SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 26-05-2010 08:45:59

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 535

Dotaz ohledne poskozeni invertoru

Zdravim vsechny a prosim o radu.Jiz delsi dobu jsem spokojenym uzivatelem invertoru Elektra Beckum 130 DCi.Minuly tyden se me vsak stala nasledujici nehoda.Svaroval jsem v blizkosti elektrickeho ohradniku a nechtene jsem se pri svarovani dotkl svarencem tohoto ohradniku.Ve svarecce to prasklo a prestala svarovat.Samozrejme ve me hrklo,ale uz bylo pozde.Byl bych rad,kdyby me nekdo poradil,v cem by mohla byt zavada.Svarecka se nyni chova,jako by byla elektroda ve zkratu.To znamena ze uvnitr piska a na vystupu je slaby proud 35 A.Stejne tak se svarecka chovala pri prilepeni elektrody.Budu rad za kazdou pomoc,protoze bych se se svareckou nerad loucil.Dekuji Jole.

Offline

 

#2 26-05-2010 10:59:08

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

jole napsal(a):

Svarecka se nyni chova,jako by byla elektroda ve zkratu.To znamena ze uvnitr piska a na vystupu je slaby proud 35 A..

Dle mého názoru je primární část svářečky, výkonové spínače, jejich regulace a regulační smyčka v pořádku. Svářečka naběhne, během cca tisíciny sekundy zjistí čidlo něco v nepořádku a regulační obvod svářečku zase vypne . A za další tisícinu sekundy znova... To by mělo být to pískání. Během toho náběhu stihne udělat těch 35 ampér...
Podle mého odhadu je proraženo něco v sekundáru. Výstupní vyhlazovací kondenzátor, pokud tam je nebo výstupní usměrňovač nebo na výkonovém trafu je mezi závity proražena izolace a mezizávitový zkrat.....
Průraz odhaduji, proběhl mezi součástkou v sekundáru a krabicí svářečky položenou na zemi, pokud byla plechová, několik desítek tisíc volt z ohradníku projde v pohodě přes několik milimetrů velkou vzduchovou mezeru, takže to mohlo probít všelijakými cestičkami...

Offline

 

#3 26-05-2010 11:05:35

prezident
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 25-12-2008
Příspěvky: 228

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

asi to jen speklo do zkratu transil, nebo varistor (kulatá placka, většinou modrá), co je úplně na výstupu právě proti napěť. špičkám. Případně nestačili zabrat včas a vzalo to i usměrnovací diodu/y sekundáru (jsou na největším chladiči).

Editoval prezident (26-05-2010 14:04:20)


MMA/TIG GAMA145 SVARBAZAR EDITION, HFU400 + WP17V, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MIG/MAG BT-GW150, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MMA/TIG Barevná krabice 200AC/DC

Offline

 

#4 26-05-2010 12:10:59

Edison
Člen
Registrovaný: 02-02-2010
Příspěvky: 582

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

nepraskli nahodou diody? ved oni vydrzia mozno do 200V ked invertor ma na vystupe cca90V a v ohradnikoch je vysoke napetie ale nizky prud tak sa mi zda ci neprerazilo vystupne usmernovacky(je to len odhad )

Offline

 

#5 26-05-2010 17:45:28

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

Vypadá to na sek. usměrňovač - rychlé diody, bývají do 200v, kdyby to odnes měnič v primáru, pravděpodobně by stroj vyhazoval jistič.

Offline

 

#6 26-05-2010 18:27:00

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

Tiež sa pripajam k názoru , že to bude prerazený výstupný usmerňovač .

Offline

 

#7 27-05-2010 10:12:53

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 535

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

Dekuji vsem za rady.Pustim se do toho,ale jelikoz jsem v tomto oboru naprosty laik,tak bych se jeste optal,zda ty vykonove diody jsou nejak normovane a pujdou zamenit za ty puvodni a na kolik to asi prijde.To same bych chtel vedet i o tom zajistovacim prvku a kde se daji tyto veci sehnat.Pripadne,kdyby nekdo byl pobliz Usti nad Labem a byl by ochoten mi s tim pomoci.Dekuji predem.Jole.

Offline

 

#8 27-05-2010 13:24:13

prezident
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 25-12-2008
Příspěvky: 228

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

jole napsal(a):

Dekuji vsem za rady.Pustim se do toho,ale jelikoz jsem v tomto oboru naprosty laik,tak bych se jeste optal,zda ty vykonove diody jsou nejak normovane a pujdou zamenit za ty puvodni a na kolik to asi prijde.To same bych chtel vedet i o tom zajistovacim prvku a kde se daji tyto veci sehnat.Pripadne,kdyby nekdo byl pobliz Usti nad Labem a byl by ochoten mi s tim pomoci.Dekuji predem.Jole.

ochotně by jsem klidně pomohl, ale jsem z brna. Tak pomůžu ještě jednou radou - s uvedenými znalostmi se do opravy nepouštějte. Je potřeba spíš najít nějakého bastlíře radioamatera. Diody atd. je nutno změřit, zjistit typ a případně vyměnit

Editoval prezident (27-05-2010 13:25:55)


MMA/TIG GAMA145 SVARBAZAR EDITION, HFU400 + WP17V, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MIG/MAG BT-GW150, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MMA/TIG Barevná krabice 200AC/DC

Offline

 

#9 27-05-2010 14:33:12

Edison
Člen
Registrovaný: 02-02-2010
Příspěvky: 582

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

1b ste napisali ze menic v primare trafa ale neviem akoby dokazolo niekolko miliamper vobec nieco indukovat v tom trafe ved to je uplne malo

Offline

 

#10 27-05-2010 20:30:50

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

Určitě by se naindukovalo, ale jsou tam zhášecí obvody a další ochr. prvky a je jednodušší to proměřit, než zkoumat co by, kdyby... wink

Offline

 

#11 27-05-2010 21:00:06

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 535

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

prezident napsal(a):

ochotně by jsem klidně pomohl, ale jsem z brna. Tak pomůžu ještě jednou radou - s uvedenými znalostmi se do opravy nepouštějte. Je potřeba spíš najít nějakého bastlíře radioamatera. Diody atd. je nutno změřit, zjistit typ a případně vyměnit

Diky za radu.Ale moc jsem neporidil.Dal jsem to jednomu radioamaterovi,ktery se nabidl,ze me promeri desky a nakonec me to predal s tim,ze na nic neprisel,ale po navraceni navic zacala svitit kontrolka "Pretizeno (Overload)",ktera predtim nesvitila.Mam dojem,ze ten dobrak svarecku zapnul a nechal v puvodnim zkratu zapnutou,az se zapnulo pretizeni.Tak mam dalsi problem navic.Ve svarecce uz nepiska jako predtim,ale na vystupu je porad nejake napeti,domnivam se ze je to ten zkratovy proud 35A.Volal jsem do jednoho servisu na svarecky,ale tam mi rekli,ze tuto znacku neopravuji a nemaji na to schema ani nahradni dily a nemohou zarucit,ze to budou schopni opravit.Tak nevim, co dal.Vyhodit je me ji lito.Jeste nema moc nabehano a pred poruchou svarovala bezvadne.Jole.

Offline

 

#12 29-05-2010 08:33:45

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

No, ono to není jednoduché bez schématu a servisního manuálu něco takového se složitější poruchou opravovat. Musí se vědět něco o typech impulzních zdrojů, musí se identifikovat ovládací integrovaný obvod, najít jeho datasheet na internetu, najít v něm typické zapojení a potom podle plošňáků v invertoru, zkusit zkreslit něco jako pracovní schéma toho invertoru a teprve potom může být jasné, co se má kde naměřit, aby se identifikovaly vadné a dobré části invertoru. Většinu z toho radioamatér běžně nedělá..... To je jinak práce na hodiny a pokud by měla být zaplacena, velice brzy překročí cena takové opravy bez manuálu a schématu cenu nového invertoru. A ještě pokud je tam nějaký mikroprocesor nebo obecně nějaký programovatelný obvod, tak bez znalosti jeho programu je to stejně obvykle na nic....
V určité fázi je potom výhodnější kolem základních součástek udělat nový invertor, to je ale jiné téma. A musí to dělat člověk, který ví, co dělá. Množství energie ovládané invertorem je velké, zatímco objem pracovních struktur uvnitř součástek jsou milimetry kubické případně ještě méně.  Jakákoliv chyba může potom znamenat během tisíciny sekundy přehřátí těch struktur a jejich spolehlivé zničení.....

Editoval Radim (29-05-2010 08:40:33)

Offline

 

#13 24-07-2010 17:03:22

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 535

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

Tak jsem tento týden dostal zpět opravený invertor se shora uvedenou poruchou. Invertor svařuje perfektně, tak jako před opravou, akorát vždycky při prvním zapnutí vyhodí jistič. Po nahození jističe a opětovném zapnutí již vše funguje normálně a můžu svařovat. Avšak když nechám invertor zhruba pět minut vypnutý, vše se opakuje znuvu. Nevíte někdo, v čem by mohl být ještě problém? Zapínání provádím normálně zapínacím tlačítkem, naprosto bez zatížení, i bez svařovacích kabelů. Děkuji Jole.

Offline

 

#14 24-07-2010 17:39:43

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

Problem bude so sofstartom . Ked zapnes vypinacom , je pocut po par sekundach zapnutie rele ?

Offline

 

#15 24-07-2010 18:43:42

jogi24
Člen
Registrovaný: 10-08-2007
Příspěvky: 164

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

vadny rezistor softstartu,alebo casovac

Offline

 

#16 24-07-2010 19:10:52

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

moze byt aj ten rezistor prepaleny , preruseny . byva vecsinou vedla rele ...

Offline

 

#17 24-07-2010 20:36:52

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 535

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

atishajn napsal(a):

Problem bude so sofstartom . Ked zapnes vypinacom , je pocut po par sekundach zapnutie rele ?

Ano, když se rozběhne ventilátor, tak je slyšet cvaknutí nějakého spínače. Když už svářečka běží, tak svařuje bez problémů. Jole.

Offline

 

#18 24-07-2010 20:54:10

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

jole napsal(a):

atishajn napsal(a):

Problem bude so sofstartom . Ked zapnes vypinacom , je pocut po par sekundach zapnutie rele ?

Ano, když se rozběhne ventilátor, tak je slyšet cvaknutí nějakého spínače. Když už svářečka běží, tak svařuje bez problémů. Jole.

a jakym jističem je jištena zasuvka ze ktere je inventor napajen?


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#19 25-07-2010 10:17:09

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 535

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

alll napsal(a):

jole napsal(a):

atishajn napsal(a):

Problem bude so sofstartom . Ked zapnes vypinacom , je pocut po par sekundach zapnutie rele ?

Ano, když se rozběhne ventilátor, tak je slyšet cvaknutí nějakého spínače. Když už svářečka běží, tak svařuje bez problémů. Jole.

a jakym jističem je jištena zasuvka ze ktere je inventor napajen?

Zásuvka je jištěna 16A jističem. Sice tím rychlým, ale před opravou to normálně na tento jistič běželo. Jen mi nejde do hlavy, že při druhém spuštění a dalších krátce po sobě již jistič nevypadává. Jak jsem uvedl, až po asi pěti minutách odstavení. Nemůže tam být nějaký kondenzátor, který se po určité době od vypnutí vybije  a při spuštění nějak zlobí? Je to jenom můj laický názor. Kdyby to byl ten rezistor, jak je popsáno výše, tak by to vyhazovalo pořád nebo ne? A ještě jeden dotaz. Ten softstart je u tohoto malého invertoru opravdu nutný? Vždyť  invertor je jenom do 130A a při zapnutí nemá přeci žádný odběr, když nejsou spojeny svařovací kabely. Jole.

Editoval jole (25-07-2010 10:30:04)

Offline

 

#20 25-07-2010 10:35:58

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

jole napsal(a):

Zásuvka je jištěna 16A jističem. Sice tím rychlým, ale před opravou to normálně na tento jistič běželo. Jen mi nejde do hlavy, že při druhém spuštění a dalších krátce po sobě již jistič nevypadává. Jak jsem uvedl, až po asi pěti minutách odstavení. Nemůže tam být nějaký kondenzátor, který se po určité době od vypnutí vybije  a při spuštění nějak zlobí? Je to jenom můj laický názor. Kdyby to byl ten rezistor, jak je popsáno výše, tak by to vyhazovalo pořád nebo ne? Jole.

Jednofázový invertor mívá na vstupu elektrolytické kondenzátory o hodnotě až několik tisíc mikro. Ty se nabíjejí ze sítě přes usměrňovač a slouží jako zásobník energie pro invertor v době, kdy napětí v jednofázové síti je blízko nule a pro invertor by jinak nestačilo.  Takže to by mohla být příčina.
Pokud jinak softstart a všechno funguje, třeba někdo zkrátil časovou konstantu sepnutí softstartu, takže kondenzátory se během fáze softstartu nestačí nabít nebo naopak někdo nadstavil omezovací odpor softstartu na vyšší jištění než 16 ampér.

Offline

 

#21 25-07-2010 10:41:26

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

Ano je nutny , aby sa obmedzil nabijaci prud pri zapnuti . Vybity kondenzator je ako skrat a potrebuje velky prud na nabitie a preto je tam odpor co obmedzuje nabijaci prud . Potom sa ten odpor premosti rele , a nie je uz obmezeny prud do kondenzatorov . Tebe kedy vyhodi poistky pri zapnuti ? hned ak zapnes alebo ako cvakne rele ?

Offline

 

#22 25-07-2010 10:53:57

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 535

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

atishajn napsal(a):

Ano je nutny , aby sa obmedzil nabijaci prud pri zapnuti . Vybity kondenzator je ako skrat a potrebuje velky prud na nabitie a preto je tam odpor co obmedzuje nabijaci prud . Potom sa ten odpor premosti rele , a nie je uz obmezeny prud do kondenzatorov . Tebe kedy vyhodi poistky pri zapnuti ? hned ak zapnes alebo ako cvakne rele ?

Až když cvakne to relé. Ale asi jsou tam dvě relé, protože poprvé to cvakne hned po zapnutí a spustí se ventilátor. Až potom asi sekundu po spuštění ventilátoru to cvakne podruhé a v tomto okamžiku padá pojistka.Teď jsem to zkoušel na pomalém starém jističi a ten nevypadává, ale při zapnutí svářečky po naběhnutí ventilátoru je slyšet jakoby prasknutí v zásuvce. Ale zase jenom při tom prvním startu. Při opakovaném to již nedělá. Jole.

Offline

 

#23 25-07-2010 11:04:49

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

Pri opakovanom starte uz su ciastocne nabite kondenzatoty ,  rozober ju a zmeraj  odpor .

Offline

 

#24 25-07-2010 11:21:04

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 535

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

atishajn napsal(a):

Pri opakovanom starte uz su ciastocne nabite kondenzatoty ,  rozober ju a zmeraj  odpor .

Děkuji ti za radu. Pokusím se, pokud ten odpor najdu. Měl by být někde za spínacím tlačítkem? Jole.

Offline

 

#25 25-07-2010 11:44:21

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Dotaz ohledne poskozeni invertoru

Je paralelne  spojeny s rele , je to vykonovy odpor . niekedy su dva paralelne ... mal by mat  okolo 10-20 ohm

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče