SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 10-02-2011 00:35:46

vasek
Člen
Registrovaný: 09-02-2011
Příspěvky: 234

Jak na basickou elektrodu???

Včera jsem pořídil invertor Telwin Force 145, k němu jsem si koupil basické ESAB E-B 121. Proti trafu se kterým jsem se občas potýkal vaří opravdu skvěle. Zapálení oblouku je trochu obtížnější (to jsem čekal). Ale mám trochu problém s již použitou elektrodou. Pred dalším svárem musím oklepat elektrodu protože obal přečnívá přez drát a ten je jakoby schovaný. Není na to nějakej fígl??? S rutilkou a trafem jsem tohle neznal.


Práce zku....á, dobře natřená, vypadá jako nová.

Offline

 

#2 10-02-2011 07:28:06

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Jak na basickou elektrodu???

Obal opatrně oklepat až na kov(myslím špičku elektrody) s invertorem a bazickou nemám moc zkušeností,ale když jsem dělal "zámečmnickou" byla na firmě KS250,121 jsem vařil většinu pracovní doby a problém nebyl taky žádnej


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#3 10-02-2011 08:02:56

hanzel 30
Člen
Místo: trenčín
Registrovaný: 31-01-2011
Příspěvky: 157

Re: Jak na basickou elektrodu???

hej treba troch tuknut o zem alebo niečo tvrde


zvarovacie trafo s usmernovačom made in gear
KUTREIBER kitin 170 tig la

Offline

 

#4 10-02-2011 08:34:09

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Jak na basickou elektrodu???

Protože je bazická na + pólu, bude vždy hůře zapalovat oblouk. Jinak ten obal přes konec elektrody, to dělá i rutilka i kyselá, ale u rutilky je obal konce elektrody vodivý a oblouk chytne, u kyselé pokud hodně elektroda zchladne už také ne a musí se oklepnout. U bazické je to normální stav. Je dobré mít po ruce cihlu a vždy před svařováním oťukat, jde o zvyk.


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#5 10-02-2011 08:53:57

vasek
Člen
Registrovaný: 09-02-2011
Příspěvky: 234

Re: Jak na basickou elektrodu???

kirkmen napsal(a):

Protože je bazická na + pólu, bude vždy hůře zapalovat oblouk. Jinak ten obal přes konec elektrody, to dělá i rutilka i kyselá, ale u rutilky je obal konce elektrody vodivý a oblouk chytne, u kyselé pokud hodně elektroda zchladne už také ne a musí se oklepnout. U bazické je to normální stav. Je dobré mít po ruce cihlu a vždy před svařováním oťukat, jde o zvyk.

Myslel jsem jestli by tomu šlo zabránit, no a jestli je to normální tak si pořídim nějakou pěknou cihlu :-)  Každopádně mě jako laika i mezi úplnejma lepičema překvapila čistota housenky. S tím se přiznám jsem měl s tráfkem a rutilkou trochu problém, hlavně v koutovém sváru.  Ale invertor je prostě pěkná hračka, škoda jen že neumí plech.


Práce zku....á, dobře natřená, vypadá jako nová.

Offline

 

#6 10-02-2011 09:45:41

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Jak na basickou elektrodu???

adminvasek napsal(a):

kirkmen napsal(a):

Protože je bazická na + pólu, bude vždy hůře zapalovat oblouk. Jinak ten obal přes konec elektrody, to dělá i rutilka i kyselá, ale u rutilky je obal konce elektrody vodivý a oblouk chytne, u kyselé pokud hodně elektroda zchladne už také ne a musí se oklepnout. U bazické je to normální stav. Je dobré mít po ruce cihlu a vždy před svařováním oťukat, jde o zvyk.

Myslel jsem jestli by tomu šlo zabránit, no a jestli je to normální tak si pořídim nějakou pěknou cihlu :-)  Každopádně mě jako laika i mezi úplnejma lepičema překvapila čistota housenky. S tím se přiznám jsem měl s tráfkem a rutilkou trochu problém, hlavně v koutovém sváru.  Ale invertor je prostě pěkná hračka, škoda jen že neumí plech.

Ne tomu nejde zabránit, sice správnými paramety a rychlostí svařování je to lepší, ale odsranit se to úplně nedá.
Bez jakékoliv urážky, chybí vám ten správný grif na rutilku, zkuste si teď s invertorem zavařit rutilkou kouťák a uvidíte, že je to podobné jako s trafem, jde to sice lépe, ale i tak vás může struska předběhnout. To u bazické hrozí mnohem méně a když už předběhne, dá se vytlačit ven, u rutilky jak jednou předběhne je konec.
Zkuste rutilkou aby elektroda hodně směřovala do již hotového svaru a nebo si svarek mírně podložte (nějakých 15 st.), tak aby struska gravitací šla dolů a vy svařoval nahoru a uvidíte, že to jde i v tom kouťáku. Také je mnohem důležitější držet správnou délku oblouku, u bazické na tom z hlediska předbíhání strusky zas tolik nezáleží.
Rutilkou se dělají krásné svary, a na slabý plech je ideální. Pokud by vám dělalo problém zapalování u bazické, dají se koupit i rutil bazické a to je něco mezi, možná na naučení dobré.
"škoda jen že neumí plechy" - tomu přesně nerozumím, jak to myslíte?


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#7 10-02-2011 10:27:00

vasek
Člen
Registrovaný: 09-02-2011
Příspěvky: 234

Re: Jak na basickou elektrodu???

kirkmen napsal(a):

adminvasek napsal(a):

kirkmen napsal(a):

Protože je bazická na + pólu, bude vždy hůře zapalovat oblouk. Jinak ten obal přes konec elektrody, to dělá i rutilka i kyselá, ale u rutilky je obal konce elektrody vodivý a oblouk chytne, u kyselé pokud hodně elektroda zchladne už také ne a musí se oklepnout. U bazické je to normální stav. Je dobré mít po ruce cihlu a vždy před svařováním oťukat, jde o zvyk.

Myslel jsem jestli by tomu šlo zabránit, no a jestli je to normální tak si pořídim nějakou pěknou cihlu :-)  Každopádně mě jako laika i mezi úplnejma lepičema překvapila čistota housenky. S tím se přiznám jsem měl s tráfkem a rutilkou trochu problém, hlavně v koutovém sváru.  Ale invertor je prostě pěkná hračka, škoda jen že neumí plech.

Ne tomu nejde zabránit, sice správnými paramety a rychlostí svařování je to lepší, ale odsranit se to úplně nedá.
Bez jakékoliv urážky, chybí vám ten správný grif na rutilku, zkuste si teď s invertorem zavařit rutilkou kouťák a uvidíte, že je to podobné jako s trafem, jde to sice lépe, ale i tak vás může struska předběhnout. To u bazické hrozí mnohem méně a když už předběhne, dá se vytlačit ven, u rutilky jak jednou předběhne je konec.
Zkuste rutilkou aby elektroda hodně směřovala do již hotového svaru a nebo si svarek mírně podložte (nějakých 15 st.), tak aby struska gravitací šla dolů a vy svařoval nahoru a uvidíte, že to jde i v tom kouťáku. Také je mnohem důležitější držet správnou délku oblouku, u bazické na tom z hlediska předbíhání strusky zas tolik nezáleží.
Rutilkou se dělají krásné svary, a na slabý plech je ideální. Pokud by vám dělalo problém zapalování u bazické, dají se koupit i rutil bazické a to je něco mezi, možná na naučení dobré.
"škoda jen že neumí plechy" - tomu přesně nerozumím, jak to myslíte?

Na urážku bych si ani nehrál, vím že svářet neumím. Jsem opravdovej samouk, všechno se snažim předimenzovat abych měl jistotu pevnosti. Abych pravdu řekl na to moje lepení okolo baráku to asi stačí, ale nerad delám něco napůl, takže nemám rád toto zhodnocení. Většinou dělám z jackelů a nebo vinglů. Invertor a basická elektroda je pro mě cestou, jak se nestydět za sváry. S trafem jsem je většinou vybrušoval any to trochu vypadalo, ale včera jsem je poprvé přiznal a je to hezkej pocit. Svářením plechů jsem myslel konkurenci CO. Slabej plech asi elektrikou fakt nejde nebo asi i nouzově ano, ale nevypadá to dobře. Rutilkou určitě jde hezkej svár, i mě se to občas povede, ale tou basickou je to jednodušší a hlavně to pro me neni 50:50 jako s rutilkou.


Práce zku....á, dobře natřená, vypadá jako nová.

Offline

 

#8 10-02-2011 10:27:22

rourek
Člen
Registrovaný: 01-03-2010
Příspěvky: 79

Re: Jak na basickou elektrodu???

Ja používam místo cihly starý kotouč z brusky a nemá to chybu. Přejedu po něm koncem elektrody, odstraní se přečnívajcí obaj a ještě se oškrábne drát. Ale to jen při svařování v kovárně na ponku, v terénu třeba ty cihly nebo cokoli jiného.  Ale zapalování je hlavně o treninku. Až vypálíte 10 krabic elektrod, půjde to samo a automaticky oklepnete třeba o tu cihlu.

Offline

 

#9 10-02-2011 10:29:57

vasek
Člen
Registrovaný: 09-02-2011
Příspěvky: 234

Re: Jak na basickou elektrodu???

rourek napsal(a):

Ja používam místo cihly starý kotouč z brusky a nemá to chybu. Přejedu po něm koncem elektrody, odstraní se přečnívajcí obaj a ještě se oškrábne drát. Ale to jen při svařování v kovárně na ponku, v terénu třeba ty cihly nebo cokoli jiného.  Ale zapalování je hlavně o treninku. Až vypálíte 10 krabic elektrod, půjde to samo a automaticky oklepnete třeba o tu cihlu.

:-) až vypálim 10 krabic???....to už budu minimálně v pokročilém věku.


Práce zku....á, dobře natřená, vypadá jako nová.

Offline

 

#10 10-02-2011 10:36:57

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Jak na basickou elektrodu???

Taky používám brusný kotouč .

Offline

 

#11 10-02-2011 11:31:03

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Jak na basickou elektrodu???

Staří svářeči machři, co jsem je pozoroval snad ještě jako kluk, měli na to zažitý gryf. Prostě než začli svařovat, vždy klepli elektrodou na nějaký kámen nebo cihlu nebo neuzemněný kov. Dělali to automaticky vůbec se nedívali na konec elektrody a dělali to, i když vzali do kleští novou elektrodu. Jako začátečník jsem je zkusil napodobit a dopadlo to špatně, opadl tak centimetr obalu a holý drát pak šel taky špatně zapálit. Tak jsem si zvykl vždy elektrodu vyhodit z kleští, v ruce pilníkem přečnívající obal obrousit a zase elektrodu upnout.

Offline

 

#12 10-02-2011 14:52:42

vasek
Člen
Registrovaný: 09-02-2011
Příspěvky: 234

Re: Jak na basickou elektrodu???

Radim napsal(a):

Staří svářeči machři, co jsem je pozoroval snad ještě jako kluk, měli na to zažitý gryf. Prostě než začli svařovat, vždy klepli elektrodou na nějaký kámen nebo cihlu nebo neuzemněný kov. Dělali to automaticky vůbec se nedívali na konec elektrody a dělali to, i když vzali do kleští novou elektrodu. Jako začátečník jsem je zkusil napodobit a dopadlo to špatně, opadl tak centimetr obalu a holý drát pak šel taky špatně zapálit. Tak jsem si zvykl vždy elektrodu vyhodit z kleští, v ruce pilníkem přečnívající obal obrousit a zase elektrodu upnout.

Taaak to budu asi raději trénovat klepání o kámen :-)


Práce zku....á, dobře natřená, vypadá jako nová.

Offline

 

#13 10-02-2011 15:52:31

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: Jak na basickou elektrodu???

Žiaden kameň smile . Stači ak sa naučíš dobre držať oblúk a žiadne odklepavanie nebude potreba . A nie o kameň , ale o niečo mäkšie . Lebo ľahko sa môže stať , že odletí aj tá struska ktorá nemá smile .


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#14 10-02-2011 16:16:15

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 535

Re: Jak na basickou elektrodu???

Riso SK napsal(a):

Žiaden kameň smile . Stači ak sa naučíš dobre držať oblúk a žiadne odklepavanie nebude potreba . A nie o kameň , ale o niečo mäkšie . Lebo ľahko sa môže stať , že odletí aj tá struska ktorá nemá smile .

Riso,Riso, nechci se tě dotknout, ale když něčemu moc nerozumíš, tak se sám nech poučit a neraď ostatním začátečníkům nesmysly. Prosím. Až vyvaříš oněch zmíněných deset balíků bazických elektrod, potom přispěj prosím svými zkušenostmi. Ale podle toho co zde a na jiných diskuzích předvádíš, by ses měl tiše přiučovat, případně se ptát, ale radit zatím myslím ne. Omlouvám se, ale už jsem to musel napsat. Jole.

Editoval jole (10-02-2011 22:43:57)

Offline

 

#15 10-02-2011 16:25:15

perlas
Člen
Místo: Jasov
Registrovaný: 29-03-2007
Příspěvky: 340

Re: Jak na basickou elektrodu???

Ja nezvyknem často oklepávat,staci odštipnúť koniec samozrejme v rukaviciach. Má to len jednu chybu často musím meniť ľavú rukavicu. Keď oklepať a nemáš nič po ruke tak oklep o kuklu jasné len o lacnú,ale  je to o zvyku a po pár vyvarených balíkoch si to už ani nebudeš uvedomovať.


TransPocket180,TransPocket 150/ Alf 285 HD/ KÜHTREIBER 1900 HF /Dnipro 258 DPK/Pegas 201 Mig SYN PFC /FAZOR 1000 /Kowax KWX 820/Jäckle 110l

Offline

 

#16 10-02-2011 16:33:01

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Jak na basickou elektrodu???

Já jen doufám, že Riso s těma zmatenejma příspěvkama není aktivní i na jiných fórech, nedej bože na PXD explosives....

Offline

 

#17 10-02-2011 17:49:58

vasek
Člen
Registrovaný: 09-02-2011
Příspěvky: 234

Re: Jak na basickou elektrodu???

Riso SK napsal(a):

Zdenek11 napsal(a):

Já jen doufám, že Riso s těma zmatenejma příspěvkama není aktivní i na jiných fórech, nedej bože na PXD explosives....

Bohužiaľ zdenku sklamem ťa . Viem a stále to aj platiť bude . Ako vraveli starý ľudia , keď si Čech stále povzdychol a povedal " blbej slovák " .

Nechtěl jsem tu rozpoutat mezinárodní spor. Každopádně děkuju za rady.  Dnes jsem zkusil lehce oklepávat o kostku zámkovky a šlo to skvěle. Zítra proberu hromadu zbytků a pokusím se najít nejakej malej odřezek. Ten si přidám klidně do vercajku.


Práce zku....á, dobře natřená, vypadá jako nová.

Offline

 

#18 10-02-2011 18:21:33

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 535

Re: Jak na basickou elektrodu???

Riso SK napsal(a):

Bohužiaľ zdenku sklamem ťa . Viem a stále to aj platiť bude . Ako vraveli starý ľudia , keď si Čech stále povzdychol a povedal " blbej slovák " .

Riso, tohle už přeháníš.Zamysli se nad sebou, než začneš psát takovéhle příspěvky.Přečti si laskavě od počátku své počínání tady na foru a snad potom pochopíš.S národností to nemá vůbec nic společného.Jole.
A prosím,nerozebírej to tady zase čtrnáct dní.O.K.?

Editoval jole (10-02-2011 18:23:47)

Offline

 

#19 10-02-2011 18:29:52

hanzel 30
Člen
Místo: trenčín
Registrovaný: 31-01-2011
Příspěvky: 157

Re: Jak na basickou elektrodu???

myslel som že sa tu radia skusenejši menej skusenim a ked tak kukam niektory si nedaju pokoj s zabo mišími vojnami tu ide o to ako zvarat nie o narodnost


zvarovacie trafo s usmernovačom made in gear
KUTREIBER kitin 170 tig la

Offline

 

#20 10-02-2011 19:29:54

Martin
Člen
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 250

Re: Jak na basickou elektrodu???

Jenom bych doplnil, že tady http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=1048 radil admin to samé, tj. před započetm zapalování elektrody škrtnout o izolovanou podloužku, aby se "očistil" konec elektrody, a sám doporučuje starý brusný kotouč.

Osobně oškrabávám konec elektrody o cokoliv, co je v dosahu, např. o betonovou podlahu v dílně smile

Offline

 

#21 10-02-2011 19:36:39

vasek
Člen
Registrovaný: 09-02-2011
Příspěvky: 234

Re: Jak na basickou elektrodu???

Riso SK napsal(a):

hanzel 30 napsal(a):

myslel som že sa tu radia skusenejši menej skusenim a ked tak kukam niektory si nedaju pokoj s zabo mišími vojnami tu ide o to ako zvarat nie o narodnost

Ja som to nemyslel na národnosť . Len som to myslel , že niektorý Česi sa tak fakt správajú a pohrdajú nami Slovákmi . Hoci by sme boli skúsenejší , aj tak sme len obyčajný .... .

O tom to řekl bych neni. A ten kdo dává něco takového najevo je asi stejně moc omezenej na jakýkoli rozhovor. V práci dělám s hodně slovákama a můžu je zhodnotit jako čechy a asi i jiný národy a to tak že v každém národě jsou lidi dobři a špatní, chtří i hloupí, sikovní a nešíkovní atd. Já je dělim na ty, se kterejma bych na pivo šel a na ty se kterejma ne :-)


Práce zku....á, dobře natřená, vypadá jako nová.

Offline

 

#22 10-02-2011 20:37:23

rourek
Člen
Registrovaný: 01-03-2010
Příspěvky: 79

Re: Jak na basickou elektrodu???

Riso SK, uvědom si, jednu věc. Zkus si spočítat, kolik lidí (včetně mě) tě tady už káralo za tvoje nesmyslné příspěvky a reakce rýpavého typu!!! Jesli máš alespon trochu rozumu, tak po této ůvaze bych se na tvém místě omluvil všem členům fora, které jsi nějakým způsobem atakoval, pokorně sklonil hlavu a naslouchal bych radám zkušenějších! Píšu to na obranu joleho, zdenka a dalších zkušených svařečů, protože dle mého názoru tady nehodláš respektovat pravidla fora! Než budeš odpovídat, zkus se prosím zamyslet nad tím, co ti tady píšu a jen se slepě neobhajuj..
Rourek

Offline

 

#23 10-02-2011 20:37:24

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Jak na basickou elektrodu???

hanzel 30 napsal(a):

myslel som že sa tu radia skusenejši menej skusenim

no jo jenže, tady zkouší radit naprostý laik a radí všem a se vším sad jak může někdo tvrdit že "svaruje autogenom" když ještě před týdnem se tady vyptával jak zapojit hadice a dá sem fotku nesmyslného studeného plamene , sorry za OFFtopic ale tohle forum je skvělé a tyto bláboly ho znehodnocují.

Tímto zdravím svého kamaráta Milana Volníka (aj celú rodinu) do leteckých opravovní Trenčín = jsem přítel slováků aby bylo jasno!

to že na použité elektrodě přesahuje struska je naprosto normální jev což ví každý kdo vyvařil první balík elektrod, já je obrušuju (škrábu), neklepu, když nemám po ruce cihlu ani brus ani nic jiného odlamuju strusku palcem levé ruky - i horkou.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#24 10-02-2011 20:45:04

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 535

Re: Jak na basickou elektrodu???

bourač napsal(a):

to že na použité elektrodě přesahuje struska je naprosto normální jev což ví každý kdo vyvařil první balík elektrod, já je obrušuju (škrábu), neklepu, když nemám po ruce cihlu ani brus ani nic jiného odlamuju strusku palcem levé ruky - i horkou.

Přesně tak.Také,když není o co "škrábnout", tak odlamuji struzku směrem dovnitř ke středu elektrody palcem,tím se neodlomí větší kus obalu a začátek elektrody je nadále dobře chráněn. Raději však v rukavici. Ona ta špička je přeci jenom trochu horká. Jole.

Editoval jole (10-02-2011 20:49:13)

Offline

 

#25 10-02-2011 20:52:17

rourek
Člen
Registrovaný: 01-03-2010
Příspěvky: 79

Re: Jak na basickou elektrodu???

Nemá to smysl, nejvíc mě RISO sere, jak ještě děláš z mormálních lidí blbce!!!

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče