SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 23-12-2010 20:57:42

anch
Člen
Registrovaný: 23-12-2010
Příspěvky: 1

Určení teploty nahřáteho nerezu dle barvy.

Jsem amatér a potřeboval jsem spájet tvrdou stříbrnou pájkou s obaleným tavidlem nerez tyč 8mm a ocelové podložky.Přečetl jsem teploty pájení stříbrných pájek cca od 650 do 750C.Nahřátí pomocí PB topenářského hořáku šlo překvapivě lehce a spájení také(velmi podobně jako při měkém pájení).Ale co mě značně překvapilo že ocel a nerez musela být do oranžova nahřáta,jinak ani přiložená pájka neměla snahu se roztéci a sama nebyla asi nahřáta.Měl jsem zato že teplota cca 700C odpovídá u ocele i nerezu ještě zbarvení podobnému studenému kovu a ne tedy už barvě oranžové-žhavé...??
Vrtá mě hlavou zda jsem materiál nepřehřál,ale musel jsem jej napřed přece řádně nahřát a pak přiložit pájku s tavidlem, pokud by se přikládla k řádně nenahřátemu materiálu jen by odteklo a vypařilo se tavidlo a to by bylo vše.Pokud jsem zkušebně na chvíli přiložil pájku k ještě tmavému materiálu, vůbec neměla snahu se roztéci.
Díky.

Offline

 

#2 23-12-2010 21:25:24

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4407

Re: Určení teploty nahřáteho nerezu dle barvy.

Pokud byste potřeboval zjišťovat tak vysoké teploty častěji vyplatí se koupit v potřebách pro svářeče termokřídu na potřebnou teplotu. Reagují s přesností 5 st. C. Cena takové křídy se pohybuje mezi 150 - 200 Kč. Spojovaný materiál se nahřívá na teplotu až o 200 st. C vyšší, než je pracovní teplota pájky. Nutno vyzkoušet podle tl. spojovaných dílů.

Offline

 

#3 24-12-2010 01:20:17

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2435
Web

Re: Určení teploty nahřáteho nerezu dle barvy.

anch napsal(a):

Jsem amatér a potřeboval jsem spájet tvrdou stříbrnou pájkou s obaleným tavidlem nerez tyč 8mm a ocelové podložky.Přečetl jsem teploty pájení stříbrných pájek cca od 650 do 750C.Nahřátí pomocí PB topenářského hořáku šlo překvapivě lehce a spájení také(velmi podobně jako při měkém pájení).Ale co mě značně překvapilo že ocel a nerez musela být do oranžova nahřáta,jinak ani přiložená pájka neměla snahu se roztéci a sama nebyla asi nahřáta.Měl jsem zato že teplota cca 700C odpovídá u ocele i nerezu ještě zbarvení podobnému studenému kovu a ne tedy už barvě oranžové-žhavé...??
Vrtá mě hlavou zda jsem materiál nepřehřál,ale musel jsem jej napřed přece řádně nahřát a pak přiložit pájku s tavidlem, pokud by se přikládla k řádně nenahřátemu materiálu jen by odteklo a vypařilo se tavidlo a to by bylo vše.Pokud jsem zkušebně na chvíli přiložil pájku k ještě tmavému materiálu, vůbec neměla snahu se roztéci.
Díky.

Podle popisu jste postupoval správně. Teplota 700°C neodpovídá barvou studenému kovu, to se mýlíte. Je to už třešňově červená barva. Jinak pro orientaci zde je tabulka barev a teplot:
         
Barva kovu           přibližná teplota [°C]
neznatelná změna           do 550
černohnědá           550–600
hnědočervená           600–650
krvavě červená           650–700
tmavě třešňově červená  700–760
třešňově červená           760–810
světle třešňově červená  810–870
světle červená           870–930
oranžová                           930–980
světle oranžová           980–1050
tmavě žlutá          1050–1100
světle žlutá          1100–1200
bílá                          1200 a více...

Ale samozřejmě existují mnohem přesnější určení teploty, pro amatéra asi nejlevnější způsob thermostick křídy do asi 700°C. Pro teploty vyšší se používají bezkontaktní teploměry.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče