogen. Domácí kutil, ale nedělám jen pro mě smile

Offline

 

#61 09-10-2010 14:48:38

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Jaký invertor??

Dobrý den,
traktory, vlečky, zahrada ......, to vše můžete obsloužit dobrým svářecím transformátorem např. JS 90, RTB 3. Tato starší zeřízení jsou dobře navržena a jejich zatěžovatel je dosti vysoko na to, abyste mohl svářet elektrodou 2,5 tak i 3,15. Cena cca 3200,--Kč
Pokud se rozhodnete pro moderní zařízení tzv. invertor, tak tu je namístě se trochu orientovat.
Je třeba vybrat takový, který má zatěžovatel alespoň 120A při DZ100%. Tento údaj najdete na štítku svářečky!  To znamená, že toto zařízení bude svářet elektrodou 3,15 non stop.
To je to základní.
Určitě kupte český výrobek kvůli případné opravě například OMI, KUHTREIBER, TARA. Je velmi smutné, když máte jednu svářečku a v opravně vám řeknou, že musíte čekat na náhradní díl, nebo že výrobce díl nedodává ap. výmluvy.
Číslo na krytu zdroje si moc nevšímejte. Pro Vás je důlžitý údaj 100%.
Pro ilustraci zasílám KIT 150: DZ 100% = 125A, dva roky záruka, váha 5,5kg, výrobek Třebíč. Cena 8200,--Kč

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1950_-kitin150-psd_copy.jpg

Ze starších zdrojů by tu byla UTA 200 myslím si, že i ta není k přehlédnutí .
Je to klasický zdroj DZ 100% = 90A, ale výkon až 180A, váha 50kg. Čeký výrobek záruka 2roky. Cena 5000,--Kč.
Opět pro ilustraci

FOTO příště

S pozdravem Zdeště

Editoval zdeště (09-10-2010 14:51:17)


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#62 09-10-2010 17:40:54

Marek37
Člen
Registrovaný: 15-02-2010
Příspěvky: 100

Re: Jaký invertor??

Když už bych kupoval, tak KITin 150 TIG LA. Výkonově i zatěžovatelem jsou na tom naprosto stejně, ovšem KITin LA nemá konektor dálkového ovládání, ale v případě že nebudete vařit svary pod rentgen ho stejně nevyužijete. Oproti tomu se u tohoto invertoru dá v režimu MMA nastavit čas a míra funkce HOT START, nebo ho úplně vypnout. Dál disponuje ochranou proti přepětí či podpětí v síti a pro případný Tig má nesrovnatelnou digitální výbavu. Našel jsem ho na: AZ - svářecí technika za 5803,-Kč a dávají tam na něj záruku 3 roky, myslím, že za ty prachy je to dost muziky smile A ještě bych popřemýšlel, jestli nekopit raději 170ku, protože její cena není zas až o tolik vyšší - 7 095,- Kč, ale výkonově je na tom o dost lépe a člověk nikdy neví, jestli nebude potřebovat něco upálit, nebo zavařit 4kou eldou.

Offline

 

#63 09-10-2010 21:54:28

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Jaký invertor??

Dobrý den,
ano, určitě souhlasím, jen nevím proč kolegovi tlačíte LA, když ty funkce používat nikdy nebude. Píše jasně co chce, elektroda - traktor, zahrada apod. Nehledě k tomu, že jak sám psal má hlavu zamotanou z množství informací. Tak, prosím, nechte ho žít v reálu.
A 170 nic neřeší, je to jen dražší varianta 150. Stejný zatěžovatel 100% a 20A navíc??? Průměr 4,0 vařit nebude a 3,15 vyjde na stejno.
Volba stejně bude na doktorovi. Tak šťastnou ruku při volbě.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#64 10-10-2010 09:05:19

Marek37
Člen
Registrovaný: 15-02-2010
Příspěvky: 100

Re: Jaký invertor??

Zdravím,
já ale nikomu nic netlačím, jen jsem napsal svůj názor, co bych kupoval a proč. Když jsem vybíral svářečku sám, měl jsem hlavu taky dost zamotanou smile , prolezl jsem fora o svařování a invertorech posílal dotazy na prodejce a výrobce, dokud jsem se v invertorech pořádně nezorientoval. Dám vám třeba příklad, původně jsem chtěl invertor taky jen do 150A a měl vyhlídnutej ALFIN, jenže pak jsem zjistil, že KITin je na tom s výbavou daleko lépe a za nesrovnatelně nižší cenu a tak mě napadlo, co kdybych ten TIG někdy potřeboval? atd. Prostě jak jsem získával info. své nároky na svářečku jsem přehodnotil, ale na druhou stranu jsem do invertoru zase nechtěl nacpat balík, takže teď čekám na testy nové modelové řady KITin a její uvolnění do prodeje, toť vše smile A v žádném případě jsem nikomu neměl v úmyslu nic tlačit, jen pomoct s výběrem. A pokud jsem snad doktorovi zamotal ještě víc hlavu smile tak se omlouvám a přeju taky šťastnou ruku.

Offline

 

#65 10-10-2010 13:31:35

jaryn123
Člen
Registrovaný: 04-04-2009
Příspěvky: 227

Re: Jaký invertor??

jenom pozo na zatížení rozvodu elektřiny nad 160A má být použitá speciální zásuvka a 20Ampérovej jistič klasickeý rozvody nejsou dymenzovaný na takovej odběr.

Offline

 

#66 10-10-2010 14:26:21

Marek37
Člen
Registrovaný: 15-02-2010
Příspěvky: 100

Re: Jaký invertor??

jaryn123 napsal(a):

jenom pozo na zatížení rozvodu elektřiny nad 160A má být použitá speciální zásuvka a 20Ampérovej jistič klasickeý rozvody nejsou dymenzovaný na takovej odběr.

V případě překročení hranice výkonu svářecího invertoru 160 A za předpokladu že není vybaven funkcí ve smyslu DPC ( dynamické omezení příkonu ) nebo jí podobné s jiným obchodním označením je třeba využít jištění 20 A. Donedávna u nás byla v platnosti norma, která umožňovala maximální jištění jednofázové sítě 16 A. Například v Itálii je to 20 A. V dnešní době jsou k dispozici na trhu pětikolíkové zásuvky pro 3 x 400 V s vývodem zástrčky na 230 V a zde nám umožní novelizace normy využít jištění 25 respektive 32 A a nebo můžeme použiít speciální zásuvku a zástrčku na 250V s proudovým zatížením 32A. Tyto zásuvky a zástrčky vypadají podobně jako třífázové zásuvky/zástrčky. Jenže na rozdíl od třífázových červených jsou ty jednofázové modré. Přívody je samozřejmě lepší mít v průřezu 3 x 2,5 mm, protože každý celek je tak silný jako je jeho nejslabší článek. Za předpokladu slabších, starších či ještě hliníkových přívodů je třeba počítat s rezervou, která se těžko odhaduje, proto doporučuji délku prodlužovacího přívodu 40m.
I o toto téma jsem se zajímal a tolik jsem se dozvěděl smile

Offline

 

#67 10-10-2010 17:14:42

jaryn123
Člen
Registrovaný: 04-04-2009
Příspěvky: 227

Re: Jaký invertor??

Otazka je kolik uživatelu svařeček to vi já zažil maníka co hodil klemu na 10A jistič a palil jednu 4ku za druhou a to je nejlepsí spusob jak vyhořet.

Offline

 

#68 10-10-2010 18:09:02

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Jaký invertor??

taketo zverstva na elektroinstalacii su neni az take zriedkave hlavne na dedinach

Offline

 

#69 10-10-2010 20:27:03

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Jaký invertor??

pavol.sk napsal(a):

taketo zverstva na elektroinstalacii su neni az take zriedkave hlavne na dedinach

už jsem tak videl vyhorlou elektriku manik mel štesti ,že mel doma snehovej hasičak a hořící rozvadeč uhasil musel pak nechat udelat komplet novou instalaci elektro a to ho vyšlo na nejakych 50 tacu aby to bylo pořadně a v mědi i z revizí...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#70 10-10-2010 22:29:30

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Jaký invertor??

no minuly tyzden som dorobil elektriku na jednom starom baraku,do skrine sli sice 3 fazy ale cely rozvod bol len jednou a tie droty no otraz hlinik ale prierez odhadujem na 1,5 ! a to bolo origos na 16-ky istice samozrejme je moderna doba a tak boli istice vyhodene kazdu chvilku privolany "statny" alektrikary odstranili tuto zavadu velmo elegantne a zapojili to na hlavny istic asi 25-ka abo mozno aj 35-ka nemal uz stitok,pokial to spravy niekto kto o tom nema sajnu je to bieda ale pokial nieco hentake dokaze elektrikar ...ani nejdem pisat co by si zasluzil,osobne byvam v panelaku a v pivnici mam sustruh,stolovu vrtacku a vsetko mozne,mimo ine aj zvaracku...elektriku som musel tahat z nasho istica zo 7-meho poschodia,zazitok na ktory sa len tak nezabuda...stupacka plna roznych spletencov kablov smile

Offline

 

#71 11-10-2010 06:01:24

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Jaký invertor??

pavol.sk napsal(a):

no minuly tyzden som dorobil elektriku na jednom starom baraku,do skrine sli sice 3 fazy ale cely rozvod bol len jednou a tie droty no otraz hlinik ale prierez odhadujem na 1,5 ! a to bolo origos na 16-ky istice samozrejme je moderna doba a tak boli istice vyhodene kazdu chvilku privolany "statny" alektrikary odstranili tuto zavadu velmo elegantne a zapojili to na hlavny istic asi 25-ka abo mozno aj 35-ka nemal uz stitok,pokial to spravy niekto kto o tom nema sajnu je to bieda ale pokial nieco hentake dokaze elektrikar ...ani nejdem pisat co by si zasluzil,osobne byvam v panelaku a v pivnici mam sustruh,stolovu vrtacku a vsetko mozne,mimo ine aj zvaracku...elektriku som musel tahat z nasho istica zo 7-meho poschodia,zazitok na ktory sa len tak nezabuda...stupacka plna roznych spletencov kablov smile

Ty stare bytove domy meli povetšinou el vedeni z hliniku, jenže hlinik sam osobe neni špatny vodič jen musí byt spoje řadne dotaženy aby byl řádny kontakt jak v krabicich tak všude jinde pokud jeto volne tak dochazí k upalovaní dratu z hliniku  zahřívani v míste špatneho kontaktu...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#72 11-10-2010 12:03:54

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Jaký invertor??

U starší elektroinstalace nezbývá nic jiného než kontrolovat. Vyvařit jednu elektrodu, projít zásuvku, krabice, šáhnout, jestli nehřeje, vyvařit pak několi k elektrod, zase prohlídnout ... Sám mám v baráku taky starou hliníkovou instalaci, ba dokonce kombinovanou s ještě starší měděnou z doby, kdy hliník ještě nebyl běžný... Šroubovací jističe do starých pojistkových objímek.... Okruhy jištěné na 10 nebo 15 ampér.
K tomu starému hliníkovému vedení můžu říct, že slouží dobře, ale nesmí z něho být taháno víc než takových 8 - 10 ampér. Pokud by se mělo jednat o provoz bez dozoru, třeba elektrické temperování v neobývaném domě, tak by přes hliník nemělo jít víc než takových 5 ampér. Pokud se má hliník používat na 10 a víc ampér, je třeba furt dotahovat spoje a furt je kontrolovat.
V dohledné době třeba budu doma řešit problém s konvicí na vodu. Stará už hodně dlouho používaná je na 800 watt, což mně úplně stačí, ale dnes výkon konvice nejde pod 2000 watt. Přitom nejvíc likvidují hliníkové rozvody právě takové spotřebiče, které se připojí jen kráte a častěji, kontakt se za pár minut  ohřeje, pak vychladne, pak zase po zapnutí ohřeje, teplotní roztažnost pracuje a kontakt povoluje.....Asi budu řešit nějaký triakový regulátor, který výkon konvice sníží na polovinu.....

Editoval Radim (11-10-2010 12:04:56)

Offline

 

#73 12-10-2010 08:24:22

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Jaký invertor??

To Tě budou mít sousedi rádi . Triak perfektně ruší .

Offline

 

#74 12-10-2010 08:44:33

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Jaký invertor??

Dioda neruší wink

Offline

 

#75 12-10-2010 10:03:34

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Jaký invertor??

Spínání v nule je dnes běžné vybavení řídích obvodů triaků.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče