SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 26-11-2010 13:01:28

LJay
Člen
Registrovaný: 26-11-2010
Příspěvky: 10

Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli by mi náhodou někdo neporadil jaká může být příčina toho, že mi svářečka Alfa In ABC 155 při svařování neustále vyhazuje jističe.

Udělal jsem si už i redukci díky níž napájím svářečku jednou fází z 3 fázové zásuvky jištěné 25A a jistič vyhazuje stále.

Někdy se to stane i když chci jen povysunout svářecí drát z pistole a zmáčknu posun drátu naprázdno.

Děkuju za rady.

Offline

 

#2 26-11-2010 14:37:16

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

Vyhazuje jen na velké proudy (přepínač napětí max) nebo i na menší?

Offline

 

#3 26-11-2010 15:28:05

LJay
Člen
Registrovaný: 26-11-2010
Příspěvky: 10

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

Vyhazuje to i když svářím s přepínačem na 3 poloze (6 je maximum)

Offline

 

#4 26-11-2010 19:52:28

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

Tak buď máte něco s elektrorozvody, přeměřte, nebo je něco se svářečkou. Nebe nemáte špatně zapojenou zástrčku svářečky, popř. tu redukci?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#5 26-11-2010 20:05:18

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

varok napsal(a):

Tak buď máte něco s elektrorozvody, přeměřte, nebo je něco se svářečkou. Nebe nemáte špatně zapojenou zástrčku svářečky, popř. tu redukci?

pane varoku to je typ 1F stroje spiše bude neco z usmernovačem nebo trafem samotnym...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#6 26-11-2010 20:39:55

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

Psal, že má udělanou redukci ze zásuvky 3 fáze 400V na 1 fázi 230V. Tak jsem se ptal. Nemusí to být jen čistě v trafu, může být i spoustu jiných příčin. Třeba špatný přepínač, někde uvolněný nějaký spoj. Více už ale asi napíší odborníci jako pan Zdeště a jiní.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#7 26-11-2010 21:10:28

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

Dobrý den,
děkuji za důvěru a za slovo.
To co popisuje LJay vypadá na jistič, který bude asi velmi rýchlý.
Rozumím tomu tak: svářečka svařuje, nepáchne spáleninou, nekope majitele / myslím el. proud/ a přesto, když chce vysunout drát a přepinač je v poloze 3 tak jistič padá.
25/B jistič může mít i s tak malou svářečkou problém. A nebo je ještě rychlejší, pro mne, z neznámých důvodů. To by mohl zjistit majitel jaký je tam ten jistič.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#8 26-11-2010 21:15:19

LJay
Člen
Registrovaný: 26-11-2010
Příspěvky: 10

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

Rozvody v domě jsou relativně nové a nikdy s nimy problém nebyl. Redukce ja také v pořádku, navíc to vyhazuje jistič i když je to zapojené přímo do 230V zásuvky.

Svářečku jsem koupil jako použitou, asi před dvěma lety. Již tenkrát to malinko zlobilo, ale nebyl s tím až takový problém jako je teď.

O vikendu můžu zkusit proměřit diody, jestli nejsou proražené a u trafa zkusím změřit odpor, jestli někde není mezizávitový zkrat. Je ještě něco co bych mohl zkusit změřit?

Offline

 

#9 26-11-2010 21:25:57

LJay
Člen
Registrovaný: 26-11-2010
Příspěvky: 10

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

zdeště napsal(a):

Dobrý den,
děkuji za důvěru a za slovo.
To co popisuje LJay vypadá na jistič, který bude asi velmi rýchlý.
Rozumím tomu tak: svářečka svařuje, nepáchne spáleninou, nekope majitele / myslím el. proud/ a přesto, když chce vysunout drát a přepinač je v poloze 3 tak jistič padá.
25/B jistič může mít i s tak malou svářečkou problém. A nebo je ještě rychlejší, pro mne, z neznámých důvodů. To by mohl zjistit majitel jaký je tam ten jistič.
S pozdravem Zdeště

Je to přesně jak píšete. Svářečka funguje, nezapáchá, adt.

Zaráží mě právě to, že někdy (není to pravidlem) vyhodí jistič i při posuvu na prázdno.

Jistič který vyhazuje má hodnotu 25/B bohužel je to hlavní jistič celého domu, který je namontovaný v rozvodné skříní před domem pod zaplombovaným krytem společně s hodinami, takže jej nemohu vyměnit.

Editoval LJay (26-11-2010 21:29:32)

Offline

 

#10 27-11-2010 07:09:14

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

Dobrý den,
z toho vyplývá, že váš dům odebírá nějakou energii a tento jistič již "hlídá" plácnu 10A. ve chvili kdy zapnete zdroj byť jen na prázdno špička -odezva - ze stroje stačí a jistič spadne. To to je jen úvaha. Je, ale možné, že opravdu jistič je nemocný. Potom by bylo dobré oslovit firmu, která spravuje rozvodnou síť ať Vám věc prověří.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#11 27-11-2010 07:53:55

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

Takež mame  v rozvodne skříni u hodin citlivejší jistič když svařuji tak nevyhodí až použiji stupen 6 nejvyší stupen me svařečky a bežízaroven pračka, el bojler a manželka třeba ješte žehlí tak je odběr ze síte takový ,ze už jistič při opakovanem narazu od sepnutí svařečky nevydrží... když nebeží jine spotrebiče tak je vše v pohode bez problemu. Jistou mozností vidim vyzkoušet aspon u mene soft start aby bylo jadro transformatoru nasyceno aby nedochazelo pokažde k syceni jadra přitom je dost velky odběr vyzkouším to a pak dam vědět..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#12 27-11-2010 08:02:02

LJay
Člen
Registrovaný: 26-11-2010
Příspěvky: 10

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

zdeště napsal(a):

Dobrý den,
z toho vyplývá, že váš dům odebírá nějakou energii a tento jistič již "hlídá" plácnu 10A. ve chvili kdy zapnete zdroj byť jen na prázdno špička -odezva - ze stroje stačí a jistič spadne

Toto mě také napadlo, tak jsem zkusil v redukci přepojit fázi na jinou a děje se to stejně. Navíc u nás doma většinou běží jen lednička, televize, někdy PC a pár světel.

V redukci mám přidělaný také B/16A jistič, abych mi vypadával ten a nemusel jsem neustále chodit nahazovat hlavní. Někdy mi tu špičku odchytne tento jistič, ale někdy se stane, že to přetíží i ten hlavní.

Offline

 

#13 27-11-2010 09:24:14

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

LJay napsal(a):

zdeště napsal(a):

Dobrý den,
z toho vyplývá, že váš dům odebírá nějakou energii a tento jistič již "hlídá" plácnu 10A. ve chvili kdy zapnete zdroj byť jen na prázdno špička -odezva - ze stroje stačí a jistič spadne

Toto mě také napadlo, tak jsem zkusil v redukci přepojit fázi na jinou a děje se to stejně. Navíc u nás doma většinou běží jen lednička, televize, někdy PC a pár světel.

V redukci mám přidělaný také B/16A jistič, abych mi vypadával ten a nemusel jsem neustále chodit nahazovat hlavní. Někdy mi tu špičku odchytne tento jistič, ale někdy se stane, že to přetíží i ten hlavní.

tech paru svetel a lednička ma odber celkem maly do 600w počitač ma odber cea 200 až 300w  bojler ma odber asi 2000W  pračka taky asi 1500 až 1800w když zehříva vodu při praní žehlička max do 1200w a svařečka ma odběr i od 1000w až po 8000w což je 8KW U me svařečky co bylo puvodni trafo byl odber ze site 26A co bylo naštitku na plno a hlavni jistič ma 24 A pak ho to vyhazovalo.. ted mam trafo omni ve svarečce zatim jsem na plno nesvařel a jistič jsem nevyhodil ale konstrukčne je stejne jako ve vasem stroji...

Editoval alll (27-11-2010 13:36:28)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#14 27-11-2010 11:52:23

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

Dobrý den,
tak Vy máte i B/16A a občas jej shodí.
Asi jsem se nevyjádřil dost jasně. Zde na fóru to už někdo někde vysvětloval.
Pokusím se to osvětlit: Ve vašem případě nejde o přetížení to rozhodně ne. Jističe jsou zkonstruovány tak, aby v reálném čase reagovaly na nárůst proudu. Za předpokladu, že nárust proudu je tak strmý, že by za určitý čas tento nárust odpovídal zkratu, jistič "předvídá" zkrat a vypne, přesto, že zkrat nenastal.
Logicky vzato, 16A jistič se nepřetíží vaší svářečkou, protože jistič vypadne i bez sváření. Jistič reaguje na vzniklou napěťovou špičku, která se vytvoří vždy na indukčním zařízení. Je to dáno zákonem o pohybu vodiče v mag. poli nebo spíše změně magnetického pole procházejícím proudem vodičem. Tato špička má takový nárust, tedy strmost, že jistič spadne z důvodu své "inteligentní" konstrukce.
Tak z teorie zpět do praxe.
Z toho co píšete opět vyplývá jeden základní poznatek - jističe jsou v pořádku.
Dám Vám radu a tam se ten problém patrně vyřeší - vyměňte stykač - asi je starší a jeho kontakty tzv. zakmitávají a následně se zvýší množství nekontrolovaných špiček a jistič pohotově reaguje.
Při pročítání vařich příspěvků jsem si všiml, že píšete, že problém se od zakoupení  zařízení stupňoval, tak to je moje dedukce.
Tak se do toho dejte a napište.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#15 27-11-2010 15:28:48

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

Jak psal pan Zdeště, problém bude asi spíše ve svářečce, né přímo v rozvodech. I když hlavní jistič 25A taky není moc na dům a dílnu se svářečkou. Strejda měl kdysy na celý rodinný domek hlavní jistič 32A. V domácnosti ale bývají spotřebiče, které taky hodně papají, např. pračka, žehlička, lednička má velké špičky při startu, někdy bojler apod. tak mu taky občas vypadával. Má ale svářečku na elektrody. Až z domku měl natáhnutou elektriku do garáže, kterou má zvlášť. Tak požádal ve firmě, kde dělají elektriku, jestli by mu nenatáhli elektriku do garáže zvlášť. Teď má domek při starém, hl. jistič 32A a do garáže přívod ze sloupu zvlášť s jističem 20A a stačí mu to i na svářečku 160A. Vy máte ale jak píšete elektriku docela novou, tak bude asi něco ve svářečce. Zkuste nějak změřit, popř. si nechte změřit, kolik svářečka papá proudu ze sítě. Ty výpadky budou dělat spíše asi proudové špičky, které jistič typu B vyhazuje. Na svářečky je lepší jistič typu C, nebo motorický D. Ten je na indukční zátěž a má pozdější odpad.

Editoval varok (27-11-2010 20:14:51)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#16 27-11-2010 20:05:28

LJay
Člen
Registrovaný: 26-11-2010
Příspěvky: 10

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

Děkuji za radu ohledně toho stykače. V týdnu ho vyměním a dám vědět. Možná by to mohlo být i ono. Občas mí příjde, že při spínání cvaká jinak než obvykle.

Offline

 

#17 28-11-2010 00:59:51

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

Když nepomůže nový stykač, tak je tu další možnost....revizní technik by z toho radost neměl, ale hodil bych tam 16A jistič s charakteristikou C....udělat si takovou motorovou zásuvku. Alespoň mě to pomohlo. Mě B-čkový jistič vyhodil téměř vždy a to je v baráku nová elektroinstalace.

Offline

 

#18 28-11-2010 08:49:53

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

No ona paradoxně nová instalace je v tomto případě spíš na závadu wink . Jinak když padá jistič proudovými rázy, někdy pomůže (jakékoli) zařízení připojit přes delší prodlužku (samozřejmě takovou která neudělá na konci z 230V 70V). Prodlužka se chová v tomto případě jako tlumivka a omezí proudové rázy.

Offline

 

#19 28-11-2010 09:14:53

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

Napadá mě jedna věc, nemáš tam 2 stykače a u jednoho softstartový odpor?

Offline

 

#20 28-11-2010 16:32:38

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

To jsem psal i já. Když jsem načerno opravoval elektroinstalaci v bývalé firmě, dával jsem na zásuvky ke svářečkám taky jističe C. Ve skladě, kde jsem kupoval jističe, tak jsem se zeptal na motorický jistič a dali mi C. Motory větších výkonů odebírají právě při startu velký proud, jistič by vypnul. Ale ty Cčkové jsou pomalejší a ten začátek jakoby vynechají a nevypnou.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#21 29-11-2010 11:08:48

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

No koukám , že z varoka je již vyškolený elektrikář a radí o sto sedm . Je tak , že jistič vypíná PROUDOVÁ špička . Pokud je jistič starší a vypadl přetížením obvodu , tak se postupně jeho vybavovací proud zmenšuje . Ta 25ka Bčko je rychlý jistič a jsou s ním při použití se svařovacími agregáty potíže . Sama svářečka má předepsán 16A pomalý jistič a ten má při prvotním impulzu vyšší úroveň vybavení v A než 25ka Bčková . Právěže ani redukce v tomto případě nic neřeší , stejně proud běží přes hlavní jistič . Nikdo u nikoho doma nezměří a nebude garantovat , při jakém odběru vybaví ten namontovaný kus jističe . Určitě doporučí namontovat nový . Jo stará (černá)25ka si toho nechala líbit . Ale po namontování nových typů jističů byla řada spotřebtelů nacená doplatit a přejít na 32 hlavní jistič . Dvě základní poznámky - žádný polovodič nemůže být zničený napůl a pokud bude jednou proražen , neexistuje cesta zpět . Z toho vyplývá , že pokud někdy vařit jde , nemůže ! být závada v polovodičích . Takže zadruhé , nebude závada v usměrňovacích diodách . Pokud nebude ve svářečce integrován softstart , očekávejte s hlavním jističem 25A/B kdekoliv nějakčasté problémy .

Offline

 

#22 29-11-2010 12:00:12

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

Já vyškolený elektrikář nejsem ani nebudu. Můj tatík byl vyučený elektrikář a už od malička byl jakoby mým vzorem. Elektrika a elektronika mě baví. V bývalých firmách jsem opravoval elektriku, možná ne podle nejnovějších norem, ale nahradit staré popálené hliníkové dráty je lepší měděnými. Jističe se rozdělují na více typů. Navíc v dnešní době výrobci šetří kde se dá a i některé neznačkové dokáží pozlobit, i když jsou nové. Stačí se podívat na jiné fora o elektrice apod. Jističe myslím bývají řady A, B, C, myslím že i dokonce bývají D. Když jsou jističe typu A, to jsou myslím hodně rychlé. B se dávají normálně na zásuvky do domácnosti apod. Ty Cčka jsou motorické a D už nevím. Ale nejsem profík, ani nikdy nebudu. Je to jen co vím.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#23 29-11-2010 15:56:34

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

bobobo napsal(a):

žádný polovodič nemůže být zničený napůl a pokud bude jednou proražen , neexistuje cesta zpět . Z toho vyplývá , že pokud někdy vařit jde , nemůže ! být závada v polovodičích .

Není pravda. Fakt je, že průraz v běžném pracovním režimu obvykle znamená zničení polovodiče, protože průraz potom znamená uvolnění velkého množství tepelné energie uvnitř. Není to ale vždy, jsou pracovní režimy, kdy průraz  je vratný. A režimy, kdy průraz je normální pracovní režim, třeba u zenerovy diody.
Není to moc často, ale někdy se stane, že polovodič je akorát poškozen. Třeba vysokou teplotou při zkratu něčeho jiného. U diod třeba vzrůstá závěrný proud na významnou velikost, klesá závěrné napětí, u tranzistorů stoupají zbytkové proudy a klesá zesilovací činitel, u výkonových součástek někdy klesá schopnost odvádět větší množství tepla z pouzdra ven.
Vždycky, když stroj maká na malý výkon a na vyšším je problém nebo když maká krátce a čím dál častěji se jakoby kvůli přehřátí vypíná, může to být poškozený polovodič.

Editoval Radim (29-11-2010 16:00:04)

Offline

 

#24 29-11-2010 20:10:51

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

Setkal jsem se taky s částečně proraženým polovodičem, většinou výkonová dioda nebo tyristor/triak, studený běhal, po ohřátí se seknul nebo spínal samovolně.

Offline

 

#25 29-11-2010 22:24:14

jirkalesik
Člen
Registrovaný: 19-04-2009
Příspěvky: 259

Re: Alfa In ABC 155 problém - vyhazuje jističe

Jestli to máš vyřešené, tak v pohodě, jinak mašinu nalož a vem k někomu, kde ji vyzkoušíš nebo natáhni prodlužovák od sousedů, ten ale může doopravdy fungovat jako kondenzátor nebo tlumivka. Když jsme před pár lety používali Orlík kompresor, tak na první zapnutí odešel nový jistič, domácnost držel, ale s kompresorem už si neporadil. Pak vyhazoval i pračku s troubou, musel přijít nový.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče