SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 12-02-2011 19:40:25

tomas13538
Člen
Registrovaný: 12-02-2011
Příspěvky: 20

da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

ahojte chcel by som sa spytat či by bolo možne zvarat ocel s kyslikovo propanovym alebo kyslikovo propan-butanovym plamenom. Som student a acetylen je rpe mna dost nedostupný. už nejaku dobu sa pokušam zohnat acetylenovy vyvijač ale je to márne. na slovensku v okoli bratislavy a trnavy akoby sa zem zlahla. prosto na celom uzemi mam proble mzohnat ho. už si s tym skutočne neviem poradiť. Všetky firmy zaviedli tie poplatky za prenajom flaše vlastnu mi zrejme nenaplnia a aj tak je probelm v osobnom aute prakticky nemozne rpeviest tie velke flaše. Akekolvek rady uvitam. Ďakujem.

Offline

 

#2 12-02-2011 20:21:58

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

Nie , zvárať sa s tym neda (nízka teplota).
Jedine acetylénom.

Offline

 

#3 12-02-2011 20:38:08

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

Dá se s tím svářet, já sám osobně jsem PB + O2 za použití klasického acetylénového hořáku svařoval z plechu tl. 1,5mm plováky na vodní šlapadlo, šlapadlo je k vidění na vodní ploše kterou mám v profilu.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#4 12-02-2011 21:02:36

ulitej
Člen
Registrovaný: 11-02-2011
Příspěvky: 252

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

Před 30 lety jsem stím "lepil" auto - prostě bída , pění to , tenkrát se říkalo ,že pokud chtěli potrápit někoho ve svářečcké škole tak mu dali PB a pak se ........ Jinak jak se výše píše s normálnímy hořáky jsem to nikdy nezkoušel , jsou na to hořáky trochu jiné konstrukce ,ale na to jsou tady zkušenější.


Pegas 160 Mig/Mag SYN

Offline

 

#5 12-02-2011 22:00:56

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

Dá se, ale musíte použít jiný přídavný materiál. Nejlépe migové dráty.

Offline

 

#6 12-02-2011 22:02:02

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

ulitej napsal(a):

Před 30 lety jsem stím "lepil" auto - prostě bída , pění to , tenkrát se říkalo ,že pokud chtěli potrápit někoho ve svářečcké škole tak mu dali PB a pak se ........ Jinak jak se výše píše s normálnímy hořáky jsem to nikdy nezkoušel , jsou na to hořáky trochu jiné konstrukce ,ale na to jsou tady zkušenější.

Pení to . A viete prečo ? Dávate oxidačný plameň a nedobrý drôt . Ak si nastavíte plameň neutrálny a kúpite originál drôt na zváranie PB - kyslíkovým plameňom , tak to nepení ani nič iné nerobí .


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#7 12-02-2011 22:04:48

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

tomas13538 napsal(a):

ahojte chcel by som sa spytat či by bolo možne zvarat ocel s kyslikovo propanovym alebo kyslikovo propan-butanovym plamenom. Som student a acetylen je rpe mna dost nedostupný. už nejaku dobu sa pokušam zohnat acetylenovy vyvijač ale je to márne. na slovensku v okoli bratislavy a trnavy akoby sa zem zlahla. prosto na celom uzemi mam proble mzohnat ho. už si s tym skutočne neviem poradiť. Všetky firmy zaviedli tie poplatky za prenajom flaše vlastnu mi zrejme nenaplnia a aj tak je probelm v osobnom aute prakticky nemozne rpeviest tie velke flaše. Akekolvek rady uvitam. Ďakujem.

Dá sa zvárať . Len musíte používať vhodný drôt , ja používam dosť drahý , ktorý my poradil evil . Síce iného zloženia , lebo vôbec nieje mosadzný , ale normálny kov len z trochu nižšiou teplotou tavenia . Dajú sa z tým zvárať len tenšie oceľové profily .


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#8 12-02-2011 22:56:05

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

až budu mít potřebu se s někým dohadovat půjdu do hospody, propanový, případně PB plamen má teplotu cca 2500°C, jakou teplotu tání má železo, případně běžná ocel, předpokládám ví každý, kdo je zde zaregistrovaným uživatelem. Denně (i dnes v sobotu 12.února) nahřívám a tavím ocel, abych ji mohl zapálit, už 10 let nepoužívám acetylen, jedině PB, nebo propan. Velice dobře vím jak vypadá roztavená lázeň - je potřeba pracovat přiměřeným hořákem.
Jako přídavný drát jsem použil zcela obyčejný. Žádné pěnění jsem nepozoroval. Kde jsou ony poslední sváry k vidění jsem již napsal výše.
tomas13538: investuj nějakých cca 40 - 50€ na koupi redukčního ventilu na PB (s manometrom) , pokud máš zkušenosti s vařením C2H2 určitě to půjde.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#9 12-02-2011 22:58:09

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

bourač napsal(a):

až budu mít potřebu se s někým dohadovat půjdu do hospody, propanový, případně PB plamen má teplotu cca 2500°C, jakou teplotu tání má železo, případně běžná ocel, předpokládám ví každý, kdo je zde zaregistrovaným uživatelem. Denně (i dnes v sobotu 12.února) nahřívám a tavím ocel, abych ji mohl zapálit, už 10 let nepoužívám acetylen, jedině PB, nebo propan. Velice dobře vím jak vypadá roztavená lázeň - je potřeba pracovat přiměřeným hořákem.
Jako přídavný drát jsem použil zcela obyčejný. Žádné pěnění jsem nepozoroval. Kde jsou ony poslední sváry k vidění jsem již napsal výše.
tomas13538: investuj nějakých cca 40 - 50€ na koupi redukčního ventilu na PB (s manometrom) , pokud máš zkušenosti s vařením C2H2 určitě to půjde.

Asi si to nerobil , používam ten istý plameň a zvárať normálnym drôtom z tým nejde . Tak nerozprávaj somariny . smile


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#10 12-02-2011 23:12:33

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

tomas13538 napsal(a):

Akekolvek rady uvitam. Ďakujem.

měl bys napsat co konkrétně máš v plánu tím plamenem vařit...

a pokud jde o rady zdejších přispěvovatelů, musíš si to prostě nějak vyhodnotit, zaregistrovat se na nějaké fórum a žvanit tam, může bohužel kdekdo


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#11 12-02-2011 23:31:00

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

Tak v krátkosti bourač . Počúvaj , možno režeš s PB kyslíkovým plameňom , ja ti to neberiem , rob čo chceš , ale nezarmucuj hlavu ostatným užívateľom . Mnoho užívateľov povedalo , že týmto plameňom sa zvárať nedá a niky sa ani dať nebude . Pretože plameň acetylénu s kyslíkom má 3100 - 3200 °C , plameň propánu s kyslíkom má 2700 - 2800 °C a plameň PB s kyslíkom má len úbohých 2200 °C . Nechci my povedať , že z tým zváraš , keď už niektorý obťiažne , skoro vôbec nemôžu zvárať už z propánom . A ty tu strelíš somarinu , že bežne zváraš aj s PB . No neviem čo tam dávaš ako prídavný materiál . Špendlíky ? Tak nehovor somariny . Myslím že som to napísal správne . Ak z tým dokážeš zvárať , tak to potom nezváraš , ale lepíš pretože normálny zvárací drôt sa ti pekne neroztopí ( odskúšané a overené ) . A ešte pre zaujímavosť acetylénom sa zvárať dá bez problému , propánom už to ide obťiažne a s PB sa to už nedá vôbec . ( Aj teraz žvanim ? )
S pozdravom Rišo .

Editoval Riso SK (12-02-2011 23:32:09)


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#12 12-02-2011 23:34:40

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

m.evil napsal(a):

Nie , zvárať sa s tym neda (nízka teplota).
Jedine acetylénom.


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#13 12-02-2011 23:35:54

Riso SK
Zablokovaný
Registrovaný: 06-11-2010
Příspěvky: 857

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

ulitej napsal(a):

Před 30 lety jsem stím "lepil" auto - prostě bída , pění to , tenkrát se říkalo ,že pokud chtěli potrápit někoho ve svářečcké škole tak mu dali PB a pak se ........ Jinak jak se výše píše s normálnímy hořáky jsem to nikdy nezkoušel , jsou na to hořáky trochu jiné konstrukce ,ale na to jsou tady zkušenější.


Napadání jiných, duplicitní účet. Proto ban.

Offline

 

#14 12-02-2011 23:47:56

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

doporučuji prostudovat vlákno "Strieľajuce zváracie nástavce" hlavně konec - podívat se na dnešní datum, datum příspěvků a nicky uživatelů...

Teda pokud je zde někdo kdo se domnívá že Riso SK je zkušený svařeč s praktickými zkušenostmi...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#15 13-02-2011 01:11:33

napisy
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 29-01-2010
Příspěvky: 225
Web

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

Mám komunistickú kyslíkovo PB zvárčku(v takej strašnej plechovej skrini) a zváram s ňou asi 20!!! rokov, používam drát z MIG-MAGu - o akom "penení" rozprávate? Nerozumiem. Zatiaľ som si nič také nevšimol.

Offline

 

#16 13-02-2011 09:45:39

tomas13538
Člen
Registrovaný: 12-02-2011
Příspěvky: 20

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

Takže chcel by som s tý mzvárať plechy do hrubky maximalne 2mm predpokladam ze potrubia zo stenou cca 2-3mm s tym zvarat nepojdu. Inak oplatí sa mi kupiť horáky na propan či klasicke na acetylen su lepšie? neviete niekto kde na svk by som mohol zohnat cca 10-20litrovu flasu na kyslík? teda proste niečo čo by som previezol aj v osobnom aute? prípadne neviete o nejakom vyvíjači acetylénu? Len pochybujem že mi moju vlastnú fľašu aj niekto naplní. ďakujem.

Offline

 

#17 13-02-2011 10:54:27

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

tomas13538  odkial si?

Offline

 

#18 13-02-2011 10:55:22

tomas13538
Člen
Registrovaný: 12-02-2011
Příspěvky: 20

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

m.evil napsal(a):

tomas13538  odkial si?

som s okolia trnavy konkretne Cífer.

Offline

 

#19 13-02-2011 11:01:18

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

http://stroje.bazos.sk/inzerat/6560977/ … -flase.php
Maš to neďaleko.
Kup si dve a maš 10L kyslíku.
Ja som chcel tiež kupiť ,ale ten pán vyžaduje iba osobny odber......
Poštou sa to boji poslať.
Inač nevahaj ,na SVK nezoženieš taku malu fľašu.
A ak aj ano , tak je buď stara , alebo len osobny odber .........

Offline

 

#20 13-02-2011 11:10:25

tomas13538
Člen
Registrovaný: 12-02-2011
Příspěvky: 20

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

m.evil napsal(a):

http://stroje.bazos.sk/inzerat/6560977/predam-stolovu-vrtacku-zveraky-kyslikove-flase.php
Maš to neďaleko.
Kup si dve a maš 10L kyslíku.
Ja som chcel tiež kupiť ,ale ten pán vyžaduje iba osobny odber......
Poštou sa to boji poslať.
Inač nevahaj ,na SVK nezoženieš taku malu fľašu.
A ak aj ano , tak je buď stara , alebo len osobny odber .........

tak toto je super dve asi kupim ale čo s acetylenom? a kde by mi tie flaše potom naplnili tak lebo som počul že je daka databaza a ze mi tu flasu mozu aj zobrat pripadne len vymenit ale kde by mi tuto flasu bezproblemov naplnili?

Offline

 

#21 13-02-2011 11:16:05

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

Ten kyslík si naplniš od nejakého  kamarata kurenara.
Pomocou špecialnej redukcie sa prepoji tvoja mala fľaša z veľkou fľašou kyslíku.
Potom otvoriš ventile , trochu počkaš a fľaša sa ti naplni.
Acetylén je bohužial v domacich podmienkach NEPLNITELNÝ !

Offline

 

#22 13-02-2011 11:17:35

tomas13538
Člen
Registrovaný: 12-02-2011
Příspěvky: 20

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

m.evil napsal(a):

Ten kyslík si naplniš od nejakého  kamarata kurenara.
Pomocou špecialnej redukcie sa prepoji tvoja mala fľaša z veľkou fľašou kyslíku.
Potom otvoriš ventile , trochu počkaš a fľaša sa ti naplni.
Acetylén je bohužial v domacich podmienkach NEPLNITELNÝ !

no hej hej toto mi je jasné že prepušťaním sa to dá ibaže takeho kamarata nemam to je to najhoršie. v plniarni mi ju zrejme nenaplnia vsak?

Offline

 

#23 13-02-2011 11:21:13

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

To maš pravdu nenaplnia .....
Ja mam zas presny opak.
Fľašku mam od koho naplniť , len keby som nejaku mal ....

Offline

 

#24 13-02-2011 11:23:58

tomas13538
Člen
Registrovaný: 12-02-2011
Příspěvky: 20

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

m.evil napsal(a):

To maš pravdu nenaplnia .....
Ja mam zas presny opak.
Fľašku mam od koho naplniť , len keby som nejaku mal ....

ach tak nič asi na to rovno zabudnem je to smutné. že to nikde neplnia. dakujem ti za trpezlivosť so mnou a s mojimi otazkami. Autogen asi ostane pre mna len nesplnenym snom pretože zohnat acetylen a kyslik je bez prenajmu fliaš asi nemožné. teda acetylen by sa dal vyvijačom ktory je tiež problem zohnat a kyslik ako vidim tiež. Predpokladam že keby pridem do plniarni s 8kilovou flašou na argon aleco CO2 tak mi ju tiež nenaplnia len preto že nie jeto flasa s plniarne požičaná ale vlastna však?

Offline

 

#25 13-02-2011 11:34:34

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: da sa zvarat ocel s PB alebo len propanom a kyslikom?

Vieš fľaše podliehaju reviziam.
Bez revizie ti to nikto nenaplni a navyše su to dosť male fľaše z malej zváracej súpravy.
To by si plnil pravidelne ako na bežcom pase.
Je to ine , ak raz za čas potrebuješ niečo nahriať alebo zaspajkovať mosadzou ....
Tak sa to oplati.
Inač tie plyny sa daju zohnať aj bez prenajmu.
Ale  to by si musel mať vlastne fľaše.
Kamarat ma tak zrobenu dohodu z Linde.
Fľaše ma vlastne a plati len naplň.
Problem je  zohnať fľaše , ktore nemaju v evidencii .......
A samozrejme to chce minimalne 20L fľaše.

Editoval m.evil (13-02-2011 11:41:55)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče