SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 30-01-2011 00:30:48

esci
Člen
Registrovaný: 30-01-2011
Příspěvky: 2

tig tag

dobry den,
vrtá mi hlavou, když existuje MIG a MAG svarečka, proč se nepoužívá také i TAG svaření, je to jenoum kvůli přílišné oxidaci svaru, nebo to má i nějaké jiné životu nebezpečné problémy? ... CO2 je přeci levnější než argon

Offline

 

#2 30-01-2011 07:10:58

semancko
Člen
Místo: Prešov
Registrovaný: 05-12-2008
Příspěvky: 206

Re: tig tag

Skuste trocha pohladat tu na fore, uz sme to niekolkokrat preberali.


Vysnivany TransTig 1600 big_smile

Offline

 

#3 30-01-2011 12:53:50

esci
Člen
Registrovaný: 30-01-2011
Příspěvky: 2

Re: tig tag

tak to se omlouvam a dekuji ....hledal jsme spatne, napravim to :-D

Offline

 

#4 02-02-2011 18:56:22

hood
Člen
Registrovaný: 04-09-2007
Příspěvky: 35

Re: tig tag

Zakladni podminkou pro svarovani netavice se elektrodou (wolframovou) je, ze elektroda se nesmi pri svareni adtavovat ani reagovat s cimkoliv, a to ani s plynem ochranne atmosfery.

Offline

 

#5 02-02-2011 18:58:21

alofok
Člen
Registrovaný: 20-03-2009
Příspěvky: 346

Re: tig tag

Prostě v CO2 ti wolframová elektroda shoří za vzniku rakovinotvorných splodin. Už se to tu někde řešilo.

Offline

 

#6 02-02-2011 19:04:15

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 535

Re: tig tag

hanzel 30 napsal(a):

to by aj mna zaujimalo prečo neni aj TAG teda zvaranie s co žeby to korodovaloa hošie varilo????

Na to je jednoduchá odpověď. Wolframová elektroda při styku s kyslíkem oxiduje a shoří. A jelikož CO2 je plyn aktivní, proto označení MAG, obsahuje kyslík, který při styku s Wolframovou elektrodou  zapříčiní výše uvedenou oxidaci. Kdyby to bylo takové jednoduché, tak už se to přeci dávno používá. Jole.

Offline

 

#7 02-02-2011 19:07:21

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: tig tag

esci napsal(a):

dobry den,
vrtá mi hlavou, když existuje MIG a MAG svarečka, proč se nepoužívá také i TAG svaření, je to jenoum kvůli přílišné oxidaci svaru, nebo to má i nějaké jiné životu nebezpečné problémy? ... CO2 je přeci levnější než argon

To vyplývá už z principu těchto metod svařování. Při TIG svařování MUSÍ!!! být naprosto inertní plyn, jinak dochází k oxidaci (uhořívání) používané W elektrody  a vývinu jedovatých oxidů wolframu. Nehledě na další nepříznivé okolnosti.
Při MAG se nepoužívá W elektroda, nýbrž rovnou příd. drát tvoří elektrodu. Tam se přidává do inertního ještě záměrně oxidační plyn, nebo rovnou samotný kyslík a využívá oxidace kvůli dalšímu vývinu tepla potřebnou pro tuto metodu.

Editoval Frank (02-02-2011 19:13:49)

Offline

 

#8 02-02-2011 22:08:55

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: tig tag

Frank napsal(a):

esci napsal(a):

dobry den,
vrtá mi hlavou, když existuje MIG a MAG svarečka, proč se nepoužívá také i TAG svaření, je to jenoum kvůli přílišné oxidaci svaru, nebo to má i nějaké jiné životu nebezpečné problémy? ... CO2 je přeci levnější než argon

To vyplývá už z principu těchto metod svařování. Při TIG svařování MUSÍ!!! být naprosto inertní plyn, jinak dochází k oxidaci (uhořívání) používané W elektrody  a vývinu jedovatých oxidů wolframu. Nehledě na další nepříznivé okolnosti.
Při MAG se nepoužívá W elektroda, nýbrž rovnou příd. drát tvoří elektrodu. Tam se přidává do inertního ještě záměrně oxidační plyn, nebo rovnou samotný kyslík a využívá oxidace kvůli dalšímu vývinu tepla potřebnou pro tuto metodu.

Někde jsem četl, že se s určitým velmi malým přídavkem O2 nebo CO2, zvýší závar (stejně jako u MAG), jinak osobně jsem z nouzovky vařil 97.5%Ar+2,5%C02 (plyn na nerez) na TIGu a elektroda vcelku držela, ale svar nešel udělat čistý, vždy byl  oxidovaný. No a bylo to na nerezi, AL ten jedině s inertním jak píšete.


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#9 02-02-2011 22:22:37

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: tig tag

kirkmen napsal(a):

Někde jsem četl, že se s určitým velmi malým přídavkem O2 nebo CO2, zvýší závar (stejně jako u MAG), jinak osobně jsem z nouzovky vařil 97.5%Ar+2,5%C02 (plyn na nerez) na TIGu a elektroda vcelku držela, ale svar nešel udělat čistý, vždy byl  oxidovaný. No a bylo to na nerezi, AL ten jedině s inertním jak píšete.

Tak to nevím. Mně se podařilo omylem napojit na TIG mašinu láhev s mixem Ar 98% + O2 2% a výsledek jsem okamžitě zaregistroval v podobě oxidace Wolframu a ustřelujících kousků Wolframu z elektrody. Svářecí proud byl cca 300A.  Po pár vteřinách bylo po elektrodě. smile
Pokud jsem to zkusil na menší proud, šlo to lépe, nicméně není to k ničemu kvalitnímu. Tady u této metody (TIG) bezpodmínečně MUSÍ být netečný plyn. No a na Al, nebo Ti, tam už vůbec není o čem hovořit... jinak samozřejmě mně osobně je jedno co čím kdo bude svařovat smile

Offline

 

#10 02-02-2011 22:32:57

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: tig tag

kirkmen napsal(a):

Někde jsem četl, že se s určitým velmi malým přídavkem O2 nebo CO2, zvýší závar (stejně jako u MAG),

Jo, ještě jsem zapomněl dodat - nebyla to náhodou směs Ar + asi 2% H2 ? O tom jsem taky četl. To se dá použít na austenit nerezech. Jinak lze většího závaru u TIGu dosáhnout přídavkem He do Ar, nebo dokonce použít čistý He.

Offline

 

#11 03-02-2011 13:04:03

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: tig tag

Frank napsal(a):

kirkmen napsal(a):

Někde jsem četl, že se s určitým velmi malým přídavkem O2 nebo CO2, zvýší závar (stejně jako u MAG), jinak osobně jsem z nouzovky vařil 97.5%Ar+2,5%C02 (plyn na nerez) na TIGu a elektroda vcelku držela, ale svar nešel udělat čistý, vždy byl  oxidovaný. No a bylo to na nerezi, AL ten jedině s inertním jak píšete.

Tak to nevím. Mně se podařilo omylem napojit na TIG mašinu láhev s mixem Ar 98% + O2 2% a výsledek jsem okamžitě zaregistroval v podobě oxidace Wolframu a ustřelujících kousků Wolframu z elektrody. Svářecí proud byl cca 300A.  Po pár vteřinách bylo po elektrodě. smile
Pokud jsem to zkusil na menší proud, šlo to lépe, nicméně není to k ničemu kvalitnímu. Tady u této metody (TIG) bezpodmínečně MUSÍ být netečný plyn. No a na Al, nebo Ti, tam už vůbec není o čem hovořit... jinak samozřejmě mně osobně je jedno co čím kdo bude svařovat smile

Tak mohu vás ujistit, že používám čistý Ar, to byla jen nouzovka a už jen kvůli oxidaci svaru bych to nepoužíval :-)
Možná, že mě to vydrželo déle, protože to bylo CO2 a ne O2. Také jsem nesvařoval tak velkými proudy, moje mašinka dá pouhých 220A smile No titan je ještě horší na čistotu plynu, tam se o nějakém jiném plynu nedá ani uvažovat.


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#12 03-02-2011 13:06:58

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: tig tag

Frank napsal(a):

kirkmen napsal(a):

Někde jsem četl, že se s určitým velmi malým přídavkem O2 nebo CO2, zvýší závar (stejně jako u MAG),

Jo, ještě jsem zapomněl dodat - nebyla to náhodou směs Ar + asi 2% H2 ? O tom jsem taky četl. To se dá použít na austenit nerezech. Jinak lze většího závaru u TIGu dosáhnout přídavkem He do Ar, nebo dokonce použít čistý He.

To co píšete vypadá logičtěji, zřejmě máte pravdu, nepamatuji si to přesně, jen se mi to vybavilo, že jsem něco někdy četl.
Není ale u většího množství He (víc než 30%), problém s HF zapálením oblouku? Já osobně s tím zkušenost nemám, protože pro mé potřeby jsem tuto směs zatím nepotřeboval a v zaměstnání TIG nemáme.


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#13 03-02-2011 15:18:47

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: tig tag

kirkmen napsal(a):

Není ale u většího množství He (víc než 30%), problém s HF zapálením oblouku? Já osobně s tím zkušenost nemám, protože pro mé potřeby jsem tuto směs zatím nepotřeboval a v zaměstnání TIG nemáme.

To je naprosto pravda, proto se pro TIG v případě potřeby používají směsi Ar + He s převažujícím Ar%. Ve směsích s převažujícím procentem He se blbě zapaluje oblouk. He má velmi nízké spec. teplo a téměř nechladí. Proto teplota oblouku je vyšší,  tavná lázeň je méně ochlazovaná a tím pádem dosaženo větších průvarů.
U nás ve firmě používáme Ar 25% + He75%  pouze při navařování bronzu na oceli MIGem. Jinak máme centrální rozvod Ar a TIG mašiny napojené na čistý Ar. U MIG/MAG používáme plynové mixery, kde Ar se bere z central. rozvodu a kyslík je připojen z láhví. Používáme kvůli jednoduchosti pouze směsi Ar+02 pro nerez i pro uhlík. oceli. Když je potřeba směs speciálních plynů, musí se MIG mašina připojit z láhve. Záleží na tom co se svařuje.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče