SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 13-06-2010 11:31:05

gondis
Člen
Registrovaný: 20-01-2009
Příspěvky: 335

Re: OT? Výber aku vŕtačky

vkalina napsal(a):

No já jsem ujetej na einhell červenou řadu. Super poměr cena výkon, parádní zpracování a určitě mnohem lepší než Narex. To co narex předvádí v poslední době je cenová tragédie a o kvalitě se raděj nebudu ani vyjadřovat. Stejně si většinu komponentů nechávaj vyrábět v Číně. Je to stejnej shit jako Elta, která tu vydává za vlastní výrobky čínský zmetky. Doba kdy Vám vydržela vrtačka od narexu 20 let je dávno pryč. Na druhou stranu mám PROTOOL aku s příklepen asi 10 let, ale moc ho nepoužívám a jedna baterka drží jakštakš ještě dneska. Druhou sem nechal za 1800,- zrepasovat , ale už bych to neudělal. raděj bych koupil todle http://www.einhell.cz/detail64971/akumu … inhell-red


V Narexu jsem byl osobně a můžu potvrdit, že si všechno dělají samy! Motory tam vinou ručně a dodávají je i jiným firmám. To že ti nevydržela baterka, není chyba Narexu, ale tvoje. Nevíš jak se chovat k Ni-Cd bateriím. Dělal jsem jeden čas plastová okna a vystřídal jsem spoustu nářadí. Ty které mi vydržely byly: DeWalt, Hitachi, Makita, Hilti.. byly to akuvrtačky, a bourací kladiva. A mezni nima byla i příklepová vrtačka Narex s SDS hlavou. Když si vzpomenu co všechno vydržela, tak se musím chechtat.. Oproti ostatním značkám to byla blbá vrtačka za šestku. Ale možná kdybych dal na tebe a koupil si Ajnhel, chechtal bych se ještě víc lol

Offline

 

#27 13-06-2010 13:21:05

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Tipi napsal(a):

Ale ako to tu tak čítam (tak trochu medzi riadkami big_smile ), tak od B&D sa nemusím obávať...

presne tak i ty nove vrtačky blekdekr mame v praci rozhodne je kolegove montažnici nešetrí říkají že maji dobrou vydrž jsou sice odost dražší než ruzne baubau vrtačky z marketu ale einhell už neni co byval ted je to čista čína  a zboží z číny nic nevdrží presvedčil jsem se jak u svařečky kterou jsem prestavoval nakonec zhořelo trafo a tlumivka se spekla tak jsem tam dal veci z omicronu omni 165 včetne usmernovače jen puvodni podavač maka dobře, dalši čínskej karam jsem koupil za učelem pořezaní dřeva na topeni vyslovene čínskou pilu scion 1. žere jak tygr benzín,olej na mazani řetezu lišta jak blato hned po 10 řezu už pila podřezavala _vydřena lišta a každou chvili jsem brousil pilnikem řetez a ten se jeste natahoval jak žvykačka až jsem se naštval a koupil jsem z bazaru starou dobrou husqarnu  typ 55 ma stejny obsech jako ta čínska pila ale 2x tak menší spotrebu benzinu a oleje na stene množstvi řezu  když špalkuji bukove klady o prumeru 75cm bruskou nabroušeny řetez mi vydrzel cely den u husqarny a učínske pily asi hodinu asi tak...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#28 13-06-2010 15:17:03

vkalina
Člen
Registrovaný: 07-04-2008
Příspěvky: 266

Re: OT? Výber aku vŕtačky

gondis napsal(a):

vkalina napsal(a):

No já jsem ujetej na einhell červenou řadu. Super poměr cena výkon, parádní zpracování a určitě mnohem lepší než Narex. To co narex předvádí v poslední době je cenová tragédie a o kvalitě se raděj nebudu ani vyjadřovat. Stejně si většinu komponentů nechávaj vyrábět v Číně. Je to stejnej shit jako Elta, která tu vydává za vlastní výrobky čínský zmetky. Doba kdy Vám vydržela vrtačka od narexu 20 let je dávno pryč. Na druhou stranu mám PROTOOL aku s příklepen asi 10 let, ale moc ho nepoužívám a jedna baterka drží jakštakš ještě dneska. Druhou sem nechal za 1800,- zrepasovat , ale už bych to neudělal. raděj bych koupil todle http://www.einhell.cz/detail64971/akumu … inhell-red


V Narexu jsem byl osobně a můžu potvrdit, že si všechno dělají samy! Motory tam vinou ručně a dodávají je i jiným firmám. To že ti nevydržela baterka, není chyba Narexu, ale tvoje. Nevíš jak se chovat k Ni-Cd bateriím. Dělal jsem jeden čas plastová okna a vystřídal jsem spoustu nářadí. Ty které mi vydržely byly: DeWalt, Hitachi, Makita, Hilti.. byly to akuvrtačky, a bourací kladiva. A mezni nima byla i příklepová vrtačka Narex s SDS hlavou. Když si vzpomenu co všechno vydržela, tak se musím chechtat.. Oproti ostatním značkám to byla blbá vrtačka za šestku. Ale možná kdybych dal na tebe a koupil si Ajnhel, chechtal bych se ještě víc lol

To jsi mě spatně pochopil, Já jsem tu protoolku s příklepen chválil. Jedna baterka vydržela 10let a druhá ještě drží. Todle je celkem povedená vrtačka. Na druhou stranu bourací kladiva a pneumatické vrtačky od Narexu je naprostá katastrofa. Jinak jak tu all probíral čínskou motorovku a CO2 od einhella, tak to jsou zrovna dva produkty, na kterejch se nevyplatí šetřit. Když pila, tak jedině Sihl, nebo Husqvarna. Jinak co se týče baterek, tak každá je dobrá na něco jinýho. Pokud budete nářadí používat profi denně, tak litiovku. Pro lidi kterým kterým se to bude válet v regálu a použijou to jednou za uherák, doporočuji NI-Cd, Litiovka není náchylná na nabíjení, ale má svou danou životnost, zatímco Ni-Cd Vám vydrží mnohem dýl, pokud jí nebudete moc často používat a budete dodržovat její formátování.


BERLAN BWIG180

Offline

 

#29 13-06-2010 15:18:32

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Tipi napsal(a):

pavol.sk

Keďže som vlastne rádioamatér, tak „repasácia“ bola ako ako prvá možnosť. Ale jednoducho som nenašiel cenovo dostupné články. A už vonkoncom nie NiCd. A celkovo to vychádzalo príliš draho na ten dosť neistý výsledok (hlavne ak beriem možnosť NiMh). Ale ak mi vieš dať typ kde by som mohol kúpiť článok za 2,8 a ešte k tomu sanyo, tak by som do toho určite išiel!
Inak už som si spravil zdroj a nešťastie obe vŕtačky čo mám majú rovnaký bajonet, tak ich môžem používať zo siete smile  Ale predsa je pohotovejší ten akumulátor.



A k tej diskusii čo sa tu rozbehla okolo aku či neaku. Môj názor je že niekedy je paradoxne výhodnejšia akuvŕtačka keď chce človek len zopár šraubov zašraubovať, alebo vyvŕtať 5-6 dier lebo je to pohotovejšie nemusím sa d...bať s predlžovačku naťahovať hore dole káble a pod – však to poznáte zákon schválnosti hovorí že aj keď je v miestnosti 5 zásuviek ani jedna nebude na „vhodnom“ mieste a kábel je vždy tam kde najviac zavadzia smile. A takto „prípravné“ práce trvajú dlhšie ako samotná práca. Akuvŕtačku chytím ako šraubovák (alebo kolovrátek smile )  spravím čo chcem a jedem dál. Pritom ak na jednom mieste chcem urobiť niekoľko stoviek spojov, tak sa mi tam oplatí dotiahnúť kabel. Teda oplatilo by sa, ale v mojom prípade je to passé, lebo moja stará dobrá narexka nemá reguláciu takže ... Skrátka je to pohotové jak šraubovák, ale pohodlné a rýchle ako vŕtačka. Ale to len tak medzi rečou, nechcem tu moc prilievať olej do ohňa a podporovať tak zasie...anie môjho vlákna. smile

sanya dostanes v kazdej modelarskej predajni,myslim ze tuto znacku netreba predstavovat ankolko v akumulatoroch hlavne tych Ni-Cd su proste špička,tie Sc 1700 dostanes kupit napriklad v www.tatramodel.sk,inac henten typ dosahuje kapacitu 1800-ma/h a vybijaci prud 30a,mam dva taketo pcky zletovane do lietadla maju uz 8 rokov a akpacita 1600 ma/h !!! ale vzrastol im vnutorny odpor a tym padom klesol aj maximalny vyuzitelny prud sad ale na nenarocne aplikasie su este v pohode

Offline

 

#30 14-06-2010 02:40:37

robi
Člen
Registrovaný: 13-05-2010
Příspěvky: 42

Re: OT? Výber aku vŕtačky

NiCd má podstatně větší samovybíjení a zvlášť pokud leží v chladnější místnosti (v zimě nevytápěná dílna nebo auto), musí se potom před použitím nabít. LiOn mi leží několik měsíců a je pořád připavena k použití (tu jsem v zimě venku zatím nechávat nezkoušel). To je pro mě doma dost užitečné, protože nemusím několik hodin (podle nabíječky) před prací myslet na dobíjení a když akuvrtačku potřebuji, můžu ji hned použít.


Gama 165 + Neoflex 3m/25mm + SpeedGlass 100V

Offline

 

#31 14-06-2010 15:27:01

vkalina
Člen
Registrovaný: 07-04-2008
Příspěvky: 266

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Akorát že ta litiovka nevydrží tak dlouho jako NiCd. Jak jsem již psal. Pro denní práci Litiovku pro občasný použití NiCd, jinak se vám krásně stane, že po 5 letech budete mít doma téměř nepoužitou vrtačku s mrtvou baterkou.


BERLAN BWIG180

Offline

 

#32 14-06-2010 18:34:13

robi
Člen
Registrovaný: 13-05-2010
Příspěvky: 42

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Google říká téměř na všech odkazech o životnosti lihtiovek, že mají životnost 10 let, 15 let u některých speciálních s prodlouženou životností.
U NiCd je uváděna životnost od 5ti let až po 20 u nějakých speciálních s prodlouženou životností. Mně třeba vydržela NiCd v noname aku cca půl roku a je po ní i když jsem ji nabíjela vybíjel správně. Bude hodně záležet na konkrétním typu, skladování a dobíjení.

K té akvrtačce co mám je možné dokoupit za 1500,- náhrádní LiOn nebo NiCd a nabíječka u ní umí nabíjet taky oba typy. Takže pokud mi za 5 let LiOnky odejdou,můžu koupit nové nebo přejít na NiCd.


Gama 165 + Neoflex 3m/25mm + SpeedGlass 100V

Offline

 

#33 15-06-2010 11:19:33

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Když je v těch akumulátorech zapojeno tolik článků v sérii, zvláště u NiMh a NiCd, já bych se bál přepólování nejslabšího článku při hlubokém vybití. Nebo všechny ty akumulátory mají elektronickou ochranu článků?

Offline

 

#34 15-06-2010 11:37:38

robi
Člen
Registrovaný: 13-05-2010
Příspěvky: 42

Re: OT? Výber aku vŕtačky

To se mi pravděpodobně stalo u té noname - protože vydržela jen krátce, tak jsem jel vždy až do úplného zastavení. Jak je to u značkových výrobků netuším, ještě jsem je nerozebíral.
LiOn aku dávám na nabíječku hned jak poznám že začne slábnout výkon, tak jak mi to radil i člověk z Narexu.

Kdyby se vyráběly aku s výměnnými bateriemi, třeba AA, bylo by po problémech. Když by byla některá vadná nebo i všechny, jednoduše bych koupil nové a vybral bych si značku a kapacitu, kterou bych chtěl. Navíc bych mohl nabíječkou na AA články nabíjet ideálně každý článek samostatně a ne všechny současně zapojené v serii jak je to předpokládám ve většině akuvrtaček.


Gama 165 + Neoflex 3m/25mm + SpeedGlass 100V

Offline

 

#35 15-06-2010 13:13:13

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Radim napsal(a):

Když je v těch akumulátorech zapojeno tolik článků v sérii, zvláště u NiMh a NiCd, já bych se bál přepólování nejslabšího článku při hlubokém vybití. Nebo všechny ty akumulátory mají elektronickou ochranu článků?

niektore mavaju teplotne cidlo ktore spolupracuje z nabijacom ale to je uz vsetko,prepolovanie je realna hrozba pokial s tym pracuje totalny mongol a vymlati akumulator na nulu a potom ho este zo pol roka necha niekde hodeny v pivnici.pokial je zjavne ze akumulatoru uz dochadza "para" treba anhodit druhy a ten vybity dat do nabijacky a hotovo

Offline

 

#36 15-06-2010 13:16:30

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: OT? Výber aku vŕtačky

robi napsal(a):

To se mi pravděpodobně stalo u té noname - protože vydržela jen krátce, tak jsem jel vždy až do úplného zastavení. Jak je to u značkových výrobků netuším, ještě jsem je nerozebíral.
LiOn aku dávám na nabíječku hned jak poznám že začne slábnout výkon, tak jak mi to radil i člověk z Narexu.

Kdyby se vyráběly aku s výměnnými bateriemi, třeba AA, bylo by po problémech. Když by byla některá vadná nebo i všechny, jednoduše bych koupil nové a vybral bych si značku a kapacitu, kterou bych chtěl. Navíc bych mohl nabíječkou na AA články nabíjet ideálně každý článek samostatně a ne všechny současně zapojené v serii jak je to předpokládám ve většině akuvrtaček.

pri noname vyrobkoch to zas neni taky nezvycajny jav nakolko akumulatory su vacsinou totalne smejdy,pri znackovom akumulatore by sa to stat nemalo nakolko ich "paruje" pocitac takze clanky su takmer rovnake,no to by bolo pekne pre uzivatelov ale horsie pre vyrobcov a predajcov...na com by potom zarabali ?

Offline

 

#37 15-06-2010 15:59:55

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Možná, že speciální články pro akumulátory pro nářadí jsou už dělány tak, že jak se začnou přepolovávat, stoupne u nich hodně vnitřní odpor a tím prudce klesne proud do nářadí a tím jeho výkon? Takže rozumný člověk v tom okamžiku s tím akumulátorem přestane pracovat  a hodí ho okamžitě na nabíječku.
No name akumulátory třeba takhle dělány nejsou a tak člověk začátek přepólování nemá šanci poznat?

Já jsem se s přepólováním setkal kdysi, když jsem z NiCd a později z NiMh článků skládal různé baterie pro elektroniku nebo pro baterky (svícení). Tam právě byl odebíraný proud malý a tak přepólování poznat nešlo. Deklarovaná životnost  takových 1000 cyklů se smrskla na 3 - 5 cyklů.....

U těch akumulátorů doma skládaných  z jednotlivých třeba tužkových článků by asi elektronická indikace napětí každého jednotlivého článku, případně rovnou napojení na možnost vypnutí akumulátoru byla nezbytná.

Offline

 

#38 15-06-2010 22:33:10

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: OT? Výber aku vŕtačky

No s těma tuškovejma baterkama je to pěkný úlet, stačí to domyslet do konce. Vrtačka bere při zatížení přez 10A (12V), na to potřebuju cca 3 tušky, takže bych potřeboval nabíjet naráz třicet!! článků. Kdo z vás má takovou nebo tolik nabíječek? Co přechodové odpory držáků, proč asi jsou aku svařené? A co vnitřní odpor tuškovek,kdo má na to měřák.Mám dojem, že v akuvrtačce za 500 Kč je baterka vlastně zadarmo, aby výrobce nemusel platit likvidaci. Marketingově mi to bylo vysvětleno u světla se žárovkou, že ta je pouze zkušební, takže když žárovka vydržela svítít 10sekund splnila svůj účel a reklamace se zamítá.  Ještě se mi u 4kusů noname vrtaček nestalo, aby odešlo tělo vrtačky,vždy to byl akumulátor, tak jsem nejdřív z vadných packú postavil jeden, ale ten také moc nevydržel, až to vyřešily sanya i bez výběru, 10 jsem jich koupil a zaletoval, nejdřív jsem je ale proměřil, ale všechny byly stejné. Přepólování řeší modeláři např. servisním konektorem, na který jsou vyvedeny všechny články, u litia by každý článek měl mít svou ochranu, jinak hrozí exploze.  Neviděl někdo náhodou malou (asi jako šroubovák) akučku s otáčkama cca2000 za min? 4rychlostní narex je strašně velký, těžký, drahý.       Životnost nejen (běžných) litiovek mi přijde nadsazená, komu tak dlouho vydrží např. v mobilu?

Offline

 

#39 16-06-2010 00:21:27

robi
Člen
Registrovaný: 13-05-2010
Příspěvky: 42

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Ještě jsem neměřil jaký proud teče z akumulátoru při zatížení vrtačky, ale jednoduchým výpočtem by běžný aku u vrtačky s kapacitou 1,3Ah vydržel při zatížení 10A pouhých 7,8 minut a to se mi zdá hoodně málo i když vezmu v úvahu to, že je zatížený jen po dobu vrtání/šroubování a potom má chvilku pauzu.
Podle datasheetů mají třeba obyčejné tužkové NiMh Sanyo a GP max. vybíjecí proud 5 až 10A (záleží na konkrétním typu). NiCd mají max. proud ještě větší a lepší (modelářské) třeba Sanyo Cadnica N600AA má max. vybíjecí proud 50A.
Pokud zapojím 10 tužkových NiMh v serii, budu mít 12V, 5-10A max. a kapacitu třeba 2,5Ah. Když se používají tužkové baterie v držácích v modelech letadel kde se odebírá proud na hranici jejich maxima nepřetržitě po dobu několika minut, nevidím důvod proč by to stejně nemohlo fungovat v akuvrtačce kde se odebírá přerušovaně.
Proč jsou aku svařené? Proč by někdo vyráběl do akupacku držák, když se z něj nikdy články nebudou vytahovat? Svaření je levnější a ušetří spoustu místa. Tím ale nepopírám, že svaření aku zmenší přechodový odpor.
S nabíječkou na 4 články bych musel nabíjet na 3x, to je pravda, ale vzhledem k množství AA akumulátorů co mám a k jejich cenám není problém jich mít v zásobě nabitých větší množství.

Podotýkám, že nemám nic změřeno a vycházím jen z toho co mi říká google a ti co se zabývají modelařinou a focením (nabíjení blesků).
Jak tak hledám jaký proud akuvrtačky potřebují - někteří provozují akuvrtačky přímo napájené trafem s max. 5A a údajně se proti provozu na baterii výkon nezměnil a někdo zase zkoušel měřit proud při max zatížení (zablokování při vrtání) a byl až 27A.

U litiovek nevím čím je omezena životnost (počet cyklů nabití, režim nabíjení/vybíjení, stáří). V mobilech mi vydržela vždy 3 až 4 roky a potom její kapacita rapidně klesla. Tam má ale asi nejhorší podmínky - neustále vybíjena/nabíjena=za krátkou dobu velký počet cyklů a nabíjení občas při úplném vybití až do vypnutí telefonu nebo zase už při mírném vybití.

Editoval robi (16-06-2010 00:46:11)


Gama 165 + Neoflex 3m/25mm + SpeedGlass 100V

Offline

 

#40 16-06-2010 07:29:32

pkougl
Člen
Místo: Kralupy
Registrovaný: 26-12-2009
Příspěvky: 62

Re: OT? Výber aku vŕtačky

měl jsem osobně jednu zelenou Bosch 12V, vlastně ještě mam a bat. vydržela cca 7let středně častého používání, koupil jsem k tomu i druhou bat. origo a ta měla životnost cca 5let, jednu vadnou baterii jsem přebudoval a dal do ní článku sanyo 2800mAh a spájel jsem je, vydržela tak 2 cykly a pak rapidně padl výkon, stejnou jsem udělal pro tátu do baubau vrtačky a ta tam šlape velmi dobře, možná je to tím že má menší proudový odběr nebo že se povedly rychleji zapájet, těžko říct, taky se podstatně pomaleji nabíjeji (slabá nabíječka) a to jim více svědčí, origo články jsou podstatně větší a má to důvod, prody jsou vysoké, udělal jsem si radost a nakonec pořídil novou modrou http://www.naradiprofi.cz/bosch-gsr-14-4-ve-2-385.html a teď vytahuju el. vrtačku jen když vrtám velké množství děr, bateriovka vydrží a má velkou sílu (je teda taky těžší).
U těch babau vrtaček téměř vždy když jí vytáhnete ze skříně je vybitá baterie a to je k vzteku, nabíjení min. 5hod - nedoporučuji

Offline

 

#41 16-06-2010 09:59:03

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: OT? Výber aku vŕtačky

KMU1 napsal(a):

No s těma tuškovejma baterkama je to pěkný úlet, stačí to domyslet do konce. Vrtačka bere při zatížení přez 10A (12V), na to potřebuju cca 3 tušky, takže bych potřeboval nabíjet naráz třicet!! článků. Kdo z vás má takovou nebo tolik nabíječek? Co přechodové odpory držáků, proč asi jsou aku svařené? A co vnitřní odpor tuškovek,kdo má na to měřák.Mám dojem, že v akuvrtačce za 500 Kč je baterka vlastně zadarmo, aby výrobce nemusel platit likvidaci. Marketingově mi to bylo vysvětleno u světla se žárovkou, že ta je pouze zkušební, takže když žárovka vydržela svítít 10sekund splnila svůj účel a reklamace se zamítá.  Ještě se mi u 4kusů noname vrtaček nestalo, aby odešlo tělo vrtačky,vždy to byl akumulátor, tak jsem nejdřív z vadných packú postavil jeden, ale ten také moc nevydržel, až to vyřešily sanya i bez výběru, 10 jsem jich koupil a zaletoval, nejdřív jsem je ale proměřil, ale všechny byly stejné. Přepólování řeší modeláři např. servisním konektorem, na který jsou vyvedeny všechny články, u litia by každý článek měl mít svou ochranu, jinak hrozí exploze.  Neviděl někdo náhodou malou (asi jako šroubovák) akučku s otáčkama cca2000 za min? 4rychlostní narex je strašně velký, těžký, drahý.       Životnost nejen (běžných) litiovek mi přijde nadsazená, komu tak dlouho vydrží např. v mobilu?

na trhu su tuskove akumulatory ktore bez problemov utiahnu akuvrtacku (10A) ale neni su bezne predajne ale len v modelarskych predajniach a pod.presne tak letovany aku je najlepsi takmer nulove prechodove odpory,niektory modelary to riesia vyvedenim kazdeho clanku na servisny konektor (Nicd),li-ion clanky ktore sa pouzivaju v aku naradi nepotrebuje mat vyvedeny jednotlive poly nakolko su vyberane pocitacom a su jeden ako druhy neni su nachylne na "rozhadzanie" situacie je ine u li-pol aku ale to je zas trosku ina zalezitost,no zivotnost je teoreticky dosiahnutelna ale urcite nie v beznej prevadzke ale ked pride nejaka novinka na trh co treba napisat ? predsa ze vydrzi viacej ako doteraz pouzivana technologia !

Offline

 

#42 16-06-2010 10:03:39

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: OT? Výber aku vŕtačky

robi napsal(a):

Ještě jsem neměřil jaký proud teče z akumulátoru při zatížení vrtačky, ale jednoduchým výpočtem by běžný aku u vrtačky s kapacitou 1,3Ah vydržel při zatížení 10A pouhých 7,8 minut a to se mi zdá hoodně málo i když vezmu v úvahu to, že je zatížený jen po dobu vrtání/šroubování a potom má chvilku pauzu.
Podle datasheetů mají třeba obyčejné tužkové NiMh Sanyo a GP max. vybíjecí proud 5 až 10A (záleží na konkrétním typu). NiCd mají max. proud ještě větší a lepší (modelářské) třeba Sanyo Cadnica N600AA má max. vybíjecí proud 50A.
Pokud zapojím 10 tužkových NiMh v serii, budu mít 12V, 5-10A max. a kapacitu třeba 2,5Ah. Když se používají tužkové baterie v držácích v modelech letadel kde se odebírá proud na hranici jejich maxima nepřetržitě po dobu několika minut, nevidím důvod proč by to stejně nemohlo fungovat v akuvrtačce kde se odebírá přerušovaně.
Proč jsou aku svařené? Proč by někdo vyráběl do akupacku držák, když se z něj nikdy články nebudou vytahovat? Svaření je levnější a ušetří spoustu místa. Tím ale nepopírám, že svaření aku zmenší přechodový odpor.
S nabíječkou na 4 články bych musel nabíjet na 3x, to je pravda, ale vzhledem k množství AA akumulátorů co mám a k jejich cenám není problém jich mít v zásobě nabitých větší množství.

Podotýkám, že nemám nic změřeno a vycházím jen z toho co mi říká google a ti co se zabývají modelařinou a focením (nabíjení blesků).
Jak tak hledám jaký proud akuvrtačky potřebují - někteří provozují akuvrtačky přímo napájené trafem s max. 5A a údajně se proti provozu na baterii výkon nezměnil a někdo zase zkoušel měřit proud při max zatížení (zablokování při vrtání) a byl až 27A.

U litiovek nevím čím je omezena životnost (počet cyklů nabití, režim nabíjení/vybíjení, stáří). V mobilech mi vydržela vždy 3 až 4 roky a potom její kapacita rapidně klesla. Tam má ale asi nejhorší podmínky - neustále vybíjena/nabíjena=za krátkou dobu velký počet cyklů a nabíjení občas při úplném vybití až do vypnutí telefonu nebo zase už při mírném vybití.

klasicka akuvrtacka ma motor s prikonom tak 60 watov z toho vychadza prud niekde okolo 5A pri 12V aku,samozrejme profi naradie zacina niekde pri 120/150 wat,tam uz ide prud cez 10A samozrejme zalezi od zatazenia

Offline

 

#43 16-06-2010 10:08:53

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: OT? Výber aku vŕtačky

pkougl napsal(a):

měl jsem osobně jednu zelenou Bosch 12V, vlastně ještě mam a bat. vydržela cca 7let středně častého používání, koupil jsem k tomu i druhou bat. origo a ta měla životnost cca 5let, jednu vadnou baterii jsem přebudoval a dal do ní článku sanyo 2800mAh a spájel jsem je, vydržela tak 2 cykly a pak rapidně padl výkon, stejnou jsem udělal pro tátu do baubau vrtačky a ta tam šlape velmi dobře, možná je to tím že má menší proudový odběr nebo že se povedly rychleji zapájet, těžko říct, taky se podstatně pomaleji nabíjeji (slabá nabíječka) a to jim více svědčí, origo články jsou podstatně větší a má to důvod, prody jsou vysoké, udělal jsem si radost a nakonec pořídil novou modrou http://www.naradiprofi.cz/bosch-gsr-14-4-ve-2-385.html a teď vytahuju el. vrtačku jen když vrtám velké množství děr, bateriovka vydrží a má velkou sílu (je teda taky těžší).
U těch babau vrtaček téměř vždy když jí vytáhnete ze skříně je vybitá baterie a to je k vzteku, nabíjení min. 5hod - nedoporučuji

no pri tom letovani treby byt rychly,treba na to pouzit letovacku na plechy s dostatocnym vykonom,urcite nie mikropajku,uz je to davnejsie co mi odysli aku v srobovaku 4,8v aku sa dali sice zohnat ale mali malu kapacitu tak som tam dal dva aku lifepo4,povodne aku mali 0,8ah tieto maju 2,6ah este sa mi nestalo ze by mi dosla baterka smile

Offline

 

#44 16-06-2010 10:32:10

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: OT? Výber aku vŕtačky

No, těch 5 let by měla být hranice, kdy běžný akumulátor, i nepoužívaný a jenom udržovaný nabitý, začíná odcházet, zvyšuje se vnitřní odpor, samovybíjení....
U noname je to velké samovybíjení asi normální už od začátku.
Záleží pak asi, jak moc má akumulátor v tom vnitřním odporu, kapacitě atd rezervu, jetli stačí malé zhoršení parametrů a výkon nářadí znatelně klesne nebo jestli se parametry musí podstatně zhoršit, aby to uživatel zaznamenal...

Offline

 

#45 16-06-2010 11:24:46

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Radim napsal(a):

No, těch 5 let by měla být hranice, kdy běžný akumulátor, i nepoužívaný a jenom udržovaný nabitý, začíná odcházet, zvyšuje se vnitřní odpor, samovybíjení....
U noname je to velké samovybíjení asi normální už od začátku.
Záleží pak asi, jak moc má akumulátor v tom vnitřním odporu, kapacitě atd rezervu, jetli stačí malé zhoršení parametrů a výkon nářadí znatelně klesne nebo jestli se parametry musí podstatně zhoršit, aby to uživatel zaznamenal...

no pokial noname aku vydrzi 5 rokov tak klobuk dolu,je tu jeden problem a to ze nicd aku sa ma skladovat vybity ale to je nerealne nakolko nikto nechce mat doma akuvrtacku ktoru musi najprv nabijat a potom pracovat,prax je skor opacna ze sa aku drzi nabity aby bol "ready" a to je prave jeho zahuba...toto je najvacsia vyhoda li-ion aku,ze netrpia tak ako nicd ked su stale nabite

Offline

 

#46 16-06-2010 21:17:41

Tipi
Člen
Registrovaný: 17-09-2008
Příspěvky: 122

Re: OT? Výber aku vŕtačky

No dobre teda... keď sa to tu už takto zvrtlo na diskusiu o akumulátoroch...

Iba chcem dačo dodať k tomu odoberanému prúdu. Teraz som si spravil zdroj k tej mojej makite (9,6V tuším 6221?) no a skrátka ten prúd je celkom brutálny. Pri voľnobehu je to síce len niekde okolo 2,5A ale pri zaťažení  to raz-dva vyletí nad 10A (trošku brutálnejšie vŕtanie osmičkou vrtákom do dreva). Skúšal som merať aj pri väčšom zaťažení, ale to je dosť ťažké lebo ak to brzdím rukou, tak po 2sec mi ide zhorieť koža. Každopádne pri prudšom brzdení rukou mi to skákalo mimo rozsah (20A) a následne moje pokusy prerušila poistka v DM. Ešte som chcel zistiť akú poistku mám použiť ako istenie. A pri úplnom zablokovaní sa asi po cca 0,5-1s  odpílila 30A autopoistka! Ďalšie pokusy som už radšej nerobil, lebo som sa obával, že poškodím zdroj, alebo vŕtačku (alebo obe hmm ). Ale treba vychádzať z toho, že priemerne odoberaný prúd je niekde okolo 5-10A. Ale treba mať pripravený zdroj (či už aku alebo v tomto prípade trafo) ktoré dokáže aspoň krátkodobo dodať aspoň 20A, alebo lepšie povedané dokáže prežiť prúdy cez 20A.
Toľko k mojim (nie moc relevantným) mereniam...

Offline

 

#47 24-06-2011 07:22:22

pmysak
Člen
Registrovaný: 24-06-2011
Příspěvky: 1

Re: OT? Výber aku vŕtačky

No já využívám tento aku šroubovák Makita a naprostá spokojenost, takže bych mohl jedině doporučit, protože baterka opravdu vydrží.

Editoval pmysak (24-06-2011 07:22:31)

Offline

 

#48 24-06-2011 08:53:02

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Kolegovi zrovna podobná Makita odešla... hned po záruce a to s ní skoro nedělal. Mezizávitovej zkrat motoru. Servis z něj udělal blbce (zcela neoprávněně), oprava by stála asi 2000. Vše vyřešil skoro stejnej motor z čínskýho kompresoru za 200 (je v tom totiž úplně stejnej motor jako ve všem, tzv. plechovka v hodnotě pár desetikorun) . Přístup servisu mně od Makity jako takový nadobro odradil.

Editoval Pruduch (24-06-2011 08:54:03)

Offline

 

#49 24-06-2011 15:57:18

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: OT? Výber aku vŕtačky

mohol skocit do najblizsej modelarskej predajne a tam si za dakych 300 kč kuit novy alebo zainvestovat dak dakych 500/600 a kupit ovela lepsi a vykonnejsi ktory by vydrzal celu zivotnost aku-vrtacky,hentie makity sa daju teraz kupit v roznych vypredajoch uz po 120 eur za tu cenu sa sotva najde daco lepsie...

Offline

 

#50 25-06-2011 14:48:33

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: OT? Výber aku vŕtačky

Já vím, ale ten motor není úplně stejnej jako šestistovka, je trochu delší i když jinak stejná konstrukce (futra atd). Ale ten v tom kompresoru (mimochodem taky šestistovka) měl stejnej pastorek, takže se nemusel přelisovávat a kromě toho klasickou šestistovku taky nakoupíš v modelářský prodejně za 200... Příspěvek byl myšlen spíš tak, že ani Makita není samospasitelná značka (bohužel denska už skoro nic) a že bych když už někdo do drahýho cajku zainvestuje, že bude aspoň servis ochotně řešit závadu a ne se ještě snažit zákazníka oholit a znemožnit.

Editoval Pruduch (25-06-2011 14:50:52)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče