SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 03-01-2011 08:44:31

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4142

Re: Jaky invertor stavet

Pro začátek bych stavěl něco ověřené . Před rokem/dvěma vyšlo v amatérském radiu . Koupíš na to i tišťák .

Offline

 

#27 03-01-2011 10:30:40

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Jaky invertor stavet

m.evil napsal(a):

Pre začiatok by som chcel niečo jednoduche , ale aby to dalo až 160A
Koľko investovať? Chcel by som niečo jednoduche , čo by veľa nestalo...

pokus sa najst naozaj overene schama,ktore uz doma yvrobilo x-ludi,castym problemom schem z amaterskeho radia bola nutnost ich "doladovat" proste na prve zapojenie nefungovali,v tlacenej forme mali suciastky ine hodnoty ako ked si si objednal stavebnicu o zlych navrhov plosnych spojov radsej pomlcim...

Offline

 

#28 03-01-2011 10:53:51

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Jaky invertor stavet

Ak mam  pravdu povedať chodim sem už pár rokov , ale nikdy som tu nevidel overenú  schému podľa ktorej by si viacery ľudia  postavili spoľahlivy invertor.....
Ja impulznym zdrojom veľmi nerozumiem , za mojich čias na škole sme sa také to veci neučili.
A to som po škole len 10 rokov ......

Offline

 

#29 03-01-2011 13:41:02

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Jaky invertor stavet

potom je na zvazenie ci sa vobec take experimenty oplatia ? je to uz roky dozadu co sme s kamaratom skladali spinany zosilovac,jeho yvhody mali byt male rozmery vdaka malickym chladicom,suciastky na jeho stavbu neboli ani nahodou lacne...a vysledok,zosilovac nikdy nepracoval tak ako mal,nakoniec putoval do kosa a nahradili ho overene konce dpa,osobne by som sa do stavby invertora len tak z nicoho nepustil,pokial by som mal info ze ho uz postavilo zo 10 ludi a slapal na prve zapojenie ok ale len tak nieco stiahnut z netu a pokusat sa to zprevadzkovat

Offline

 

#30 03-01-2011 13:58:13

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4545

Re: Jaky invertor stavet

pavol.sk napsal(a):

potom je na zvazenie ci sa vobec take experimenty oplatia ?

Finančně se vyplatí jen tehdy, pokud člověk umí použít a přizpůsobit součástky, které se u něho válejí v šuplíku či které levně nějakou náhodou získal. Občas se vyplatí,pokud se padne na ověřené zapojení, kde jsou použity dostupné a levné součástky, většinou ty starší už neperspektivní.
Jinak se to nevyplatí a je nutno to bastlení brát jako nerentabilní koníček.

Offline

 

#31 03-01-2011 14:06:45

vont
Zablokovaný
Registrovaný: 08-12-2010
Příspěvky: 77

Re: Jaky invertor stavet

Ono záleží na tom,k čemu mají ty experimenty sloužit-pokud to má sloužit k tomu,že někdo má elektroniku za svého koníčka a chce si zkusit něco takového udělat,neboť jej to baví a aby se zase něčemu novému přiučil atd= je to v pořádku a pokud se něco takového podaří-přichází i to vnitřní sebeuspokujení-co je někdy psychology nazýváno chlapská ješitnost.Pokud to ale někdo chce tvořit proto aby na tom vydělával-tak to rozhodně nebude tak jednoduché jako okopírovat a dělat Gamy.Také to bude třeba přečíst ještě hodně literatury,aby nebylo třeba polemizovat o tom-zdali bude lepší zvednou U20 tlumivkou,kondenzátorem či zdvojovačem.Tato moje slova mají sloužit k tomu,aby si dotyční uvědomili,že to zas až tak jednoduché není(dobře fungující a opakovatelná konstrukce)-rozhodně nechci,aby si tyto někdo vykládal,že jsem se tím přiřadil ke skupině,která zde pouze potírá jak nováčky v elektronice,tak ve svařování-které nazývá příležitostnými lepiči apod.Těm bych poradil,aby se ohlédli jak nad vlastními začátky i nad svými tak svými posledními příspěvky=nikdo není dokonalý a všichni jsme začínali a beru za velmi solidní,když i naprostou samozřejmost někdo trpělivě vysvětlí nováčkovi,aniž by přitom uváděl jak hloupý je jeho dotaz.I takovíto "všeználci" se totiž mohou se stejným přístupem setkat(v některých svých příspěvcích).
       Vycházím ze svých zkušeností-neboť jsem tím také sám prošel a pokud  to noho zajímá-popíši to.


Napadání a lživé a bezdůvodné očerňování provozovatele fóra. Ban.

Offline

 

#32 03-01-2011 14:28:14

vont
Zablokovaný
Registrovaný: 08-12-2010
Příspěvky: 77

Re: Jaky invertor stavet

Když jsem kdysi dávno začal i s invertory-začali mě také kamarádi strojaři přesvědčovat,že by bylo fajn,kdybych jim třeba jednodušší stroje vyrobil,alespoň na domácí svařování kolem baráků.Na tomto místě je nutno uvést,že v té době stroje stály opravdu veliké peníze.I mě to nadchlo a dodnes několik zkušebních prototypů někde v republice koluje-a zřejmě jedou-jinak by se mi vrátily(kontakt uveden vevnitř).Tehdy mě vyšponovali až tak,že bychom je mohli začít vyrábět.Já zpracoval po technické stránce několik projektů,počínaje jednoduchým Kutilem(to jménu jsem použil dávno před tím,než Kutreiber) až po typ s rezonančním měničem.Kdyř jsem pak požadoval,aby byly urychleně dodělány i mechanické věci včetně krabic-narazil jsem na ony kamarády(když měli i oni udělat svoje)!!!-----Takže kdyby chtěl někdo něco takového dělat-nebude to mít jednoduché-doporučuji hned od počátku včlenit do týmu dobrého ekonoma-jinak se nakonec bude divit!!!Aby se nakonec tak jako já naivně nedivil,co je vše třeba-vzpomenu jen na to,že výrobek bude potřebovat i atest a podobné!!!    Takže nakonec zjistíte,že to zas až tak levně nevyjde a hlavně v dnešní době,kdy je trh doslova zaplaven levnou čínou(to kýžené zisky nepřinese) a musím přiznat,že poslední výrobky,které jsem měl možnost vidět(rozebrané)-jsou již na slušné úrovni jak funkcí,tak provedením!!!!Dále bych chtěl připomenout tomu-co tady někde kritizuje B260D-snad že je starý třicet let a přitom se sám zajímá o Fronius 1400,který je snad jen o polovinu mladší.
        Takže pokud chce někdo vyrábět-je technika již úplně jinde-pokud chce někdo pěstovat svého koníčka elektroniku a chce třeba i pro další zájemce stvořit slušnou a dobře reprodukovatelnou konstrukci-tak mu opravdu držím palce(pokud to ovšem někdo "podnikavý" nezneužije k tomu,že z toho začne vyrábět a prodávat stavebnici-která by ani ten atest nepotřebovala a nepotřebovala by ani žádné hlubší znalosti=deska kompletně osazená-jen poskládat do krytu).


Napadání a lživé a bezdůvodné očerňování provozovatele fóra. Ban.

Offline

 

#33 03-01-2011 14:40:11

vont
Zablokovaný
Registrovaný: 08-12-2010
Příspěvky: 77

Re: Jaky invertor stavet

Dále pro ty,kteří pouze chtějí pomoci svým kamarádům k dobrému stroji.Jak jsem psal výše-moji kamarádi strojaři mě zradili-když svůj díl do projektů již neměli zájem vložit-ono to totiž vzniklo i proto,že již své vysněné stroje měli a celkem za darmo.
Zatímco já se musel naučit tuto technologii znát a intenzívně jsem se proto zajímal opravami-a začal jsem mít slušné výsledky,kamarádi se na mě obraceli s telefonáty typu-sedím v hospodě a jeden mi tu nabízí nefunkčního(vyřazený jako neopravitelný)Froniuse 1400 za pět piv=opravíš mi to???S dovětkem-pokud né,tak mi to uhradíš- a já blbec-no samozřejmě,já se něco přiučím a pokud neopravím,zůstane mi na cenné náhradní díly!!!A tak se nakonec stalo,že s okolních větších podniků se mnohým podařilo sehnat vyřazené stroje(a mnohdy velmi slušné kousky) a dále již neměli ani zájem tvořit nějaké slušné krabice na stroje=už nic nepotřebovali.
          Doporučuji se proto dát stejnou cestou-vyřazené stroje není problém sehnat a pokud ve svém okolí najdete slušného elektronika,který jej Vám do kupy=ideální.


Napadání a lživé a bezdůvodné očerňování provozovatele fóra. Ban.

Offline

 

#34 03-01-2011 16:34:53

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Jaky invertor stavet

Čo sa týka mojich vedomosti z elektroniky , tak niesom nováčik.
Študoval som tento odbor (mechanik elektronických zariadení).
Cele štúdium sme boli učený systémom výroby elektroniky.
Dostali sme schému  a mali sme odovzdať hotový výrobok.
A vlastne celkovo už prešlo mojími rukami veľa výrobkov.
No nejako sa spínane zdroje do učiva nedostali .....
Nemám preto problém  zostrojiť akukoľvek elektronicku konštrukciu.
Stavba invertora ma zaujala preto , lebo tie schémy su dosť jednoduché.
Len či aj v praxi tak spoľahlivo fungujú je otázne .

Offline

 

#35 03-01-2011 21:16:34

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Jaky invertor stavet

spinane zdroje su co sa tyka schemy a aj konstrukcie jednoduche ale "funkcnost" je castokrat otazna,staci sa kuknut na zdroje v pc,doma mame tusim uz 4-ty zdroj a pritom ich predajna cena bola okolo 50 eur takze ziadne lacne smejdy,napriek tomu sa im u nas dako nedary smile je to uz davnejsie co sa podarilo kamaratovy doniest z prace nove impulzne zdroje 24V/1A doniesol ich za poligelitky...jemu to nebolo nanic tak ich daroval mne,ja som ich zas podal dalej,zopar sa mi ich vratilo spat s tym ze nejdu a pritom to boli kvalitne japonske vyrobky urcene na zastavbu do stroja,az servisny technik z nemenovanej firmy kde kamarat pracoval mi povedal ze ich ma tiez zopar doma ale treba davat pozor na jednu vec a tou bolo zapnutie naprazdno v tom pripade sa zdroj hned poskodil,nechcem ta tymto odradzat od vyroby invertora v domacich podmienkach ale osobne by som sa do toho nikdy nepustil,najlepsie by asi bolo zohnat daky poskodeny invertor a pokusit sa ho opravit,pripadny neuspech nebude tak moc boliet

Offline

 

#36 04-01-2011 07:46:26

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4142

Re: Jaky invertor stavet

A něco jiného je klasický zdroj , který není namáhán zkraty , není namáhán vysokými pulzními proudy , které vytváří velmi silné rušení pro pomocné obvody , velké teplotní namáhání a hlavně zákmity , které amatérský invertor zničí . Naopak vonte viděl jsem v životě hodně lidí , kteří bez vědomostí i měření kutili různá zařízení . Ani nemá smysl je odrazovat . Každý si stejně strčí ... tam , kam bude chtít . A na dálku opravovat amatérské zařízení ani nejde . A jsou kusy i profesionálních výtvorů , které se konstrukčně nepovedly a také jednotlivé kusy , kde se prostě jen nešťastně sešly součástky .

Offline

 

#37 04-01-2011 08:16:23

Martin
Člen
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 250

Re: Jaky invertor stavet

Radim napsal(a):

To je docela zajímavé schéma, integrovaný obvod pro jednočinný zdroj upravený jako dvojčinný....
Vypadá to, že to je sériově vyráběná svářečka, protože je tam taky kontakt na zámek svářečky.

Radime, vim, ze uz je to docela pozde, ale nemate pravdu. Je to stale jen jednocinny propustny menic, ale se dvema spinaci.

Navic tam zadny zamek nevidim.

Editoval Martin (04-01-2011 09:00:41)

Offline

 

#38 04-01-2011 12:41:34

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Jaky invertor stavet

A čím su podľa vás odlišne amatérske výrobky od výrobkov "profesionálnych" ?
Pokial to nerobi amater , ale skuseny elektronik.....
Chcem tym len povedať to , že nieje všetko sväte čo vyrobi nejaka firma oproti domacim konštrukciam ....
Pokial to robi človek , ktory elektronike rozumie a ma potrebne meracie prístroje , nevidím dôvod prečo by taku konštrukciu nemal zvládnuť.
Len je tu zas cena (či sa to oplati) .

Offline

 

#39 04-01-2011 13:19:33

vont
Zablokovaný
Registrovaný: 08-12-2010
Příspěvky: 77

Re: Jaky invertor stavet

Pokud m.evil-ův příspěvek myslel mě-tak já jsem ani náhodou nechtěl tvrdit,že by"amatérský" výrobek měl být automaticky horší než ten "profesionální",firemní.Sám bych naopak mohl uvést pár "firemních" výrobků,které by nesnesly srovnání a prací snaživého učně a to jak po stránce funkčnosti zapojení,tak po stránce provedení.
    Sám se dokonce za bastlíře(jak se označují amatéři) považuji.Sám mám také mnohdy potíže dotáhnout výrobek po mechanické stránce,neboť pokud mi snad bylo přidáno pár buněk elektronických-tak musím přiznat,že mi naopak chybí mnoho těch o mechanické zručnost-a to již nemluvím o tom,že ač to elektronické vybavení mám jakž takž-tak pořádné mechanické mi opravdu chybí.A v tomto svém handycapu je zřejmě příčina toho,že jsem se vyjádřil tak neobratně,že to mohlo někomu připadat,že brojím proti "amatérům"-rozhodně to tak není.


Napadání a lživé a bezdůvodné očerňování provozovatele fóra. Ban.

Offline

 

#40 04-01-2011 13:41:47

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Jaky invertor stavet

Myslel som tu otázku všeobecne  pre všetkých smile .

Offline

 

#41 04-01-2011 18:26:47

semancko
Člen
Místo: Prešov
Registrovaný: 05-12-2008
Příspěvky: 206

Re: Jaky invertor stavet

Najvacsi rozdiel medzi amaterskym a profi zdrojom bude podla mna vo vysledkoch, teda vo zvaroch. Profi firmy neskumaju iba elektricke parametre, ktore si vieme s vybavenim zmerat ale predovsetkym tieto prisposobuju pozadovanemu vysledku. Preto maju profi masiny zdanlivo "zazracne" vlastnosti. Nie som si isty, ci by niekto z nas dokazal naprogramovat profi zvaraci invertor tak, aby daval vysledky zhodne s tym, ktory vysiel naprogramovany z fabriky. Nemame jednoducho skusenosti a to "know-how", ktore je za dobrym zdrojom.

Takze dobry elektronik je fajn, ale navyse musi velmi dobre teoreticky ovladat problem, teda zvaranie a to ma vedie k zaveru, ze sice dokazeme postavit dobry invertor, viac ako postacujuci pre nase potesenie ako zo stavby samotnej tak aj zo zvarania, ale profi to asi nazyvat nebudeme. Ak su toto ciele amaterskej stavby, potom drzim prsty, prajem vsetkym stavitelom vela uspechov a tesim sa na vysledok.


Vysnivany TransTig 1600 big_smile

Offline

 

#42 06-01-2011 10:37:38

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4545

Re: Jaky invertor stavet

Martin napsal(a):

Radim napsal(a):

To je docela zajímavé schéma, integrovaný obvod pro jednočinný zdroj upravený jako dvojčinný....
Vypadá to, že to je sériově vyráběná svářečka, protože je tam taky kontakt na zámek svářečky.

Radime, vim, ze uz je to docela pozde, ale nemate pravdu. Je to stale jen jednocinny propustny menic, ale se dvema spinaci.

Navic tam zadny zamek nevidim.

Máte pravdu.
http://nexor.electrik.org/svarka/barmal … /shema.gif
je jednočinný zdroj  a dačnik na zamykanie je tepelná ochrana. Musel jsem mít nějakou slabší chvilku.
Snad jsem nikoho neuvedl v omyl.

Editoval Radim (06-01-2011 10:38:59)

Offline

 

#43 06-01-2011 21:01:47

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Jaky invertor stavet

atishajn: Skušal si postaviť tento invertor ? : http://lew.wsinf.edu.pl/~leszek/spawark … ka_cz1.pdf
Ak ano , ako ide?

Offline

 

#44 07-01-2011 09:51:29

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Jaky invertor stavet

Tak potom  nemaš niečo overené a 100% funkčne ?

Offline

 

#45 08-01-2011 00:32:16

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Jaky invertor stavet

Schému daš jednoducho.
1)  Hore klikneš na  "Galerie obrázku"
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/174_svarf.jpg
2) Klikneš procházet , vyskoči ti okno , kde vyberieš obrázok z tvojho umiestnenia v PC
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/174_sv2.jpg
3)Daš odeslat
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/174_sv3.jpg
4)Systém ti vygeneruje kód  a ten vložiš normálne do správy,ktoru píšeš
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/174_sv4.jpg

Offline

 

#46 08-01-2011 16:32:26

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Jaky invertor stavet

...a foťák by nestačil?

Offline

 

#47 09-01-2011 19:11:15

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Jaky invertor stavet

atishajn: Môžem použiť  IGBT   ,  ktore maju vo vnutri diodu?
Napr. IRG4PC40WD ?
A ešte môžem použiť diody na vystupny usmerňovač 60APU04PBF ( 400V 60A 50ns )

Offline

 

#48 09-01-2011 19:41:45

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Jaky invertor stavet

Ale môžu byť tie igbt z diodou vo vnutri hej?

Offline

 

#49 09-01-2011 20:02:06

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Jaky invertor stavet

Dobre no smile
Inač v C416 v zdroji su rovnake jadra ako použil danyk (rozmerovo)  , akurat neviem či je rovnaky material ....

Offline

 

#50 09-01-2011 20:11:11

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Jaky invertor stavet

tak tie jadra su E55 a merialu H21 co je novsie oznacenie N27 . Tie jadra maju maly prierez okna . Ja pouzivam E65 na 120A alebo E71 na 150A , co da sa aj na viac pouzit . Viac ako 150A zvaracku nerobim , lebo to nema moc vyznam . Vecsinov ich ludia pouzivaju na predlzovakoch a tam su aj velke straty , nie kazdy ma 3x2.5mm

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče