SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
pt.kbely:
Původně jsem to zkoušel diamantovým kotoučem, ale měl jsem jen příliš hrubý (štípalo se to, dva jsem tak zničil). Frézoval jsem to diamantovými zubařskými frézkami pod vodou (pěknej kekel) při cca 20 000ot./min. Z pěti feritů se mi takhle povedli ty tři na zmíněnou tlumivku. (cca tři hodiny práce a bolavé zápěstí - postup nedoporučuji).
Offline
pt.kbely:
Postřeh o stažení jednotlivých vodičů ,,sichrákem“ je správný (opravdu se to stínění jen hodně podobá a mohlo by to zmást). Za poznatek o relátkách moc děkuji (dám si na ně pozor- budu je šetřit - vzal jsem si jen čtyři náhradní – naštěstí je umístěno v patici, tak se bude dobře měnit)
Offline
Ty relátka mi spínaly cca 100x za den, tedy asi podstatně jiná zátěž, první praskliny na plexi byly okolo plastového šroubu, co drží jádro relé.
Podle toho videa je při sváření slyšet výrazné pískání, u Danyka nic takového slyšet není, možná je to nesmysl, ale není to tím, že má tlumivku z páskového vinutí, a že mu to pískání odstranila parazitní mezizávitová kapacita? V profi svářečkách je někdy vidět podélná jednovrstvá tlumivka z neizolovaného silného pásku, tam taky musí být vyšší mezizávitová kapacita.
Offline
pt.kbely:
V mém případě bude pískání nejspíš způsobovat nějaká konstrukční chyba při improvizaci náhrad součástek, které jsem měl momentálně při ruce. Na výstupním proudu (měřeno stejnosměrnou proudovou klešťovou sondou a osciloskopem) se totiž dá naměřit kolísání proudu +/-5 až 10A o frekvenci přibližně 11 kHz při plném zatížení. To pískání je nepatrně slyšet i bez zatížení a naopak někdy ztichne v určité poloze potenciometru při regulaci proudu. Pěkně to i občas ,,řvalo,, když jsem pouštěl proud do železného svinutého 20m dlouhého drátu (cívky) na místo zatěžovacího odporu 2kW.
Spíš by mě zajímalo z jakého důvodu se u kupovaných invertorů používají na výstupní tlumivce od pohledu izolované ,,železné,, plechy místo feritu nebo železo-prachového jádra?. Viděl jsem osobně už tři takové invertory stejné konstrukce. Plechy se prý dají ve speciálních aplikacích použít řádově jen do jednotek kHz.
Offline
no s tym pískanim alebo syčanim zaujima aj mna ako to odstrániť, u mna to je počť až od 90A a vyssie, ale píska mi len oobluk a to je zrejme tá striedava zlozka regulácie o ktorej mi pisal pan pt.kbely, sam o sebe invertor siči az ked reguje antistick (35A), minimalny nastavitelný prud je 25A a vtedy ked zapal oblúk tak je vsetko ticho, davnejsie ked so mmal kustik casu tak som laboroval s detektorom špičiek a viem ze pri nejakej peknej hodnote kondíku isiel antistick dole az ku 10A invertor bol uplne ticho len regulacia mi ako nešla ako som chcel a kedze uz bolo blízko sútaze tak som to proste nastavil tak akurat
Offline
Železotrachové jádro má vyšší dovolené sycení než ferit a navíc nemá úplně definovaný bod nasycení (žádný prudký lom) a poměrem magnetického materiálu a pojiva se dělá různě velká skrytá mezera. Pokud je méně železa, jsou omezeny i vířivé proudy a lze je použít na vyšší frekvence.
Pokud se použije otevřené jádro z I plechů, je indukčnost vyšší než u vzduchové cívky a díky velké vzduchové mezeře se jádro nepřesytí.
Na výstupu železoprach nebo trafoplech až tak nevadí, protože cívkou už teče stejnosměrný proud, střídavá složka je téměř zanedbatelná, u trafa je to jiné, tam je dominantní střídavá složka, a díky vířivým proudům by byly obrovské ztráty.
Kdysi se dělaly středovlnné svářečky, tam ještě byly trafa z C jader s tenčími plechy (0,3mm), frekvence okolo 800Hz. Už si nepamatuji, jestli se jednalo o permalloy -slitina niklu a železa nebo o křemíkové plechy.
Offline
pt.kbely:
Děkuji moc za odbornou a výstižnou odpověď. Něco málo jsem i tušil, ale takhle pěkně po-lopatě to pochopím i já.
Už jsem si myslel, že invertor nechám jak je, ale určitě mi to teď nedá a ještě trochu tu tlumivku ,,poštoluju". Přeci jen jsem to stavěl pro jistotu s výkonovou rezervou a při nastavení dorazu 100A na poťáku a zkratu na výstupu, jsem se při měření u proudových špiček na IGBT trandech blížil k max. spínacímu opakovatelnému proudu. No a to že to trochu při vaření píská, i s tím se dá v klidu žít.
Offline
pajiknovotný: jen takové postřehy, máš docela malý převod na trafu 1:3, pak máš zbytečně relativně krátké impulzy, možná kvůli tomu Ti píská invertor, mě zdroj pískal taky při minimálním zatížení a tedy krátkých impulzech do trafa. Pak jdou přez trandy při stejném výkonu díky krátkým impulzům velké špičkové proudy. Já mám poměr 1:4. Na oscilu jsem viděl ty impulzy na gejtech, on to byl spíše jehlan než obdélník, amplituda nešla odečíst, snad to bude ok, aspoň těch 12V minimálně. Zkus jen tak na zkoušku odebrat 1 závit ze sekundáru, jestli se to pískání nezlepší.
Editoval Voitano (01-09-2014 23:50:12)
Offline
Pro inspiraci hezký zdroj pro trvalej provoz ...
redundantní Zdroj 670W 12V 55A ,větší chladič v levo PFC,pod tím menším 6xTO220, na plechu 4x 18n50
trafa jsou veliká jen 27x20x20mm .
Sice je na tom CHINA ale je to pro IBM takže komponenty Nichicon,Vishay,Fairchild semi,ST,
Pokud by někoho zajímal ten PFC kus mužu sem dát par foto navíc až ho vyndám ven.Je to už jen na orgány.
Editoval Juggernault (02-09-2014 01:34:15)
Offline
Voitano:
Že mě to nenapadlo, takovej jednoduchej logickej postřeh. Krátké pulzy tam opravdu budou. Je to vidět na jednom videu kde žhavým pokusně svářecí drát (jako zátěž). Žhavil jsem ale právě i asi 15-20 metrů železného drátu na kterém bylo při 100A asi 20V a impulzy byly taky neúměrně krátké (kupodivu to ještě neodešlo - no zatím jsem vyvařil dohromady cca jen 25 kusů elektrod bazických i rutilek o průměru 2,5 při proudu kolem 90A a netrápil to niky moc dlouho do zkratu). Díky.
Offline
Zdravím, chcel by som sa spýtať stavitelov invertorov že aké napätie má ísť na gate IGBT tranzistorov. Ďakujem
Offline
pod 12V by si nemal isť aj ked on sa uz pri nizsich U javy ako saturovaný, idealne 15, max 20 inač preraziš izolačnu vrstvičku medzi G-S
Offline
Ďakujem a na výkonovom transformátore - na primárnom vinutí by malo byť aké napätie ?
Offline
ako nechcem byt blbý ale pri takychto otazkach neviem či je dobre odpovedať zrejme niesu skusenosti...ake by tam malo byt U? tak za prve merakom to nezmeraš, za druhe napetie sa pohybuje od nuly po Umax teda 325V, trafo sa počita s cca 300V na primare
Offline
Ďakujem, ešte som invertor nestaval tak možno preto také blbé otázky.
Offline
JanoL, že jsi ještě nic takového nestavěl, to je ok, vždycky to je jednou poprvé. Problém je, že se ptáš na takové teoretické věci, jako potřebné napětí na gate IGBT (to znamená, že jsi asi moc nestudoval katalogový list nějakého igbt) a jaké napětí se může objevit na primáru trafa (tohle bys odvodil na základě teoretické znalosti zapojení ) . Nevím, jaké konstrukce jsi dokázal postavit a oživit, ale tady se pracuje s napětím 300V a každá chyba se trestá explozí nebo požárem (v tom lepším případě). Zkus postavit nejprve nějaký jednočinný , pak třeba dvojčinný zdroj napětí 24V/5V nebo něco podobného. Doporučím Ti stránky www.danyk.cz , tam najdeš spoustu teoretických a praktických rad.
Editoval Voitano (02-09-2014 21:38:17)
Offline
No u Danyka moc teorie není . Tam jsou hlavně hořící a svítící pokusy .
Offline
Jsou tam rozdělení topologií spínaných zdrojů, principiální ochrany mosfetů (na konci hlavní stránky), v popisech jednotlivých zapojení pak praktické rady a nebo upozornění. VŠ skripta to nejsou, ale myslím že to pro začátek stačí. Pro zajímavost je zde http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/smps_e.html možnost nějaké simulace a výpočtů při návrhu.
Editoval Voitano (03-09-2014 07:51:03)
Offline
Voitano:
Tak jsem odmotal raději rovnou dva sekundární závity na trafu (protože jsem tam měl dokonce šest průvleků jádrem). Na první pohled při proudech do 80A (zátěž drát) docela dobrý. Pískání se znatelně snížilo (přešlo spíš do takového toho ,,snesitelnějšího syčení") pulzní proud trandama dobrý (měřeno ktešťovou sondou s oscíkem). Jenže i velmi krátkodobě nad 80A to začne kmitat (poslechově 50Hz), takové to před výbuchem. Pulzní proud trandama vyletí (někam hodně vysoko, povedlo se mi chytit 180A peak - kupodivu zatím stále bez výbuch - v datasheetu je max. 200A).Odešla jen pojistka v přívodu 230V na 15A
Takže se mi nejspíš teď přesycuje trafo nebo tlumivka v závislosti na rozšíření pulzů.
Offline
Pajiknovotny: udělám trochu rozbor , podle tabulek odhaduju, že jsi použil jádro T50( vnější 50mm, vnitřní 30mm) výška 20mm. Jádro má ve dvojčinném zapojení při 50kHz přenést asi 1200W, ale pro jednočinné zdroje tabulka není uvedena, tak to odhadnu na 800-900W tj. celkem =2,4 - 3,6kW Jádra mají oproti jiným při malém objemu , schopnost přenést velký výkon. Ale u akumulační tlumivky máš jen 3 jádra a tam je asi stěžení objem, aby jsi naakumuloval energii. A tu je možná zrada, objemem to přibližně odpovídá jádru třeba u mě použitého EC52. A u těhle jader je v tabulkách pro akumulační měnič uvedeno 300W, takže celkem asi 900W. Jestli to není málo, beru to, že 50 procent času dodává do zátěže energii trafo v propustném směru a dalších 50 procent energie jde z akumulační z tlumivky. Takže můžou tu být 2 problémy, správná velikost mezery pro 100A a více v tlumivce a její objem. Horší je, jak zjistit, kde je chyba( jak poznám, že se mi přesycuje tlumivka - jedině měřit proud v tlumivce). Možné je, že to jen způsobí větší zvlnění napětí na výstupu. Ale zas takový expert nejsem, třeba někde dělám chybu.
Editoval Voitano (03-09-2014 14:50:58)
Offline
krystova noho, kupřeedu..
Offline
Voitano:
Máš dobrej odhad (takovej selskej rozum ohledně kolik energie se může vejít do tlumivky mi bohužel chybí). Doposud jsem vystačil s Ohmovým zákonem a trochou té praxe. Vhodnou výstupní tlumivku už jsem si objednal z torza jednočinného invertoru Alfin 150 e. (večer si jí musím vyzvednout v hospodě). Řídím se často příslovím: Bastli s tím co máš a když to nefunguje, tak až pak s tím co ti dají. Děkuji mnohokrát za užitečné rady. Přidal jsem obrázek, jak bych si představoval že by to v ideálním případě mělo fungovat a co naměřit na osciloskopu(měřeno jen při 32V na vstupu a zkratu na výstupu https://plus.google.com/photos/10485068 … pq_twuu4eA)
Offline
a co tak si to spočitať či sa nepresytuje to jadro? ja so navrh riešil jednoducho najprv sa spočitalo ako indukčnosť mi treba a potom som sa vrhol do hladania jadra vhodneho...mal som take vecsie zelezoprachy(o dost večšie nez tie s ATX) zistil si permeablitu, Al konstantu zmeral, vypocital magneticky odpor, spocital tok pre max prud a pocet zavitov a z toho sytenie akurat ze poto mso msa tu dozvedel od pt.kbely ze pri tych tlmivkach uz ani nejde tak o presytovanie ako o hysterezne straty, mal som 0,85T co je ok, ale jadro bolo take horuce po jednej dva a polke ze som to neudrzal v ruke ale varilo to pekne potom som to skusil s dvomi jadrami na sebe, bolo to trocha lepsie ale rozmerovo dost velke, nakoniec som zobral staru tlmivku na zelezoprachovom toroide ktoru som previnul na 9zavitov lankom a pohodička
Offline
Zdravím chalani, dnes sme s kamarátom oživili zvárcí invertor zo stránky utaes.wz.cz ale asi po chvíľke zvárania nám vyrazilo istič a odhorelo kúsok cestičky na doske s igbt a prerazili sa igbt tranzistory čo to mohlo spôsobiť ?
Offline
No tak křišťálovou kouli asi nikdo nemá, takže musíš popsat jak jsou vyrobeny trafo a tlumivka, použité součástky + fotky taky neuškodí.....
Offline