SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 05-10-2010 22:19:20

comafero
Člen
Registrovaný: 05-10-2010
Příspěvky: 13

prosba o radu - prídavný usmerňovač

Som začiatočník v zváraní a laik do elektriky. Postavil som už druhý usmerňovač podľa tu nájdených schém. V prvom som použil 4 výkonové 160A ČKD diódy a diódový mostík 35A, 600V, tlmivku 400W z osvetlenia a kondenzátor 2krát 2200uF, na jednosmerný prúd a dnes som k tomu pridal 10MFD, /dúfam že milifarad/ Ducatti kondík na striedavý prúd, odpor mám cez 10 W žiarovku. Je napojený na RTB 2, napätie na prázdno je po usmernení od 80 - 91V a zvára to podľa mňa celkom fajn. Rutilku 3,15 to pekne taví na 80 A, ale problém bol s bázickými el., na 100 -120A to síce potiahne 2,5 ale viac to prská ako s rutilkou a počuť aj také ostré pukanie počas zvárania. Môže byť problém tlmivka alebo kondiky? 
V druhom som použil také isté výkonové diódy, ale druhý Grets je z nejakých ruských diód cca na 40A jedna, kondíky sú 2 krát 2200 uf, tlmivka je robená na dvoch C jadrách, počet závitov neviem, vodič 2,5 meď,kúpil som ju spolu s diódami z rozobratého usmerňovača, odpor je tiež 10W žiarovka. Je to zapojené na trafe TH-80,napetie po usmernení 76V. Problém pri zváraní je s bázickými el., 2 bázickú to lepí, 2,5 si ani neškrtnem, ale 3,15 rutilku to potiahne a 2,5 rutilkou je to v pohode. Zapojil som to aj na trafoRTB 2, ale problém je ten istý.
Neviem či je to v tej tlmivke, mal by som na výmenu 250W zo svetiel, alebo v niečom inom? Môžem tie 250W tlmivky zdvojiť? Prípadne strojiť?
A ešte mám takú amatérsku otázku, prosím nesmejte sa mi znalý veci, dal by sa v usmerňovači ako takom použiť tyrystorový zapaľovač?

Offline

 

#2 05-10-2010 23:57:05

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: prosba o radu - prídavný usmerňovač

Skus dať paralelne 2 tlmivky 250W.
Mal som rovnaky problém.
Z jednou tlmivkou 250W sa to správalo rovnako ako tebe a napätie na prázdno som mal 85V.
Pripojil som na to ešte jednu 250W tlmivku a už to vari smile.

Offline

 

#3 06-10-2010 07:27:24

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: prosba o radu - prídavný usmerňovač

Víš , ona ta bazická je určena na opravdu stejnosměrný proud . Proud z usměrňovače s malou tlumivkou je vždy jen tepavý , i když má +a- . Ta malá tlumivka tam je jen proto , aby se nepřetížily ty "malé" diody , co napájí kondík . Když už jsi se do toho dal , tak si vyrob velkou tlumivku podle podobných návodů a bude to jak profesionál . Já jsem využil tlumivku ze staré nabíječky akuještěrek . Právě energie "schovaná" v té tlumivce přemostí to místo , kdy prochází střídavý proud nulou a jinak by zhasl . Nakonec si to srovnej se střídavým TIGem , kdy HF frčí celou dobu ! Jinak nějak se dá vařit i s malou tlumivkou .

Offline

 

#4 06-10-2010 16:24:30

comafero
Člen
Registrovaný: 05-10-2010
Příspěvky: 13

Re: prosba o radu - prídavný usmerňovač

Ďakujem za rady.
Môže mi niekto znalý veci zodpovedať aj tretiu otázku a to: dal by sa v usmerňovači použiť aj tyrystorový zapaľovač? Myslím to tak, že či to má nejakú kapacitu ako kondík alebo načo to vlastné slúži.

Offline

 

#5 06-10-2010 16:48:03

Renda
Člen
Registrovaný: 01-08-2009
Příspěvky: 38
Web

Re: prosba o radu - prídavný usmerňovač

ten tyrystorový zapalovač tam nepoužiješ nemá žádnou kapacitu, když ho vykucháš najdeš v něm plošný spoj osazený součástkama a zminovaným tyrystorem ty samotné by se použít daly kdyby si chtěl dělat elektronickou regulaci ale vzhledem k malému proudu který ten tyristor zvládá by si jich musel použít větší množství


Lepší malý bagr, než velká lopata.

Offline

 

#6 06-10-2010 21:33:46

comafero
Člen
Registrovaný: 05-10-2010
Příspěvky: 13

Re: prosba o radu - prídavný usmerňovač

Ďakujem za informáciu o tyrystorovom zapaľovači.
Skúsil som tie dve tlmivky 250W paralelne zapojené a ono to konečne ide podľa mojich laických predstáv. Na 80 A to zvládne 2,5 bázickú v pohode. Vyskúšal som dokonca aj 3,15 bázickú, oblúk to chytilo, dokonca to aj nejako zváralo ale to bolo skôr lepenie.
Pri zváraní bázickými elektródami to má taký ostrejší zvuk a počuť také ostré pukanie. Pri zváraní rutilkami je zvuk mäkší a aj toho ostrého pukania je menej. Jeden môj známy elektrikár, opravuje zváračky a dobýjačky, mi povedal že to robia asi kondíky, mám tam dva o výkone 2200 uf, 110 V. Môže to byť ono, alebo je to tak dobre? Zváral som na kolegovom inventore a to malo taký mäkký, tichý zvuk pri zváraní.

Offline

 

#7 07-10-2010 06:43:35

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: prosba o radu - prídavný usmerňovač

No vždyť to máš výše . Z invertoru jde stejnosměrný proud . Ty tam pouštíš tepavý . Ty kondíky co tam máš , se na chodu nad 60A neprojeví , známý tomu nerozumí . Píši Ti opět , chce to velkou tlumivku . Podívej , jak ji zbastlil zde . http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2008051301  prostě z čeho šlo .

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče