SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 15-11-2010 21:38:44

romann12
Člen
Registrovaný: 05-03-2008
Příspěvky: 117

Wolfram. elektroda

Jakou Wolframovou elektrodou svařujete nerez?

Offline

 

#2 15-11-2010 21:51:17

Szabitch
Člen
Místo: Liberec(ko)
Registrovaný: 23-07-2009
Příspěvky: 501

Re: Wolfram. elektroda

na ocel i nerez používám červenou w. elektrodu - thoriovanou smile


Migatronic PI 250 AC/DC
AlfaIn ATA 350 Puls 2 Mobil
Lorch Handy 180
Speedglas 9100XX, Speedglas 9100XX + cleanair

Offline

 

#3 15-11-2010 22:00:46

tomi911
Člen
Registrovaný: 02-01-2010
Příspěvky: 65

Re: Wolfram. elektroda

takmer univerzálna zlatá brúsená do špičky


alfain 200AC/DC  ewm picomig 305 puls ewm picotig 200 ac/dc a veľa iných hračiek

Offline

 

#4 16-11-2010 06:50:25

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Wolfram. elektroda

Též používám červenou, na nerez a obyč. je bezkonkurenční. Je jen třeba při jejím broušení dodržovat řádnou hygienu práce, třeba odsávání nebo "náhubek".


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#5 16-11-2010 19:07:54

24paja
Člen
Registrovaný: 31-01-2010
Příspěvky: 78

Re: Wolfram. elektroda

kirkmen napsal(a):

Též používám červenou, na nerez a obyč. je bezkonkurenční. Je jen třeba při jejím broušení dodržovat řádnou hygienu práce, třeba odsávání nebo "náhubek".

ty si se snad zbláznil ne???naco odsávání nebo "náhubek??

Editoval 24paja (16-11-2010 19:09:14)


Berlan 180,KIT 3500 Standart,Kowax KWX820, Magnum TIG THF 336A AC / DC PULS IGBT MMA 400V+ domácí chlazení,Točna na trubky,Argon+form.plyn.Odvalovací točna na nádrže.

Offline

 

#6 16-11-2010 19:30:22

MiraGSX
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 03-08-2008
Příspěvky: 476

Re: Wolfram. elektroda

24paja> http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2006111201 -> "POZOR ! Thorium je radioaktivní prvek. Se stoupajícím obsahem....Radioaktivní částice se usazují v plících a v nejhorším případě mohou způsobit rakovinu. Pokud jsou přesto použity, je nutné důkladné odsávání při broušení i při svařování...."

Pokud člověk nabrousí za celý život 2-3 elektrody tak více záření schytá z přírody... Leč je na každém z nás jak dbá na svoje zdraví!


ISTP Kutil
WSME-200A AC/DC TIG; KITin 170 TIG LA; SioMIG 351
svářecí kabely do 160A; TIG hořák ESAB BTF 150 a ZHT-315 + čína (unknown); P600e

Offline

 

#7 16-11-2010 19:52:59

romann12
Člen
Registrovaný: 05-03-2008
Příspěvky: 117

Re: Wolfram. elektroda

Jen tak se ptám,protože asi před tšemi lety jsem přešel z Th na šedou,ale bohužel nevydrží to,co červená. Ještě jsem zkoušel modrou a ta se mi zdála lepší. Jen ji u nás běžně neprodávají,zlatou taky ne.

Offline

 

#8 16-11-2010 19:57:59

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Wolfram. elektroda

A sakra, už se tu zase hlásá onen nesmysl o nebezpečné radioaktivitě thoriovaných wolframových tyčinek - elektrod. Může mi někdo ze zastánců této teorie vysvětlit, proč se až extremně přísný atomový zákon vůbec o radioaktivitě těchto elektrod nezmiňuje a při tom se zabývá i takovými drobnostmi, jako jsou požární hlásiče? Proč se ani jeden z evropských států - kromě Švýcarska - možnou radioaktivitou tyčinek nezabývá? Usazování radioaktivity z elektrod v plicích je další nesmysl. Je ale pravdou, že tzv. těžké kovy, mezi ně patří i wolfram a thorium, se mohou v lidském organismu usazovat.

Offline

 

#9 17-11-2010 14:14:30

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Wolfram. elektroda

Já bych to až jako nesmysl neviděl, Jirkati. Ono se to s tou radioaktivitou leckdy hodně přehání, někdy se to zase příliš bagatelizuje, to je fakt. Nicméně ta možnost poškození zdraví existuje!!! Pokud se radioaktivní částečka vdechne, nebo dostane do zažívacího traktu, existuje možnost, že se nevyloučí a trvale se usadí v tělesné tkáni. Tam může časem, ne ihned, způsobit vážné komplikace. Ono se svého času bagatelizoval vliv malinko radioaktivního ochuzeného uranu a tento se používal a stále používá jako munice. Jenže po použití této munice se zjistilo, že až tak neškodný není. Ba naopak. Spousta lidí v oblastech, kde se tato munice použila má prokazatelné zdravotní problémy. Postupně se od této munice upouští a nahrazuje se právě wolframem.
O tom se tady nebudu šířit, ale něco podobného je s tím thoriovaným wolframem. Ona ta radiaktivita thoria je zdánlivě mizivá a zachytí se pokožkou, oděvem ap. Pokud thoriovanou elektrodou pouze svařujete, není nikterak škodlivá její radiaktivita. Ta je prakticky zanedbatelná, neboť se jedná o vyzařování alfa částic, které zachytí oděv, popřípadě i pokožka a dál neprostupují. Na rozdíl od třeba radioaktivního cobaltu a dalších, kde převažuje záření gama, které je schopno prostoupit i vrstvou kovu.
Tady se jedná o to, když ulpí mikroskopická částice trvale v organizmu. Poločas rozpadu radioaktiního Th je tisíce let, takže prakticky od doby vniknutí do organismu vás může ohrožovat celý život. Samozřejmě, že existují studie, kde se lze toto dovědět. Je to potom pouze otázka víry - pokud takové studii věříte, budete obezřetný a při broušení W-Th elektrody použijete brusku s odsáváním prachu, popřípadě i respirátor. Pokud jste přesvědčen, že se vám nemůže nic stát, vykašlete se na to. Je to na každém. Nic ve zlém, ale ohánět se atomovým zákonem, že na toto nepamatuje? To je to poslední z čeho bych vyvozoval neškodnost těch elektrod. (viz odkazy dole) Tvůrce takových zákonů určitě ty elektrody nebrousí. smile

http://www.pro-fusiononline.com/tungste … tivity.htm
http://www.ndt.net/article/ecndt2006/doc/Th.3.5.5.pdf
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2006111201
http://www.svarovacitechnika.cz/pdf/bin … a_wt10.pdf

Offline

 

#10 17-11-2010 14:16:02

nellospeed
Člen
Registrovaný: 28-09-2009
Příspěvky: 366

Re: Wolfram. elektroda

zdar, já používám tyto červené elektrody 3roky, nabrousil jsem jich asi 8 nebo deset. No postupoval jsem při broušení tak jak bylo vyobrazeno v návodu u tigu tedy brousím na obyč. brusce. Toto jsem vůbec nevěděl, tak jestli si už nemám shánět olověný pižamo.

Offline

 

#11 17-11-2010 17:21:07

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Wolfram. elektroda

Franku, přístup k problematice WT elektrod je možný z několika pohledů. Pravdou stěží zpochybnitelnou je, že vdechování prachu při broušení těchto elektrod je lidskému organismu škodlivé. Jen málo lidí ví, jak se má podle výrobců taková elerktroda správně brousit (diamantový kotouč v olejové mlze).
Ještě k uvedeným pramenům:
1. Tato studie se zabývá možností náhrady WT elektrod typem WL. Přesto v USA činí podíl WT na trhu přes 60%.
2. Jak už jsem psal v předchozím příspěvku, v Evropě se jediné Švýcarsko odhodlalo jít cestou omezení a postupného zákazu WT elektrod. Měl jsem tu čest se v r. 2001 zúčastnit za naši německou firmu zkoušek s WT, WL a WC elektrodami Svářečském institutu při Univerzitě v Aachenu právě v souvislosti s tehdy prováděným výzkumem. Výsledky nebyly nijak vynikající a proto se část úkolů přesunula do čtyř německých firem pro zajištění většího množství zpracovatelných dat. Jedna z nich byla ta naše.
3, Po r. 2003 se vyrojily různé studie prokazující nebezpečnost svařování metodou TIG obecně a WT elektrod zvlášť. A různí výrobci začali nabízet WL elektrody s tím, že je to přímá náhrada za WT.
4. A na závěr bych si dovolil zkopírovat ze čtvtého zdroje důležitou část Bezpečnostního listu elektrody WT 20 :

11.3. Účinky na lidský organismus:
Není jednoznačně prokázáno, do jaké míry vedou účinky slabého záření při styku s elektrodami legovanými oxidem thoria k poškozování zdraví. Vzhledem k tomu, že jednotlivé dávky záření se sčítají do celkové dávky, doporučuje se vytvořit takové technické a hospodářské podmínky, které budou celkovou dávku záření minimalizovat.
V těchto souvislostech je úžívání thoriovaných wolframových elektrod doporučeno.

12. Ekologocké informace
Při používání a likvidaci podle návodů se nevyskytují nepříznivé účinky na ovzduší, vodu a půdu

Offline

 

#12 17-11-2010 22:19:37

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Wolfram. elektroda

No že do toho zasahuju, ale ono nejde o radiaktivitu prachu nebo elektrod jako takových - tam nic nehrozí. Problém je v tom, že pokud se čirou náhodou dostane kousíček elektrody (tedy např částice z boušení) do plic tak tam zůstane. A ačkoli se jedná o alfa zářič, kteréžto záření je považováno za neškodné (odstíní ho i papír), tak protože je letící alfa částice "těžká", má malý "dolet", ale poměrně velkou energii. A právě jediné nebezpečí je v tom, že v přímém kontaktu s živou tkání může dříve či později (nebo vůbec) tento zářič a toto slabé záření, ale "z první ruky" narušit jádro buňky a vyvolat neblahé důsledky. Nikde jinde než tam, kde je alfazářič tohoto typu v přímém a dlouhodobém kontaktu s tkání nebezpečí nehrozí, protože částice neprojdou ani kůží ani oděvem. Stejně tak nehrozí nějaké nasbírání vyšší dávky, "hromadění radioaktivity" v oranismu jak je výše psáno nebo podobná věc. To už spíš je větší problém například spálená elektroda, kde oxidy a sloučeniny wolframu nejsou zrovna zdravá záležitost a jako takové můžou být m.j. karcinogenní, ale nemá to nic s radioaktivitou nebo Thoriem v elektrodách. Jinak v tomto je to vždy jen otázka pravděpodobnosti, protože můžu dostat větší dávku záření obecně, nebo přijít do styku s karcinogenníma látkama a neonemocnět nikdy a nebo jako přesvědčený vegetarián žijící zdravě vdechnu nějaký svinstvo na ulici, nebo mně trefí přírodní částice tak šikovně, že mám problém...

Editoval Pruduch (17-11-2010 22:30:20)

Offline

 

#13 18-11-2010 10:45:09

semancko
Člen
Místo: Prešov
Registrovaný: 05-12-2008
Příspěvky: 206

Re: Wolfram. elektroda

Priklanam sa k Pruduchovi, mam absolvovane skolenie na cinnosti veduce k oziareniu a musim potvrdit, ze alfa ziarice nie su cloveku extra nebezpecne do chvile, nez sa nedostanu do tela. Prach s obsahom toria sa pri vdychovani dostava do pluc a teda do priameho kontaktu. Agent Litvinenko je extremnym pripadom, ale takto nejako to funguje. Takze ako bolo spomenute vyssie, pravdepodobnost je mala, ale odsavanim alebo dokonca respiratorom nic nepokazite.

Pekny den.


Vysnivany TransTig 1600 big_smile

Offline

 

#14 18-11-2010 17:00:39

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Wolfram. elektroda

jirkati napsal(a):

Franku, přístup k problematice WT elektrod je možný z několika pohledů. Pravdou stěží zpochybnitelnou je, že vdechování prachu při broušení těchto elektrod je lidskému organismu škodlivé. Jen málo lidí ví, jak se má podle výrobců taková elerktroda správně brousit (diamantový kotouč v olejové mlze).
Ještě k uvedeným pramenům:
1. Tato studie se zabývá možností náhrady WT elektrod typem WL. Přesto v USA činí podíl WT na trhu přes 60%....

No jo, Jirkati, ony se poznatky v tomto směru dost mění, tak bych doplnil, že nejen Švýcarsko, ale i Británie a Německo se vydaly cestou výměny W-Th elektrod. O USA nemluvě. Jistě, to velké procento současného používání W-Th je stále, nicméně je vyvíjen tlak tyto elektrody úplně nahradit a určitě se stále snižuje. Faktem je a to asi oba víme z praxe, že jsou W-Th pro svařování ocelí bezkonkurenční.

      Přeložím některé části tohoto odkazu: http://www.pro-fusiononline.com/tungste … tivity.htm

Evropa také rozpoznala nebezpečí ve výši 2% Th wolframu. TWI, což je britský ekvivalent AWS, uvádí, že "Britské zdraví a bezpečnost (HSE) vydaly informační list k zajištění skladování a používání W-Th elektrod. Ten uvádí, že místní odsávání a větrání by měla být poskytována v průběhu broušení, a že prach z broušení musí být odsát a uložen v hermeticky uzavřené nádobě k pozdější likvidaci.  Dále, HSE doporučil továrním inspektorům, že pokud W-Th elektrody nejsou nezbytné pro kvalitu svaru, uživatelé by měli hledat alternativy.

Ve velmi podrobné studii, kterou vypracovala DVS (německá svářečská společnost), kde měří množství radioaktivních částic alfa a gama energie sprectra v ovzduší při broušení W-Th elektrod. Některá doporučení z této studie:

   1. Doporučuje se k práci, pokud možno nepoužívat svařovacích elektrod obsahujících thorium.
   2. Pokud to není možné, měla by být učiněna opatření na ochranu zaměstnanců před kontaminací nebo vdechnutí prachu broušení.
   3. Pracovní plochy musí být pravidelně čištěny, aby se zabránilo kontaminaci způsobené z usazeného prachu.

Další studie byla provedena v Německu státem Bavorsko, oddělením pro rozvoj a životní prostředí. Došli k závěru, že v zařízeních, kde není žádný systém odsávání prachu pro broušení W-Th, vyskytují se škodlivé částice ve čtyřikrát větším množství než s odsáváním. Nicméně, i když odsávání prachu poskytuje výrazné zlepšení, může být míra znečištění stále příliš vysoká. Kromě toho se zmínil, že W-Th elektrody uloženy do krabic na polici nepředstavuje potenciální nebezpečí. smile V blízké době má být návrh uveden před Komisi Evropského společenství, aby drasticky zvýšil závažnost potřeby právních předpisů s ohledem na použití a likvidaci W-Th elektrod.

Ve státě Kalifornie, USA, výrobci wolframu nyní zahrnují balení 2% W-Th elektrod, které obsahují varování: "VAROVÁNÍ: Tento produkt obsahuje látky známé  státu Kalifornie, že způsobuje rakovinu. (Kalifornie zdraví a bezpečnost zákoníku 25249,5 a násl.) "

Konečně, jeden z hlavních výrobců wolframu v USA,  Teledyne Tungsten, dává k výrobkům seznam následujících upozornění / upozornění na jejich MSDS listy:

    "Thorium je přirozeně se vyskytující radioaktivní prvek s nízkou úrovní radiace. Thorium je především alfa zářič. V rozkladu se uvolňují řetězce alfa, beta a gama záření. Radioaktivní prvky a zacházení s nimi jsou upraveny předpisy jaderné regulační komise. NRC zveřejňuje nařízení, předpisy týkající se radioaktivních materiálů . "

    "Účinky nadměrné expozice: ... Chronické vdechování prachu může způsobit poškození plic u lidí."

    "Karcinogenní hodnocení:. NTP-1 (thoria) Poznámka: NTP-1:. Látky nebo skupiny látek, které jsou známy jako karcinogenní. 'Známé karcinogeny' jsou definovány NTP (National Toxicology Program) zprávou, jako látky, pro něž existují dostatečné důkazy o carninogenicitě ze studií u člověka ukázat kauzální vztah mezi obchodním zástupcem a rakovinou u člověka. "

Offline

 

#15 18-11-2010 17:12:34

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Wolfram. elektroda

nellospeed napsal(a):

zdar, já používám tyto červené elektrody 3roky, nabrousil jsem jich asi 8 nebo deset. No postupoval jsem při broušení tak jak bylo vyobrazeno v návodu u tigu tedy brousím na obyč. brusce. Toto jsem vůbec nevěděl, tak jestli si už nemám shánět olověný pižamo.

Tak nějak se cítím taky.  A to jsem svařoval víc než 20 let a brousilo se to zejména na montáži všelijak. Roky se o tom mlčelo a i dneska chtějí někteří popírat nebezpečí.

Offline

 

#16 18-11-2010 21:19:54

tigmaster
Člen
Registrovaný: 13-02-2010
Příspěvky: 58

Re: Wolfram. elektroda

Taky jsem jich pár nabrousil. Ale jak si tak zpětně vzpomínám, tak jsme je měly i ve sv.kurzu a tam se taky brousily normálka na brusce bez odsávání a nikdo ani nepíp(sv.mistr)...nejspíš ani netušil, co je to za svinstvo....
Takže teď už jenom čekám, až se zevnitř celý rozzářím a vybuchnu...smile

Offline

 

#17 20-11-2010 15:58:59

24paja
Člen
Registrovaný: 31-01-2010
Příspěvky: 78

Re: Wolfram. elektroda

No jasně že to v určitém měřítku škodí ,ale ono celé to svařování není nějak zdravější .Přiznejme si kdo z nás svářečů stryktně dodržuje dezpečnost od A-Z. Od začatku přípravy na svařování konče broušenim svárů.Já svářím 15let,  Wolfram. elektrod jsem zbrousil už mnoho ale myslim si že samotné sváření je procentuelně stejně škodlivé. Kdo nechce na vánoce svítit strmečkem :::: BRUŠTE WOLFRAMOVÉ ELEKTRODY ::: svítit budete stejně a ještě ušetříte za elektřinu.To je vtip.


Berlan 180,KIT 3500 Standart,Kowax KWX820, Magnum TIG THF 336A AC / DC PULS IGBT MMA 400V+ domácí chlazení,Točna na trubky,Argon+form.plyn.Odvalovací točna na nádrže.

Offline

 

#18 20-11-2010 16:20:52

nellospeed
Člen
Registrovaný: 28-09-2009
Příspěvky: 366

Re: Wolfram. elektroda

zdar, koupil jsem dvě elektrody  modro-fialové označení, brousit jdou podle mě lépe než červené, světlo z výboje je podle mě trochu tmavší ale svařuje to normálně zkoušel jsem na železu proud odpovídá původnímu nastavení, pak jsem nastavil na invertoru nejmenší hodnotu 5A a udržel jsem oblouk bez problému na hraně nerezového plíšku včetně startu v pohodě. za třicet let napíšu další zprávu o tom zda používání radioaktivních elektrod mělo na něco negativní vliv. Občas si vzpomenu na dokument o černobilu kde vedoucí směny myslím Datlov žil mnoho let po této havárii přezto že byl vystaven jako všichni zůčastnění zřejmě extrémním úrovním radiace, byl vězněn v nějakým ruským vězení kde se mu asi taky zrovna dvakrát nedostávalo zdravého životního stylu. ale to byla asi nějaká vyjímka.

Offline

 

#19 21-11-2010 04:44:55

tomi911
Člen
Registrovaný: 02-01-2010
Příspěvky: 65

Re: Wolfram. elektroda

Proste pokiaľ sa ich (tie červené) bojí niekto brúsiť nech skúsi túto blbosť http://www.obchod.martinexsk.sk/predaj/ … -elektrod/ rád by som vedel ako to funguje


alfain 200AC/DC  ewm picomig 305 puls ewm picotig 200 ac/dc a veľa iných hračiek

Offline

 

#20 21-11-2010 11:18:20

romann12
Člen
Registrovaný: 05-03-2008
Příspěvky: 117

Re: Wolfram. elektroda

Hm,zajímavé. To bych chtěl taky vidět,jak to funguje.Není to nijak drahé,ale broušení bude asi nejlepší.

Offline

 

#21 21-11-2010 13:10:16

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Wolfram. elektroda

romann12 napsal(a):

Hm,zajímavé. To bych chtěl taky vidět,jak to funguje.Není to nijak drahé,ale broušení bude asi nejlepší.

Asi nebude. Podle údaje firmy, která to tady v Americe prodává je to právě naopak.

https://weldingsupply.securesites.com/c … terms::PN1

https://weldingsupply.securesites.com/c … +Sharpener

Když přeložím ten text pod obrázkem praví toto:
"Nejbezpečnější způsob ostření špičky wolfram. elektrod bez broušení. Chemicky obrobí (asi odleptá) do perfektní špičky čisté wolfram a W-Th typy elektrod. Průměrný čas takovéhoto přeostření elektrody je přibližně jedna minuta.
Chemicky přeostřená špička  elektrody vydrží  čtyřikrát déle než broušená.
Přes 500 přeostření jedním balením."
Tedy v případě, že je pravda co uvádějí. smile

Už jsem se o tom tady chtěl zmínit, nicméně nejedná se o broušení, ale přeostřování už naostřené elektrody. Ono toto celé je myšleno tak, že firma nakoupí už naostřené elektrody, které svářeč už nebrousí, ale tímto způsobem na pracovišti přeostřuje. Z hlediska bezpečnosti ideální, praktické už asi méně.

Editoval Frank (21-11-2010 13:12:05)

Offline

 

#22 21-11-2010 19:30:13

barborka
Člen
Místo: Sabinov,SR
Registrovaný: 10-08-2010
Příspěvky: 60

Re: Wolfram. elektroda

no tak vyzera to zaujimavo Franku ale neviem si velmi dobre predstavit ako sa take nieco dostava do praxe na SK alebo Cz trhu vies podla mna kazdy podnikatel setri na com sa len da a toto by kupilo asi len velmi nizske precento z nich.Pri praci v Talinasku kde som sa ucil zvarat Tigom mi zvarac ktory zvaral viac ako 30 rokov povedal ze nie je nebezpecne cim zvarac ale to co zvaras momentalne nesuhlasim s tymto nazorom uplne presne ale nieco na tom urcite bude


Kuhtreiber KIT IN Majster 1700HF
Bodovka STIFO
Zvaranie MIG,MAG,TIG,

Offline

 

#23 22-11-2010 19:05:15

barborka
Člen
Místo: Sabinov,SR
Registrovaný: 10-08-2010
Příspěvky: 60

Re: Wolfram. elektroda

chlapi prave dnes som si stiahol jedno prezentacne video na zvaracky zn HTP alebo nejako tak uz presne nepamätam ide o to ze je to v anglictine a nie vsetko som rozumel ale jedna vec co ma zarazila bola ta ze chlapik pri bruseni ihly -wolframu ju najprv nabrusil do ostra a potom ju hned aj otupil .Tento postup by som vedel pochopit pri zvarani hlinika kedze tam sa ihla aj tak tava do gulicky pri zvarani ale nie pri nerezi.Preto sa chcem spytat ma to nejaky vyznam alebo vplyv na zvaranie? Ak by mal niekto zaujem o dvd poslem mu linky na stiahnutie ide o 70 min prezentacne a naucne video podla mna


Kuhtreiber KIT IN Majster 1700HF
Bodovka STIFO
Zvaranie MIG,MAG,TIG,

Offline

 

#24 22-11-2010 19:56:21

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: Wolfram. elektroda

Na hrube Al veci nebrusim elektrodu vobec pouzivam cisty volfram /zelena/ na jemne veci ako klima trubky a spol brusim do spicky.
Na nerez brusim do spicky o tom jemnom zbruseni som nieco zapocul vraj to viac vydrzi. Neviem nepouzivam v podstate zvaram veci pre seba.
Nejak casto nebrusim jedine ze s tym je...em do tavnej lazne :-)

Offline

 

#25 22-11-2010 21:56:46

barborka
Člen
Místo: Sabinov,SR
Registrovaný: 10-08-2010
Příspěvky: 60

Re: Wolfram. elektroda

aha jasne ja spravidla brusim tiez az v pripade kontaktu drotu s ihlou a pri hliniku nabrusim ihlu len na zaciatku smeny a potom na druhy den


Kuhtreiber KIT IN Majster 1700HF
Bodovka STIFO
Zvaranie MIG,MAG,TIG,

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče