SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 28-03-2011 10:04:47

preiro
Člen
Registrovaný: 28-03-2011
Příspěvky: 5

Parametry sváření

Dobrý den.
Byl jsem v práci přeřazen  na svařovacího robota a nemohu nikde sehnat instrukce nastavení parametrů sváření(rychlost drátu,rychlost svařování,nastavení proudu a napětí,....).
Prosím existují nějaké všeobecné rady,nebo budu vděčný i za vlastní radu a skušennost.
                                                                     Díky Roman

Offline

 

#2 28-03-2011 14:17:28

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: Parametry sváření

Nic univerzálního neexistuje.Váš dotaz zní asi takto: kolik sní  normální savec jídla a nespecifikoval nic bližšího. Už jste někdy svařoval? Chce to vědět minimálně  ochranný plyn, sílu a druh drátu, sílu materiálu,typ přenosu/zkratový nebo sprchový/. typ a poloha svaru a mnoho dalšího. Nejlépe bude trochu si to nastavení pokusně odzkoušet a pak řešit případné potíže trochu konkrétněji.

Offline

 

#3 28-03-2011 19:14:20

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Parametry sváření

Spolupracoval jsem na nastavení svařovacích parametrů na stovkách svařovacích robotů, ale nikdy bych si na to netroufl bez dokonalé znalosti všech svařovacích podmínek.
Docela mně překvapuje, že na funkci seřizovače robotizovaného svařování byl zařazen preiro bez předchozího zaškolení na ovládání daného typu robotů, bez absolvování minimálně kurzu na mechanizované svařování, případně aspoň bez základního kurzu svařování na metodu MAG.
Důležité je také vědět, jaký svařovací zdroj a jaký typ hořáku je používán. Jinak se nastavují hořáky DINSE a jinak Binzely. A např. při nastavení svářecího zdroje Fronius TPS 4000 se nastavuje 16 parametrů!

Offline

 

#4 29-03-2011 09:02:13

preiro
Člen
Registrovaný: 28-03-2011
Příspěvky: 5

Re: Parametry sváření

Dík za radu.
Zkusím co nejdříve dodat základní informace a potom vás poprosit o konsultaci.Moje školení proběhlo  čtrnáctidennim zaškolením,bohužel toto školení se týkalo programování a seřízení robota,nikoli nastavéním svářecích parametrů.Nejsem žádný profi svářeč,ale je mě jasný že nastavení parametrů na svářečce a na robotu je diametrálně odlišné.Zatím děkuji.

Offline

 

#5 03-04-2011 15:24:07

preiro
Člen
Registrovaný: 28-03-2011
Příspěvky: 5

Re: Parametry sváření

Konečně jsem dal dohromady základní informace.
  Takže plyn:Fermaxx 7(směs CO+Arg),
            drátyikesK AristoRod 12,50   0,8mm,
            síla materiálu:2,5mm
            typ přenosu:krátký rozprašovací oblouk
            svařovací zdroj:Mig 5000i
            typ hořáku:Binzely
            typ sváru:přeplátovaný
Poraďte mě prosim,nějakou odbornou literaturu  pokud něco existuje.Ať už se to týká nastavení robota,programování(Rapid)a nastavení parametrů sváření,nebo cokoli o sváření.
                                                                 Zatím dík.

Editoval preiro (03-04-2011 15:28:52)

Offline

 

#6 04-04-2011 12:50:59

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Parametry sváření

Bohužel, plyn s názvem Fermaxx 7 jsem nikde nenašel, nevím proto co je to za směs. Pro tloušťku základního materiálu 2,5 mm asi s nejvyšší pravděpodobností nebudete používat sprchový oblouk, ale zkratový, protože požadovaná velikost sváru bude zřejmě a = 1,5 mm. Pod názvem svařovacího zdroje Mig 5000i asi myslíte Aristo™ Mig 5000i W, 400V, s vodním chlazením, případně i shlídačem průtoku chladící kapaliny. K tomuto výbornému zdroji máte velice podrobný manuál k nastavení jednotlivých svařovacích parametrů. Vniřní programy v tomto zdroji jsou postaveny na synergii, takže nakonec bude stačit nastavovat cca 10 parametrů. Robotické hořáky Binzel chlazené vodou zpravidla při použití drátu 1 mm potřebují 13 - 15 l ochranného plynu. Pokud je to verze chlazená plynem je nutné průtok zvýšit až na cca 18 l. Programování robotů bude zcela určitě systémem teach-in, čili polohování po postupně ukládaných krocích. Poloha hořáku po trajektorii sváru se volí co nejkolmější k jeho ose a tvaru. Neměl by se dostávat nikde po trase sváru do většího sklonu PG než asi 15 st. Vzdálenost průvlaku od bodu dotyku drátu se svařencem by u drátu 1 mm měla být všude 10 až 11 mm i když svářečka umí svým kontrolním systémem a zpětnou vazbou na velikost proudu udržet kvalitu sváru i při 15 mm.

Offline

 

#7 04-04-2011 20:18:53

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Parametry sváření

Ten plyn je od firmy air products a jeho správné označení je Ferromaxx 7.
Všechna čest nastavovat robota přes fórum. Nám někdy trvalo i týden na místě než jsme odladili parametry tak, aby zákazník měl výsledek takový jak si představoval. Ale pokud máte zdroj od Esabu a používáte jejich drát tak se pokuste oslovit jejich zákaznické centrum.

Offline

 

#8 04-04-2011 20:24:34

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Parametry sváření

stejny problem byl u robota fy.CLOS  kde se nam podarilo sehnat technika fy.CLOS z českeho zastoupeni  dovezl nastavovací tabulky a podlenich se stroj nastavuje hladce..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#9 04-04-2011 21:12:58

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Parametry sváření

Já bych se tedy spíš obrátil na dodavatele robota. Parametry se určitě budou nastavovat přes programovací konzoli a ne na zdroji. Tedy pokud ten robot není jen nějaký traktůrek, co svářečku pouze zapíná a vypíná.

Petr napsal(a):

Ten plyn je od firmy air products a jeho správné označení je Ferromaxx 7.
Všechna čest nastavovat robota přes fórum. Nám někdy trvalo i týden na místě než jsme odladili parametry tak, aby zákazník měl výsledek takový jak si představoval. Ale pokud máte zdroj od Esabu a používáte jejich drát tak se pokuste oslovit jejich zákaznické centrum.

Offline

 

#10 09-04-2011 18:34:18

preiro
Člen
Registrovaný: 28-03-2011
Příspěvky: 5

Re: Parametry sváření

Děkuji všem,kdo poslal příspěvek.Robota přes forum nastavovat nechci,jen jsem chtěl získat nějaké nové informace.Dozvěděl jsem se plno zajimavostí a budu rád za každý nový příspěvek.

Offline

 

#11 09-04-2011 21:12:36

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Parametry sváření

profíci nahoře napsali co mohli, bez informace CO se bude vařit, víc nelze...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#12 09-04-2011 22:13:42

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Parametry sváření

Preiro, definujte co ještě potřebujete vědět. Těch podrobností by mohlo být na několik stránek, ale předpokládám na vaší straně značné množství vědomostí, které tu není třeba propírat. Požadavek na popis dalších kroků - a je jich požehnaně - proto ponecháme asi na vás.

Offline

 

#13 11-04-2011 08:38:46

DUSAN EWE
Člen
Registrovaný: 14-12-2010
Příspěvky: 32

Re: Parametry sváření

EN 1418

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče