SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 28-08-2010 12:15:35

magi
Člen
Místo: Třebíč
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 55

Svařování černého mat. TIGem

Možná hloupý dotaz, ale přece se zeptám. X let svařuju TIGem nerez (bezproblému). Minulý týden jsem potřeboval doma předělat na topení jednu trubku a neměl jsem autogen. Lépe řečeno se mi nechtělo vláčet soupravu.  Vzal jsem si tedy z práce TIG a drát pro svařování plamenem. Jednalo se o jeden svár na 1" černé topenářské trubce. Myslel jsem že to snad ani nezavařím a je zázrak že to neteče. Dělalo to šílené póry a bubliny. Na svařování černého mat. TIGem jsou údajně dráty jiné než na plamen. V čem je hlavní rozdíl a jaké dráty doporučujete na černý materiál a metodu TIG?

Offline

 

#2 28-08-2010 12:50:44

vkalina
Člen
Registrovaný: 07-04-2008
Příspěvky: 266

Re: Svařování černého mat. TIGem

Já používám stejný jako na nerez a nemám žádnej problém


BERLAN BWIG180

Offline

 

#3 28-08-2010 14:53:01

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Svařování černého mat. TIGem

magi napsal(a):

Možná hloupý dotaz, ale přece se zeptám. X let svařuju TIGem nerez (bezproblému). Minulý týden jsem potřeboval doma předělat na topení jednu trubku a neměl jsem autogen. Lépe řečeno se mi nechtělo vláčet soupravu.  Vzal jsem si tedy z práce TIG a drát pro svařování plamenem. Jednalo se o jeden svár na 1" černé topenářské trubce. Myslel jsem že to snad ani nezavařím a je zázrak že to neteče. Dělalo to šílené póry a bubliny. Na svařování černého mat. TIGem jsou údajně dráty jiné než na plamen. V čem je hlavní rozdíl a jaké dráty doporučujete na černý materiál a metodu TIG?

Složení běžného drátu na autogen bývá C 0.1, Si 0.15, Mn 0.5

Složení drátu typicky používaného pro svařování TIG na uhlík. ocelích ER 70S3 je:

C 0.06-0.15, Mn 0.90-1.40, Si 0.45-0.75 (obvykle 0.55), takže se to zase tolik neliší. Problém, že vám to póruje, bude spíše někde jinde.

Pročtěte si něco zde:

http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2008011702

http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=2029

http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?pid=18566

Co mám já zkušenost pracuje to právě obráceně. Když budu svařovat TIG drátem autogenem, tak to póruje podstatně víc než orig. drát pro autogen.
Když použiju autogen drát na TIG, problém není. Pochopitelně za dodržení všech podmínek TIG svařování.

Offline

 

#4 28-08-2010 15:09:59

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Svařování černého mat. TIGem

Ještě bych dodal a doporučil pro TIG na uhlík. oceli výborně funguje drát ER 70S2. Oproti ER 70S3 je složení:
C - 0.07 max.
S - 0.010 max.
Mn - 0.90-1.40
P - 0.015
Si - 0.40 - 0.70
Al - 0.05-0.15
Ti - 0.05-0.15
Zr - 0.02-0.12
Čili drát s přídavkem aluminia. titanu a zirkonu. Snižuje značně riziko pórovitosti.

Offline

 

#5 28-08-2010 18:30:05

cipisek32
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 05-09-2007
Příspěvky: 302

Re: Svařování černého mat. TIGem

No v práci když je špatnej elektromotor tak aby se zachránila aspoň kostra tak se do statoru navaří kruh a vylisuje . Já ten kruh vařím bez přídavnýho materiálu jenom sliju kruh a statorové plechy a ješte se mi nestalo aby se kruh odtrhl . Kolega to vaří s drátem na autogen a vždy mu to upadlo a vařil to 2x i 4x tak ho odtoho vyhodily a musím to vařit jen já . Já sem taky kdysi zkoušel jen tak navařit housenku s autogenovým drátem na plech a byl to samej por . Ale nepamatuji si jestli plyn byl argon nebo už varigon co používáme teď .


Kitin 170LA

Offline

 

#6 28-08-2010 21:01:11

magi
Člen
Místo: Třebíč
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 55

Re: Svařování černého mat. TIGem

Já měl samotný Argon, co používám na nerez. Vždy se to zezačátku jevilo OK a jak jsem se tavnou lázní přesunul o kousek dál, to místo které začálo chládnout začalo najednou tvořit póry. Ten nerezový drát mě taky napadnul, ale bohužel jsem si jej v práci nevzal ani jeden nevzal. Nedávno u nás jakási firma svařovala parovod z černých trubek a vařili to celé TIGem, bohužel jsem nějak nepostřehl co mají za dráty. Myslel jsem že mají obyčejné autogenové. No je to zavařené a zázrakem to neteče. Ale natrápil jsem se s tím jedním svárkem až hamba.

Offline

 

#7 28-08-2010 22:25:44

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Svařování černého mat. TIGem

Každý výrobce přídavných materiálů má v sortimentu přídavné materiály na svařování "černých" materiálů TIGem. Tyto přídavné materiály při použití plynu I1 (čistý Ar) výborně svařují a ve všech polohách. V energetice se všechny trubky v tlakových systémech svařují jen TIGem a to jsou tlaky až 100 barů a teploty i 500 st.C. Prostě TIG je pro svařování ocelí výborná metoda.

Offline

 

#8 28-08-2010 23:41:22

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Svařování černého mat. TIGem

magi napsal(a):

Já měl samotný Argon, co používám na nerez. Vždy se to zezačátku jevilo OK a jak jsem se tavnou lázní přesunul o kousek dál, to místo které začálo chládnout začalo najednou tvořit póry. Ten nerezový drát mě taky napadnul, ale bohužel jsem si jej v práci nevzal ani jeden nevzal. Nedávno u nás jakási firma svařovala parovod z černých trubek a vařili to celé TIGem, bohužel jsem nějak nepostřehl co mají za dráty. Myslel jsem že mají obyčejné autogenové. No je to zavařené a zázrakem to neteče. Ale natrápil jsem se s tím jedním svárkem až hamba.

Argon je OK, to co popisujete je typicky špatná technika. Moc pomalu ohříváte materiál, pravděpodobně rychle měníte směr a utíkáte z tavné lázně. Tavná lázeň nestačí zchladnout na teplotu, kdy nereaguje se složkami vzduchu. Tam potom vznikají póry. Speciálně tzv. černý materiál je na toto náchylný. Zbytečné trápení. Chce to použít vyšší proud a postupovou rychlost, možná i větší průměr hubice a je po problému. Okolí sváru, které není kryto argonem se nesmí ohřát do jasně červena. V drátu to rozhodně nebude, to mi věřte. Svařoval jsem TIGem už v ČSSR několik let a potom tady v USA víc než 20 roků i pro takové firmy jež vyrábějí lodě, ponorky, letadla, elektrárenské armatury nukl. elaktráren a krakovací zařízení ropného průmyslu. Dva roky jsem pracoval jako instruktor ve svářecí škole.
Sice použitím nerez drátu tam ty póry pravděpodobně nebudou i při přehřátí, ale musí to jít při správném postupu i drátem na autogen. Ale jak už jsem jednou doporučil - drát ER 70S2 (nebo evropský ekvivalent) omezuje tento nežádoucí jev.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče