SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 11-11-2010 09:58:35

mato3
Člen
Registrovaný: 25-07-2009
Příspěvky: 222

Kompresok ku plazme

ked uz sa tu bavime o tych plazmach
mohli bi ste niekto aj napisat ake kompresori k tomu pouzivate
Ci uz tovarensky vyrabane (znacky, tipy, linki) alebo podomacki vyrabane(z coho to mate a ake vykony a prietoky)


MIG/MAG- FRO Saldatura Practic 254
MMA- Uta 200 I

Offline

 

#2 11-11-2010 12:06:08

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Kompresok ku plazme

já mám továrenský http://www.melichar.cz/produkty/kompres … 600-d.html , protože řežu dost a je lepší, aby dodávané množství vzduchu bylo mnohem vyšší než plasmě stačí. Na staré plasmě od alfy, jsem měl kompresor, který dodával snad jen o 20l víc než plasma potřebovala a taky podle toho po 4 letech dopadl. Vymletá klika atd. Jinak pokud má kompresor malý vzdušník, je třeba si i vyrobit svůj a vložit ho do soustavy. Také používám dva odlučovače, kondenzátu a oleje. Dříve jsem měl jen jeden a odešel mi hořák. Jeden mám ruční a u plasmy přímo automatický. Důležité je také pravidelně vypouštět kondenzát z nádoby kompresoru a pokud to jde, umístit kompresor do nejchladnějšího koutu.
To jsou moje zkušenosti.


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#3 12-11-2010 06:36:36

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1517

Re: Kompresok ku plazme

Kirkmen má pravdu.

Offline

 

#4 12-11-2010 07:54:16

Miki2t
Člen
Místo: Brno , Levice
Registrovaný: 04-11-2009
Příspěvky: 128

Re: Kompresok ku plazme

Ja používam home made kompresor ktorý súčasne ťahá aj pneuservis spočiatku som ho používal len s 50lt vzušníkom, pre plazmu to bolo dosť, ale občas som mal problémy s "strieľaním" horáku, zistil som že nai dva odkalovače sa nevedia zbaviť kondenzátu v dostatočnej kvalite, tak som nainštaloval ešte jeden vzdušník 110lt na stojato s dolnou výpustou kondenzátu (obrý odkalovač) a je kľud.
Tá moja čínska plazma nemá nejaké extrémne požiadavky na prietok vzduchu. Raz som rezal platnu 2mx1mx5mm na malé kúsky trvalo to zhruba hodinu, z toho čistý čas po ktorý plazma rezala bol asi 45minut. Kompresor stým nemal žiadny problém, a stíhal sa vypínať. Viac o kompresore na http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=1664


Tc226ac/dc
Wlsp 315

Offline

 

#5 12-11-2010 08:19:04

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Kompresok ku plazme

Miki2t napsal(a):

Ja používam home made kompresor ktorý súčasne ťahá aj pneuservis spočiatku som ho používal len s 50lt vzušníkom, pre plazmu to bolo dosť, ale občas som mal problémy s "strieľaním" horáku, zistil som že nai dva odkalovače sa nevedia zbaviť kondenzátu v dostatočnej kvalite, tak som nainštaloval ešte jeden vzdušník 110lt na stojato s dolnou výpustou kondenzátu (obrý odkalovač) a je kľud.
Tá moja čínska plazma nemá nejaké extrémne požiadavky na prietok vzduchu. Raz som rezal platnu 2mx1mx5mm na malé kúsky trvalo to zhruba hodinu, z toho čistý čas po ktorý plazma rezala bol asi 45minut. Kompresor stým nemal žiadny problém, a stíhal sa vypínať. Viac o kompresore na http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=1664

Proč ne, klidně doma dělaný, když je to udělané dobře. Já bych si na to netroufnul, možná proto vám dva odkalovače nestíhali. Ten kupovaný má, sice malý, ale má chladič stlačeného vzduchu. Taky má 90L vzdušník, což mi na plasmu stačí.
To s tím 110L vzdušníkem na stojato, jste vymyslel dobře, je to i pěkný chladič toho vzduchu.
Jinak ten jeden odkalovač ruční je vlastně jen nádobka, kde se sráží kondenzát, ten u plasmy, který byl v ceně, je automat a navíc má v sobě "papírový ?" filtr, to je asi na olej.


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#6 12-11-2010 10:18:35

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Kompresok ku plazme

pokial sa nachadza v stlacenom vzduchu vlhkost je lepsie pouzit sušičku vzduchu ci uz chemicku alebo kondenzacnu

Offline

 

#7 12-11-2010 14:47:12

nellospeed
Člen
Registrovaný: 28-09-2009
Příspěvky: 366

Re: Kompresok ku plazme

zdar, používám home made kompresor tak jak jsem ho tady jednou popisoval a fotil, jednotka je dvoupístový jikov. a vzdušník bomba na lpg asi fávo. odlehčovací ventil nepoužívám protože mezi zpětnou klapkou a kompresorem někde malinko uniká vzduch což stačí potrubí vyprázdnit mezi dalším rozběhem kompresoru. ventil bych tam dal ale žádný jsem nesehnal tak to běží takto. odkalovač mám jen jeden značka bugati a nesleduju žádný problém s obloukem. asi tady na dědině máme lepší vzduch než tie patoky co musí déchat kdesi ve městech:-)) asi budu muset časem udělat generálku páč sem kompresor nekoupil nový a řek bych že asi sací ventil v jedné hlavě trochu propouští. nicméně pravidelnost používání kompresoru neni nějak intenzivní tak to nechávám jak je. Lze na ty jikovy koupit díly?

Offline

 

#8 09-01-2011 17:39:45

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Kompresok ku plazme

chtěl bych se zeptat místních odborníků na možnost použít místo vzduchu stlačený o2, mám krátce aparát Hyperther Powermax 1250, už jsem s tím něco málo pořezal a vcelku to plní mé požadavky, o2 bych rád použil,  protože řežu hlavně v terénu a kyslík stejně mám vždy k dispozici, nechce se mi tahat sebou ještě kompresor.
Ekonomiku provozu neřeším, případně jen vliv o2 na "střeva" aparátu?
Vím že se jako plazmový plyn používá dusík, ale to není řešení (další lahev).
Díky za názory!


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#9 03-02-2011 21:06:05

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Kompresok ku plazme

nikdo mi neporadil, tak jsem to zkusil jen tak sad  připojil jsem plazmu ke zdroji kyslíku a zkoušel s tím řezat, vlastní řezání se jeví stejně jako se vzduchem, možná, že by se mohlo postupovat vyšší rychlostí, spára po řezu se mi zdála širší cca 2,5mm proti vzduchu (1,5mm)
řezal jsem orezlý podesťák 6mm - 150cm vkuse, tim že všude okolo foukal čistý kyslík zahořelo mi trochu kolem spouštěcího tlačítka na hořáku, asi tím že byl upatlaný, zamaštěný. Jenom povrchové "očouzení" škody minimální.
Pro demolice nebo takové to domácí řezání lze asi použít jakékoliv médium (samozřejmě né hořlavé plyny)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#10 03-02-2011 21:34:35

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Kompresok ku plazme

bourač napsal(a):

nikdo mi neporadil, tak jsem to zkusil jen tak sad  připojil jsem plazmu ke zdroji kyslíku a zkoušel s tím řezat, vlastní řezání se jeví stejně jako se vzduchem, možná, že by se mohlo postupovat vyšší rychlostí, spára po řezu se mi zdála širší cca 2,5mm proti vzduchu (1,5mm)
řezal jsem orezlý podesťák 6mm - 150cm vkuse, tim že všude okolo foukal čistý kyslík zahořelo mi trochu kolem spouštěcího tlačítka na hořáku, asi tím že byl upatlaný, zamaštěný. Jenom povrchové "očouzení" škody minimální.
Pro demolice nebo takové to domácí řezání lze asi použít jakékoliv médium (samozřejmě né hořlavé plyny)

Jsou lahve i se stlačeným vzduchem, ten dusík je spíš na barevné kovy a nerez, kvůli oxidaci. No a máte se tahat z lahví kyslíku nebo s kompresorem? Není to nastejno?
Zřejmě jste měl moc velký tlak kyslíku ne? Stejně mi to nejde do hlavy, jsou i plazmy, kde se jako stínící plyn používá kyslík, já osobně to pavažuji za dost nebezpečné, ale to je strojní řezání. Zkoušel jste se ptám u výrobce, respektive dodavatele?


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#11 03-02-2011 22:27:12

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Kompresok ku plazme

kirkmen napsal(a):

máte se tahat z lahví kyslíku nebo s kompresorem? Není to nastejno?

dík za názor, píšu to hned v předchozím příspěvku proč takové hokuspokusy, pracuju převážně v terénu, kyslík sebou vozím vždycky - kapalný v minitancích 180L nebo MOS 500L, toho vercajku je potřeba spousty - hadice, propan, lana, lešení, plazma, prodlužováky, pajcry, kalače, dělníky... na kompresor už místo nezbývá smile

jinak myslím že o stínícím plynu v případě řezání nelze hovořit, jde o způsob jak dostat ionty z el. oblouku do řezu.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#12 03-02-2011 22:57:11

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Kompresok ku plazme

bourač napsal(a):

kirkmen napsal(a):

máte se tahat z lahví kyslíku nebo s kompresorem? Není to nastejno?

dík za názor, píšu to hned v předchozím příspěvku proč takové hokuspokusy, pracuju převážně v terénu, kyslík sebou vozím vždycky - kapalný v minitancích 180L nebo MOS 500L, toho vercajku je potřeba spousty - hadice, propan, lana, lešení, plazma, prodlužováky, pajcry, kalače, dělníky... na kompresor už místo nezbývá smile

jinak myslím že o stínícím plynu v případě řezání nelze hovořit, jde o způsob jak dostat ionty z el. oblouku do řezu.

No já to spíš myslel v souvislsti s obohacováním okolní atmosféry uniklým kyslíkem, pokud není ta plasma konstruovaná na kyslík a to vaše není (já sám mám hypertherm 1000 což je skoro stejné), tak to bude asi problém.
Jiné řešení mě nenapadá, jen si udělat místo pro tu láhev se vzduchem.


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#13 06-02-2011 17:26:35

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Kompresok ku plazme

kirkmen napsal(a):

Také používám dva odlučovače, kondenzátu a oleje.

protože řežu plasmou teprv relativně krátce, mám pořád velkou spotřebu trysek a elektrod sad sice se to se zvyšující praxí vylepšuje, ale pořád to není ono, mám v plánu mezi kompresor a plazmu vřadit ještě další filtr pro zisk co nejčistšího vzduchu, představuji si pořádný papírový filtr - např. z motoru nějakého náklaďáku.
Zajímal by mne názor zdejších zkušených uživatelů zda to má smysl, případně nějaké jiné řešení.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#14 06-02-2011 23:05:10

lukkin
Člen
Registrovaný: 18-04-2009
Příspěvky: 183

Re: Kompresok ku plazme

A co takhle palivový filtr na přívodní hadici.

Offline

 

#15 06-02-2011 23:21:06

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Kompresok ku plazme

palivový ne sad jde o průtok cca 200litrů vzduchu za min, to by palivový nepobral, třeba by se roztrh - buď tlakem nebo rychlým znečištěním...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#16 07-02-2011 10:55:04

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Kompresok ku plazme

Protože jsem již jednou přišel o hořák, z důvodu mastnoty a vlhkosti vzduchu, mám také dva filtry. Jeden přímo na přívodu plasmy automatický, sám si odfukuje a jeho součástí je papírová nebo takninová vložka, řekl bych že je jak proti vlhkosti, tak proti oleji. A druhý asi 2 metry od kompresoru (myšleny ty dva metry jako na hadici :-) ), ten je ruční a v lahvičce při vizuální kontrole vidím kolik je v něm kapaliny a ručně ho odpustím. Jinak si myslím, že je důležitá velikost zásobníku na vzduch, čím větší tím čistčí vzduch a proto jsem si pořídil kompresor s 90L vzdušníkem. Od této doby mám naprostý pokoj a neregistruji v hořáku žádnou nečistotu.
Protože máme podobné plasmy bourači, tak si myslím, že nám bude odpovídat i podobně spotřeba spotřebáku smile . Elektroda mi vydrží cca 5-7 hodin práce, jakmile zjistím, že hafniový čípek je pryč, jde pryč i elektroda (ono se to pozná i podle toho, že pak plasma je do zelena asi ta Cu). Na jednu elektrodu mě vydrží asi 2 a vyjímečně 3 dýzy, jinak vyměňuji s novou elektrodou vždy i dýzu. Když začne jít řezaní hodně šikmo, je čas vyměnit dýzu. Na každých 20 elektrod je třeba měnit i výřivý kroužek, je dost drahý, ale je to nutné. Dost to ovlivňuje pak výkon a zatěžuje to hořák. No vrchní díly hořáku je nutno měnit podle opotřebení a snažit se udržet všechny otvory pro vzduch průchozí a také tu distanční mezeru mezi dýzou a krytkou.
Co asi víš je, že pokud začínáš řezat v materiálu je potřeba začít pod úhlem a nebo na chvíli oddálit od plechu, jinak to ničí spotřebák. Další věc, která významě ovlivňuje životnost je počet zápalů a zapálení. V případě řezání dírek, ti složení vydrží podstatně méně, než řezání prostých dlouhých řezů a podle mého je také lepší mít nastavený o něco větší tlak vzduchu, protože při řezání tlak klesne oproti klidovému stavu.
Takže jestli to má 1250 stejné jako 1000, tak nastavuji na ten ukazatel vzduchu na vyšší obdelníček.
Jinak plasma je to velmi dobrá, dříve jsem míval alfu a nedá se to srovnat, tam se hořák nesměl dotknout materiálu, tady můžeš jet přímo po plechu.
Ještě mě napadá, že je potřeba mít tu správnou rychlost (já to dělám tak, že okuje musí jít potom vcelku dobře sekáčem odrazit), když jedeš moc pomalu, tak okuje jsou tak napečené, že jdou jen obrousit, no a moc rychle, to znáš sám, to není prořízlé :-)
Omlouvám se za sloh a chyby, píši to v rychlosti.


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#17 07-02-2011 19:50:18

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Kompresok ku plazme

kirkmen napsal(a):

Elektroda mi vydrží cca 5-7 hodin práce,

tak na to nemám sad vedeš asi 3:1 smile ale lepší se to každou hodinou, jak dlouho chladíš po vypnutí? já mám dofuk cca 10sec - stačí to?
co si myslíš o elektrodách co nabízí APLcuting? dodávaj vlastní výrobu, náhradu origo Hypertherm a ve špičce je údajně stříbro, o Hafniu nic neříkají, stříbro prý kvůli ještě lepší tepelné vodivosti (cca 150Kč/ks).
Já potřebuju řezat hlavně demolice, něco na výrobu jen minimálně a když, tak mm žádná míra - nevyhovuje mi klasický hořák, lépe by se mi bouralo když budu mít spoušť alespoň 50cm od trysky - nevíš jestli něco takového existuje? Na webu jsem nic nenašel, jen strojní - to není ono.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#18 07-02-2011 21:42:22

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Kompresok ku plazme

bourač napsal(a):

kirkmen napsal(a):

Elektroda mi vydrží cca 5-7 hodin práce,

tak na to nemám sad vedeš asi 3:1 smile ale lepší se to každou hodinou, jak dlouho chladíš po vypnutí? já mám dofuk cca 10sec - stačí to?
co si myslíš o elektrodách co nabízí APLcuting? dodávaj vlastní výrobu, náhradu origo Hypertherm a ve špičce je údajně stříbro, o Hafniu nic neříkají, stříbro prý kvůli ještě lepší tepelné vodivosti (cca 150Kč/ks).
Já potřebuju řezat hlavně demolice, něco na výrobu jen minimálně a když, tak mm žádná míra - nevyhovuje mi klasický hořák, lépe by se mi bouralo když budu mít spoušť alespoň 50cm od trysky - nevíš jestli něco takového existuje? Na webu jsem nic nenašel, jen strojní - to není ono.

Jak dlouho chladí? Asi jak píšeš ty, nikdy jsem to neměřil, nemám možnost to štelovat ty ano?? Snad to mají udělané dobře.
Ty nahradní elektrody neznám, zatím používám jen originály, při té výdrži co mám my to i cenově vyhovuje, tak mě stojí elektroda cca 200,- a dýza asi 150,-.
Myslím, že jiné hořáky nejsou, ale popřemýšlej o krytce na ruku, prostě objímku na tělo hořáku a ze slabého plechu kryt.
Nebo domamont, použít tenhle a vypínač posunout jinam, nevím no.


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče