SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#76 25-12-2010 12:30:38

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: Kyslikova kopia

m.evil napsal(a):

To veru je volovina big_smile .
Samozrejme PB sa da preliať z fľaše do fľaše , sam som to robil , ale nedaval by som to do fľašky ktora na to neni určena.....

Keď som nad tým tak rozmýšľal tak PB fľašky maju predpisany priemer fľaše , aby vnútry hladina mala čím najväčšiu plochu odparovania , čiže možno by to šlo , ale je tam väčšia pravdepodobnosť výbuchu , môže to niekde unikať a tak . No ešte uvidím čo ako z tým , ale rozhodne to prepúšťať nebudem smile . A na LPG fľaše nepredávajú ? Počuj a ten MAPP GAS , na koľko asi tak vydrží pri rezaní ?


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#77 25-12-2010 12:53:31

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Kyslikova kopia

Jasne že na každej LPG stanici maju aj fľaše na predaj ....
Len počitaj že ceny v skutočnosti niesu take nízke jak keď niekto hodi inzerát a predava lacno lebo mu to zavadzia  doma .....
Počitaj aj z cenou 30€ fľaša

Offline

 

#78 25-12-2010 13:04:18

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: Kyslikova kopia

m.evil napsal(a):

Jasne že na každej LPG stanici maju aj fľaše na predaj ....
Len počitaj že ceny v skutočnosti niesu take nízke jak keď niekto hodi inzerát a predava lacno lebo mu to zavadzia  doma .....
Počitaj aj z cenou 30€ fľaša

smile . To je dosť . A tie male plechove čo predávajú v hornbachu , take iste ako MAPP GAS , ale je tam čistý PB . Nedali by sa už opätovne plniť ? Čítal som o tom na internete v novinavh SME , že sa dajú plniť , ale iba neakých 10 krát . Pravda ?


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#79 25-12-2010 17:06:03

lukkin
Člen
Registrovaný: 18-04-2009
Příspěvky: 183

Re: Kyslikova kopia

Dají ale je potřeba spec redukci z dvoukilové na tuto a pb do ní přeteče.

Offline

 

#80 25-12-2010 20:22:32

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: Kyslikova kopia

lukkin napsal(a):

Dají ale je potřeba spec redukci z dvoukilové na tuto a pb do ní přeteče.

Ano , ale ako budem vedieť , že už je v nej dosť plynu ?


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#81 26-12-2010 10:19:01

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Kyslikova kopia

Daš to na vahu a považiš wink .

Offline

 

#82 26-12-2010 12:09:30

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: Kyslikova kopia

m.evil napsal(a):

Daš to na vahu a považiš wink .

To asi radšej kúpim ten ventil na 2 kg fľašu , vymenia my to na každej benzínke smile . No uvidim na koľko mi to vydrží , ale dokúpim to až vtedy keď my dôjde kyslíková fľaša . Predsa nebudem mať 10 l kyslíku na 0,4 l plynu smile . To je dakus smiešne . Nie ? smile


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#83 26-12-2010 14:06:37

VladaP
Člen
Místo: Strážnice
Registrovaný: 22-08-2007
Příspěvky: 101

Re: Kyslikova kopia

Zas tak moc směšné to nebude. Podle stechiometrie tak na spálení 1 l plynu bude potřeba od 5( čistý propan) do 6,5(čistý butan) l kyslíku.  Pro zajímavost nejlépe je na tom vodík. Ten potřebuje jen 0,5l kyslíku. Acetylén je trochu horší, ten potřebuje 2,5 l kyslíku. Tyto poměry jsou přesně podle chem. rovnic. Ve skutečnosti se mohou být jiné. Záleží jaký plamen je nastavený, zda redukční nebo oxidační.
Jen pro zajímavost jsem si dal práci se spočitáním kolik kyslíku je potřeba vypálení spáry 1 m dlouhé 20 mm široké v 25 mm tlustém "plechu". Hmotnostně to představuje zhruba 4 kg železa. Vyšlo mi zhruba 850l kyslíku. V tomto množství není započítána spotřeba kyslíku v nahřívacím plameni a kyslík, který se spotřebuje na vyfukování strusky. Ve skutečnosti toto množství bude větší. O kolik moc nevím, nejsem praktik. Zatím jen čtu info a dávám si do kupy sadu PB-O2.
S výpočty jsem se snad moc nespletl. Chemii jsem už pověsil před dvaceti lety na hřebík.


Gude235TC + dodělaný usměrňovač s malou tlumivkou + úprava pro TIG
Malá souprava  L5 ( ac+O2, PB+O2 ) a U7+RN7 na PB.

Offline

 

#84 26-12-2010 15:25:30

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: Kyslikova kopia

VladaP napsal(a):

Zas tak moc směšné to nebude. Podle stechiometrie tak na spálení 1 l plynu bude potřeba od 5( čistý propan) do 6,5(čistý butan) l kyslíku.  Pro zajímavost nejlépe je na tom vodík. Ten potřebuje jen 0,5l kyslíku. Acetylén je trochu horší, ten potřebuje 2,5 l kyslíku. Tyto poměry jsou přesně podle chem. rovnic. Ve skutečnosti se mohou být jiné. Záleží jaký plamen je nastavený, zda redukční nebo oxidační.
Jen pro zajímavost jsem si dal práci se spočitáním kolik kyslíku je potřeba vypálení spáry 1 m dlouhé 20 mm široké v 25 mm tlustém "plechu". Hmotnostně to představuje zhruba 4 kg železa. Vyšlo mi zhruba 850l kyslíku. V tomto množství není započítána spotřeba kyslíku v nahřívacím plameni a kyslík, který se spotřebuje na vyfukování strusky. Ve skutečnosti toto množství bude větší. O kolik moc nevím, nejsem praktik. Zatím jen čtu info a dávám si do kupy sadu PB-O2.
S výpočty jsem se snad moc nespletl. Chemii jsem už pověsil před dvaceti lety na hřebík.

Waw big_smile . Som rád , že konečne prišiel medzi nás aj neaký chemik , ktorý to vie vypočítať . Tak ešte ťa raz vyskúšam ak môžem  smile  , ak mám 0,45 l propan-butanu , koľko kyslíku spálim pri rezaní , a na ako dlho mi to vydrží pri rezaní , a ako dlho pri spájkovaní . Dajme tomu , že pri rezaní budem používať plameň oxidačný , a pri spájkovaní redukčný . Samozrejme pri rezaní menších materiálov , nie ako si tu uviedol smile , to je dosť hrubé , niečo menšie okolo tých 4 mm ani nie .


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#85 26-12-2010 16:04:33

VladaP
Člen
Místo: Strážnice
Registrovaný: 22-08-2007
Příspěvky: 101

Re: Kyslikova kopia

Diky za dúvěru ale ode mne se dozvíš jen teoretické udaje.  Pokud vezmu údaj, že 4kg se spálí zhruba 850l kyslíku, toto mnozství zvýším na zhruba 1000l, tak pak už jen stačí si vzít kus papíru a počítat. Na 1 kg pak vychází 250l kyslíku, na pul kila pak 125l kyslíky a tak dale. Při počítání jsem počítal s hustotou železa 7860 kg/m3. Jak dlouho ti vydrží jaký plyn to záleží na nastavení hořáků a doporučených průtoků plynů. http://czech.gcegroup.com/download-file/167-rezani.pdf strana 52
Kolik to bude dělat ve skutečnosti, to opravdu nevím. Na to se budeš muset zeptat někoho jiného( šedivá je teorie a zelený strom života).


Gude235TC + dodělaný usměrňovač s malou tlumivkou + úprava pro TIG
Malá souprava  L5 ( ac+O2, PB+O2 ) a U7+RN7 na PB.

Offline

 

#86 26-12-2010 17:01:05

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: Kyslikova kopia

VladaP napsal(a):

Diky za dúvěru ale ode mne se dozvíš jen teoretické udaje.  Pokud vezmu údaj, že 4kg se spálí zhruba 850l kyslíku, toto mnozství zvýším na zhruba 1000l, tak pak už jen stačí si vzít kus papíru a počítat. Na 1 kg pak vychází 250l kyslíku, na pul kila pak 125l kyslíky a tak dale. Při počítání jsem počítal s hustotou železa 7860 kg/m3. Jak dlouho ti vydrží jaký plyn to záleží na nastavení hořáků a doporučených průtoků plynů. http://czech.gcegroup.com/download-file/167-rezani.pdf strana 52
Kolik to bude dělat ve skutečnosti, to opravdu nevím. Na to se budeš muset zeptat někoho jiného( šedivá je teorie a zelený strom života).

Nevadi , že sa dozviem iba teoretické veci , mne to stačí . Tu len išlo o to že koľko sa mi čoho spáli , logicky aj v praxe je to , že kyslíku ide hodne viac ako plynu , veď si to len tak predstavme acetylén ma 20 bar. výpočet by mal byť 20x50 = 1000 l acetylénu , kyslík má 150 bar. , výpočet 150x50 = 7500 l .  A väčšinuo to pripadá že na jeden plyn sa spalia 2 fľaše kyslíku čiže 15000 l stlačeného kyslíka , to je veľa . No ale odbočil som od témy smile . Neviem ako mám vypočítať objem plynu u PB . PB je v kvapalnom stave a plyn sa len odparuje . Kdežto naopak acetylén je v plynnej podobe pod nízkym tlakom . V podstate keď som dobre čítal na nete tak PB v kvapalnom stave zaberá iba 1/260 svojho plynného objému . Ale neviem si z tým dať rady , čo sa viacej oplatí , či ta menšia fľaštička 450 ml alebo 2 kg fľaša na turistický varič .


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#87 26-12-2010 20:15:43

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4411

Re: Kyslikova kopia

Riso SK mám na vás jednu prosbu. Když už máte tu nutkavou potřebu neustále omílat stejná témata tak prosím nekopírujte neustále odpovědi dalších účastníků do těch svých. Velikost prostoru na serveru je poměrně omezená a vy v každém vláknu opakováním příspěvků vyčerpáváte značný prostor na webu. Nerad bych přikročil k žádosti na administrátora těchto stránek se žádostí na omezení některých diskutujících.

Offline

 

#88 26-12-2010 20:51:15

VladaP
Člen
Místo: Strážnice
Registrovaný: 22-08-2007
Příspěvky: 101

Re: Kyslikova kopia

OK, tak nejjednodušeji to můžeme spočítat přes hustotu směsi. V http://www.plyny-technicke.cz/editor/image
/download2_soubory/propan-butan_shell.pdf se udává hustota kapalné směsi 498-578 kg/m3 podle složení.
Potom 2kg kapaliny zabírají objem od 3,4l do 4,0l no a v plynném stavu pak 260x víc tj 840-1040l.


Gude235TC + dodělaný usměrňovač s malou tlumivkou + úprava pro TIG
Malá souprava  L5 ( ac+O2, PB+O2 ) a U7+RN7 na PB.

Offline

 

#89 26-12-2010 21:16:05

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: Kyslikova kopia

Diky VladaP skúsim si to prepočítať , ak mi niečo nebude jasne tak napíšem smile . Ešte raz diky . smile


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#90 27-12-2010 20:15:04

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: Kyslikova kopia

Chlapi ! Potrebujem sa Vás opýtať či má niekto skúsenosti s PB ktorý predávajú v HORNBACHU , majú tam 5 a 11 kg fľaše , tie fľaše vyzerajú uplne ináč ako tie na ktoré sme zvyknutý , májú klobúčik na ventili a tak . Nemá z tým niekto skúsenosti ako to tam chodí ? Ako je to z prenájmom a tak , myslím to tak , že nemám fľašu ktorú by som tam išiel vymeniť . smile


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#91 27-12-2010 20:42:32

alofok
Člen
Registrovaný: 20-03-2009
Příspěvky: 346

Re: Kyslikova kopia

Pokud vím tak 5 a 11 kg láhve s kloboučkem jsou podle Německých nebo Rakouských norem. Závit je stejný, ale tyhle láhve mají těsnění přímo na ventilu. U našich lahví je těsnění v matici regulátoru.

Propojit naší láhev a Německý regulátor lze, stačí použít silnější těsnění. Většinou si ho každý vystřihne z gumy sám (vlastní zkušenost z práce). Obráceně nevím, ale prodávají se redukce. Jak to chodí v Hornbachu netuším.

Offline

 

#92 27-12-2010 20:44:40

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: Kyslikova kopia

Myslel som si , lebo je to nemecký obchod . Môj názor je , tie fľaše su bezpečnejšie smile sú predsa od nemcom alebo rakušakov , vyššie kritéria na bezpečnosť a pod. . A v pohode by mi sadli veci tie čo idu na klasické bomby ?


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#93 27-12-2010 23:48:40

Jeden-Svar
Člen
Registrovaný: 24-11-2010
Příspěvky: 81

Re: Kyslikova kopia

Já myslím, že je čas s těmito dotazy přejít na nějaké německé nebo rakouské fórum, tam vám poradí lépe. Je přece zřejmé, že i zpětný zášleh v německé bombě se řídí podle německých, dokonalejších norem a v tom vám nikdo zde poradit nemůže.


Jeden-Svar je moje indiánské jméno. Ve skutečnosti jsem udělal už dva.

Offline

 

#94 28-12-2010 11:32:51

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: Kyslikova kopia

Tak asi ostanem pri Slovenských PB fľašiach . A k tomu spetnému zášľahu , veď PB všeobecne nešľahá . A k tomu spätnému šľahu , čo som včera videl tak to stálo zato . Pán ktorý mal zapojený PB horák skôr by som povedal že takej polodomácej výroby . Horák bol zapojený bez regulatora , reguloval sa iba pridaním plynu a ubratím na fľaši . Hadica popraskaná , 5 m dlhá . Horák špinavý , prosto nič čo by splňalo normy . Žiadny spätný ventil ... . Bal by som sa to zapáliť , ale on v pohode to zapálil , horelo to . Na konci len vypol prívod plynu na fľaši , kus mu to horelo ešte za horákom , ale cez rukoväť to neprešlo . Tak ja už neviem , toľko sa tu bojím toho obyčajného PB , ktorý v podstate nič nerobý iba horý a to je všetko . Nevošlo to ani do rukoväti vravím , nie to žeby to vošlo ešte do hadice a do fľaše . smile


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#95 28-12-2010 13:25:45

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Kyslikova kopia

S takym horakom som už robil big_smile
Tiež bez regulátora , rovno hadica z 10Kg pb fľaše.

Offline

 

#96 28-12-2010 13:37:10

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: Kyslikova kopia

No vidiš , tak vieš očom točím . Ale po včerajšej skúsenosti má spätný šľah prešiel . Chcem sa ešte opýtať aká rúrka sa dá použiť na rezaciu tyč na kyslíkovú kópiu ? A otázka pre VladaP : Na koľko my vystačí kyslíková fľaša s objemom 10 l pri výstupnom tlaku 2,5 atm. na rezanie ?


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#97 28-12-2010 19:49:34

VladaP
Člen
Místo: Strážnice
Registrovaný: 22-08-2007
Příspěvky: 101

Re: Kyslikova kopia

Riso SK, pokud chces dostat dobro odpoved, tak se musis i spravne a presne zeptat. Nicmene ti to zkusim spocitat ale predtim mne zkus spocitat tenhle priklad. Mam auto ktery ma nadrz o objemu 50 l. Pojedu 100km/h. Jak daleko dojedu? To jen abys vedel jak jsi se zeptal.
Ted k tve otazce. Nespocital jsem jak dloho ti to vydrzi ale jen objemovou rychlost a to za predpokladu ze redukcni ventil budes mit otevreny naplno, prumer vystupniho otvoru bude 6mm. Pripojenou hadici zanedbam( ve vysledku by Ti tu rychlost zmensila). Potom mi vyslo cca 1200l/min. to znamena, ze 10l lahev natlakovana na 20MPa by ti pri teto spotrebe vydrzela tak na 2 minuty. Pokud by jsi ale otvor mezi tlakem 250KPa a normalnim tlakem zmensil na 1mm, tak pak by rychlost klesla na 34l/min. Pokud by to tebe i jine zajimalo tak zde je maly excelovy soubor podle kteryho jsem to pocital http://www.uloz.to/7145726/proudeni-kysliku-tryskou-xls


Gude235TC + dodělaný usměrňovač s malou tlumivkou + úprava pro TIG
Malá souprava  L5 ( ac+O2, PB+O2 ) a U7+RN7 na PB.

Offline

 

#98 28-12-2010 20:52:25

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: Kyslikova kopia

Diky VladaP , ale nevie si z tým poradiť . Som Ti vďačný za každu radu , lebo ja to fakt neviem vypočítať . Ale ešte Ti to upresním , ak je vo fľaši tlak 150 MPa a výstupný tlak je 0,1 MPa a fľaša má objem 10 l a priemer trysky bude okolo tých 4 mm , tak na koľko my to vydrží ? Lepšie povedané koľko z tým môžem rezať . A ešte jednu vec , druhá otázka . Mám plynovú fľašu MAPP Gas s hmotnosťou 330g . Na koľko my to vydrží ? Výstupný tlak by bol 0,5 atm. . Alebo PB fľaša 2 kg , výstupný tlak 0,5 atm. . Diky , som Ti veľmi vďačný , takého dobrého človeka ako si ty tak často nevídam . smile


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#99 30-12-2010 16:59:48

VladaP
Člen
Místo: Strážnice
Registrovaný: 22-08-2007
Příspěvky: 101

Re: Kyslikova kopia

Jo 10l flasku se 150Mpa bych taky chtel, Do ni by se veslo okolo 15 kubiku plynu. Myslim ze jsi chtel asi napsat 15MPa. V tom pripade by ti to vydrzelo necele 4 minuty. Dalsi hodnoty si myzes spocitat podle tohoto souboru http://www.uloz.to/7172347/proudeni-kysliku-tryskou-xls malinko jsem ho upravil a pridal trosicku komentare.  Upozornení tyto vypoctene hodnoty jsou jen teoretické. Na to nezapomen. Ve skutecnosti se vypočceny cas muze lisit predpokládám, ze do plusu tj. doba prace bude delsi. Jak moc, to Ti nedokazu odpovedet. Nejlepsi je to vyzkouset.


Gude235TC + dodělaný usměrňovač s malou tlumivkou + úprava pro TIG
Malá souprava  L5 ( ac+O2, PB+O2 ) a U7+RN7 na PB.

Offline

 

#100 30-12-2010 20:37:13

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: Kyslikova kopia

Pomilil som sa smile . Malo tam byť 15 MPa , ja som myslel na atmosféry zato som tam napísal 150 . Mám otázku pre ostatných smile . Chlapi , čo treba robyť s PB fľašou aby sa z ňou dalo rezať . Lebo mám jednu 10 l v garáži , je plna , nieje moja , ale nemá žiaden tlak , ak otvorím ventil ide len kvapalina a kusok plynu . Čo tomu je ?


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče