SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 28-09-2007 18:23:08

lada
Člen
Registrovaný: 28-09-2007
Příspěvky: 13

invertor??

Moc se v tom nevyznám, doma mám stařičké trafo. Chci si pořídit něco novějšího. Invertor je trafo nebo usměrnovač? Jaké elektrody použít? Nebo raději CO2 ? Díky za radu. lada

Offline

 

#2 30-09-2007 22:20:27

marek
Člen
Registrovaný: 26-08-2007
Příspěvky: 180

Re: invertor??

Invertor je usměrňovač-elektrody bazické

Offline

 

#3 01-10-2007 13:07:35

lukas
Člen
Registrovaný: 19-04-2007
Příspěvky: 466

Re: invertor??

marek napsal(a):

Invertor je usměrňovač-elektrody bazické

elektrody nemusi byt bazické mužou být i rutilove

Offline

 

#4 01-10-2007 14:27:41

cipisek32
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 05-09-2007
Příspěvky: 302

Re: invertor??

Tak invertor obsahuje trafo a je usměrněno ,protože je ovládání na primáru tak to trafo je malinke .Vařit můžeš jak basickýma tak rutilkama .


Kitin 170LA

Offline

 

#5 01-10-2007 15:03:47

hood
Člen
Registrovaný: 04-09-2007
Příspěvky: 35

Re: invertor??

Tak hlavně to trafo v invertoru pracuje na frekvenci desítek kilohertzů, proto může být malinké a lehounké.

Ale to hlavní je, že invertor je v podstatě _usměrňovač_.

Offline

 

#6 01-10-2007 15:49:26

aumirek
Člen
Registrovaný: 05-03-2007
Příspěvky: 149

Re: invertor??

trochu to plantáte všichni malinké je protože to je pulzní zdroj a pořád je to trafo s zabudovaným usměrnovačem

Offline

 

#7 01-10-2007 16:01:16

hood
Člen
Registrovaný: 04-09-2007
Příspěvky: 35

Re: invertor??

Stojím si za svým. Není důležité, jestli je to pulzní, nebo sinusový trafo, důležitý je kmitočet.

Edited: koukám, že jsem ve snaze upřesnit to, co jsem napsal, napsal ještě větší krávovinu, než předtím. Tafo v invertoru je feritové a má jen pár závitů, ve srovnání s klasickým trafem pracujícím na 50-60Hz. Mezi sekundárem a primárem se přenášejí pouze rychlé změny. V praxi se používá pulsní měnič, protože se velice snadno reguluje změnou šířky impulsů.
Sinusový měnič by fungoval také, ale z praktických důvodů se nepoužívá (má podstatně větší ztráty na tranzistorech a diodách).



Ale abychom odpověděli tazateli, není nutné rozebírat princip činnosti invertorů (spínaných zdrojů).

Editoval hood (01-10-2007 16:48:47)

Offline

 

#8 06-12-2007 00:24:57

planeta
Člen
Registrovaný: 23-01-2007
Příspěvky: 8

Re: invertor??

A co třeba rezonanční měníč např SMA250?

Offline

 

#9 06-12-2007 06:57:05

velda
Člen
Místo: Písek
Registrovaný: 13-04-2007
Příspěvky: 27

Re: invertor??

zDRAVÍM.

je tu dost elektrikářů na vysvětlení. já se taky přidám.

1 - Je to pulzní zdroj.

2 - Napětí se reguluje změnou šířky pulzu. To v podstatě znamená i změnou opakovacího kmitočtu pulzu a střídy. Kmitočet je řádově v rozsahu 60 až 130 KHz. To umožňuje dostatečný prostor pro regulaci. Proto se také využívají v elektronice  počítače), kde jsou schopny reagovat na napětí sítě 90 až 270 V při mnimálních změnách výstupního napětí.

2 - Invertor není malý proto, že má malé ztráty na diodách a tranzistorech. Ty jsou podobné i u usměrňovače a ve srovnání s přenášeným výkonem několik KW téměř zanedbatelné ( stovky W). Je malý proto, že je v něm ono zmiňované feritové jádro. To umožňujě právě vysoký kmitočet při přenosu energie při malých ztrátách.
Problémem transformátorů je zahřívání jádra při vyšším sycení a proto se pro větší výkony průřez jádra rapidně zvětšuje. A protože ferit je materiál magneticky kvalitní, tak tam takové ztráty nejsou i při vyšších frekvencích ( nevznikají tam výřivé proudy v takovém rozsahu) . Z toho pak vychází možnost vyššího magnetického toku jádrem  a tudíž možnost menšího průřezu ve srovnání s klasickými trafo plechy při stejném přenášeném výkonu. Při vyšších frekvencích je i menší počet závitů na vinutí, protože výstupní napětí je přímo úměrné frekvenci. Je na to docela jednoduchý vzorec.
3 - Hlavní výhodou je mimo jiné především možnost aplikace SW do pulzního zdroje. To je nastavení a řízení charakteristik zdroje. U invertorů je to dost velká přidaná hodnota ( Hot Start, Anti Stik, řízení oblouku pulzní svařování a jiné) .

Uf to jsem se rozepsal.

Na závěr - opět připomínám. Projděte si sekci INFO. Admin tam nasypal spoutu článků a dá se tam načerpat hafo informací. Tím nechci zastavit diskusi, to ani náhodou. Jenom se to nemusí složitě popisovat, když už to tam je i s obrázky.

Čau čau.

VV


VV

Offline

 

#10 22-04-2008 12:00:10

PLV
Člen
Registrovaný: 22-04-2008
Příspěvky: 4

Re: invertor??

Přesně tak. Invertor je malinký díky tomu, že pracuje na vyšším kmitočtu. Je to vlastně spínaný zdroj, podobně jak u počítačů a jiných moderních přístrojů, kde nevadí rušení, které tyto zdroje produkují. Všiměte si jak se vám zmenšily a zlehkly nabíječky u moderních mobilních telefonů. Je to tím, že se tam používají spínané zdroje.

Offline

 

#11 12-11-2009 17:43:19

oly
Člen
Registrovaný: 12-11-2009
Příspěvky: 1

Re: invertor??

Zdravím vás,mám jednu technickú otázku,som rozhodnutý pre kúpu inventoru GAMA 160,ale neviem sa rozhodnúť pri kúpe setu 160 kable a samostmievajúca kukla alebo iba 160 kable bez samostmievajúcej kukly a postačí mi klasická kukla. Inventor budem využívať len na domáce zvaranie. Prosím o radu a vopred vám ďakujem...

Offline

 

#12 12-11-2009 18:22:16

oldas
Člen
Registrovaný: 10-12-2008
Příspěvky: 85

Re: invertor??

oly napsal(a):

Zdravím vás,mám jednu technickú otázku,som rozhodnutý pre kúpu inventoru GAMA 160,ale neviem sa rozhodnúť pri kúpe setu 160 kable a samostmievajúca kukla alebo iba 160 kable bez samostmievajúcej kukly a postačí mi klasická kukla. Inventor budem využívať len na domáce zvaranie. Prosím o radu a vopred vám ďakujem...

O kuklách platí toto "Co hlava to názor"
Starší řeknou že nejlepší je klasická, a na MMA i na TIG nepoužijí jinou.
U TIGu je to složitější u levných si občas nablikáš do očí když čumíš do žhavé elektrody.
Na MMA bych se nebál ani klasické ani levné automatiky je to jen o ochotě utratit víc peněz a to i za údržbu.

O kuklách se zde diskutuje často stačí jen hledat.A admin nám na svarinfu pravidelně přináši články i pro zasmání.
Třeba tento http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007070203

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče