SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 10-12-2007 13:17:16

Dirtytommy
Člen
Místo: Chomutov
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 39

Renovace-Tepelné zpracování

Dobrý den.
Stojím před problémem svaření poškozené kleštiny z lisovacího automatu, rozměr kleštiny je cca délka 250mm a průměr cca 150mm.
Kleština je z oceli 1.2826
Jde mi o to čím to svařit(jakou metodou) a jakým přídavným materiálem a následné tepelné zpracování. Na výkrese mám - pérově popustit na 42-45HRC
                       kalit a popustit na 58+-HRC
Můžete mi doporučit firmu v Čechách která by tepelné zpracování provedla. Děkuji.

Offline

 

#2 10-12-2007 17:26:45

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Renovace-Tepelné zpracování

Zkuste se obrátit na p. Kerlehu z firmy Welco ( má na starosti váš region ). Zabývají se nástrojovou ocelí a myslím, že s tím mají největší zkušenosti. Tel: 604 568 864

Editoval Petr (10-12-2007 17:27:35)

Offline

 

#3 10-12-2007 18:48:00

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Renovace-Tepelné zpracování

Dirtytommy napsal(a):

Dobrý den.
Stojím před problémem svaření poškozené kleštiny z lisovacího automatu, rozměr kleštiny je cca délka 250mm a průměr cca 150mm.
Kleština je z oceli 1.2826
Jde mi o to čím to svařit(jakou metodou) a jakým přídavným materiálem a následné tepelné zpracování. Na výkrese mám - pérově popustit na 42-45HRC
                       kalit a popustit na 58+-HRC

Já Vám sem mohu hodit tabulku co čím svařovat. Když najdete ''TIG RODS FOR TOOL & DIE REPAIRS'' což znamená dráty pro TIG svařování a opravy nástrojů, najdete tam položku ''3040 T'' vhodného složení pro požadovanou tvrdost 57 - 60 HRC.

http://www.chem-weld.com/englisch/eProd … igRods.htm

nebo zde:

http://www.chem-weld.com/deutsch/Produk … formen.htm

Offline

 

#4 10-12-2007 21:23:50

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Renovace-Tepelné zpracování

Kalené lisovací nástroje se dají v současné době docela dobře opravovat při menších defektech navařováním. Neprovádí se před tím žádné popouštění, svařuje se nejlépe metodou TIG s předehřevem pod 100 st.C. Návar se obrousí a vyleští do koncové podoby a to je vše. Žádná další tepelná úprava! Návarové materiály používáme od různých firem podle požadované tvrdosti.

Offline

 

#5 11-12-2007 06:01:55

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Renovace-Tepelné zpracování

jirkati napsal(a):

Kalené lisovací nástroje se dají v současné době docela dobře opravovat při menších defektech navařováním. Neprovádí se před tím žádné popouštění, svařuje se nejlépe metodou TIG s předehřevem pod 100 st.C. Návar se obrousí a vyleští do koncové podoby a to je vše. Žádná další tepelná úprava! Návarové materiály používáme od různých firem podle požadované tvrdosti.

To je další možnost. Klidně bych v daném případě použil některou slitinu používanou k navařování. Např. Cr - Co. Označení je AWS A5.13-80 : RCoCr-A, nebo RCoCr-B. (Stellite 6). Sám osobně jsem tímto způsobem opravoval rychloupínací obráběcí nástroje. (Opotřebené hrany šestihranných unášečů). Metoda TIG(Argon), bez předehřevu a dalšího teplelného zpracování. Během svařování dodržet interpass cca 300°C. Nechat ochladit na vzduchu, potom pouze obrousit do originálního rozměru. Výsledek vynikající a životnost vyšší než originál. smile

Offline

 

#6 11-12-2007 10:00:00

Dirtytommy
Člen
Místo: Chomutov
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 39

Re: Renovace-Tepelné zpracování

Já Všem mnohokrát děkuji za poskytnutí drahocenných informací.
Ale nejde o navařování ale o svaření prasklého(zlomeného) listu kleštiny. Slouží k lisování koncovek na vysokotlaké hadice , kde kletina je kónická, zajede do válce čímž dojde k jejímu stlačení a vykoná cyklus.
Takto pracuje každých 6 sekund celý rok na nepřetržitém provozu. Takže mi v inkriminovaném místě ani tak nejde o tvrdost jako o to aby svar vydržel toto dynamické namáhání. Myslím si - nebylo by na tento svar vhodné použít spíše austenitický přídavný materiál než materiál stejného nebo podobného složení.
Děkuji za Vaše názory.

Offline

 

#7 11-12-2007 15:39:17

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Renovace-Tepelné zpracování

Dirtytommy napsal(a):

Já Všem mnohokrát děkuji za poskytnutí drahocenných informací.
Ale nejde o navařování ale o svaření prasklého(zlomeného) listu kleštiny. Slouží k lisování koncovek na vysokotlaké hadice , kde kletina je kónická, zajede do válce čímž dojde k jejímu stlačení a vykoná cyklus.
Takto pracuje každých 6 sekund celý rok na nepřetržitém provozu. Takže mi v inkriminovaném místě ani tak nejde o tvrdost jako o to aby svar vydržel toto dynamické namáhání. Myslím si - nebylo by na tento svar vhodné použít spíše austenitický přídavný materiál než materiál stejného nebo podobného složení.
Děkuji za Vaše názory.

Tolik zkušeností se svářecími opravami konkrétně na této oceli nemám, takže těžko radit. Instinktivně bych použil materiál stejného, nebo velmi podobného složení a dodržel všechna tepelná zpracování. Kompletní chemické složení a doporučené tepelné úpravy pro materiál  60MnSiCr4 naleznete zde:

http://www.doerrenberg.de/fileadmin/tem … 826_en.pdf

http://www.gsmetal.cz/pdf/thyrodur_2826_cz.pdf

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče