SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 05-10-2010 18:26:02

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Problémy z BIMAXEM

1b: Abych to doplnil. Mě to prostě jakoby při dotyku drátu s materiálem nezapálí oblouk. Nebo jsem to špatně opět pochopil, technologie svařování COčkem je jiná?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#27 05-10-2010 18:31:58

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Problémy z BIMAXEM

Zdeště: Jak jsem psal, svařování docela ovládám, i když ne na profi urovni. Když se mi ale něco vysvětlý, jsem schopný to pochopit.
Takže elektronika pro řízení posuvu drátu pracuje zprávně. Že je trafo stále pod proudem je nevýhoda, ale nemělo by to mít na svařování vliv? A jak myslíte zdisciplínovat technologii svařování? Jako že špatně vedu hořák, nebo tak něco? A ta věta nakonec, že jinak se řídí autíčko od malých chlapců a jinak velké auto, to jsem pochopil. Ty levné svářečky nemůžu srovnávat s profi 3 fázovými stroji typu Fronius apod.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#28 05-10-2010 20:40:31

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Problémy z BIMAXEM

Dobrý den,
já jsem Vaše sváření neviděl, já pouze usuzuji z toho co píšete.
Popis tavení drátu jsem tu předčasem publikoval.
Zkusím to ještě jednou z jiné strany.
Vy, když zmáčknete tlačítko hořáku a chytnete oblouk a vedete dlouhý svár nemáte problémy a svár si chválíte.
Popište mi jak dobře, nebo jak špatně chytá oblouk při prvním nasazení než rozjedete sváření delšího sváru.
Popište.
Teď něco k popisu hoření drátu:
je to omyl! myslet si, že se dotknete drátem materiálu a on ihned uhoří.
Nejříve narazí na materiál a pokud nestojí nic v cestě /špína, mastnota, rez, barva ap./ potom teprve chytí "ZKRAT", který uhoří. Jenže, a to je to podstatné, kladky táhly drát do hořáku už při zmáčknutí tlačítka a zatím co drát zápasí s obloukem zda hořet či nikoli, kladky stále nutí drát do hořáku. Vezměte v úvahu mechanický odpor bowdenu. Ten stále drát zdržuje to samé průvlak a uvažte, jaké je tam tření a ještě narazí na svařenec. Slitina drátu dodává materálu vlastnost pružiny. Mechanické poměry dovolí více či méně, aby se drát navlnil v hořáku a ve chvíli chycení oblouku , tedy kdy začne zkrat hořet je ta pružina tak napružená, že mezeru, která vznikne prudkým odhořením drátu zaplní výstřelem drátu směrem ke svřenci a tam opět narazí a proces se opakuje až do ustálení a potom sváříte pěkně dál delší svár.
Při bodování se tento jev nemá možnost ustálit. Je to krátký okamžik na jednom místě
bez pohybu hořáku směrem kupředu. Při kontinuelním sváření napomůže pohyb hořáku vpřed, ustálení toho počátečního jevu, a proto jej tak ani moc nevnímáte.
Další mýtus je 3f zdroj. Nemá vliv kolik fází využívá Váš zdroj, např. UTA 200 využívá pouze 2fáze a nikdo ze svářečů na ni nedal dopustit. Nikoho nenapadlo, že by mu fáze chyběla. V tom to není.
Spočívá to tajemství ve schopnosti podavače kvalitně podávat, proto některá zařízení mají i 4kladky, některé zdroje mají i dva motory.
A za druhé a to je VÁŠ případ, hořák mají tyto zařízení ze zlata. Vaše galuska stojí předražených pár korun a tam se, u fy FRONIUS, nedostane pod 5000,--.
Proto Vám tady stále vysvětluji, profi je profi a tento profi hořák se namontuje a bude se Vám lépe žít.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#29 05-10-2010 21:13:05

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Problémy z BIMAXEM

Aha, tak teď jsem to už pochopil. Takže největší problém je hořák s bovdenem od Telwinu? A já uvažoval, že koupím zase od Telwinu ale delší. Takže raději přišetřit a koupit něco kvalitnějšího? Já se s váma hádat nebudu, vím že máte pravdu. Tyhle levné prskátka se nemohou rovnat s profi svářečkami. Jako je Fronius, Alfa in, Kuthreiber, Omicron apod. V budoucnu mám plány na jemné zdokonalování, jako je elektroventil plynu, lepší ventilátor, spínání trafa apod. Jak jsem psal, tak k zapálení oblouku dojde po dotknutí se drátu se svařencem, čtěte prosím pořádně! To myslím slušně. Nic o tom, že se sám zapálí po zmáčknutí tlačítka jsem nepsal, to pozor. Při svařování delších svárů to jede pěkně, jak jsem psal výše. Normálně se zapálí oblouk a jedu třeba housenku. Je pravda, že ono to právě jakoby zapálí oblouk až za okamžik, ne hned po dotknutí drátu materiálu. Prostě jakoby drát klepne o materiál a až asi za zlomek sekundy se zapálí oblouk.
Tak tedy mockrát děkuji Zdeště za vysvětlení. Teď už vím, že se mám hlavně zaměřit na hadici s bovdenem, hořák a celkově vedení drátu.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#30 05-10-2010 21:30:13

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1526

Re: Problémy z BIMAXEM

Vlastním podobný stroj jako Varlok a tyto potíže jsem měl taky, i když jsem stroj osadil eurokonektorem , elektroventilem a profi hořákem.Podstatné zlepšení nastalo až tehdy, když jsem do svářečky zabudoval vyhlazovací kondenzátory.Je to trochu složitější než se na první pohled zdá po přečtení příspěvků které tady na foru o této problematice pojednávají.Nejdříve musíte paraelně k usměrnovači zapojit  20A usměrnovač pro napájení řídící elektroniky a posuvu, potom sehnat kondenzátor 10 000 mf. na 100V. Kondenzátor na 63V se po delším svařování odporoučel do .... .Vybíjecí odpor nestačil a drát má tendenci  se zapalovat do špičky a navíc také po čase shořel. Zapojil jsem proto k němu ještě žárovku 220V 10W.Vyhlazovací  kondík má podstatný vliv na zvednutí napětí naprázdno a to zase zlepšuje zapalovací vlastnosti stroje. Vše co zde psal Zdeště je také stoprocetní pravda a musím uznat že zněj hovoří dlouholeté praktické zkušenosti.Hlavním problémem našich strojů je však fakt, že jejich výkonový trafa jsou navržena a dimenzována tak,aby jakeš takeš svařovala ve směsných plynech. Čisté CO2 je zatěžuje poněkud více a svářečka se už neudrží v optimální obasti svařovací křivky.

Offline

 

#31 05-10-2010 21:41:45

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Problémy z BIMAXEM

Dobrý den,
pokud jsem pomohl, potom je to dobře.
Malý dovětek si dovolím, to že máte trafo stále pod napětím není na závadu, jen při skončení sváru nechte hubici nad svárem, řekl bych pro doukání plynu. Neutíkejte ze sváru, nechte drát dohořet. Tím se pěkně zakrátí tak, že se při dalším staru drátem osvařenec nedotknete dříve než dáte povel tlačítkem.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#32 05-10-2010 22:40:33

prezident
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 25-12-2008
Příspěvky: 228

Re: Problémy z BIMAXEM

Připojuji se k ZDENÁLovi. Největší přínos jsem také viděl po doplnění velké kapacity za usměrňovač. V mém případě jsem použil 2x 10 000uF/160V. Ostatní úpravy (předfuk, dofuk...) byly spíše o komfortu. Teprve až přidání kapacity však bylo o skutečném a evidentním posunu k lepšímu svař. procesu. Stabilnější a klidnější oblouk. Lepší zapalování a celkově začátek procesu se zlepšil. Jediné co zůstalo, tak rozstřik... to je asi tím čistým CO2. To mě na té metodě nejvíc štve. Propálilo mi to už spoustu montérek, ponožek i bot. Zvláště při práci nad hlavou a v různých oblíbených kutilských polohách skrz ruku atp. V tomhle je tedy zlatý TIG. Na ten jsem si rychle zvykl a když teď vařím masivnější věci COčkem, tak na ten klid a pohodu oblouku u TIGu jen vzpomínám...:-)

Editoval prezident (05-10-2010 22:44:54)


MMA/TIG GAMA145 SVARBAZAR EDITION, HFU400 + WP17V, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MIG/MAG BT-GW150, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MMA/TIG Barevná krabice 200AC/DC

Offline

 

#33 06-10-2010 13:14:33

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Problémy z BIMAXEM

Dobrýden, jak jsem psal výše, rad pana Zdeště si vážím. Opravdu to je jeden z mála uživatelů, který dokáže poradit skutečné poznatky a hlavně má asi zkušenosti. Nemele tady pořád dokola o předělávání svářečky na jiné komponenty, které vyjdou dráž než nová kvalitní svářečka. Mě to právě při delších svárech svařuje moc pěkně, oblouk hoří klidně a stabilně. Tak jsem myslel, že kondíky nebudou potřeba. Jen na to bodování to zatím je složité, jak jsem psal výše. Když mám drát stále pod proudem, většinou si opřu hubici o materiál a po zmáčknutí tlačítka na pistoli trošku přiblížím nakloněním. Jinak to jde velice těžce se trefit. Tak ještě jednou moc děkuji všem za rady. Nejdříve zkusím pořešit ten bovden a hořák.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#34 06-10-2010 13:31:28

prezident
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 25-12-2008
Příspěvky: 228

Re: Problémy z BIMAXEM

kondenzátory koupíte na aukru za pár stokorun a napětí naprázdno stoupne o 1.41 násobek původního tedy z např. původních 45V na 65V. To má tedy určitě vliv i na zapalování! Tedy právě na bodování!!!

Editoval prezident (06-10-2010 13:32:15)


MMA/TIG GAMA145 SVARBAZAR EDITION, HFU400 + WP17V, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MIG/MAG BT-GW150, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MMA/TIG Barevná krabice 200AC/DC

Offline

 

#35 06-10-2010 16:24:16

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1526

Re: Problémy z BIMAXEM

U firmy chobola se dá koupit elektronika na svářečku dual 152 kterou vyrábí f. Telvin . Ta je téměř totožná s tou vaší , až na tu maličkost , že obsahuje 16A relé a malé napájecí trafo, pro toto relé a tímto prvkem je spínán hlavní  proud  do svař. trafa.To řeší Váš problém. Pokud  by vám činilo potíže si tento obvod dodělat sám , dá se celá tato záležitost koupit za pár stokorun u výše uvedené firmy v Brně na jejich centrálním servisu.

Offline

 

#36 06-10-2010 17:35:15

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Problémy z BIMAXEM

Dobrý den,
jsem potěšen, že se blížíme k cennému cíli.
Je pravdou, že se držím zásady: co vyrobil výrobce to respektuji a nesnažím se majitele přesvědčit, ať provede drahé či nepotřebné změny. Vždy jde o peníze, kterých není nikdy dost.
Na druhé straně, když vím, že změna bude lepší potom do toho jdu.
Vrátím se ke kondenzátorům zařazeným na výstupu zdroje.
Kondenzátor skutečně nic nepokazí. On, zvýší napětí a navýší energii na  výstupu zdroje. Určitě lépe zapálí oblouk a tím zdánlivě odpomůže od problémů, které jsme tu řešily s podáváním drátu. Tedy oblouk na počátku určitě lépe zapálí i přes různé potíže na svařenci.
Při sváření se, ale moc neuplatní.
K vypínání trafa.
ZDENÁL má 100% pravdu. Koupit za pár korun malou jednotku je to nejlepší řešení. Pak už nějaký ten konektor a jednu sobotu a jste o kousek dál. 

S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#37 07-10-2010 11:42:32

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Problémy z BIMAXEM

Dobrý den, děkuji Zdenál za radu. Já už právě doma něco podobného vyrábím. Pěkný článek byl na svarinfu, podle kterého to vyrábím. Vše si udělám sám, součástky mám doma, takže cena bude opravdu jen pár drobných. Já jsem z Havířova, ale občas jezdím do fy Chobola v Ostravě. Na svářečky Telwin jsou docela dobří, jsou mi schopni sehnat skoro cokoliv. Není tam ale moc ochotná obsluha, tak tam nejezdím moc rád. Nejsou ani moc drazí. Na internetu jsem našel ještě tohle http://www.alfin-trading.cz/telwin/desk … kou-990178
To by mělo být ono, ne? Zkusím se ještě zeptat u toho Choboly v Ostravě a kdyby se mi nepovedlo to domácí, koupil bych origo.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#38 07-10-2010 17:05:05

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Problémy z BIMAXEM

Bimax je okleštěný telmig, takže tam půjde, ale bude potřeba trochu to přepojit pro spínání primáru pomocí relé a možná i pro spínač, viz schéma.

Offline

 

#39 08-10-2010 17:55:37

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Problémy z BIMAXEM

Aha, ale na na těch stránkách co jsem přiložil v odkazu, tak tam je vidět i trafko a nějaké relátko, nebo co. Já ve své svářečce nic takového nemám. V té mojí je jen destička asi 4x5cm s pár součástkami SMD, a jeden potenciometr, který je zároven přišroubovaný k hlavnímu panelu. Jinak to je vše a nic, žádné relátka tam nemám.
Tak bych zháněl prostě elektroniku z nějakého Telwin Telmig 150, nebo podobného. Prosně z některé svářečky, která má spínaný primár trafa. Poptal bych se u výše jmenované fy Chobola. Tam mi taky řekli, že typ Bimax je v podstatě levnější verze svářeček Telmig. Asi jsem si to měl raději rozmyslet, zeptat se ve firmě Chobola a koupit nějakou z řady Telmig, třeba 150, 170 nebo tak nějak. Já blbec jel pro svářečku až do Skotnice, což je až u Mošnova, z domu to mám nějaých 50 km. V té době jsem ale ještě o firmě Chobola nevěděl. Všude jsem se po okolí ptal a nikde svářečky Telwin neměli. Ale až na tuto pro mě drobnou chybičku je to docela slušná svářečka.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#40 08-10-2010 18:02:29

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Problémy z BIMAXEM

Jak už jsem psal, oproti svářečkám Einhel a podobným, je to dobrá svářečka. Jednou mi ukazovali svářečku Sharks, uvažoval jsem o ní. Levná, malá ale jak jsem ji viděl v akci a rozebranou, rychle od nich pryč. Vychvalovali ji do nebes, ale svařování bylo utrpení. Pořád jim to prskalo, svár byl docela neúhledný a takový jakoby studený, neprohřátý. Pak mi ukázali vnitřek a když jsem viděl trafo a zbytek, no fuj. Když se podíváte na trafo Einhelu 170, Bimaxe a podobných svářeček, tak to v tom Sharks bylo ještě o polovinu menší. Jak to může potom svařovat?
A když jsem viděl u kamaráda svářečku Einhel BT GV 150, skoro to samé. Vyšší řady 170, 190 nevím, ty jsem ještě v akci neviděl. Ale určitě to taky nebude žádný zázrak.
Než jsem koupil Bimaxe, moc se mi líbila taková malá svářečka v jednom obchodě. Je to MonoMig, ale byla za 11200,- kč a bez láhve, redukčáku apod. To bych se dostal na nějakých 15 000,- kč a tolik jsem v té době neměl.
Navíc jsem ji nikde předtím neviděl, ani na internetu jsem žádné informace o této svářečce nenašel.

Editoval varok (08-10-2010 18:03:13)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#41 10-10-2010 16:22:59

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Problémy z BIMAXEM

Chtěl bych se ještě prosím zeptat. kdybych chtěl dodělat do mého Bimaxu elektroventil plynu, je lepší na 230V nebo na 24V? Ten na 230V bych zapojil paralelně s primárem trafa. Ten na 24V bych musel spínat obvodem který spíná podávání drátu, nebo tak nějak, ne? Tak co je pro tyhle svářečky lepší?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#42 10-10-2010 20:24:28

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Problémy z BIMAXEM

Jo ventil na 230V se zapojí, jakříkáš, je to nejjednodušší.

Ještě k tomu bimaxu/telmigu, řídící deska s relé je do telmigu, je tam vše již nadrátované, do bimaxe by šla taky, ale musí se přivést na desku napájení 230v a rozpojovat primár pomocí toho relé, jestli máš schémata obou strojů, tak to půjde vysledovat. Spínač u bimaxe bude rozpojovat napájení desky ze svař. napětí, u telmiga taky, ale tam bude bráno z trafíčka na desce.

Offline

 

#43 10-10-2010 23:10:34

alofok
Člen
Registrovaný: 20-03-2009
Příspěvky: 346

Re: Problémy z BIMAXEM

To je teda síla 24V 6A, z čeho (nebo do čeho) ten ventil byl? V práci se setkávám s příkonem mnohem menším. Cca 12W (24V 0,5A) univerzálni ventil Danfoss voda, vzduch... max. 10bar, šroubení 1'' nebo specialní Rexroth na pneumatické prvky příkon cca 2W, max 6bar, šroubení 1/4''-3/4''.

Offline

 

#44 11-10-2010 07:11:54

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4087

Re: Problémy z BIMAXEM

Jestli tam bylo 6 , tak bych se přiklonil Wattů . Proto 2W trafo neutáhlo . 6W cca 0,25A /24V .

Offline

 

#45 11-10-2010 08:16:04

Martin
Člen
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 250

Re: Problémy z BIMAXEM

Nas vlastni plynovy ventil (ani Danfoss ani Rexroth ani Kemper - to vsechno je konkurence) DN15 max. 10 Bar zere z 24V asi 350mA, tj. asi 8W.
Ostatne trafo 24V, 2A rozhodne neni "male", zalite v plastu vazi dobrych 800 gramu.

Offline

 

#46 11-10-2010 12:27:04

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Problémy z BIMAXEM

Ono u těle věcí vcelku stačí představit si například žárovku odpovídajícího výkonu/příkonu (zde 6x24=144W) , jak zhruba topí, jak by se asi dané množství tepla odvádělo z inkriminovaného předmětu (cívky ventilu), a hned je jasno. Jasně že to je překlep.

Offline

 

#47 11-10-2010 12:56:52

Martin
Člen
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 250

Re: Problémy z BIMAXEM

Prestoze je to uplne mimo tema, tak jen neco v kratkosti poznamenam:
-> Pruduch: bohuzel jsem jiz byl vyleceny z takovehoto prikladu pro lidi, kteri moc nerozumi elektrice jako celku. Je pro ne si obcas dost obtizne predstavit si promenu el. energie v teplo. Casto argumentuji tim, ze napriklad asynchronni motor se zahriva jen velice malo a pritom ma prikon stovky watu i vyssi (pochopitelne pri zatezi). Ono vubec se nekomu dost tezko vysvetluje promeny jednotlivych forem energie.
Napr. pred lety jsem (neuspesne) vysvetloval, proc vlastne zere televize a proc za tu "elektriku" mam platit.

Obecne vysvetlit, proc mam platit za neco, co neni videt, neni citit, neda se na to sahnout je i po desetiletich pouzivani el. energie dost slozite :-)

Editoval Martin (11-10-2010 12:58:12)

Offline

 

#48 11-10-2010 13:59:32

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Problémy z BIMAXEM

Nojo... ale při troše selského rozumu to pochopí i laik. Ventil nekoná žádnou práci kromě držení pružiny, tedy se prakticky veškerá energie do něj dodaná se promění na teplo (něco se vyzáří jako elmg vlnění, ale to s klidem zanedbáme). Motor je na tom paradoxně podobně - ve stavu kdy ho úplně zastavím odebírá největší proud a vše jde opět díky ohmickému odporu vinutí na teplo (a motor shoří). Ono nakonec i ten pohyb (nebo třeba "to co leze z televize") stejně nakonec skončí jako teplo, takže jde jen o to kdy a kde se na to teplo promění. Já jsem naopak toho názoru, že při rozumném zjednodušení problematiky se dá laikovi (který ovšem musí mít zájem) vysvětlit poměrně dost věcí - když s tím nemají problém 4-6 leté děti, nevidím důvod proč by nepochopil i dospělý. Na tu 100W žárovku se dá právě sáhnout celkem snadno, tedy i získat představu kolik tepla vytvoří, a že kdyby stejný množství tepla vytvořila cívečka 5x5x5cm že asi bude svítit skoro jak ta žárovka wink .

PS: Omlouvám se za OT.. teď jsem si teprve uvědomil kde jsme.

Editoval Pruduch (11-10-2010 14:03:16)

Offline

 

#49 11-10-2010 18:34:59

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 461

Re: Problémy z BIMAXEM

Nebyl to nějaký vyhřívaný ventil?

Offline

 

#50 11-10-2010 19:06:37

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Problémy z BIMAXEM

Dobrý den, mě se to taky nezdá. Vždyť si ALL protiřečí. V jiném tématu píše, že deska s elektronikou pro Omicron 165 má mít trafo min. 80W. Tato deska má i ovládat v originálu elektroventil plynu. Když zatím spočítáte, že motorek posuvu bere dejme tomu 3A, to je při 24V nějakých 72W. Kdyby elektroventil plynu bral 6A, což je hodně přes 120W tak to nedává smysl, nebo ano? Viděl jsem ventil třeba od Froniusu a Kemmpi. Ten z Froniusu jsem opravoval v bývalé firmě a ta cívečka je hodně malinká, co by tam prosím vás bralo 6A? Podle mě bere kolem 2A maximálně, ale spíše měně.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče